Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Írán buduje letiště pro bezpilotní letadla

Datum přidání 27.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár dny uveřejnil magazín Janes satelitní snímky rozrůstajícího se íránského letiště u Hormuzského průlivu. Letiště je umístěno na ostrově Kešm, přímo u ústí průlivu. Podle analýzy snímků jde pravděpodobně o letiště pro bezpilotní letadla.

Foto: Satelitní snímek ukazuje malé bezpilotní letadlo na íránském letišti na ostrově Kešm / DigitalGlobe/IHS

Foto: Satelitní snímek ukazuje malé bezpilotní letadlo na íránském letišti na ostrově Kešm. KLIKNI PRO VĚTŠÍ OBRÁZEK. / DigitalGlobe/IHS

 

Jak jsme pospali v článku „Podoba válek v 21. století: Ovládnutí klíčových bodů“, Hormuzský průliv je jedním ze „škrticích“ bodů světové ekonomiky. Kdokoliv získá kontrolu nad tímto průlivem, získá kontrolu nad velkou částí světového hospodářství. Všechny klíčové světové ekonomické a vojenské mocnosti proto v těchto místech bedlivě sledují veškerou vojenskou aktivitu.

 

Zveřejněné snímky ukazují rozšířenou letištní dráhu iránské armády, doplněnou o nové hangáry a komunikační zařízení. Letiště je umístěno dva kilometry od námořní základny íránských Revolučních gard. Jak informuje magazín Janes, námořní základna je domovem pro rychlé útočné čluny a snad i pro íránské miniponorky.

 

Modernizace původní letecké základny probíhala od začátku roku 2011. Původně 800 metrů dlouhá vzletová a přistávací dráha byla prodloužena na dvojnásobek.

 

Foto: Mapa ostrova Kešm / google.maps.com

 

Podrobnější průzkum zveřejněných snímků odhalil také malé bezpilotní letadlo s rozpětím křídel 5 metrů. Jedná se pravděpodobně o íránský menší průzkumný dron. Hangáry a dlouhá letištní dráha však naznačují, že z letiště je schopno operovat několik nových bezpilotních letadel Shahed 129.

 

Na letišti lze také rozeznat několik nových zpevněných ploch, kde jsou umístěny mobilní radarové stanice. Podle analýzy magazínu Janes, důvodem nových radarových stanovišť je pravděpodobně koordinace provozu bezpilotních letadel s civilními letadly. Připomeňme, že nedaleko vojenského letiště je i velké mezinárodní civilní letiště.

 

Samozřejmě radary poslouží také jako varování před útoky nepřátelských letadel, případně mohou navádět íránské drony vyzbrojené protiletadlovými střelami. Írán již na počátku roku představil bezpilotní letoun vyzbrojený protiletadlovými střelami krátkého dosahu s infračerveným naváděním. Íránské bezpilotní letadla tak nemají jen schopnost útočit na povrchové cíle, ale nově i na létající prostředky protivníka.

Zdroj: Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
papaHoth Datum: 31.08.2013 Čas: 23:32

To David: ozbrojené verze bezpilotních letounů jsou sice lákavá vize Íránu, ale ty jsou oproti pilotovaným poměrně snadno zarušitelné, což dokázal Irán v roce 2011, když se zmocnil RQ-170. Věřím, že NAVY (i s ohledem na to, že USA jsou vlastníkem GPS) disponuje AEGISem s touto schopností. Takže poslat se letouny dají, ale asi toho moc netrefí, jestli vůbec trefí směr :-)

avatar
David Datum: 28.08.2013 Čas: 10:11

Tak jak bylo i v tomto článku zmíněno, k nasazení jsou připravovány i ozbrojené verze bezpilotních letounů. Je mi jasné, že jejich úspěšnost bude relativně nízká, PVO amerických lodí je na velmi dobré úrovni. Ale pokud budou nasazeny stovky letounů, pak úspěch části z nich je poměrně pravděpodobný. | jak nastínil Grohman - potopení nebo vážné poškození 2-3 válečných lodí může být problém. Americké námořnictvo je sice silné, válečných lodí má dosti - ale zapůsobí psychologický faktor, hlas veřejného mínění a vše může být docela jinak

avatar
Aviator Datum: 27.08.2013 Čas: 23:03

Dá se někde najít a porovnat cena těchto bepilotních letounů oproti běžným letadlům s lidskou posádkou?Tzn. o kolik je výhodnější pořizovat bezpilotní oproti pilotním.

Např. 1X F35/F22 = 5 bezpilotních dronů.Za každý údaj vděčný.

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.08.2013 Čas: 10:25

Roje bezpilotních letadel případně lodí jsou asi jedinou šanci Íránu, jak čelit spojenecké dominanci na moři, zemi i ve vzduchu. V tom postupují chytře.

Írán si uvědomuje, že nemůže v otevřeném konfliktu vyhrát. Jde mu o to, aby případnému protivníkovi způsobil co největší ztráty, a tak ho od nějaké intervence odradil.

Pokud Spojené státy například převezmou kontrolu nad Hormuzským průlivem, ale ztratí tři torpédoborce, dvakrát se rozmyslí, zda půjdou do otevřeného boje. O tom Íráncům jde.

avatar
David Datum: 27.08.2013 Čas: 10:10

Je to docela zajímavý jev, který je ale čím dál rozšířenější. Írán zjevně není schopen vyvinout plnohodnotný klasický nadzvukový letoun, vyrábí nanejvýš kopie starých F-5, o vlastním letounu 5-té generace jen sní -a nákup nějaké zahraniční konstrukce je problematický. A tak ta orientace na bezpilotní letouny je logickým a možná jediným řešením...Desítky, stovky bezpilotních letounů útočící na malé arabské státy, případně na lodě a základny zlých amerických imperialistů - myslím, že to brzy bude docela reálná představa

arr