Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Iron Dome pro izraelské námořnictvo

Datum přidání 11.12.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Izrael má nyní k dispozici námořní verzi systému protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome označovanou jako C-Dome. Baterie „železné kopule“ umístěné na plavidlech izraelského námořnictva mají chránit těžební zařízení židovského státu ve Středozemním moři.

Foto: Test námořní verze Iron Dome z korvety INS Lahav (2016). / YouTube

 

Izraelská společnost Rafael oznámila svůj záměr rozšířit Iron Dome o námořní složku v dubnu 2014 na konferenci Euronaval. Testovacím plavidlem se stala korveta třídy Sa´ar 5 INS Lahav, na jejíž vrtulníkové palubě byla baterie C-Dome umístěna. Po sérii testů na konci listopadu tohoto roku izraelské námořnictvo prohlásilo, že systém je v operačním stavu.

 

Do budoucna se s umístěním C-Dome počítá na čtyřech nových korvetách třídy Sa´ar 6, které se staví v německých loděnicích TKMS. V původních plánech dokonce došlo k několika zásadním úpravám, které umožní instalaci dvou baterií C-Dome. Na rozdíl od pozemní verze budou na izraelských plavidlech interceptory Tamir odpalované z vertikální pozice, díky čemuž C-Dome získá 360 stupňové pokrytí.

 

C-Dome na nových korvetách doplní izraelsko-indický protivzdušný komplet středního dosahu Barak 8, který má zajistit ochranu před sofistikovanějšími hrozbami – letadla nebo střely s plochou dráhou letu.


Oba systémy budou propojené s radarem EL/M-2248 MF-STAR (Multi-Function Surveillance, Track And Guidance Radar) od společnosti IAI Elta. Pozemní verze Iron Dome využívá radiolokátor EL/M-2084 MMR (Multi Mission Radar), který si v tendru na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) vybralo Ministerstvo obrany ČR a osm jednotek bude dodáno mezi roky 2019 až 2021.


Iron Dome byl společností Rafael vyvinut na základě zkušeností z Druhé libanonské války v roce 2006. Během 34 dní ozbrojenci hnutí Hizballáh odpálily 3970 až 4228 raket na izraelské území, přičemž v naprosté většině šlo o 122mm projektily.

 

Právě proti podobným menším raketovým projektilům krátkého dosahu a minometným granátům byl navržen PVO systém Iron Dome. Během 50 dnů trvání operace Protective Edge v Pásmu Gazy bylo na podle IDF na území Izraele odpáleno 4564 raket a minometných granátů. Iron Dome sestřelil 735 projektilů, které by jinak dopadly do obydlených oblastí a měl dosáhnout až 90 % úspěšnosti.

 

Důvodem vývoje námořní verze C-Dome je potřeba Izraele ochránit své těžební plošiny na zemní plyn ve Středozemním moři a lodě na přepravu zkapalněného zemního plynu. 

 


Video: Test C-Dome z roku 2016. / YouTube


Izrael má ve své exkluzivní ekonomické zóně dvě významná podmořská ložiska zemního plynu Tamar a Leviathan, která byla objevena relativně nedávno (2009 a 2010), a která by zemi do budoucna mohla zajistit energetickou nezávislost.


Obavy ze zranitelnosti těžební infrastruktury proti raketovým útokům zmínil generál izraelského letectva Zvika Haimovich při oznámení o uvedení C-Dome do operačního stavu: „Nepochybuji o tom, že během další kampaně se teroristické organizace pokusí zasáhnout izraelské těžební platformy, takže integrace systémů Iron Dome do námořních plavidel je pro nás prioritou.“

 

Přes prokázané úspěchy Iron Dome v polních podmínkách jsou dosavadní komerční úspěchy systému poměrně skromné a mezi potvrzené zákazníky patří zatím jen Ázerbájdžán a Indie. Objevily se také spekulace o Singapuru jako utajeném uživateli systému. Výzkumná agentura DSTA singapurského ministerstva obrany ve své výroční zprávě zmínila uvedení nespecifikovaného “systému krátkého dosahu pro ničení munice” do operačního stavu.

 

V souvislosti s nákupem izraelských radarů EL/M-2084 MMR z toho někteří analytici vyvozují, že ostrovní stát několik baterií Iron Dome již provozuje.


Technologie spřízněné s Iron Dome v hodnotě 280 milionů liber (2,27 miliardy Kč) koupilo i Spojené království. Ty budou využity ve vyvíjeném britském PVO systému Sky Sabre, který má v roce 2020 nahradit současný Rapier a jeho elementy budou mimo jiné umístěny na Falklandách.


Zdroj: SpaceWar


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr