Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Indové zařadili do výzbroje poslední Su-30MKI

Datum přidání 28.09.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Indové zařadili do výzbroje poslední víceúčelový stíhací letoun ruské konstrukce Su-30MKI současné série. Takřka symbolicky se přitom uskutečnil slavnostní ceremoniál bez dvou dnů přesně deset let po představení tohoto typu u indického letectva. Nadále má navíc pokračovat výroba vylepšené varianty v počtu přes 140 letounů.

Su-30MKI

Foto: Víceúčelový stíhací letoun Su-30MKI / Wikipedia


Suchoj Su-30MKI je víceúčelový stíhací letoun vyvinutý na základě typu Su-27/30 pro potřeby indického vojenského letectva. Na první pohled je rozeznatelný podle kachních ploch. Mezi další změny vyplývající ze specifikací patří implementace francouzských i izraelských systémů.

 

Vzhledem ke svým výkonům a parametrům je letoun přímo předurčen nejen pro účely vybojování vzdušné nadvlády ale také pro útoky na pozemní cíle. Od toho se také odvíjí široké spektrum misí, které je schopen Su-30MKI zvládnout. Není proto divu, že jej Indové mají zařazený jako víceúčelový stíhací nadzvukový letoun určený pro boj za ztížených povětrnostních podmínek.

 

Sovětské, respektive ruské bojové letouny přitom mají v indickém letectvu dlouhou historii. První indický  Su-30 uskutečnil svůj první let v roce 1997, o tři roky později došlo k premiéře již požadavkům Indům lépe přizpůsobené varianty Su-30MKI. V současné době mají Indové ve výzbroji více než 160 těchto letounů a dalších více než 140 plánují vyrobit v další sérii.

 

MiG-23

Foto: MiGu-23 (na obrázku) je v indickém letectvu již nějaký rok konec, bitevní MiG-27 má zůstat ve výzbroji přes rok 2020 / Wikipedia

 

Hlavním cílem je modernizace celého letectva, zvýšení bojových schopností a náhrada zastaralých typů ještě z dob Sovětského svazu jako například MiG-21, -23 a výhledově také -27. Vedle toho chystají Indové nakoupit a ve spolupráci s Francouzi vyrábět jejich víceúčelové stíhací letouny Rafale (více v nedávném článku).


Zařazení posledního letounu současné série proběhlo 25. září na základně Halwara. Ta patří pod západní velení indického letectva, odkud do roku 2005 operovaly právě výše uvedení stíhací letouny MiG-23.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr