Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Íránský vojenský průmysl představil nové zbraně

Datum přidání 19.04.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 12 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Minulý týden proběhly v Íránu oslavy Dne armády. V rámci nich se konalo několik vojenských přehlídek, kde se islámský režim pochlubil nejnovějšími přírůstky svých ozbrojených sil.

Tank Tieem

Foto: Tank Tiam / IRNA

 

První menší přehlídka pozemních sil se konala ve středu 13. dubna v Teheránu a hlavní akce proběhla v neděli 17. dubna.

 

Do nedělní přehlídky byly zapojeny všechny složky íránských ozbrojených sil a zúčastnili se jí i vrchní představitelé režimu a armádní špičky.

 

Na novinky byla překvapivě bohatší středeční přehlídka, než monstrózní nedělní akce, které dominovalo představení prvních kusů protivzdušného systému S-300PMU2 Favorit (v kódu NATO  SA-20B Gorgoyle B) dodaného z Ruska na počátku dubna.


Ve středu se veřejnosti představila následující technika:

 


Tank Tiam

První z novinek byl tank Tiam (nebo také Teeiam). Tiam vychází z prototypu íránského tanku Sabalan. Jedná se o modernizovanou a zásadně upravenou verzi amerického stroje M47/M48 Patton.


Na rozdíl od svého předchůdce Sabalan, který byl ještě vybaven původní upravenou věží z tanku M47, je Tiam osazen věží z tanku T-55 nebo jeho čínského protějšku Type-59.


Věž tanku T-55 je osazena letitým britským kanónem L7 ráže 105 mm, který je vyráběn v Íránu. Kanón je spřaženým s kulometem ráže 7,62 mm. Na věži tanku je instalován těžký kulomet ráže 12,7 mm a výmetnice dýmových granátů.


Nově je tank Tiam vybaven ruským reaktivním pancéřováním Kontakt-1 ERA, původem z tanků T-72S. Modernizovaný systém kontroly střelby je z největší pravděpodobností Kat-72.


V porovnání s typy jako M47 nebo T-55 je Tiam lépe vybaven, nicméně v porovnání s modernějšími typy je i tak beznadějně zastaralý. Proti moderní tankům neobstojí jak výzbrojí, tak odolností, nemluvě o pohyblivosti a senzorickém vybavení.


Tank byl zřejmě vyvíjen ještě v době, kdy Teherán neočekával ukončení mezinárodních sankcí, a tudíž se mohl spolehnout pouze na vlastní zdroje. V dnešní době, kdy je na spadnutí nákup moderních ruských strojů, se proto tento prototyp zřejmě sériové výroby nedočká.

 

Bahman

 Foto: Bahman / IRNA


Bahman

Další novinkou z íránské produkce je samohybné protiletadlové dělo Bahman. Základem samohybného děla je nákladní automobil KrAZ-6322, na kterém je instalovaný sovětský zbraňový komplet ZSU-57-2.

 

ZSU-57-2 tvoří dvojice děl S-68 ráže 57 mm. Každé z děl používá čtyřranné zásobníky a může používat tříštivé střely se stopovkou nebo protipancéřové střely. Věž s kanóny má kruhová odměr 360°. Vozidlo KrAZ-6322 je pro střelbu vybavené stabilizačními hydraulickými vzpěrami.

 

Do budoucna mají Íránci v plánu na vozidla Bahman instalovat radar pracující v pásmu X, aby mohl celý systém koordinovat svou činnost s dalšími prostředky protivzdušné obrany.

 

Vozidlo Bahnam bylo zkonstruováno na základě zkušeností z války v Sýrii, kde jsou protiletadlové kanóny na nákladních automobilech velmi často nasazované a osvědčily se jako palebná podpora pěchoty.

 

Velitel íránských pozemních sil brigádní generál Ahmad Reza Pourdastan označil vozidlo Bahman jako prostředek, který může Írán nasadit v konfliktech nízké intenzity a „zástupných válkách“ (proxy wars).

 

 Video: Vozidlo Šahram a tank Tiam. / You Tube


Šahram

Další z nově představených vozidel je Šahram (nebo také Shahram). Jedná se o vozidlo radiačního, biologického a chemického průzkumu NBCVR (Nuclear-Biological-Chemical Reconnaissance Vehicle). Vozidlo využívá šasi sovětského transportéru BTR-60PB 8x8.

 

Původní sovětský transportér však doznal rozsáhlých změn. Například na levé straně vozidla jsou jedny dveře, dále byla úplně odstraněna věž. Vozidlo je osazeno množstvím detekčních a optických senzorů včetně kamery.

 

V přední části vozidla jsou na každé straně instalovány výmetnice zadýmovacích granátů. Vozidlo je vyzbrojeno dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s kulometem ráže 7,62 mm. Bližší podrobnosti o senzorickém vybavení vozidla nejsou známé.

 

Použití BTR-60 ukazuje, že íránské ozbrojené složky trpí akutním nedostatkem moderních obrněných vozidel. BRT-60 je dnes spíše muzeální kousek, než využitelný kus vojenského vybavení.

 

Avšak pokud Írán v budoucnu získá moderní obrněná vozidla, může při úpravě využít zkušeností z vývoje vozidla Šahram. Instalace potřebných systémů na moderní obrněné vozidlo pak pro íránské techniky nebude problém.

 

Kromě těchto tří prototypů (Tiam, Bahman, Šahram), se na vojenské přehlídce představily ještě dvě novinky. Jedná se o nákladní vůz Kian o váze 5 t čistě íránské výroby a transportní návěs pro těžkou techniku Pouria.

 

Na přehlídce se ukázaly také již zavedené typy techniky. Bylo zde k vidění velké množství nákladních a zásobovacích vozidel, spojařská vozidla, ambulance, jeřáby a mnoho dalšího. Mimo jiné zde byly také prezentovány odstřelovačské pušky SVD s novými optickými zaměřovači

 

Foto: Íránská armáda plánuje modernizovat letité britské tanky Chieftain; ilustrační foto / Peter Trimming; CC BY 2.0Foto: Íránská armáda plánuje modernizovat letité britské tanky Chieftain; ilustrační foto / Peter Trimming; CC BY 2.0

 

Další íránské modernizační projekty

Na středeční přehlídce se objevilo také několik prvních modernizovaných tanků Chieftain. Pět prvních modernizovaných tanků Chieftain již získala tanková divize Ghazvin.

 

Íránská armáda postupně modernizuje všech 100 tanků Chieftain ve výzbroji. Tanky Chieftain získají především nové pozorovací přístroje a systém řízení palby.

 

O budoucích plánech íránských ozbrojených sil se zmínil několik týdnů před přehlídkou brigádní generál Pourdastan během interview pro íránskou agenturu Fars News. V rozhovoru mimo jiné uvedl, že během měsíce až dvou se veřejnosti představí úplně nový íránský tank Karrar.

 

Tanky Karrar získají jak jednotky íránské armády, tak elitních Republikánských gard. Podle Íránu je Karrar na srovnatelné úrovni jako ruské stroje T-90.


O zařazení tanku Karrar do výzbroje informoval už v minulosti zástupce velitele pozemních sil íránských Revolučních gard brigádní generál Kioumars Heidari. V březnu tohoto roku oznámil gen. Heidari, že tanky Karrar jsou v současné době dodávány prvním jednotkám Republikánských gard.

 

Zdroj: Fars News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
danny Datum: 22.04.2016 Čas: 11:47

Loni na podzim jsem si Irán projel a velmi pozitivně mě překvapil. Nic není zbytečně pompézní a nepůsobí luxusně. Ale veškerá infrastruktura velmi slušně funguje (silniční síť, moderní metro v Teheránu, vlastní bankovní systém, včetně vlastních platebních karet, o kvalitě teheránské "Open card" by si Praha mohla nechat zdát atd...). Co mě překvapilo, tak jsem nikde nenarazil na nejmenší projev antisemitismu nebo nenávisti k západu, případně USA: Potkal jsem všeho všudy tři letáčky o tom, jak v USA bijí černochy a že kluci z Wolstrýtu sypou jídlo do moře. Co mě ale šokovalo, tak byl výlet jedním z Iránských Airbusů, na které nedostaly 25 let ani šroubek. Ten stroj vypadal, jako by ho vytáhli z expozice v technickém muzeu a ne jako by létal 2x denně. Oni té technice věnují neuvěřitelnou péči, nikde se neválí vraky, všechno se opraví, rozebere, použije. Iránci si získali můj respekt.

avatar
Kozlus Datum: 21.04.2016 Čas: 19:21

Rase:
Nakup hotovych tanku nebo jednotlivych celku a technologii bych taky neocekaval. Spis koupi kompletni vyrobni dokumentaci a nechaji si postavit vyrobni linky primo doma. S dalsim kolem sankci proste musi pocitat (byli by blby, kdyby ne) a tak bude lepsi koupit linku na T-90 nez jen treba 100ks. U dalsi techniky to bude stejne. Diky konci sankci ted budou vsechny struktury vyzkumu a prumyslu nasavat technologie, co to jen pujde. Vlastne bych se celkem divil, kdyby uz o tomhle nejednali. Bude jim uvolneno peknych par miliard ze zablokovaneho uctu a to uz se linka na T-90, Kurhanec, Bumerang,... ale treba i transposrtni letadla, PVO,.. Oni by potrebovali obnovit komplet vsechno vybaveni armady. Mno a kdyz jednu linku koupi, tak ji dostanou na klic a druhou si Rus postavi doma za ty penize :)

avatar
dante1 Datum: 21.04.2016 Čas: 18:09

Tak je vidět že ty nové hračiky z Ruska co si plánují pořídit pro ně budou velkej skok ku předu.Jinak klobouk dolu udělat ze tří tanků jeden to se hned tak nevidí po získání moderních technologií očekávám rychlý růst vojenského průmyslu.Každopádně Iránu bych se určitě nebál nesrovnatelně větší problémy dělají paradoxně naši spojenci turci a něco mi říká že ti nám ještě hodně zavaří.

