Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Írán se zajímá o ruské zbraně za miliardy dolarů

Datum přidání 10.12.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 48 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko před několika dny začalo posílat do Íránu první komponenty protileteckého a protiraketového systému dlouhého dosahu S-300. Poradce vojensko-průmyslové spolupráce Vladimir Kozin z ruské kanceláře prezidenta Vladimíra Putina uvedl, že Írán projevuje zájem o celou řadu ruských zbraní. V současné době se jedná například o dodávce ruských tanků T-90.

Foto: Indický T-90; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Indický T-90; ilustrační foto / Public Domain 

 

"Pokud budou všechny restrikce odstraněny a sankce zrušeny, můžeme nastartovat novou etapu vojensko-průmyslové spolupráce. Ostatně ta už se rozvíjí v oblastech, na něž se sankce nevztahují. Do budoucna očekáváme, že se budeme podílet na velkých projektech. Jde totiž o velkou zemi se značnými vojenskými silami, takže může jít o zakázky v hodnotě miliard," uvedl hlavní poradce Vladimir Kozin.


“Íránská strana se velmi zajímá o vojensko-technickou spolupráci. Zatím jsme podepsali kontrakt na dodávku systémů S-300. Zajímají se však o celou škálu našich zbraní, protože mají velkou armádu, ale kvůli sankcím nemohli v širším rozsahu modernizovat techniku v letectvu, námořnictvu a pozemním vojsku po dlouhý čas,” dodal Kozin.


Na zrušení sankci OSN se těší celá řada zemí světa. Írán je rostoucí trh s 80 miliony potenciálních zákazníků. V roce 2013 íránský HDP (nominální) dosáhl výše 367 miliardy dolarů, což je na počet obvyatel žalostně málo. Například český HDP dosahuje výše 200 miliard dolarů a izraelský 300 miliard dolarů.  


Vzhledem k stále platným sankcím OSN Írán v roce 2014 exportoval zboží a služby pouze za 95 miliard dolarů, a to především do Číny, Turecka, Indie, Japonska a Jižní Koreje. Zpět importoval zboží a služby za 61 miliard dolarů, především ze Spojených Arabských Emirátů, Číny, Indie, Jižní Koreje a Turecka.

 

Očekává se, že po odstranění sankcí ekonomika Íránu výrazně poroste, stejně tak masivně export i import.


Íránské ministerstvo obrany mohlo v roce 2015 počítat s rozpočtem 10,2 miliardy dolarů, což představuje 2,6 % HDP. V ozbrojených složkách slouží 550 000 vojáků a civilních zaměstnanců.


V ruku v ruce s růstem íránské ekonomiky se očekává i nárůst vojenského rozpočtu, z čehož budou profitovat především ruské a v závěsu čínské firmy. Přitom íránské ministerstvo obrany plánuje velké investice do modernizace své zastaralé vojenské techniky.


"Stručně řečeno, potřebují všechno. Na obchody bude mít určitě vliv i závěr pětiletého embarga (OSN - pozn. red). Íránci mají zájem o systémy pro potlačení elektronických komunikací, bezpilotní letadla, průzkumná a komunikační zařízení, ale i nebojové systémy," uvedl Ruslan Puchov, šéf ruského Centra pro analýzu strategií a technologií.


Dalším z klíčových obchodů může být nákup ruských tanků T-90. “Máme nastaveny naše vztahy s Ruskem v oblasti dodávek vojenských systémů, a v naší agendě je nákup tanků T-90,” uvedl včera íránské tiskové agentuře Tasnin, velitel íránského pozemního vojska brigádní generál Ahmad Reza Pourdastan. Generál dodal, že doufá v uzavření kontraktu a s výcvikem íránských expertů v Rusku na moderních zbraňových systémech.


Podle Pourdastana zatím nebyla podepsána (kromě S-300) žádná vojenská smlouva mezi Íránem a Ruskem. “Chceme proniknout do kapacit všech zemí, abychom zlepšili své schopnosti,” řekl Pourdastan.


V neprospěch Ruska nehraje technická úroveň vojenské techniky, ale neschopnost ji vyrábět v požadovaném množství a čase. V Íránu tak Rusové narazí na silnou konkurenci Číny, jejichž technika za ruskou zatím zaostává, ale na rozdíl od Ruska Čína nabízí nepoměrně větší technickou, průmyslovou, lidskou a ekonomickou základnu.

 

Ve výsledku tak může Čína vyrábět o něco méně vyspělou vojenskou techniku, ale v mnohem větších počtech a v kratším čase.


Také Rajab Safarov z Centra pro analýzu strategií a technologií dodal, že ruské firmy musí při vstupu na íránský vojenský trh počítat se silnou konkurencí Číny. Nicméně Safarov předpokládá, že si Rusko v tomto regionu udrží minimálně nadpoloviční většinu: "Trh bude rozdělen. Rusko získá 60 až 70 % trhu, Čína pak 30 až 40 % trhu."


Zdroj: TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 14.12.2015 Čas: 20:46

pro Vestly: Video jsem nestudoval (už mě ty vybuchující Tčka nebaví), takže absolutně nevylučuju, že je to fake. Nicméně to nijak nepopírá skutečnost, že Téčka tímto nešvarem trpí víc než dost. Ostatně video T-72, která hořela jak fangle pár vteřin po zásahu RPG-29, které bylo onehdá tady na AN, fake nebylo téměř jistě.

avatar
KOLT Datum: 14.12.2015 Čas: 20:43

pro Sorge: Jasně jsem amerikanofil, a proto bych chtěl německý nebo izraelský tank. No to už vážně chce přestat hulit moc silnej matroš ;-) Co se mého věku týče, ne že by vám do něj něco bylo, tak mám na krku rozhodně víc jak dva křížky (a přesně dvě děti :-) ), takže fakt nejsem týnejdžr, co slintá nad Abramsem nebo Armatou (podle tábora).

Ohledně toho, co jste napsal o obou tancích – jen dokazujete, že jsem měl od první chvíle pravdu :-D T-90 v souboji 1:1 (nebo klidně 4:4) by dostala od Merkavy 4 na budku, nemá prakticky nic (krom toho brodění), čím by jí mohla v boji konkurovat. Další debata nemá z mého pohledu smysl, vše potřebné tu zmínil Serža a další (Rosťa má kupříkladu pravdu s těmi mosty).

avatar
Vestly Datum: 14.12.2015 Čas: 16:38

tak este raz specialne pre menej chapavych
http://i.imgur.com/952PHTk.jpg
Normalne ma vyhorenie tanku urcite oneskorenie.

avatar
RiMr71 Datum: 14.12.2015 Čas: 15:26

...pochop... u téčka je to fejk... u Mk nebo Lea nebo Abrms by to fejk nebyl...
I v tom Grozném to byly všechny fejky...


Ale na druhou stranu, jsem moc zvědavý a doufám, že ty nové T-90 v Sýrii těm "towkařům" značně ztíží alahkbarování...

avatar
jj284b Datum: 14.12.2015 Čas: 08:27

ziaden fake... TOW-2 ma prekurzor hlavicu. pri zasahu do zadnej casti staci uz prekurzor na to aby prerazil zadny pancier, a prepalil sa k municii.. hned na to vybuchuje hlavna naloz.

avatar
Vestly Datum: 13.12.2015 Čas: 23:04

dusan, staci si spomalit video, explozia tam bola este predtym, ako ho zasiahla raketa.
Asi sa to nestava tak casto, ked maju potrebu zasahy tankov prikraslovat v after effecte..

avatar
Rošťák Datum: 13.12.2015 Čas: 21:44

I když mě tu možná půlka lidí bude kamenovat, napíšu sem svůj názor. Odejít od vševojskové armády ke specializované (i když počty vševojskové působí občas úsměvně) je blbost. Ono začít s budováním nějakého druhu prostředku, až když je potřeba je dost pozdě.
Add: Merkava MK 4 vs. T90 obě vozidla mají něco do sebe, ale vždy se jedná o provázané nasazení několika druhů zbraní a v Čechách bych radši viděl mk 4 něž 90. A to z důvodů vyšší odolnosti, lepšího sřp, pozorovacích prostředků a šanci osádce přežít zničující zásah. Argumentovat tím že místní mosty mají nosnost +/- 40 t je zbytečné, i M4CZ má bojovou hmotnost 48t . Překonat vodní tok by šlo pomocí jiných útvarů a mostních souprav....

avatar
Wenet01 Datum: 13.12.2015 Čas: 19:56

Fotr: Armáda má bránit stát, NATO není armáda, ale spolek států - nefunguje a nikdy nebude fungovat systém, že my dáme nemocnici, Němci tank, Slováci dvě děla a Belgičané sanitku...každý je primárně odpovědný za obranu svého státu a rozvíjení vlastních ozbrojených sil. Kdyby si každý seškrtal co stojí peníze a 1% rozpočet vůči HDP omlouval tím, že rozvíjí to co umí, bylo by NATO za chvíli spolkem chemiků a nemocnic. Opravdu nevidím žádný důvod proč máme mít slabší pozemní síly než Belgie nebo Holandsko, vážně nejsme žádný drobek co by musel rezignovat na vlastní obranu jako Pobaltí

avatar
dusan Datum: 13.12.2015 Čas: 18:47

Vestly

https://www.youtube.com/watch?v=-hZ64MbtI3c

Takých "fejkov" je zo Sýrie vcelku dosť : ) ... nevidím dôvod aby niekto vyrábal niečo čo je realita ...... či už exploduje okamžite, alebo sa "vyvarí" ... takých záberov je zo Sýrie naozaj už obrovské množstvo a nevidím zmysel vyrábať niečo "exkluzívne" .... ale do krvy sa nebudem hádať

