Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Írán představil nový bojový stíhací letoun Káhir-313

Datum přidání 04.02.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 24 komentářů    autor autor: Michal Polák

Při příležitosti 34. výroční islámské revoluce představil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nový stíhací letoun Káhir-313. Podle jeho vyjádření se má jednat o nejmodernější letoun současnosti a sloužit má výhradně k obranným účelům. Na internetu se už však objevil názor, že se jedná o nepříliš povedený model.

Káhir-313

Foto: Káhir-313 (Qaher-313) při představení / Razgura, Wikipedia


Velkolepé představení „posla míru“

Představení nového a údajně moderního stíhacího letounu se ujal sám prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád. Podle jeho slov: "Nese poselství míru, přátelství a bratrství. Naše vojenské úspěchy neznamenají hrozbu pro kohokoli na světě,".

 

Na první pohled připomíná Káhir-313 (v překladu „Dobyvatel“), jak byl letoun pokřtěn, americkou stíhačku F-35.  Určitou podobu s F-35 má centrální část, směrovky a také tmavší zbarvení. Naopak přední část zase vzdáleně připomíná „čumák“ F-22A Raptor. Poněkud nezvyklým dojmem zase působí přední křidélka.

 

Média zase přichází se srovnáním s americkým palubním víceúčelovým letounem F/A-18 Hornet. Hned na první pohled je však jasné, že žádná podobnost zde není. O něco bližší spojitost by mohla mít stíhačka Káhir-313 s americkým lehkým stíhačem Northrop F-5, jež sami Američané v sedmdesátých létech, ještě za jiného režimu, do Íránu dodali. Ten má ale na první pohled zcela odlišnou konstrukci.

 

Video: Představení íránské stíhačky Káhir-313 / YouTube

F-22A Raptor „killer“ nebo nepovedený model?

Při představení nebyly oznámeny žádné konkrétní technické specifikace, či výzbroj. Ani na internetová fóra doposud nepronikly žádné kvalitnější fotografie z letových testů takového stroje. Přitom hned z prvních záběrů trkne jen trochu zasvěcenému oku několik zádrhelů, které dávají tušit, že minimálně při samotném zveřejnění nešlo ani o prototyp.

 

Letounu úplně chybí nasávací otvory nebo jsou zakryty. I v takovém případě by bylo alespoň zvláštní jejich umístění vzhledem ke konstrukci letounu. Záběry se také nápadně vyhýbají prostoru, kde bychom hledali pohonnou jednotku. Největší pozornost na sebe ovšem strhává překryt kokpitu, který působí jako obyčejné plexisklo. Opomenout nelze ani na první pohled nepovedené zpracování konstrukce.

 

HESA Shafaq

Foto: HESA Shafaq / Soheil, Wikipedia

 

Na druhou stranu by nebylo vůbec divné, kdyby při představení figurovala rozměrová maketa na místo teprve smýšleného nebo vyvíjeného letounu. Představený Káhir-313 opravdu působí jako něco mezi modelem a počátečním prototypem.

 

Možná souvislost s projektem Soumrak

Již dříve pronikly na veřejnost kusé informace o vývoji cvičného útočného podzvukového letounu známého jako HESA Shafaq (v překladu Soumrak). Právě ten vypadá na první pohled jako kříženec mezi íránským F-5 a americkým F/A-18 Hornet, což je patrné zejména při pohledu zpředu. Po vzoru moderních amerických letounů by měl také využívat vlastnosti stealth a být tak pro radar hůře zachytitelný, což je ale vzhledem k úrovni íránského leteckého průmyslu dosti nepravděpodobné.

 

Video: Káhir-313 v letu / YouTube


Ve skutečnosti doposud nepronikly žádné opravdu kvalitní snímky z výše uvedených íránských stíhacích letounů. Naopak na video záběrech z letu může jít klidně o dálkově model. Na rozuzlení celé hádanky si tak budeme muset ještě počkat a prozatím máme alespoň zajímavé téma k diskuzi.

 

Na konci je možná dobré připomenout, že Írán může pracovat na vlastním letounu, ale je krajně nepravděpodobné a nelogické, aby íránský stroj mohl dosáhnout kvalit amerických, evropských, ruských nebo čínských letounů.

 

Důvod je prostý, výše jmenované země nejen, že dávají do vývoje mnohonásobně více peněz, ale mají také naproti Íránu k dispozici obrovský zástup špičkových leteckých odborníků, kvalitní a transparentní vědecké zázemí a desítky let zkušeností. Navíc íránský letoun může vypadat jakkoliv „hrozivě“, ale to nejdůležitější se skrývá uvnitř letounu - radar, motor, zbraňové a elektronické systémy atd. Tedy nic, co se dá vyvinout za pár let bez nutnosti investice miliard dolarů a špičkových znalostí. 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 21.08.2018 Čas: 11:52

Jara, jen technická, zrovna Íránci se moc neodpalují... a jejich školství také není tak hrůzostrašné. Ona je tam dementní vláda, nicméně obyvatelstvo ani zdaleka ne, to je nám blíž než ve většině arabských zemí...

