Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Islamisté z Al-Šabáb rozšiřují své aktivity na pobřeží Keni

Datum přidání 24.07.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Již přes měsíc ovládá pobřeží Keni násilí a smrt. Od poloviny června bylo zabito kolem sto lidí. K většině útoků se prozatím přihlásila islamistická milice Al-Šabáb ze sousedního Somálska. Centrální vláda Keni se však domnívá, že do vraždění jsou zapojeni také lokální politici.

Foto: Bojovníci  Al-Šabáb. / Nairobi Wire

Foto: Bojovníci  Al-Šabáb. / Nairobi Wire

 

Poslední z řady útoků se odehrál před týdnem na silnici v oblasti Lamu, padesát kilometrů jižněji u obce Witu. Ozbrojenci přepadli autobus, zastřelili sedm lidí, mnohé další zranili a neznámý počet unesli.

 

Podle Daniela Kahosho, jednoho z velitelů tamní policie, útočníci autobus zablokovali svým automobilem a poté ho „pokropili“ kulkami. „Dva kamiony, které vezly manga, byly rovněž napadeny a celkem byli zabiti nejméně tři lidé," vysvětlil Reuters Kahosho. "Pořád nevíme, kolik cestujících mohlo být uneseno. Autobus je prošpikovaný kulkami," dodal.

Al-Šabáb. „Skupina se zformovala v roce 2004 původně jako militantní křídlo Svazu islámských soudů (ICU). Al-Šabáb vedl povstání proti prozatímní vládě Somálska a jejím etiopským přívržencům od prosince 2006, kdy ICU ztratil moc.
Boje mezi al-Šabábem a somálskou vládou vzplanuly od května 2009. V současné době má tato skupina pod kontrolou většinu jižní a centrální části Somálska včetně části hlavního města Mogadiša.
Od roku 2008 se skupina nachází na seznamu USA nejvýznamnějších teroristických organizací, díky svým vazbám na al-Káidu. Dle odhadů z roku 2006 se k této militantní skupině hlásí zhruba 3000 až 7000 přívrženců a jejich počet stále roste.“ Wikipedia 

Lamu je starodávným přístavem a také oblastí, kam často míří turisté. Incidenty posledních týdnů velice zasáhly tamní ekonomiku. Přes ujišťování vlády z regionu odcházejí stovky rodin, jelikož se obávají rozšíření násilí a možných únosů. Vláda povolala armádu, která by měla útočníky zneškodnit.

 

Video: Velice dobře zpracovaný dokument o situaci Al-Šabábu v Keni od novinářů z VICE news. / YouTube

 

Napadení autobusu má být odplatou i za vyslání keňských vojáků do Somálska, kde bojují pod vlajkou Africké unie. „Útok byl reakcí na tvrzení Keňské vlády o nasazena dalších vojáků na pobřeží a zpřísnění bezpečnostní h opatření ... Keňa také lže, když říká, že zde zničila všechny základy al-Šabábu - to je propaganda," tvrdí tiskový mluvčí vojenských operací Al-Šabábu šejk Abdiasis Abu Mosab.

 

Mnozí lidé mají ještě v živé paměti obrázky z nákupního centra Westgate v Nairobi, kde došlo k jednomu z nejhorších teroristických útoků posledních let. 21. září 2013 několik militantů z organizace Al-Šabáb zde pozabíjelo 67 lidí a mnoho dalších zranilo. Centrum dokázali teroristé udržet ve svých rukou po dobu 80 hodin a to byl pouze jeden z dlouhé řady masakrů způsobených touto islamistickou skupinou.


Zdroje: ReutersThe Guardian,The Independent

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
semtam Datum: 26.07.2014 Čas: 12:56

Džihád pod černou vlajkou musí mít dobře bohatý sponzori, když dokáže uživit tolik konfliktů najednou

arr