Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Indie odmítla americké F-35 a nadále hodlá spolupracovat s Ruskem

Datum přidání 19.09.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Víceúčelový stíhací letoun F-35 se na indickém nebi opravdu neobjeví. Údajná nabídka z Washingtonu k připojení Indie do programu Joint Strike Fighter je podle předpokladů zcela vyloučená. Indové hodlají nadále spolupracovat s Ruskem na vlastním letounu 5. generace.

F-35A

Americký víceúčelový stíhací letoun 5. generace F-35A / USAF

 

Indie se snaží v posledních letech modernizovat svou armádu a ne nadarmo proto přitahuje pozornost největších zbrojařských společností. V oblasti letectví tomu není jinak, jelikož Indové hodlají nakoupit a licenčně vyrábět v následujících letech hned několik stovek stíhacích letounů.

 

Na jaře proběhla internetem zpráva o tom, že se Francouzům podařilo vyhrát tendr na 126 víceúčelových nadzvukových stíhaček Dassault Rafale. Samozřejmě jednání stále probíhají, ale šance že by snad nakonec „zabodovali“ Američané je již velmi malá. Připomeňme, že tendru se účastní Rusové s MiGy-35, Švédi se svými Gripeny a britská BAE s Eurofightery Typhoon. Američané se pokoušeli uspět s osvědčenými F-16 a F/A-18 – neúspěšně.

 

RafaleFoto: Francouzský víceúčelový stíhací letoun Dassault Rafale/ Wikipedia, Pritishp333

 

Program MMRCA (Indian Air Force Medium Multi-Role Combat Aircraft) počítá s dodáním 18 letounů a výrobou zbývajících licenčně přímo v Indii, samozřejmě za dohledu výrobce. Nové víceúčelové letouny mají v Indickém letectvu nahradit zejména notně zastaralé MiGy-21 a doplnit další zavedené typy jako například ruské MiGy-29 a Su-30MKI.

 

Navíc je známo, že Indové se domluvili s Ruskem na společném vývoji stíhacího letounu 5. generace odvozeného přímo od právě zkoušeného prototypu Suchoj PAK FA T-50. Zůstává otázkou, jak moc se Indové podílejí technicky na vývoji, avšak mají jistě možnost vývoj ovlivnit dle svých základních požadavků.

 

PAK-FAFoto: Ruský stíhací letoun 5. Generace PAK FA/ Wikipedia, Dmitry Pichugin

 

Možné odmítnutí případné americké nabídky do zapojení do programu Joint Strike Fighter je tak zcela pochopitelná. Indie nemá, jak tvrdí představitelé jejího letectva zapotřebí provozovat dva typy pokročilého víceúčelového letounu 5. generace. S americkým letounem se pojí navíc nevýhoda údajně vyšší pořizovací ceny za kus a v neposlední řadě také nemožnost výroby letounu přímo v Indii, jak požadují Indové.

 

Indové nyní očekávají, že stíhací letoun 5. generace vyvíjený ve spolupracích s Ruskem a označovaný jako HAL FGFA (HAL Fifth Generation Fighter Aircraft ) uvedou do služby kolem roku 2022.

 

Zdroj: DefenceTalk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr