Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Indie nemá zájem o další stíhačky Rafale

Datum přidání 27.05.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 14 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Indie před časem oznámila nákup 36 francouzských stíhaček Dassault Rafale. Oproti původním plánům však Indie další stíhačky Rafale nenakoupí. Ušetřené peníze Indie investuje do vývoje a nákupu indických lehkých stíhaček Tejas LCA.

Rafale

Foto: Rafale francouzského letectva; větší fotka / Public Domain

 

Indické ministerstvo obrany vyjasnilo další modernizační plány indického vojenského letectva. Nákup 126 francouzských stíhaček Rafale v rámci programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) je minulostí. Indie si pořídí „pouze" 36 stíhaček Rafale.


Původně se spekulovalo o nahrazení Rafale větším počtem ruských stíhaček Su-30MKI. Manohar Parrikar, ministr obrany Indie, však 21. května oznámil záměr indického ministerstva obrany investovat ušetřené finance z programu MMRCA do lehčích indických stíhaček Tejas LCA.

 

„Nakoupením 36 stíhaček Rafale, oproti 126, jsme ušetřili peníze za 90 stíhaček Rafale," uvedl Parrikar s tím, že ušetřená částka dosahuje 900 miliard rupií (15,5 miliard dolarů). „Použijeme tyto peníze na nákup stíhaček Tejas LCA, která každá stojí 1,5 miliard rupií."


Parrikar neuvedl cenu za nákup 36 francouzských stíhaček. Součástí dodávky však jsou offsetové programy pro indické firmy ve výši 50 % ceny kontraktu. Připomeňme, že nákup stíhaček Rafale je součástí širší vojensko-průmyslové spolupráce mezi Indii a Francii.


Již dříve ministr obrany v rozhovorech pro média naznačoval zájem Indie nakoupit lehčí stíhačky, oproti těžkým dvoumotorovým, jako je Rafale nebo Su-30MKI. Parrikar v indických novinách Hindustan Times napříkald připomněl „urgentní" potřebu po lehčích jednomotorových letadlech pro indické letectvo.


„Rafale není náhrada za MiG-21. Tejas je náhrada za MiG-21. Nebo je klidně možné, že vyrobíme jinou stíhačku pod značkou ´Made in India´," uvedl Parrikar v Hindustan Times. Zájem Indie vyměnit stíhačky MiG-21 je pochopitelný.

 

A.K. Antony, bývalý ministr obrany Indie, uvedl v roce 2012, že Indie při nehodách ztratila polovinu z 872 stíhaček MiG-21 při nichž zemřelo 200 lidí. V současné době indické letectvo provozuje okolo 245 letounů MiG-21.

 

Video: Stíhačky Tejas budou operovat i z nových indických letadlových lodí. / YouTube


Indiové však ztrácejí i moderní letadla. Před necelými dvěma týdny se zřítila stíhačka Su-30MKI. Šlo již o šestou ztrátu indické stíhačky Su-30MKI od roku 2002. Avšak v případě Su-30 MKI nejde o nijak šokující ztráty vzhledem k ostatním zemím.


Vždyť americké letectvo od roku 2010 ztratilo při nehodách sedm letadel F-15 Eagle/F-15E Strike Egale. Dlužno však dodat, že americké letectvo provozuje dvojnásobně větší flotilu letadel. V úvahu je také nutno vzít různě intenzivní využívání letadel oběma zeměmi.


Zpět do Indie. Stíhačky Tejas LCA nahradí 10 až 12 letek stíhaček MiG-21 a útočných letounů MiG-27. V každé letce se nachází 18 bojových letadel.


Tejas LCA (Tejas Light Combat Aircraft ) je jednosedadlový a jednomotorový lehký indický víceúčelový letoun. Tejas vyrábí firma Hindustan Aeronautics Limited (HAL).


Letoun pohání americký motor GE F404-F2J3 s tahem 48,9 kN (80,5 kN s přídavným spalováním). Přeletová vzdálenost činí až 3 000 km, bojový rádius se odvíjí od podvěšené výzbroje a profilu letu. Letoun dokáže vyvinout maximální rychlost M=1,8 a dostoupat do výšky 15 200 m.


Pozoruhodné je softwarové vybavení umožňující nést zbraně indické, americké, ruské a izraelské výroby. Proti vzdušným cílům je určen vestavěný ruský kanón GŠ-23 s 220 náboji. K dispozici jsou střely krátkého dosahu Python 5 (Izrael) a R-73 (Rusko).


Pro střední a vyšší vzdálenosti, mimo dosah viditelnosti, je možno použít řízené střely R-77 (Rusko) nebo Astra (Indie). Proti pozemním cílům pak Kh-59 (Rusko), a to s TV i laserovým naváděním, nebo GBU-16 Paveway II (USA). Naopak proti námořním cílům jsou určené střely Kh-31 a Kh-35 (obě Rusko).

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TECHNIC Datum: 29.05.2015 Čas: 23:24

Divým se francouzům, nic bych jim neprodával. Okopírují technologije a prodají je třeba rusům.

avatar
Rase Datum: 29.05.2015 Čas: 20:17

S tou Indií je to takové pitomé, sice jdou stejnou cestou jako ostatní státy, co se týče transferu technologií pro vlastní techniku (to dělají i poláci atd.), ale příliš rychle mění názor a než se smlouvy dohodnou, několikrát se změní, překopou, zruší, obnoví atd.

