Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

Iron Dome pro izraelské námořnictvo

Datum přidání 11.12.2017    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Izrael má nyní k dispozici námořní verzi systému protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome označovanou jako C-Dome. Baterie „železné kopule“ umístěné na plavidlech izraelského námořnictva mají chránit těžební zařízení židovského státu ve Středozemním moři.

Foto: Test námořní verze Iron Dome z korvety INS Lahav (2016). / YouTube

 

Izraelská společnost Rafael oznámila svůj záměr rozšířit Iron Dome o námořní složku v dubnu 2014 na konferenci Euronaval. Testovacím plavidlem se stala korveta třídy Sa´ar 5 INS Lahav, na jejíž vrtulníkové palubě byla baterie C-Dome umístěna. Po sérii testů na konci listopadu tohoto roku izraelské námořnictvo prohlásilo, že systém je v operačním stavu.

 

Do budoucna se s umístěním C-Dome počítá na čtyřech nových korvetách třídy Sa´ar 6, které se staví v německých loděnicích TKMS. V původních plánech dokonce došlo k několika zásadním úpravám, které umožní instalaci dvou baterií C-Dome. Na rozdíl od pozemní verze budou na izraelských plavidlech interceptory Tamir odpalované z vertikální pozice, díky čemuž C-Dome získá 360 stupňové pokrytí.

 

C-Dome na nových korvetách doplní izraelsko-indický protivzdušný komplet středního dosahu Barak 8, který má zajistit ochranu před sofistikovanějšími hrozbami – letadla nebo střely s plochou dráhou letu.


Oba systémy budou propojené s radarem EL/M-2248 MF-STAR (Multi-Function Surveillance, Track And Guidance Radar) od společnosti IAI Elta. Pozemní verze Iron Dome využívá radiolokátor EL/M-2084 MMR (Multi Mission Radar), který si v tendru na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) vybralo Ministerstvo obrany ČR a osm jednotek bude dodáno mezi roky 2019 až 2021.


Iron Dome byl společností Rafael vyvinut na základě zkušeností z Druhé libanonské války v roce 2006. Během 34 dní ozbrojenci hnutí Hizballáh odpálily 3970 až 4228 raket na izraelské území, přičemž v naprosté většině šlo o 122mm projektily.

 

Právě proti podobným menším raketovým projektilům krátkého dosahu a minometným granátům byl navržen PVO systém Iron Dome. Během 50 dnů trvání operace Protective Edge v Pásmu Gazy bylo na podle IDF na území Izraele odpáleno 4564 raket a minometných granátů. Iron Dome sestřelil 735 projektilů, které by jinak dopadly do obydlených oblastí a měl dosáhnout až 90 % úspěšnosti.

 

Důvodem vývoje námořní verze C-Dome je potřeba Izraele ochránit své těžební plošiny na zemní plyn ve Středozemním moři a lodě na přepravu zkapalněného zemního plynu. 

 


Video: Test C-Dome z roku 2016. / YouTube


Izrael má ve své exkluzivní ekonomické zóně dvě významná podmořská ložiska zemního plynu Tamar a Leviathan, která byla objevena relativně nedávno (2009 a 2010), a která by zemi do budoucna mohla zajistit energetickou nezávislost.


Obavy ze zranitelnosti těžební infrastruktury proti raketovým útokům zmínil generál izraelského letectva Zvika Haimovich při oznámení o uvedení C-Dome do operačního stavu: „Nepochybuji o tom, že během další kampaně se teroristické organizace pokusí zasáhnout izraelské těžební platformy, takže integrace systémů Iron Dome do námořních plavidel je pro nás prioritou.“

 

Přes prokázané úspěchy Iron Dome v polních podmínkách jsou dosavadní komerční úspěchy systému poměrně skromné a mezi potvrzené zákazníky patří zatím jen Ázerbájdžán a Indie. Objevily se také spekulace o Singapuru jako utajeném uživateli systému. Výzkumná agentura DSTA singapurského ministerstva obrany ve své výroční zprávě zmínila uvedení nespecifikovaného “systému krátkého dosahu pro ničení munice” do operačního stavu.

 

V souvislosti s nákupem izraelských radarů EL/M-2084 MMR z toho někteří analytici vyvozují, že ostrovní stát několik baterií Iron Dome již provozuje.


Technologie spřízněné s Iron Dome v hodnotě 280 milionů liber (2,27 miliardy Kč) koupilo i Spojené království. Ty budou využity ve vyvíjeném britském PVO systému Sky Sabre, který má v roce 2020 nahradit současný Rapier a jeho elementy budou mimo jiné umístěny na Falklandách.


Zdroj: SpaceWar


Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr