Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5

Datum přidání 05.06.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a zavádět do výzbroje nové zbraně. Jedním novým typem jsou rakety středního a dalekého doletu, jež mají pomoci uhájit si suverenitu v oblasti a odradit případného soka od aktu provokace nebo případného útoku. V nedávné době přitom Indie vyzkoušela obě své dvě největší vojenské rakety - Angi IV a Agni V.

raketa Agni V

Foto: Indická balistická raketa Agni II na mobilním odpalovacím zařízení / Antonio Milena, Wikipedia

Rozepře s Pákistánem a boj o moc v oblasti

Indie nezbrojí jen kvůli zvýšení mocenského vlivu, ale má k tomu hned několik důvodů. Tím prvním jsou dlouhodobé rozepře se sousedním Pákistánem, které již mnohokrát eskalovaly v ostré konflikty.

 

Důvodem jsou územní spory v oblasti Kašmíru vzniklé nešikovným rozdělením obou zemí při rozdělení Britské Indie a následném vyhlášení samostatnosti obou států. Za připomenutí stojí Indicko-pákistánská válka z roku 1971 a dále také Kárgilská válka z roku 1999.

 

O něco překvapivější je však rétorika vůči severovýchodnímu sousedu - Číně. Ta patří ve své oblasti mezi největší vojenskou sílu a má ambice v dalším rozšiřování vlivu. Pro Indii se nicméně v současnou dobu nejedná o bezprostřední nebezpečí, nicméně vojensky reagovat musí.

Jaderné zbraně a jejich nosiče

Indie dlouhodobě disponuje jadernými zbraněmi a to zejména ze stejných důvodů, proč je mají Pákistánci i Číňané - zastrašení protivníka, mocenský boj, prestiž. Navíc Indové se snaží v oblasti neustále zvyšovat sféru svého vlivu a k tomu se právě atomové zbraně velmi hodí. Vůbec první jadernou zkoušku Indové uskutečnili v roce 1974.

 

Indové mají k nesení jaderných hlavic hned několik možnosti - balistické rakety a stíhací letouny. Na nošení jaderných střel mají být údajně uzpůsobeny víceúčelové letouny Su-30MKI, u kterých je lze umístit do prostoru mezi oběma motory. Podle některých zdrojů lze střelu umístit také pod Mirage 2000H (mimochodem Francouzi speciální verzi stíhače Mirage 2000N používají právě pro účely nesení jaderných zbraní).

 

Su-30MKIFoto: Indové mohou použít jako nosič jaderné výzbroje také stíhací víceúčelové letouny Su-30MKI / Lajes, Wikipedia

 

Další a podstatně vhodnější možností je využití balistických raket řady Agni. Ty jsou totiž krom většího doletu hůře sestřelitelné než stíhací letoun. Navíc nehrozí riziko ztráty stíhacího stroje s pilotem, které v případě ozbrojeného konfliktu bude Indie potřebovat pro vybojování vzdušné nadvlády a útoky na pozemní cíle.

Nedávné testy raket Agni 4 a 5

15. listopadu minulého roku vyzkoušeli Indové raketu Agni-IV s doletem kolem 3 000 km s tunovou jadernou hlavicí. Na výšku měří raketa 20 m a váží kolem 17 t. Velkou výhodou většiny raket řady Agni je možnost jejich odpalování z mobilních zařízení a pohon raketovým motorem na tuhé pohonné látky. Agni proto stačí dopravit na jakékoliv vhodné střelecké postavení a odpálit bez nutnosti tankování interních nádrží - jak je nutné v případě raket pohaněných kapalným palivem.

 

raketa Agni VFoto: Nedávný start nejvýkonnější indické vojenské balistické rakety Agni V / DRDO

 

19. listopadu letošního roku pak následoval test ještě výkonnější rakety známé jako Agni V. Ta by již měla mít dolet s tunovou jadernou hlavicí kolem 5 000 km. Čistě hypoteticky je raketa Agni V schopna zasáhnout až území Slovenska. O pohon u všech tří stupňů nové rakety se opět starají raketové motory na tuhé pohonné látky a stejně tak se počítá s vypouštěním z mobilního podvozku.

Pákistán pokryt, nyní se zvyšuje dostřel

Zmínit je třeba fakt, že vedle jaderné hlavice lze na špičku všech raket řady Agni umístit také konvenční typ nálože. Ono zařazení a vůbec integrace jaderných hlavic na zmíněné rakety je pouze z důvodu odstrašení. Indie pochopitelně nemá zájem vyvolávat sama konflikty, ale logicky se snaží působit natolik silnou, aby mohla uplatňovat své nároky (územní, politické, mocenské) a ochránit sama sebe.

 

Ostatně s politikou a mocenským vlivem souvisí i dolet posledně jmenované rakety Agni V. Už její předchůdci totiž svým doletem pokrývali celý Pákistán. Nicméně nyní má Indie schopnost ohrozit podstatně větší území, jenž dalece přesahuje i hranice Číny. Ta je přitom často označována jako jedna z hlavních potencionálních hrozeb nejen ve své oblasti. O tom ostatně hovoří i posilování americké Tichomořské flotily a sil v této oblasti.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Standa Datum: 06.06.2012 Čas: 13:32

Se mi zdá přirovnávat Pákistán jako hlavního nepřítele Indie jako přežitek. Indie si v současné době musí dávat větší pozor na Čínu, proto taky budou zvětšovat dolet raket. Pákistán nemá armádu, která by mohla výrazně Indii ohrožovat. Pákistán má svoje problémy na západě a některé divize z východu při hranicích s Indií tam přesunula kvůli bojům o Svát.A nemá ani peníze na vedení konfliktu vyšší intenzity, tzn.včetně letectva a těžkých zbraní včetně tanků.

arr