Ale ten modýlek, oproti kterému Alca vypadá jak plnokrevný bojovník, je fakt úsměvný :-)

avatar
Jara Datum: 21.08.2018 Čas: 10:25

Islámský zoufalismus....
Pěkné fotky .... je jisté, že teď už se mi všichni nevěřící psi, klepeme strachy .....
Lepší model v tom našem “zkaženém” světě postaví s dostatkem lamina a lepící pásky děti v rámci domácí výchovy na ZŠ :)))

Hlavně, že mají všichni ambice “stát se velmocí” , ale než stavět hrůzostrašné modely a učit děti jak se odpálit,by možná bylo lepší zrušit středověké zákony a naučit se číst a psát

avatar
PavolR Datum: 21.08.2018 Čas: 09:54

https://svet.sme.sk/c/20896686/iran-predstavil-nove-bojove-lietadlo-kosar.html

avatar
Unclenet Datum: 06.02.2013 Čas: 19:08

Ozaj, a nie je Mahmúd Ahmadínežád bratrancom G. Busha ml.? Tie oci, ta gestikulacia :D

avatar
Nicolaj Datum: 06.02.2013 Čas: 15:25

Ale tak není to zase tak špatné ... filmaři to možná ocení. Že to nikdy nemůže lítat jim nevadí a vypadá to moderně :-D

avatar
David Khol Datum: 06.02.2013 Čas: 13:35

Myslím, že to celé ukazuje na určitou slabou a bezradnost Íránu. Podobných hraček se přece v posledních letech vynořilo hned několik - a třeba takový Shafagh měl také postavenu maketu 1:1. Ale nikdy to dál nedošlo a stejně tak to bude i v tomto případě. kdyby vzali jeden stroj (mně osobně se líbí středokřídlá varianta stroje Azaraksh) a jeho vývoj dotáhli do konce, tak by byly obavy z Íránu oprávněné. Ale takto létají na strojích starých cca 30 let i více - a tak jejich reálná síla je prostě nedostačující

avatar
Ulfric SC Datum: 06.02.2013 Čas: 02:40

Ehm, nechci být vůči Iránu kritický, ale větší důvěru ve mně vzbuzoval hadraplán doktora Králika z Vrchní prchni. Ale není to OPRAVDU tím, že by to vypadalo jako létající hadraplán. Ono to spíš vypadá, že to lítat ani nikdy nemohlo

avatar
Ondřej Lacina Datum: 05.02.2013 Čas: 22:27

Ale vážně, čím více takových zpráv z blízkého východu, tím méně se cítím v ohrožení ;) :)

avatar
Jugg Datum: 05.02.2013 Čas: 17:10

Asi Ahmadínežád stráca podporu vlastných ľudí keď takto zúfalo sa snaží urobiť dojem.

avatar
Kamil Datum: 05.02.2013 Čas: 15:03

Konečne už som čakal kedy otom spravite článok :-))))

avatar
palo Datum: 05.02.2013 Čas: 10:22

ale aspon maju istotu ze je toto lietadlo vo vzduchu absolutne nedetekovatelne :)

..kedze vo vzduchu nikdy nebude :)

avatar
Ulatramarinus Datum: 05.02.2013 Čas: 10:08

Jako ze Iransky prezident velmi neobratne a ocividne LZE? A divi se tomu tady nekdo? Jen se ti vypatlanci snazi nastvat svet svou snahou o "vojenske sebeuvedomneni". Nic noveho pod sluncem, obzvlast v mohamedanskych piscich.

avatar
Ulatramarinus Datum: 05.02.2013 Čas: 10:07

Jako ze Iransky prezident velmi neobratne a ocividne LZE? A divi se tomu tady nekdo? Jen se ti vypatlanci snazi nastvat svet svou snahou o "vojenske sebeuvedomneni". Nic noveho pod sluncem, obzvlast v mohamedanskych piscich.

avatar
Jarda P. Datum: 05.02.2013 Čas: 09:43

Nejspíš šlo o modelářskou soutěž a někdo z toho pro zábavu udělal článek o nové super stíhačce a pustil to do světa. :D

avatar
Kejvoš Datum: 05.02.2013 Čas: 09:39

Mě se moc líbí ty odkazy na fotky od Daniela. To snad fakticky jako nemyslejí vážně tohle :-) Vždyť je to celý z laminátu a ještě to dělalo nějaký prase. Jsem modelář dlouhý léta, ale takhle sprasenej model jsem už dlouho neviděl :-) :-)

arr