TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Indonésie obdržela první Super Tucana

Datum přidání 18.08.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Michal Polák

Indonéské vzdušné síly obdržely počátkem tohoto měsíce první z šestnácti objednaných lehkých bitevních letounů A-29 Super Tucano od brazilského výrobce Embraer. Nahradit mají již notně zastaralé americké letouny OV-10 Bronco vyvinuté původně pro boj s povstalci.

Super Tucano

Foto: Super Tucano v brazilských barvách / Brazilské vzdušné síly

Super Tucana pro Indonésii

Indonésie v roce 2011 objednala původně jen osm letounů. Stejný počet však navíc přiobjednala tento rok, celkem má tedy obdržet šestnáct letounů včetně simulátoru.

 

Připomeňme, že A-29 Super Tucano je lehký bitevní vrtulový letoun, respektive cvičný bitevní letoun. Může útočit na pozemní cíle, poskytovat blízkou podporu pozemním vojskům (zkráceně z angličtiny CAS) nebo provádět vzdušný průzkum v konfliktech s nižší intenzitou boje. Pro výzbroj je přitom připraveno pod křídly tři nebo pět pylonů, takže není problém zavěsit přídavné nádrže společně s další municí.

 

Náhrada za stařičké OV-10 Bronco

Super Tucano má v indonéském letectvu v podstatě nahradit notně zastaralé americké letouny OV-10 Bronco, jež byly vyvinuty již v 60. letech pro boj s povstalci. V Indonésii však byly uzemněny v polovině roku 2007 po smrtelné havárii tohoto typu.

 

Bronco

Foto: OV-10 Bronco útoční na pozemní cíl, ilustrativní foto / US Air Force

 

OV-10 Bronco byl ve své době poměrně unikátním. V době, kdy letectva nakupovala proudové letouny, zněl požadavek na vývoj lehkého vrtulového letounu určeného k útokům na pozemní cíle a letecký průzkum. Zkušenosti totiž jasně ukazovaly, že k výše uvedeným činnostem nejsou za všech okolností zapotřebí proudové stíhací letouny s vysokou náročností na provoz a údržbu.

 

Američané tak i přes ztráty nasazovaly tyto letouny ve Vietnamu, kde měly za úkol narušovat zásobování nepřítele a podporovat jednotky námořní pěchoty. Nakonec se Bronco ujal v celé řadě zemí zejména pro účely boje proti povstalcům nebo pašerákům drog.

 

Perspektivní vrtulové bitevníky

Obliba lehkých vrtulových letounů v současném světě roste. Řada zemí si prostě nemůže dovolit provozovat jen proudové letouny, nehledě na zbytečnost takového řešení. Vrtulové letouny jsou i přes menší výkony schopné velice efektivně s ohledem na vložené prostředky plnit celou řadu úkolů.

 

Super TucanoFoto: Super Tucano v hale výrobce s podvěsnými přídavnými nádržemi / Embraer

 

Jsou tak ideálním řešením pro země, které hledají letouny schopné útoků na pozemní cíle, blízkou podporu pozemních vojsk a vzdušný průzkum. Výborně se tak hodí právě proti zmiňovaným povstalcům, pašerákům drog ale i méně vyspělým armádám. Jediným omezení tak logicky zůstává možnost nasazení do místa s nižší intenzitou boje v případě vyspělejšího protivníka.

 

Poslední konflikty navíc ukazují, jaké problémy mohou mít letectva s udržením proudových letounů v bojeschopném stavu. Jejich počet je často poměrně nízký a při zvýšení intenzity bojů jsou nálety na jeden letoun příliš velké, což vyžaduje adekvátní údržbu, případně dokonce výměnu některých dílů.

 

To je však v době války velmi komplikované stejně jako zajištění bezpečných vzletových drah s požadovaným vybavením. Oproti tomu menší vrtulové letouny jsou mnohem vhodnější k provozování například jen ze silnic nebo z polních letišť a zároveň jejich udržení v bojeschopném stavu je snazší, rychlejší a levnější.

 

A-29 Super Tucano tak rozhodně patří mezi typy, které mají v současném světě budoucnost.

 

Zdroj: Embraer

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Padouch Datum: 18.08.2012 Čas: 19:53

CerVus: Nevím jakou má L-159 konstrukci, ale předchůdce L-39 se docela osvědčuje při bojích v Sýrii a zatím jsem nečetl že by se povstalcům nějaký Albatros povedlo sestřelit a to jsou povstalci vybaveny puškami, lehkými a težkými kulomety a dokonce i protiletadlovými kanóny ráže 23 mm.

avatar
CerVus Datum: 18.08.2012 Čas: 17:33

Kdysi jsem někde četl, že l-159 má strašně křehkou konstrukci a téměř žádnou ochranu proti ručním zbraním, takže se ani nehodí do role kterou bude ST zastávat.

avatar
Petr.P. Datum: 18.08.2012 Čas: 15:30

Nevíte náhodou kolik stojí letová hodina u turbovrtulového letadla a L-159 ?

arr