Asi by bylo lepší kdyby si indové nehráli na obojakou hru a rovnou zafinancovali vývoj vlastních zbraní (nakoupit jen technologie). Byť to dopadne blbě jako Tejas, puška MCIWS, Arjun atd. Drahé, kvalitou chabé a opožděné - zastaralé už v době výroby. Takhle to zatím vždycky dopadlo, tak podvědomě asi chtějí doma zkonstruované zbraně - pak jsou ty slavné tendry jen fraška a plýtvání penězi.
Velcí světoví prodejci zbraní to již vědí a malé ambiciózní firmy (co vidí jen peníze) jako je Zbrojovka Brno (a obdobné firmy), to časem zjistí.

avatar
Ngarem Datum: 29.05.2015 Čas: 18:23

alexa 123. No to je ale projev nespolehlivosti, když objednané zboží firma vyrobí a politici z Washingtonu jim zakáží dokončit obchod. To znamená nespolehlivého nesvéprávného partnera a varování do budoucna. Navíc žabožrouti odmítli poskytnout Indům možnost vybudovat servisní centrum a tak jsou opravy letadel závislé na poslušnosti Indie americkým páníčkům: Neposloucháš (bouříš se proti GMO, ...), nedostaneš náhradní díly. To by nebral jen idiot...

avatar
Todomatch Datum: 28.05.2015 Čas: 19:35

Náhodou jsou Frantíci frajeři. Neustoupili azbukům s Mistraly a zjevně neustoupili ani indickému nátlaku - nuž a tohle je navztekaný důsledek. Rusko jim teď bude nutit Suchoje horem dolem, ty si ovšem Indie může koupit kdy chce, ty jim neutečou. Ale Rafale byl jiný kafe, ten by indickému letectvu sakra zvedl prestiž a náladu!

avatar
KOLT Datum: 28.05.2015 Čas: 12:27

Takovéhle tanečky jsou v Indii normální. Frantíci někde přisypou rupie do něčí kapsišky, a najednou se přiobjednají další Rafale. Nebo taky ne, protože přisype víc HAL, případně se rozhodne kvůli voličům. Oni s tím rozhodně počítali, když tu zakázku podepisovali :-)

avatar
alexa123 Datum: 28.05.2015 Čas: 07:51

GAVL
Dalším motivem může být značná nespolehlivost Francouzů při zbrojní spolupráci viz lodě Mistral.

Prípad Mistral nemá nič spoločné so spoľahlivosťou Francúzka ako obchodného partnéra. Bola to klasická politická záležitosť. Rusko tiež nedodalo Iránu S-300 a preto o ňom povieme že je nespoľahlivý obchodný partner? Takých prípadov s nedodaním objednanej vojenskej techniky bolo viac (hlavne zo strany USA) tak teda o nich povieme že sú nespoľahliví? Všetky takéto prípady sú o politike.

avatar
GAVL Datum: 28.05.2015 Čas: 07:24

Dle mého názoru jde nákupem 36 letadel Rafale především o zisk technologií.
Dalším motivem může být značná nespolehlivost Francouzů při zbrojní spolupráci viz lodě Mistral. Takovéto jednání ze strany Francie může podněcovat k větší snaze zajišťovat si výzbroj co možná nejvíce z vlastních kapacit.

avatar
CerVus Datum: 28.05.2015 Čas: 02:23

Vždyť oni odjakživa uváděli, že jako náhrada za mig21 je Tejas. Nikdy nebylo v planu je nahrazovat su nebo rafaely. Jen je tlačil čas a potřebovali překonat období mezi doletanim 21 a zavedenim Tejase. Su mají pro námořní letectvo a rafaely dostane armáda. Sice v menším poctu ale to se treba ještě zmeni. A podceňovat jejich zbrojní průmysl je chyba. Diky kontraktum jako je tento se dostanou legálně k technologiím které následně použijí pro své výrobky. Navíc nejsou omezeni jedním směrem, ale berou si hračky ode všech velkých hráčů což se jim do budoucna bude hodit.

avatar
lorgarius Datum: 27.05.2015 Čas: 20:28

Ja tych indov nechapem. Najprv chu nieco lahsie k SU30 tak vyberu Rafale a teraz rafale nahradia podla mna trochu inou triedou lietadla Tejasom.
Alebo ze by rozhodovali o nakupoch pre armadu podobne ako v nasich koncinach - podla velkosti baksisu.

avatar
Kozlus Datum: 27.05.2015 Čas: 19:22

Divny. Pro stat typu Indie, je nesmysl zarazovat novy typ stihacek v tomhle poctu.

avatar
stroup Datum: 27.05.2015 Čas: 18:59

Počítám že se to ještě desetkrát změní.. A kdo ví co nakonec Indie koupí.

avatar
alexa123 Datum: 27.05.2015 Čas: 17:55

Nechcel by som byť v situácii Francúzov. Klasický prípad pre psychiatra.

avatar
liberal shark Datum: 27.05.2015 Čas: 17:09

Tak se mi zdá, že zvítězila lobby domácího výrobce. Pro armádu cesta do pekel.

avatar
alexa123 Datum: 27.05.2015 Čas: 15:59

Vedia vôbec čo chcú? Aj chcú, aj nechcú, aj chcú, aj ...

arr