Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Irák nasadí ruské bitevní vrtulníky Mi-28NE „Havoc“

Datum přidání 03.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 22 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Radikálové z Islámského státu (IS) stále úspěšné působí ve velkých částech severního Iráku a Sýrie. Irácké ministerstvo obrany proto do bojů nasadí nové ruské bitevní vrtulníky Mi-28NE „Havoc“. Stejný bojový křest v Iráku čeká pravděpodobně i česká bitevní letadla L-159 ALCA.

Foto: Mi-28NE na letecké výstavě MAKS 2007 v Moskvě. / Volné dílo

Foto: Mi-28NE na letecké výstavě MAKS 2007 v Moskvě. / Volné dílo

 

Irák si u Ruska objednal 15 bitevních vrtulníků Mi-28NE „Havoc“. První stroje do Iráku dorazily začátkem července a rozhodnutí o nasazení do bojových akcí padlo na konci října.

 

„Ministr obrany Khalid al-Obaidi, včetně několika vojenských důstojníků, byl ve středu přítomný poslední fáze přípravy a vyzbrojování první skupiny ruských moderních bojových vrtulníků Mi-28, těsně předtím, než budou odeslány na určené letecké základny,“ stojí v tiskovém prohlášení iráckého ministerstva obrany. "Tyto vrtulníky, které jsou známé také jako Noční lovec, zvýší účinnost iráckého armádního letectva v jeho válce proti terorismu."

 

Dodávky vrtulníků jsou součástí rozsáhlého zbrojného kontraktu v hodnotě 4,2 miliard dolarů uzavřeného mezi Irákem a Ruskem. Kromě bitevních Mi-28NE Iráčané projevili zájem také o 40 útočných vrtulníků Mi-35M – jednotlivé zdroje se však v přesných počtech objednaných vrtulníků rozcházejí.

 

Video: Přejímka iráckých vrtulníků na konci srpna. / YouTube

 

Oba typy vrtulníků jsou již v Iráku, není však jasné, v jakých počtech a zda je dodávka již kompletní. Nákupní cena za Mi-28NE je odhadována na 15 až 20 milionů dolarů.

 

Mi-28NE je vybaven bojovým radarem ukrytým v kruhovém pouzdře nad rotorem a zaměřovacím systémem OPS-28 Tor, který sdružuje infračervený senzor, televizní kameru a laserový dálkoměr.

 

Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory o výkonu 2×1860 kW. Maximální vzletová hmotnost stroje je 11 500 kg, maximální užitečná nosnost 2350 kg.

 

Hlavní výzbroj tvoří 30mm rychlopalný kanón se zásobou 250 nábojů. Pro boj s obrněnými cíli lze Mi-28NE vybavit protitankovou výzbroji, neřízenými střelami na kontejnery s 23mm kanóny. Není však opět jasné, jaký typ výzbroje irácké vrtulníky získají.

 

Foto: První testovací let iráckých Mi-28NE. / YouTube

 

V Mi-28NE získá irácká armáda mocný ofenzivní prostředek. Mi-28NE však bude působit ve velmi nebezpečném prostředí. Bojovníci z Islámského státu mají ve výzbroji ruské protiletecké systémy krátkého dosahu uloupené ze syrských skladů. Ostatně irácké síly již přiznávají ztrátu (minimálně) tři vrtulníků.

 

Na druhou stranu je Mi-28NE bitevní vrtulník navržený pro operace v prostředí se silnou protivzdušnou obranou. Jeho důležité systémy jsou zdvojené, má silné pancéřování a moderní aktivní (fléry) i pasivní (rušení) systémy ochrany.

 

Irácká armáda rovnaž vyhlíží 15 bitevních a cvičných českých letadel L-159 ALCA. Jelikož Iráčané pro L-159 ALCA nakupují i zbraňové systémy (např. kanónové pouzdra Plamen), české letouny se také pravděpodobně zapojí do bojů proti Islámskému státu.  

