Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Indie přehodnocuje způsob nákupu stíhaček Rafale

Datum přidání 20.04.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny Indie oznámila nákup 36 stíhaček Rafale. Nákup proběhne formou přímé dohody mezi indickou a francouzskou vládou (tzv. government-to-government). Indická vláda při této příležitosti oznámila, že již nepovede přímé jednání s firmou Dassault Aviation, ale pouze s francouzskou vládou.

Foto: Francouzská stíhačka Rafale; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Francouzská stíhačka Rafale; ilustrační foto / Public Domain

 

V roce 2012 francouzská firma Dassault Aviation vyhrála indický program MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). V rámci programu Indie plánovala získat 126 víceúčelových stíhaček Rafale. Avšak ani po třech letech se indická vláda s firmou Dassault Aviation nedokázala dohodnout.


Zlom přišel až před dvěma týdny. Indická a francouzská vláda se dohodla na přímém nákupu 36 stíhaček Rafale. Prodej stíhaček je součástí široké škály indicko-francouzských obchodních dohod, mimo jiné v oblastí jaderné energetiky a průmyslu.

 

Před několika dny vládní představitele Indie oznámili, že téměř jednu dekádu dlouhý program MMRCA „ukončují," resp. ukončují jednání s Dassault Aviation. Další možné nákupy stíhaček Rafale proběhnou jen v rámci oboustranných vládních dohod.


Současný nákup 36 letadel umožní získat Indii čas k promyšlení dalších kroků. Z indické strany zatím nejsou informace, zda dojde k dokončení nákup všech stíhaček Rafale, nákupu menšího počtu nebo Indové dají přednost jinému letadlu.


„Místo toho, abychom šli přes RFP (žádost o nabídku – pozn. redakce), kde je mnoho nejasností a chaosu, šli jsme cestou přímého nákup 36 letadel. To je to, co je třeba udělat a o zbytku budeme diskutovat," řekl Manohar Parrikar, ministr obrany Indie.


Podle některých analytiků Indie nakoupí další letadla Rafale, už jen z toho důvodu, že vybudování rozsáhlého pozemního zázemí pro provoz stíhaček Rafale přijde na miliardy dolarů. Na druhou stranu Indie provozuje také pouze 59 francouzských stíhaček Mirage 2000.


Ve hře je několik možností, nejčastěji se skloňuje nákup menšího počtu letadel Rafale a „dorovnání" počtu ruskými víceúčelovými stíhačkami Su-30MKI.


Indové přitom nemají času nazbyt. Flotila jejich stíhacích letadel prudce stárne a nedostává se letadel k ochraně vzdušného prostoru. Indické letectvo požaduje 42 letek, aby mohlo zajistit bezpečnost na dvou frontách – s Pákistánem a Čínou. V současné době indické letectvo provozuje pouze 34 letek.


Možností je také příklon k lehčím jednomotorovým strojům. Parrikar v indických novinách Hindustan Times připomněl „urgentní" potřebu po lehčích jednomotorových letadlech pro indické letectvo, které nahradí 245 přestárlých stíhaček MiG-21.


„Rafale není náhrada za MiG-21. Tejas je náhrada za MiG-21. Nebo je klidně možné, že vyrobíme jinou stíhačku pod značkou ´Made in India´," uvedl Parrikar.


V tomto bodě začínají být aktivní Švédové, kteří Indii nabízejí nejnovější stíhačku JAS-39E/F Gripen. Před několika dny byl například ve výrobním závodě v Saabu Devendra Fadnavis, prezident indického státu Maháráštra. Fadnavis jednal ve Švédsku o možné výstavbě výrobního podniku ve své zemi.


Švédové nabízejí, ostatně jako v případě Brazílie, široký transfer technologií a také výrobu stíhaček přímo v Indii. Stejně tak nabízejí spolupráci na vývoji indické stíhačky Tejas, včetně „kanibalizace" technologií JAS-39E/F Gripen.


Indii (a Brazílii) jde na jedné straně o nákup nové techniky, na druhé o získání technologií pro svůj letecký průmysl. Transfer vojenských technologií do Indie je součástí širší kampaně „Made in India" indického premiéra Naréndra Módího. Indický premiér slíbil vytvořit z Indie „globální centrum vojenského průmyslu."

 

Zdroj: Reuters, Business Standard, Business Standard

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
xreht06 Datum: 27.04.2015 Čas: 23:20

to David: Díky! :)

avatar
KOLT Datum: 22.04.2015 Čas: 20:40

"Odborné" analýzy p. Gazdíka člověka mohou rozesmát. Pomlouvačené a demagogické články, kterých publikoval také dost, člověka leda nas.... :-( Máte pravdu, Davide, problém je, že kdejaký trouba píše o věcech, kterým v lepším případě nerozumí. V horším případě píše rovnou účelově. Ale to jsme daleko od vojenství...

avatar
David Datum: 22.04.2015 Čas: 14:00

Pro xreth 06 - velikost letky se různí podle jednotlivých letectev, někde může být oněch 12, ale jsou běžné letky mající 10, 16, 18 či 20 ks.
A pro Petr M. - já bych spíše viděl chybu v tom, že mnozí "novináři" neumějí informace patřičně analyzovat a dát si je do souvislostí. nevím, z oboru vojenství mne napadá třeba pan Gazdík z MF, jehož "odborné" názory mne většinou rozesmály

avatar
logik Datum: 22.04.2015 Čas: 10:05

Petr M - jenže ten projekt se zdržuje, zdražuje a zároveň nedosahuje plánovaných vlastností, takže zatím evidentně indie preferuje vrabce v hrsti.

avatar
Petr M Datum: 21.04.2015 Čas: 22:17

Však Indie společně s Ruskem vyvíjí Letoun 5. generace FGFA, vývoj má sice trochu zpoždění, ale sériová výroba by měla začít roku 2021, chce pořídit asi 200 strojů. Těch 36 Rafale je taková náplast.

Deortc: Konspiračních teorií jsou stále více plná naše hlavní velká média, Zprávy plné slov jako prý, údajně, podle nejmenovaného zdroje, plné výroků lidí, jejíž prohlášení prohlášení se dříve ukázala jako lživá jsou brána jako fakt. Dnes už 99,9% autorů článků pouze kopíruje, místo toho aby vyjeli reportéři do někam centra dění třeba, dále vlivem nepřesného překladu vznikají chyby, nebo si prostě autor často článek přibarví, něco opomene, jak se mu to hodí, aby to odpovídalo žádané propagandě, odkaz na původní zdroj téměř nejde dohledat. Ten zlomek reportérů, co někam vyjede, sedí většinou celou dobu na hotelu, a jejich práce končí tím, že na dvorku hotelu natočí ohořelý autobus s kulisami s pár zaplacenými lidmi, u stejného autobusu pak udělají za týden později jinou reportáž, jen s tím rozdílem, že vymění herce a autobus zaberou z jiného úhlu, jak tomu bylo za války v Jugoslávii. Dále lidi, kteří na místě dějí skutečně byli v našich médiích moc nedostávají prostor, a jsou zcela ignorováni, pokud, to, co říkají, nezapadá do scénáře, který hlásají naše hlavní média.

avatar
Deortc Datum: 21.04.2015 Čas: 21:10

to "kubo4747": No jo, prostě se jen oddávají snění ve svých pohádkách.
Podobných pohádek na konspiračních webech proběhlo už ohromné množství a protože pokaždé nějaká nová překryje tu starou ke které se pak už nikdo nevrací... tak ti konspirátorští snílci mají stále materiál pro to svoje snění....
Tohle je nejen celkem neškodné, ale nezřídka i legrační. :)

avatar
xreht06 Datum: 21.04.2015 Čas: 15:06

Ahojte lidi, může mi prosím vás někdo napsat, kolik letadel/stíhaček obsahuje jedna letka? Nějak se mi na mysl dere číslo 12, ale vůbec netuším, jestli to tak je....

Díky!

avatar
Kozlus Datum: 20.04.2015 Čas: 23:32

Cinske kopirovani: Prodej osekane verze S-300 Cine zaplatil vyvoj a nejspis i peknych par systemu S-400 v Rusku. Ted tam prodaji S-400 - v RF se dokoncuje S-500, takze se tim uhradi cast nakladu na vyvoj a RF si jich par koupi. Nekde jsem dokonce cetl, ze ikdyz jsou prodejni ceny Ruskych (treba) letadel nizke, tas za tu cenu jedno letadlo dodaji Cine a druhe si nechaji doma... Navic tyhle prodeje udrzeli nad vodou vyrobni a vyvojove kancelare doma v RF v te nejtezsi dobe, kdyz stat bankrotoval.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 20.04.2015 Čas: 21:49

Čína i Indie chtějí pořídit levně technologie. Možná ty objemy miliard na objednávkách vypadají bombasticky, ale sami by vývoj buď vůbec nezvládli, nebo by stál násobky pořizovací hodnoty v horizontu dlouhých let.Jak Indie vyvíjela svůj stíhač Tejas je známo, i výsledek.

Osobně se zejména Rusům divím. I když prodávají vždy starší generaci, Čína kopíruje o sto šest. Indie je v tomto ještě pozadu za Čínou. Za nějakých 10-15 let bude score srovnáno, přecejenom tyto dva státy jsou prakticky polovina světové populace. A to vše kvůli penězům v éře kvantitativního uvolňování, kdy si jak FED, tak ECB peníze tisknou podle potřeb.

avatar
kubo4747 Datum: 20.04.2015 Čas: 21:08

Zaujímavé. Teraz som čítal článok z konšpiračnej stránky "svetkolemnas" a tam už dokonca píšu, že India zrušila nákup stíhačiek Rafale a dohodli sa na veľkom kontrakte s Ruskom. Najviac ma fascinuje ich jasnovidectvo a manipulácia s pôvodnými článkami. Vždy všetko vedia prvý a to aj najlepšie. :D

avatar
Kozlus Datum: 20.04.2015 Čas: 19:38

Francouzi se cukaji, protoze Indove chcou, aby Francie rucila za kvalitu a casove ramce vyroby v Indii. Coz se Francii nedivim...

avatar
Ngarem Datum: 20.04.2015 Čas: 17:21

Indie postupuje metodou nákupu strojů i s výrobní základnou. U Ruska to prošlo, Švédi údajně plánují výstavbu továrny a jenom Francouzi se cukají a tak se kauza protahuje a ze 180 letadel se nákup nakonec vyšplhal na ohromujících 36? A nakonec to dopadne jako s výrobou pušky Galil: vyberou to nej a spojí do nové indické stíhačky, kterou budou vyrábět v Rusko Švédských montážních závodech. A co jim bude chybět dovezou z Číny..

avatar
David Datum: 20.04.2015 Čas: 13:58

Tak mi to připadá jako never endig story. O tom programu se každou chvíli objeví nějaká informace, většinou popírající tu předchozí. řekl bych, že takovým přístupem Indie jen zbytečně ztrácí kredit - a to ve chvíli, kdy nové letouny opravdu potřebuje

arr