Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Irák: Blízkovýchodní hra o trůny pokračuje

Datum přidání 15.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Radikálové z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) úspěšně táhnou Irákem a často bez jediného výstřelu zabírají klíčová území a vojenské posty. Co bude dál? Budoucím vývojem se zabýval vojenský magazín IHS Janes, který ve své analýze načrtl možné dopady současných událostí.

Foto: Ozbrojenci ISIL při své spanilé jízdě Mosulem. / ČTK

Foto: Ozbrojenci ISIL při své spanilé jízdě Mosulem. / ČTK

 

Zjevně zkušeným, dobře ozbrojeným a dobře organizovaným sunnitským bojovníkům z ISIL se daří kontrolovat rozlehlá území v severním Iráku. Povstalci převzali kontrolu nad Mosulem, druhým největším městem Iráku, kde si vzbouřenci zajistili zbraně, munici i stovky milionů dolarů v hotovosti.

 

Celou situaci navíc komplikuje fakt, že povstalci, zbraně i peníze volně přecházejí sýrsko-iráckou hranici. Nejnovější vývoj událostí v Iráku tak dále destabilizuje situaci v sousední Sýrii.

 

Jaké budou tedy další kroky ISIL? Povstalci jsou z východu omezení územím kontrolovaným Kurdskou regionální vládou. Kurdové mají navíc vlastní ozbrojené síly péšmarga, které jsou nezávislé na irácké armádě. ISIL se tak pravděpodobně skrze provincii Saladdín soustředí na vojenské operace směrem k jihu na Bagdád.

 

Foto: Nynější území kontrolované hnutím ISIL / NordNordWest, Spesh531,  CC BY-SA 3.0 Foto: Nynější území kontrolované hnutím ISIL / NordNordWest, Spesh531, CC BY-SA 3.0 

 

Během akcí ISIL se ukázala nízká morálka, vycvičenost i organizovanost irácké armády. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr proto nabídl irácké vládě své šíitské milice. Irácká vláda zvažuje, zda dobře vycvičené jednotkvyužije k posílení slabé irácké armády. Podle IHS Janes je však podobný scénář velmi rizikový.

 

ISIL se prezentuje jako ochránce sunnitského obyvatelstva před útlakem šíitské vlády premiéra Núrího Malikího. Skutečně, za vládMalikího se mohli sunnité cítit jako druhořadí občané před většinovými šíity.

 

"Málikí se nejen nesnažil o širší dělení moci, ale zrušil všechny již dosažené dohody a zastavil platby určené sunnitským kmenům a milicím. Začal také pronásledovat čelné sunnitské představitele," píše komentátor listu The Washington Post Fareed Zakaria.

 

Pokud se do boje zapojí šíitské milice, může to vést k nárůstu sektářského násilí mezi sunnita šiíty. Výsledkem bude větší kredit ISIL mezi sunnitským obyvatelstvem a nábor dalších bojovníků.

 

Foto: Irák / google maps

 

ISIL je také velmi aktivní v Sýrii, kde bojuje proti vládním jednotkám Bašára Asada. Právě na částí území Sýrie a Iráku vyhlásili ozbrojenci samostatný islámský stát stejnojmenného jména - Islámský stát v Iráku a Levantě.

 

Situace je o to vážnější, že při zabrání Mosulu se bojovníkům ISIL podařilo ukořistit velké množství lehkých i těžkých zbraní, vojenských vozidel i peněz v hotovosti. Iráčtí policisté i vojáci navíc před bojovníkISIL houfně opouštějí svá stanoviště, zanechávajíc výstroj i techniku. Je pravděpodobné, že veškeré vybavení poputuje rovnou do Sýrie.

 

Jak poznamenává IHS Janes, je otázkou, zda se ISIL podaří ve střednědobém horizontu udržet město Mosul. Je však jisté, že současný vývoj situace bude mít dalekosáhlý vliv na bezpečnostní situaci v Iráku a Sýrii.

 

AKTUÁLNĚ: V Iráku probíhají těžké boje a irácké armádě se za pomocí šiítský a kurdských milicí podařilo postup ozbrojenců z ISIL zpomalit.

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 18.06.2014 Čas: 13:53

Nemyslím, že by se pro takové boje L-159 příliš hodil - to spíše nějaký těžký bitevní vrtulník, Mi-35 či AH-64.
A obchod jako takový - nevím, Irák cvičné letouny tak jako tak potřebuje už vzhledem k příchodu F-16. Jiné řešení by bylo minimálně zdlouhavější

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 18.06.2014 Čas: 11:47

Co by teď iráčani dali za L-159. Nicméně se obávám, že aktuální čistka v nejvyšším velení irácké armády zlomí vaz i plánovanému nákupu těchto letadel.

arr