Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Indonésie obdržela první Super Tucana

Datum přidání 18.08.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Michal Polák

Indonéské vzdušné síly obdržely počátkem tohoto měsíce první z šestnácti objednaných lehkých bitevních letounů A-29 Super Tucano od brazilského výrobce Embraer. Nahradit mají již notně zastaralé americké letouny OV-10 Bronco vyvinuté původně pro boj s povstalci.

Super Tucano

Foto: Super Tucano v brazilských barvách / Brazilské vzdušné síly

Super Tucana pro Indonésii

Indonésie v roce 2011 objednala původně jen osm letounů. Stejný počet však navíc přiobjednala tento rok, celkem má tedy obdržet šestnáct letounů včetně simulátoru.

 

Připomeňme, že A-29 Super Tucano je lehký bitevní vrtulový letoun, respektive cvičný bitevní letoun. Může útočit na pozemní cíle, poskytovat blízkou podporu pozemním vojskům (zkráceně z angličtiny CAS) nebo provádět vzdušný průzkum v konfliktech s nižší intenzitou boje. Pro výzbroj je přitom připraveno pod křídly tři nebo pět pylonů, takže není problém zavěsit přídavné nádrže společně s další municí.

 

Náhrada za stařičké OV-10 Bronco

Super Tucano má v indonéském letectvu v podstatě nahradit notně zastaralé americké letouny OV-10 Bronco, jež byly vyvinuty již v 60. letech pro boj s povstalci. V Indonésii však byly uzemněny v polovině roku 2007 po smrtelné havárii tohoto typu.

 

Bronco

Foto: OV-10 Bronco útoční na pozemní cíl, ilustrativní foto / US Air Force

 

OV-10 Bronco byl ve své době poměrně unikátním. V době, kdy letectva nakupovala proudové letouny, zněl požadavek na vývoj lehkého vrtulového letounu určeného k útokům na pozemní cíle a letecký průzkum. Zkušenosti totiž jasně ukazovaly, že k výše uvedeným činnostem nejsou za všech okolností zapotřebí proudové stíhací letouny s vysokou náročností na provoz a údržbu.

 

Američané tak i přes ztráty nasazovaly tyto letouny ve Vietnamu, kde měly za úkol narušovat zásobování nepřítele a podporovat jednotky námořní pěchoty. Nakonec se Bronco ujal v celé řadě zemí zejména pro účely boje proti povstalcům nebo pašerákům drog.

 

Perspektivní vrtulové bitevníky

Obliba lehkých vrtulových letounů v současném světě roste. Řada zemí si prostě nemůže dovolit provozovat jen proudové letouny, nehledě na zbytečnost takového řešení. Vrtulové letouny jsou i přes menší výkony schopné velice efektivně s ohledem na vložené prostředky plnit celou řadu úkolů.

 

Super TucanoFoto: Super Tucano v hale výrobce s podvěsnými přídavnými nádržemi / Embraer

 

Jsou tak ideálním řešením pro země, které hledají letouny schopné útoků na pozemní cíle, blízkou podporu pozemních vojsk a vzdušný průzkum. Výborně se tak hodí právě proti zmiňovaným povstalcům, pašerákům drog ale i méně vyspělým armádám. Jediným omezení tak logicky zůstává možnost nasazení do místa s nižší intenzitou boje v případě vyspělejšího protivníka.

 

Poslední konflikty navíc ukazují, jaké problémy mohou mít letectva s udržením proudových letounů v bojeschopném stavu. Jejich počet je často poměrně nízký a při zvýšení intenzity bojů jsou nálety na jeden letoun příliš velké, což vyžaduje adekvátní údržbu, případně dokonce výměnu některých dílů.

 

To je však v době války velmi komplikované stejně jako zajištění bezpečných vzletových drah s požadovaným vybavením. Oproti tomu menší vrtulové letouny jsou mnohem vhodnější k provozování například jen ze silnic nebo z polních letišť a zároveň jejich udržení v bojeschopném stavu je snazší, rychlejší a levnější.

 

A-29 Super Tucano tak rozhodně patří mezi typy, které mají v současném světě budoucnost.

 

Zdroj: Embraer

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Padouch Datum: 18.08.2012 Čas: 19:53

CerVus: Nevím jakou má L-159 konstrukci, ale předchůdce L-39 se docela osvědčuje při bojích v Sýrii a zatím jsem nečetl že by se povstalcům nějaký Albatros povedlo sestřelit a to jsou povstalci vybaveny puškami, lehkými a težkými kulomety a dokonce i protiletadlovými kanóny ráže 23 mm.

avatar
CerVus Datum: 18.08.2012 Čas: 17:33

Kdysi jsem někde četl, že l-159 má strašně křehkou konstrukci a téměř žádnou ochranu proti ručním zbraním, takže se ani nehodí do role kterou bude ST zastávat.

avatar
Petr.P. Datum: 18.08.2012 Čas: 15:30

Nevíte náhodou kolik stojí letová hodina u turbovrtulového letadla a L-159 ?

arr