Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Pozemní technika

Indie otestovala balistickou raketu Agni-1

Datum přidání 17.01.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Indie v polovině prosince oznámila úspěšné provedení testu své balistické rakety krátkého až středního doletu Agni-1 (Boží oheň 1). Odpálení bylo provedeno z raketové střelnice na ostrově Wheeler u východního pobřeží indické provincie Uríša. Zde Indové mimochodem zkoušejí většinu svých balistických raket.

Agni-I

Foto: Agni-1 na nedatované vojenské přehlídce / www.militaryphotos.net


Test uskutečněný v první polovině prosince 2012 měl být úspěšný. Letící raketa i cvičná bojová hlavice byly sledovány nejen z pozemních radarů ale také z vojenských plavidel. Pro ty se naopak jednalo o ověření jejich schopností zachytit a monitorovat let balistické rakety.

 

Raketa Agni-I byla do výzbroje indických strategických sil zařazena kolem roku 2002. Na výšku měří 15 m a maximální průměr jediného stupně činí 1 m. Dolet této nejmenší balistické rakety (hmotnost 12 tun) se má pohybovat mezi 700 až 1 250 km. Výška letu se pohybuje kolem 200 km a maximální rychlost dosahuje 2,5 km/s.

 

Jednou z výhod je možnost vypouštění z mobilních odpalovacích zařízení, na kterých jsou střely prakticky neodhalitelné a mohou se přesouvat napříč Indií dle potřeby a doletu. Pro zajímavost můžeme uvést, že jako mobilní odpalovací platformy pro rakety Agni-I slouží české vozy Tatra 8x8 TELAR.

 

Tatra Agni-I

Foto: Raketa Agni-1 za vozidlem TATRA 8x8 TELAR / DRDO

 

Agni-1 může krom malé jaderné hlavice (15 - 250 kT) také nést konvenční nálož o hmotnosti 1 tuny. Přesnost zásahu zajišťuje kombinovaný kontrolní systém zajišťující přesnost dopadu kolem 25 metrů, což je v případě zvolené jaderné hlavice víc než dostačující hodnota.

 

Indie neustále zkouší a vyvíjí také celou řadu dalších raket. Ve výzbroji má právě Agni-I, Agni-II s doletem 2 – 3 000 km a Agni-III s doletem až 5 000 km. Ve fázi testování je Agni-IV (zaujme místo mezi Agni-II a Agni-III) schopná zasáhnout cíl na vzdálenost kolem 4 000 km. Jako nejvyšší stupeň vyvíjí Indie Agni-VI, kterou již můžeme vzhledem k doletu kolem 10 000 km zařadit mezi mezikontinentální rakety.

 

Dolet raket AgniFoto: Dostřel indických balistických raket klikni pro větší obrázek / Wikipedia, Michael


Vzrůstající síla Indie je spjata s rostoucí ekonomikou této země, které má nemalý potenciál v podobě více než miliardy obyvatel. Vedle toto se snaží posilovat svou vojenskou sílu proti svým dvěma největším konkurentům – Pákistánu a Číně. Zatímco Čína je konkurent zejména ekonomický, s Pákistánem vedou Indové územní spory a v nedávné minulosti se obě země několikrát vojensky střetly.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr