Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Události

Pravda či lež? Opravdu Irán sestřelil americké průzkumné letadlo?

Datum přidání 07.12.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár dny íránské ministerstvo obrany ohlásilo sestřel amerického průzkumného letounu RQ-170 Sentinel. K sestřelu mělo dojít v oblasti, kde se spojují hranice Iránu s Afghánistánem a Pákistánem. Letoun je nyní s největší pravděpodobností v rukou íránské armády. Důležitou otázkou však je, v jakém technickém stavu se stroj nyní nachází. Íránská strana tvrdí, že je prakticky nepoškozen. Americká armáda však prohlašuje pravý opak. Američané pochybují jednak o samotném sestřelení, ale také o tom, že Íránci mohli získat stroj nepoškozen. V dnešním článku si představíme verzi americké strany, která se zdá být přeci jen pravděpodobnějším výkresem událostí.

RQ-170 Sentimel

Foto: Sestřeli Irán americké superletadlo RQ-170 Sentinel? / US Air Force

 

Pár slov k letounu. RQ-170 Sentinel je neviditelný průzkumný letoun typu křídlo - podobně jako B-2 Spirit. První letouny dosáhly operačních schopností v roce 2005. Od roku 2007 jsou letadla RQ-170 Sentinel nasazena v operacích nad Afghánistánem, a s největší pravděpodobností také nad Iránem.

 

Samotný letoun je obestřen rouškou tajemství, proto bližší technické specifikace nejsou k dispozici. Šířka letounu se odhaduje na zhruba 20-25 metrů, výška na necelé dva metry. Výškový dostup letounu je zřejmě okolo 15 000 metrů.

 

RQ-170 Sentimel

Foto: Letoun RQ-170 Sentinel je obestřen rouškou tajemství / Wikipedia

 

Nyní k samotné události. Zpočátku íránská vláda mluvila pouze o sestřelu letadla. Druhý den však své prohlášení upřesnila s tím, že letoun „sestřelila“ pomocí sofistikovaného elektronického (kybernetického) útoku. To je také jediné vysvětlení, jak mohla íránská armáda získat RQ-170 Sentinel do svých rukou prakticky nepoškozen. Avšak jakýkoliv důkaz o pravdivosti těchto slov chybí.

 

Americká armáda skutečně jedno ze svých letadel postrádá, ale k samotné akci odmítá říct cokoliv bližšího.

 „Průzkumné mise jsou ze své podstaty citlivé povahy, proto nemohu poskytnout bližší detaily. K události došlo nad západním Afghánistánem, kdy operátoři ztratili nad strojem kontrolu. Avšak nezaznamenali jsme žádné náznaky, že byl stroj sestřelen“  Podplukovník Jimmie Cummings  

Také Loren Thompson, analytik na Lexington Institute v Arlingtonu, o íránském kybernetickém útoku pochybuje. Podle něj Íránci nemají žádné prostředky jak letoun sestřelit natož „hacknout“.

 

mapa Afghánistán

Foto: Ke ztrátě stroje došlo na pomezí hranic Iránu, Afghánistánu a Pákistánu / Google Maps, autor

 

Íránská strana by nejen musela prolomit „firewall“ letounu, ale také plně pochopit jeho ovládací funkce a systémy. Teprve potom by se mohla pokusit navést letoun bezpečně na přistání - s největší pravděpodobností ručně.

 

Jak pan Thomson dodává, letoun byl navržen pro operace nad územím se silnou protivzdušnou obranou a se silným elektronickým rušením. V dané oblasti sice existuje riziko přítomnosti protiletadlové obrany, ale je velmi nepravděpodobné, že by Íránci disponovali nějakým sofistikovaným elektronickým protiletadlovým systémem.

 

Pravdou však na druhou stranu je, že v dané oblasti se nalézá íránská vojenská základna Zahedan s radarovou stanicí. Takže zcela bez vojenských a technických kapacit v tomto prostoru íránská armáda není.

 

Jako nejpravděpodobnější se však podle Lorena Thompsona jeví porucha stroje z důvodu chyby v komplikovaném hardwaru nebo softwaru. Pokud se letoun zřítil z důvodu poruchy, íránská armáda získala pouze nepoužitelné trosky stroje.

 

Tak nebo tak, ztráta supermoderního stroje RQ-170 Sentimel je pro Američany silně frustrující. Jak z důvodu ztráty prestiže, tak také kvůli nepříjemnému zjištění, že jejich bezpilotní stroje nejsou tak technicky dokonalé, jak se jim dosud zdálo.

 

Zdroj: Military Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr