Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Írán se zajímá o ruské zbraně za miliardy dolarů

Datum přidání 10.12.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 48 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rusko před několika dny začalo posílat do Íránu první komponenty protileteckého a protiraketového systému dlouhého dosahu S-300. Poradce vojensko-průmyslové spolupráce Vladimir Kozin z ruské kanceláře prezidenta Vladimíra Putina uvedl, že Írán projevuje zájem o celou řadu ruských zbraní. V současné době se jedná například o dodávce ruských tanků T-90.

Foto: Indický T-90; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Indický T-90; ilustrační foto / Public Domain 

 

"Pokud budou všechny restrikce odstraněny a sankce zrušeny, můžeme nastartovat novou etapu vojensko-průmyslové spolupráce. Ostatně ta už se rozvíjí v oblastech, na něž se sankce nevztahují. Do budoucna očekáváme, že se budeme podílet na velkých projektech. Jde totiž o velkou zemi se značnými vojenskými silami, takže může jít o zakázky v hodnotě miliard," uvedl hlavní poradce Vladimir Kozin.


“Íránská strana se velmi zajímá o vojensko-technickou spolupráci. Zatím jsme podepsali kontrakt na dodávku systémů S-300. Zajímají se však o celou škálu našich zbraní, protože mají velkou armádu, ale kvůli sankcím nemohli v širším rozsahu modernizovat techniku v letectvu, námořnictvu a pozemním vojsku po dlouhý čas,” dodal Kozin.


Na zrušení sankci OSN se těší celá řada zemí světa. Írán je rostoucí trh s 80 miliony potenciálních zákazníků. V roce 2013 íránský HDP (nominální) dosáhl výše 367 miliardy dolarů, což je na počet obvyatel žalostně málo. Například český HDP dosahuje výše 200 miliard dolarů a izraelský 300 miliard dolarů.  


Vzhledem k stále platným sankcím OSN Írán v roce 2014 exportoval zboží a služby pouze za 95 miliard dolarů, a to především do Číny, Turecka, Indie, Japonska a Jižní Koreje. Zpět importoval zboží a služby za 61 miliard dolarů, především ze Spojených Arabských Emirátů, Číny, Indie, Jižní Koreje a Turecka.

 

Očekává se, že po odstranění sankcí ekonomika Íránu výrazně poroste, stejně tak masivně export i import.


Íránské ministerstvo obrany mohlo v roce 2015 počítat s rozpočtem 10,2 miliardy dolarů, což představuje 2,6 % HDP. V ozbrojených složkách slouží 550 000 vojáků a civilních zaměstnanců.


V ruku v ruce s růstem íránské ekonomiky se očekává i nárůst vojenského rozpočtu, z čehož budou profitovat především ruské a v závěsu čínské firmy. Přitom íránské ministerstvo obrany plánuje velké investice do modernizace své zastaralé vojenské techniky.


"Stručně řečeno, potřebují všechno. Na obchody bude mít určitě vliv i závěr pětiletého embarga (OSN - pozn. red). Íránci mají zájem o systémy pro potlačení elektronických komunikací, bezpilotní letadla, průzkumná a komunikační zařízení, ale i nebojové systémy," uvedl Ruslan Puchov, šéf ruského Centra pro analýzu strategií a technologií.


Dalším z klíčových obchodů může být nákup ruských tanků T-90. “Máme nastaveny naše vztahy s Ruskem v oblasti dodávek vojenských systémů, a v naší agendě je nákup tanků T-90,” uvedl včera íránské tiskové agentuře Tasnin, velitel íránského pozemního vojska brigádní generál Ahmad Reza Pourdastan. Generál dodal, že doufá v uzavření kontraktu a s výcvikem íránských expertů v Rusku na moderních zbraňových systémech.


Podle Pourdastana zatím nebyla podepsána (kromě S-300) žádná vojenská smlouva mezi Íránem a Ruskem. “Chceme proniknout do kapacit všech zemí, abychom zlepšili své schopnosti,” řekl Pourdastan.


V neprospěch Ruska nehraje technická úroveň vojenské techniky, ale neschopnost ji vyrábět v požadovaném množství a čase. V Íránu tak Rusové narazí na silnou konkurenci Číny, jejichž technika za ruskou zatím zaostává, ale na rozdíl od Ruska Čína nabízí nepoměrně větší technickou, průmyslovou, lidskou a ekonomickou základnu.

 

Ve výsledku tak může Čína vyrábět o něco méně vyspělou vojenskou techniku, ale v mnohem větších počtech a v kratším čase.


Také Rajab Safarov z Centra pro analýzu strategií a technologií dodal, že ruské firmy musí při vstupu na íránský vojenský trh počítat se silnou konkurencí Číny. Nicméně Safarov předpokládá, že si Rusko v tomto regionu udrží minimálně nadpoloviční většinu: "Trh bude rozdělen. Rusko získá 60 až 70 % trhu, Čína pak 30 až 40 % trhu."


Zdroj: TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 14.12.2015 Čas: 20:46

pro Vestly: Video jsem nestudoval (už mě ty vybuchující Tčka nebaví), takže absolutně nevylučuju, že je to ****. Nicméně to nijak nepopírá skutečnost, že Téčka tímto nešvarem trpí víc než dost. Ostatně video T-72, která hořela jak fangle pár vteřin po zásahu RPG-29, které bylo onehdá tady na AN, **** nebylo téměř jistě.

avatar
KOLT Datum: 14.12.2015 Čas: 20:43

pro Sorge: Jasně jsem amerikanofil, a proto bych chtěl německý nebo izraelský tank. No to už vážně chce přestat hulit moc silnej matroš ;-) Co se mého věku týče, ne že by vám do něj něco bylo, tak mám na krku rozhodně víc jak dva křížky (a přesně dvě děti :-) ), takže fakt nejsem týnejdžr, co slintá nad Abramsem nebo Armatou (podle tábora).

Ohledně toho, co jste napsal o obou tancích – jen dokazujete, že jsem měl od první chvíle pravdu :-D T-90 v souboji 1:1 (nebo klidně 4:4) by dostala od Merkavy 4 na budku, nemá prakticky nic (krom toho brodění), čím by jí mohla v boji konkurovat. Další debata nemá z mého pohledu smysl, vše potřebné tu zmínil Serža a další (Rosťa má kupříkladu pravdu s těmi mosty).

avatar
Vestly Datum: 14.12.2015 Čas: 16:38

tak este raz specialne pre menej chapavych
http://i.imgur.com/952PHTk.jpg
Normalne ma vyhorenie tanku urcite oneskorenie.

avatar
RiMr71 Datum: 14.12.2015 Čas: 15:26

...pochop... u téčka je to fejk... u Mk nebo Lea nebo Abrms by to fejk nebyl...
I v tom Grozném to byly všechny fejky...


Ale na druhou stranu, jsem moc zvědavý a doufám, že ty nové T-90 v Sýrii těm "towkařům" značně ztíží alahkbarování...

avatar
jj284b Datum: 14.12.2015 Čas: 08:27

ziaden ******. TOW-2 ma prekurzor hlavicu. pri zasahu do zadnej casti staci uz prekurzor na to aby prerazil zadny pancier, a prepalil sa k municii.. hned na to vybuchuje hlavna naloz.

avatar
Vestly Datum: 13.12.2015 Čas: 23:04

dusan, staci si spomalit video, explozia tam bola este predtym, ako ho zasiahla raketa.
Asi sa to nestava tak casto, ked maju potrebu zasahy tankov prikraslovat v after effecte..

avatar
Rošťák Datum: 13.12.2015 Čas: 21:44

I když mě tu možná půlka lidí bude kamenovat, napíšu sem svůj názor. Odejít od vševojskové armády ke specializované (i když počty vševojskové působí občas úsměvně) je blbost. Ono začít s budováním nějakého druhu prostředku, až když je potřeba je dost pozdě.
Add: Merkava MK 4 vs. T90 obě vozidla mají něco do sebe, ale vždy se jedná o provázané nasazení několika druhů zbraní a v Čechách bych radši viděl mk 4 něž 90. A to z důvodů vyšší odolnosti, lepšího sřp, pozorovacích prostředků a šanci osádce přežít zničující zásah. Argumentovat tím že místní mosty mají nosnost +/- 40 t je zbytečné, i M4CZ má bojovou hmotnost 48t . Překonat vodní tok by šlo pomocí jiných útvarů a mostních souprav....

avatar
Wenet01 Datum: 13.12.2015 Čas: 19:56

Fotr: Armáda má bránit stát, NATO není armáda, ale spolek států - nefunguje a nikdy nebude fungovat systém, že my dáme nemocnici, Němci tank, Slováci dvě děla a Belgičané sanitku...každý je primárně odpovědný za obranu svého státu a rozvíjení vlastních ozbrojených sil. Kdyby si každý seškrtal co stojí peníze a 1% rozpočet vůči HDP omlouval tím, že rozvíjí to co umí, bylo by NATO za chvíli spolkem chemiků a nemocnic. Opravdu nevidím žádný důvod proč máme mít slabší pozemní síly než Belgie nebo Holandsko, vážně nejsme žádný drobek co by musel rezignovat na vlastní obranu jako Pobaltí

avatar
dusan Datum: 13.12.2015 Čas: 18:47

Vestly

https://www.youtube.com/watch?v=-hZ64MbtI3c

Takých "fejkov" je zo Sýrie vcelku dosť : ) ... nevidím dôvod aby niekto vyrábal niečo čo je realita ...... či už exploduje okamžite, alebo sa "vyvarí" ... takých záberov je zo Sýrie naozaj už obrovské množstvo a nevidím zmysel vyrábať niečo "exkluzívne" .... ale do krvy sa nebudem hádať

Faktom je, že vlastná munícia je opakovane vecou čo zabíja v tankoch T-72 vlastné posádky ....

avatar
fotr Datum: 13.12.2015 Čas: 17:52

to Wenet01
Jistě že nemáme být černý pasažér, přispějme tím co umíme, chemici, nemocnice a samozřejmě jednotky které už v misích působí a mají úspěchy a uznání. Rozvíjejme jejich schopnosti a vybavení. Letectvo pro svojí ochranu v době míru máme dostačující, pro air policing v zahraničí také, letecká a tanková velmoc nikdy nebudeme, rozvíjejme tedy to co máme a co umíme.

avatar
Wenet01 Datum: 13.12.2015 Čas: 16:20

ČR je dle mého stát střední velikosti a jako takový by měl mít srovnatelnou armádu se zeměmi jako Holandsko, Belgie, Dánsko apod. s výhodou ,že nemusíme utrácet peníze za námořnictvo. NATO není armáda, ale spojenecví jednotlivých států a osobně úvahy o specializované armádě jako nereálné a nezodpovědné nejen k obraně našeho státu (což má být primární úkol armády), ale i vůči spojencům z nichž si takový postup nikdo nedovoluje. Náš počet tanků je samozřejmě směšný, a celková show kolem T72M4CZ je smutným příběhem. Ale zbavovat se jednotlivých zbraní...to není spojenectví, ale černý pasažér spolehající, že za něj peníze utratí ostatní

avatar
fotr Datum: 13.12.2015 Čas: 15:15

Je tu spousta velice zajímavých informací a názorů ale nechápu debaty o tom jaký tank potřebuje AČR, při reálných možnostech ČR (počet našich tanků) kdy se počítá s cca 32 tanky, je vlastně jedno který to bude protože takové množství nikdy nebude hrát žádnou zásadní roli a nasazení mimo ČR je nereálné. Navíc, pokud nejsou tankové jednotky rozmístěné rovnoměrně na území celého státu (v dostatečných počtech) nebudou nikdy schopné rychlé reakce na nějakou nečekanou hrozbu nebo událost a co se týče války, nějakého globálního střetu, jsou naše síly stejně naprosto zanedbatelné (bohužel) a tak se stejně musíme spoléhat na pomoc z NATO. AČR by se měla zaměřit na to co umíme nejlépe, vylepšovat to a zdokonalovat a nerozmělňovat prostředky. To je samozřejmě jen můj názor který nikomu nevnucuji.

avatar
Sgt Murphy Datum: 13.12.2015 Čas: 14:11

Ďalej sa k tej téme vyjadrovať nebudem lebo vetou - boj na blízko odčerpává technologickou výhodu si len dokázal že o tom vieš veľmi málo.

avatar
Sgt Murphy Datum: 13.12.2015 Čas: 14:03

KóĎA sorry ale ja stále neviem o čom to dookola točíš. Píšeš ako keby naša krajina a infraštruktúra bola len pre tanky sovietskej školy a neviem čo si predstavuješ pod pojmom Merkava za obludu. Je to tank váhovej a rozmerovej kategórie západných tankov, tj. 60-65t. Abrams, Leopard 2, Challenger 2 a Leclerc neváži o nič menej. Tiež to nie sú tanky určené na boj len v púšťach blízkeho východu. Poľsko, východ Nemecka, sú nám krajinou aj infraštruktúrou najpodobnejšie (takmer identické). Obe krajiny majú Leopard 2 vo výzbroji. Abrams bol dokonca konštruovaný na boj v našich podmienkach.

avatar
Vestly Datum: 13.12.2015 Čas: 13:14

Ak aj nezoberem do uvahy to, že Dusanove video je fejk, tak TOW-2 do zadnej casti tanku by vyradil akykolvek tank.
V Syrii su T-72-ky naplnene HE municou, kedze stretnut povstalecky tank je raritou. Aj to ma za nasledok, že vyletuju do vzduchu.

Rusi za uz poucili a v tankoch nosia iba municiu v zasobniku, co znacne znizilo mnozstvo prepravovanej municie, ale zvysilo schopnost prezitia tanku (do teraz sa nosilo 22 v zasobniku a 17 v korbe).

arr