avatar
dusan Datum: 20.04.2016 Čas: 22:21

Ak sa niekomu zdajú iránske snaženie smiešne mal by si uvedomiť, že sú schopní udržiavať pri živote desiatky rokov techniku na ktorú je embargo ... a to dokázal pri moderných zbraniach málokdo .... resp. pri takých moderných strojoch ako F-14 nikto.
Súhlasím, že je v tom i "divadielko", ale to nájdeme i u vyspelejších štátov. Vzhľadom na ich schopnosti očakávam rýchly rast domáceho vojenského priemyslu v spolupráci so zahraničnými firmami.
A vzhľadom na dosť "zástupných" konfliktov nepochybujem, že využijú i zastaralú techniku. I ten "skladačkový"tank dokáže byť účinný v správnych rukách v mnohých konflikoch.

avatar
Rase Datum: 20.04.2016 Čas: 21:55

Nákup nové techniky bych neočekával, spíš rychle pokoupí technologie a věci které je zajímají (elektronika, reaktivní pancéřování), osadí je na staré tanky, pro případ, že zase budou mít útrum kvůli sankcím. Možná zase nějaký facelift starého tanku, který přejmenují a budou vydávat za ultimátní výtvor domácího průmyslu.
Docela mě zklamalo, že ty moderně vypadající ruční zbraně, se v Sýrii ukázaly být jako "šmejd" - čekal jsem víc

avatar
lorgarius Datum: 20.04.2016 Čas: 18:35

na jednej strane beznadejna zastaralost a varenie gulas techniky, na druhej vnimam to, ze s vlastnymi silami dokazu robit upravy to jest maju urcitu zakladnu na rast, v pripade ze dostanu do ruk nieco lepsie budu schopny sami aktivne pracovat na upgradoch.

avatar
Karlos73 Datum: 20.04.2016 Čas: 16:27

Iránsky vojenský modelársky krúžok... niektoré návrhy sú zaujímavé, ako píše David. Iránci to lepia ako sa len dá...

avatar
Rase Datum: 20.04.2016 Čas: 15:01

Po tancích Zulfiqar (1-3), které byly podobné těm Západním, se už patrně slehla zem a od teď bude neúžasnějším tankem Karrar, podobný T-90... ve výsledku se jen modernizují Chieftainy a M47. Množství čínských tanků, M60 a exsovětských tanků T-72 a T-55, asi zůstane tak jak jsou. Jsem zvědavý, čím muzeum rozšíří.

avatar
peter123x Datum: 20.04.2016 Čas: 14:04

Tak to sa len tak niekde nevidi. Tank s americkym podvozkom, sovietskou vezou osadenou britskym kanonom... :-)

avatar
David Datum: 20.04.2016 Čas: 13:47

Tank Tiam vnímám skutečně spíše jen jako jakousi kuriozitu. Už sama modernizace M-48 na verzi Sabalan mi připadala zbytečná. Modernizovat tak starý a zastaralý tank, to jsou skutečně jen vyhozené peníze,
Zato protiletadlový systém Bahman mi připadá jako docela zajímavý. Ano, je to do jisté míry improvizace, ale může mít svůj význam. Ostatně, i kanony S-60 slouží v mnoha armádách včetně států NATO. takže proč ne. A souhlasím s tím, že to je zajímavý bojový prostředek pro konflikty nízké intenzity, kdy mi to přijde jako mnohem lepší řešení než nějaký džíp přetížený namontovaným ZU-23.
Ale pohled na modifikaci starého BTR-60 ( který je vlastně jediným kolovým obrněným transportérem 8x8 íránské armády, jediným dalším relativně moderním typem jsou brazilské Urutu) mi připomíná, jak velké množství moderní výzbroje íránská armáda potřebuje. Nový tank, nové pásové BVp ( vyrábějí BVP-2, které rozhodně není výkřikem módy), nový kolový obrněný transportér, patrně i nový obrněný automobil. Obdobná situace je u letectva a námořnictva - nutné je prakticky komplexní přezbrojení. bude to hodně náročný úkol a bude zajímavé sledovat, jak to íránské vedení zvládne

avatar
Magister_Peditum Datum: 20.04.2016 Čas: 13:05

A tihle vyhrožují Izraeli zničením? :-D

avatar
Míša Datum: 20.04.2016 Čas: 11:23

Musím uznat, že na tuhle přehlídku bych si udělal snad i výlet. Protože smál bych se celou dobu, výzbroj jak z bláznivý střely, samej kočkopes, nebo kartonová atrapa. Ještě, že jim tam často neprší. Asi jejich generál má královský plat, aby nevyzradil ono celulozový tajemství.

arr