 

Zdroj: IHS Janes, Iraqi News, Iraqi News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
lorgarius Datum: 07.11.2014 Čas: 17:59

na bojove nasadenie ci uz Mi28 alebo alky som celkom zvedavy, ale obavam sa ze iracka armada vela vody nenamuti. Predsa len zabery vojakov ako opustaju tanky,ked sa priblizi par typkov s uterakom na hlave na pickupe naznacuje vela o bojovej moralke armady.

avatar
David Datum: 05.11.2014 Čas: 14:06

Pro D.i.p - docela trefné. Když Iráčané nedávno jednali v Moskvě o dodávkách zbraní, byl zmíněn i de facto nerealizovaný MiG-AT. K ničemu konkrétnímu se nedošlo, ale i tak to možná něco naznačuje

avatar
TECHNIC Datum: 04.11.2014 Čas: 22:21

Když vidím jak jsou v iráku technicky schopný, tak za současnýho stavu by byla pro ně lepší dodávka většího počtu Ju 87 Stuka.

avatar
D.i.p Datum: 04.11.2014 Čas: 21:23

Když vidím tu svižnost naší vlády okolo prodeje L-159, tak kroutím hlavou. Za chvíli rusové vyfouknou kšefty amíkům, protože to je další otřes, jak ten Irák neustále tahají za nos. Nedivil bych se, kdyby místo toho korejského krámu a L-159 nakonec Iráčani koupili Jak 130.

avatar
semtam Datum: 04.11.2014 Čas: 20:30

ATM popisoval slasti a strasti MI-28 obsáhle a v jednom čísle byl i článek o jeho testování ve Švédsku spolu s AH-64. Zaujalo mne, že MI-28, na to jak ho Rusové na testování ne moc dobře připravili, tak oproti Apači snad pokaždé mohl jít do vzduchu, což u Apače nebylo vždy pravidlem. Pokud si dobře vzpomínám, tak jak popisoval měsíčník ATM hlavní problém u jednotek je právě výcvik posádek pro tento stroj. Což pro Iráčany není moc dobré... Pokud by s ním létaly v bojové zóně Iráčané, tak úspěšné užívání závisí na velké dávce štěstí než na kvalitách či nekvalitách stroje. Typnul bych si, že s Mi-28 budou létat převážně instruktoři.
Před nedávnem byla podepsána po rozsáhlém testování s Alžírskem smlouva na cca 40 ks MI-28. Alžírská armáda navíc není známá kupováním techniky stylem ala Czech Army. Tak se dá předpokládat, že MI-28 své kvality bude mít. Minimálně cena/výkon.

avatar
z.a.p Datum: 04.11.2014 Čas: 18:30

Jen doufejme, ze povstalci nemaji ZSU-4
https://www.youtube.com/watch?v=kUkmS91qFW4
I ZSU-2 je take tuhy nepritel, zvlaste v nizkych vyskach typickych pro bojove vrtulniky. Mluvil jsem s jednim byvalym pilotem z JAR. Rekl mi, ze ztratil pritele prave teto potvore; zminoval konkretne "tu s radarem". To bylo v dobe valky v Angole; operatori Shilky byli Kubanci.

Se 14.5mm NSV by si mela tahle masina umet poradit.

avatar
RiMr71 Datum: 04.11.2014 Čas: 14:57

...vyrobíme další... Ve fabrice (a ani tady) by se určitě nikdo nezlobil... :)

avatar
David Datum: 04.11.2014 Čas: 13:40

Tak si říkám, zda poměrně malý počet Alek bude stačit všem úkolům - jejich primárním úkolem přeci byl výcvik pilotů pro nadzvukové stroje, ať už objednaným
F-16 či MiG-29, které Irák chce mít ve výzbroji. Navíc pokud budou nasazeny k bitevním úkolům, je pravděpodobné, že nějaké budou sestřeleny. Těch 15 mi prostě připadá málo

avatar
Oleg Datum: 04.11.2014 Čas: 10:48

Musím souhlasit s předchozím příspěvkem diskutéra mattea. Bylo by hezké, kdybychom zde především věcně argumentovali a zdrželi se osobních výpadů...