Faktom je, že vlastná munícia je opakovane vecou čo zabíja v tankoch T-72 vlastné posádky ....

avatar
fotr Datum: 13.12.2015 Čas: 17:52

to Wenet01
Jistě že nemáme být černý pasažér, přispějme tím co umíme, chemici, nemocnice a samozřejmě jednotky které už v misích působí a mají úspěchy a uznání. Rozvíjejme jejich schopnosti a vybavení. Letectvo pro svojí ochranu v době míru máme dostačující, pro air policing v zahraničí také, letecká a tanková velmoc nikdy nebudeme, rozvíjejme tedy to co máme a co umíme.

avatar
Wenet01 Datum: 13.12.2015 Čas: 16:20

ČR je dle mého stát střední velikosti a jako takový by měl mít srovnatelnou armádu se zeměmi jako Holandsko, Belgie, Dánsko apod. s výhodou ,že nemusíme utrácet peníze za námořnictvo. NATO není armáda, ale spojenecví jednotlivých států a osobně úvahy o specializované armádě jako nereálné a nezodpovědné nejen k obraně našeho státu (což má být primární úkol armády), ale i vůči spojencům z nichž si takový postup nikdo nedovoluje. Náš počet tanků je samozřejmě směšný, a celková show kolem T72M4CZ je smutným příběhem. Ale zbavovat se jednotlivých zbraní...to není spojenectví, ale černý pasažér spolehající, že za něj peníze utratí ostatní

avatar
fotr Datum: 13.12.2015 Čas: 15:15

Je tu spousta velice zajímavých informací a názorů ale nechápu debaty o tom jaký tank potřebuje AČR, při reálných možnostech ČR (počet našich tanků) kdy se počítá s cca 32 tanky, je vlastně jedno který to bude protože takové množství nikdy nebude hrát žádnou zásadní roli a nasazení mimo ČR je nereálné. Navíc, pokud nejsou tankové jednotky rozmístěné rovnoměrně na území celého státu (v dostatečných počtech) nebudou nikdy schopné rychlé reakce na nějakou nečekanou hrozbu nebo událost a co se týče války, nějakého globálního střetu, jsou naše síly stejně naprosto zanedbatelné (bohužel) a tak se stejně musíme spoléhat na pomoc z NATO. AČR by se měla zaměřit na to co umíme nejlépe, vylepšovat to a zdokonalovat a nerozmělňovat prostředky. To je samozřejmě jen můj názor který nikomu nevnucuji.

avatar
Sgt Murphy Datum: 13.12.2015 Čas: 14:11

Ďalej sa k tej téme vyjadrovať nebudem lebo vetou - boj na blízko odčerpává technologickou výhodu si len dokázal že o tom vieš veľmi málo.

avatar
Sgt Murphy Datum: 13.12.2015 Čas: 14:03

KóĎA sorry ale ja stále neviem o čom to dookola točíš. Píšeš ako keby naša krajina a infraštruktúra bola len pre tanky sovietskej školy a neviem čo si predstavuješ pod pojmom Merkava za obludu. Je to tank váhovej a rozmerovej kategórie západných tankov, tj. 60-65t. Abrams, Leopard 2, Challenger 2 a Leclerc neváži o nič menej. Tiež to nie sú tanky určené na boj len v púšťach blízkeho východu. Poľsko, východ Nemecka, sú nám krajinou aj infraštruktúrou najpodobnejšie (takmer identické). Obe krajiny majú Leopard 2 vo výzbroji. Abrams bol dokonca konštruovaný na boj v našich podmienkach.

avatar
Vestly Datum: 13.12.2015 Čas: 13:14

Ak aj nezoberem do uvahy to, že Dusanove video je fejk, tak TOW-2 do zadnej casti tanku by vyradil akykolvek tank.
V Syrii su T-72-ky naplnene HE municou, kedze stretnut povstalecky tank je raritou. Aj to ma za nasledok, že vyletuju do vzduchu.

Rusi za uz poucili a v tankoch nosia iba municiu v zasobniku, co znacne znizilo mnozstvo prepravovanej municie, ale zvysilo schopnost prezitia tanku (do teraz sa nosilo 22 v zasobniku a 17 v korbe).

arr