Osobně mě v článku zaujala zmínka o nákupu systému Plamen. Ten potvrzuje mj. i tato tisková zpráva http://www.janes.com/article/42455/czech-government-approves-l-159-sale-to-iraq

Více o této zbrani, resp. problémech s ní např. zde: http://www.mocr.army.cz/mo/tisk/areport/2002/6/14.htm (příspěvek byl pravděpodobně napsán ještě před nehodnou L-159 během testování tohoto systému http://www.brding.cz/historie/10-let-od-tragicke-nehody-l-159-v-brdech/ )

Technické parametry a počty kusů objednaných AČR potom tady: http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/38807/start/-1

avatar
mattea Datum: 04.11.2014 Čas: 10:08

Todomatch: Myslím, že takhle se opírat do Nudy už je nepřiměřené a zbytečné. On vždycky argumentoval k technice/věcem kolem ní, tohle už je dost mimo. I když s ním nemusíme souhlasit, dá se ta diskuze vést zcela jinak a bez těchto urážlivých komentářů.

avatar
Charlie Datum: 04.11.2014 Čas: 08:26

Mi-28 má řadu problémů (zapříčiněných zejména dlouhým vývojem, financemi a nezkušeností s takto pokročilými systémy v AAAR/Rusku) a v ATM o ní vyšlo několik článků (jak přímo o Mi-28, tak o jeho zavádění do výzbroje a kompetici s Kamovovou konkurencí).

Radary Arbalet trpí velkými vibracemi a proto jsou nasazovány jen v případě potřeby, aby se nadměrně neopotřebovávaly.

avatar
Todomatch Datum: 04.11.2014 Čas: 00:11

Matesaax:
Ona ta Mi-28 se tak dlouho vyvíjela, že dnes už to není žádný zázrak, navíc dost poruchový.


Myslím, že to není možné. V diskuzi k článku "Blízká budoucnost U.S. Army" ze dne 17.10.2014 nás člověk s nickem Nuda (ten který skypuje s kamarády z DARPA a od vojenských expertů, konstruktérů a inženýrů ví, jak se celé NATO třese před plasmou obtékaným Su T-50) ubezpečil, že v Rusku na rozdíl od USA žádné protahování a tedy prodražování projektů není možné. Doslova uvedl "je to jednoduché, když v Rusku překročíte rozpočet tak vám to zruší, protože je Rusko chudé". Mi-28 tedy musí být v pořádku a možná má plasmou obtékané vrtule. Ať tak nebo tak, proti IS musíme držet palce všemu, co má hlaveň. Třeba i ruskému tříhlavňovému tanku.

avatar
jurincobain Datum: 03.11.2014 Čas: 23:31

Dobrý deň, v článku sa píše, že stroj Mi-28NE je vybavený bojovým radarom ukrytým v kruhovom (vhodnejšie by bolo asi napísať guľovitom) púzdre nad rotorom. Na priložených videách z Iraku, však iracké stroje týmto radarom vybavené nie sú. Na prototype Mi-28N bolo testovaných niekoľko typov radarov. Finálna verzia údajne podstatným spôsobom zvyšuje bojovú efektivitu tohto stroja, no zároveň aj výrazne navyšuje jeho cenu. Z tohto dôvodu údajne nie sú vybavené týmto radarom ani všetky stroje samotných vzdušných síl Ruskej federácie. Mi-28N/NE je plne funkčný aj bez tohto radaru, no jeho bojová efektivita je podstatne nižšia. Preto by asi bolo vhodné označiť tento radar ako "voliteľné príslušenstvo" (aj je vôbec možné toto sofistikovnané zariadenie takto hanlivo pomenovať). Chcel by som sa opýtať, či má iracké letectvo stroje vybavené týmito radarmi, a teda na priložených videách ešte nie sú namontované, alebo nimi nedisponuje.

avatar
Matesaax Datum: 03.11.2014 Čas: 18:34

Ona ta Mi-28 se tak dlouho vyvíjela,že dnes už to není žádný zázrak,navíc dost poruchový.Myslím,že Ka-52 je daleko perspektivnější vrtulník.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 03.11.2014 Čas: 18:32

Aby je za chvíli neměl ISIL ve výzbroji:)

arr