Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Islámský stát přišel o jednoho ze svých ďáblů

Datum přidání 16.03.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Dne 5. března byl ve východosyrském městě Aš-Šaddadi pravděpodobně zabit jeden z vrchních velitelů Islámského státu (IS) Tarkhan Batirašvili, známý pod svým pseudonymem Umar aš-Šišani (také Umar nebo Omar al-Shishani. aš-Šišaní označuje mezi džihádisty osoby čečenského původu).

Tarkhan Batirašvili

Foto: Tarkhan Batirašvili / YouTube

 

Lov na Umara aš-Šišani

Etnickým Čečenec Batirašvili pocházel z Gruzie, kde také zahájil svou vojenskou kariéru jako člen tamních speciálních jednotek a zúčastnil se bojů během Rusko-gruzínské války v létě roku 2008. Pokud se jeho smrt potvrdí, bude se jednat o další významnou ztrátu pro IS na syrsko-iráckém bojišti.  

 

Během posledních tří let se informace o zabití aš-Šišaniho objevily již několikrát, ale vždy se ukázaly jako mylné. V jednom případě kurdské milice uvedly, že aš-Šišaniho zabily, což se posléze ukázalo jako nepravdivé tvrzení.


Věrohodnost Kurdů tím utrpěla a naplno se ukázalo jak často nadhodnocují své vojenské úspěchy. Podruhé o jeho smrti informovaly ruská média. Zveřejnily dokonce několik fotografií údajného Šišaniho těla, ale jak se později ukázalo, byla na nich zachycena úplně jiná osoba.   


Současné  zprávy o aš-Šišaniho smrti pocházejí ze zdrojů z USA. Podle vyjádření mluvčího Pentagonu, Petera Cooka, byl Šišani cílem úderu amerického bezpilotního letounu. Američané zaútočili na kolonu vozů IS, které mířili do Šaddadi.


V koloně být přítomen i aš-Šišani, který jel povzbudit tamní bojovníky IS zdrcené několika porážkami v řadě. Americké informace týkající se úderů bezpilotních strojů bývají poměrně důvěryhodné, neboť údery na individuální cíle podléhají přísnému režimu schvalování.


Spojené státy tedy museli mít velmi dobré informace o aš-Šišaniho pohybu, když útok provedly. Výsledek útoku nebyl dosud potvrzen a aš-Šišaniho osudu stále panují spekulace. První informace hovořily o jeho smrti, ale 10. března ředitel syrské lidskoprávní organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) Rami Abdal Rahman uvedl pro agenturu AFP, že aš-Šišani útok přežil.


Při útoku na konvoj bylo zabito několik aš-Šišaniho  spolubojovníků, ale sám aš-Šišani byl podle informací SOHR těžce raněn. Jeho stav je údajně vážný a byl převezen do nemocnice v Rakka. O jeho stav údajně pečuje doktor evropského původu sympatizující s džihádisty.


Umar aš-Šišani je jedním z nejhledanějších teroristů světa a od roku 2014 figuruje na americkém seznamu teroristů (US Specially Designated Global Terrorist List). Spojené státy vypsaly odměnu 5 milionů amerických dolarů za informace, které povedou k jeho dopadení nebo zabití.


Američané jsou si velice dobře vědomi aš-Šišaniho důležitosti pro IS. Aš-Šišani totiž není jen uznávaným vojenským velitelem, ale také blízkým spolupracovníkem vůdce IS Abu Bakra al-Bagdadiho. O důležitosti aš-Šišaniho v hierarchii IS vypovídá také to, že zastával funkci v nejvyšší radě IS a jeho post odpovídal ekvivalentu „ministra války“. Byl také osobně zodpovědný za severní frontu v Sýrii.


Nadějný terorista

Aš-Šišaniho džihádistická kariéra začala roku 2012, kdy se stal vůdcem čečenských islamistů v Sýrii. Aš-Šišani vedl skupinu Džajš al-Muhadžirín wal-Ansár (Jaish al-Muhajireen wal-Ansar) tvořenou výhradně islamisty z oblasti Kavkazu jako jsou Čečenci, Degastánci a Ingušové. Jak si skupina začala získávat reputaci, do jejich řad přibývali další radikálové z bývalých sovětských republik.


V květnu 2013 se Umar aš-Šišani rozhodl připojit k IS a složil přísahu věrnosti samozvanému chalífovi al-Bahdadimu. To vedlo k rozkolu mezi kavkazskými džihádisty. Menší část následovala Umara Aš-Šišaniho do řad IS, ale většina se rozhodla udržet si nezávislost. Umaru aš-Šišanimu bylo svěřeno velení jednotky složené z Kavkazanů a jako její vůdce si vydobyl pověst skvělého velitele.


Jeho skupina operovala na mnoha místech Sýrie. Aš-Šišaniho Kavkazané byli díky svým schopnostem a bojovému zápalu většinou vysíláni do míst, kde se situace pro IS nevyvíjela dobře. Umar aš-Šišani se stal pro mnoha mladých džihádistů vzorem a mnoho islamistů z Kavkazu se přidávalo k IS jen proto, aby mohli bojovat pod Umarovým velením.


Kavkazané v Sýrii

Islamisté z Kavkazu tvoří v Sýrii velmi zajímavou skupinu. Menší část z nich bojuje v řadách IS, ale naprostá většina se soustřeďuje do relativně nezávislých skupin, které si snaží udržet určitou nezávislost na velkých hráčích jako je IS a al-Qaida, respektive její syrská odnož Fronta an-Nusra. Je tomu jednak proto, že spojení z větší skupinou by mohlo mít dopad na jejich dosavadní nezávislé financování.


Hrozilo by jim, že tak přijdou o možnost nezávisle nakládat s financemi a všechny zásoby, zbraně a další potřeby budou muset objednávat u nových nadřízených. Dalším faktorem, který udržuje Kavkazany a většinu džihádistů z bývalého Sovětského svazu pospolu je čistě praktický. Většina z nich totiž neumí arabsky a bylo by pro ně složité se v arabských skupinách dorozumět.


Dalším neméně závažným důvodem je všeobecná nedůvěra Kavkazanů v arabské velitele. Čečenci a další spřízněná etnika bývalého SSSR považují arabské velitele za málo zkušené, vadí jim jejich snaha privilegovat džihádisty arabského původu, a také podle mínění mnoha Kavkazanů postrádají potřebnou autoritu.


Podle informací čečenského ministerstva vnitra odešlo z Čečenska do Sýrie od roku 2013 do léta 2015 405 islamistů, z toho 104 bylo zabito a 44 se vrátilo zpět. Tato statistika ovšem nezapočítává lidi, kteří odešli do Sýrie skrze Evropu, Turecko nebo jinou blízkovýchodní zemi. Počet islamistů z Kavkazu v Sýrii se odhaduje na několik tisíc.


Důsledky smrti aš-Šišaniho

Pokud se smrt Umara aš-Šišaniho potvrdí, mohl být jeho nástupcem emír Abdulkhakim al-Šišani (Rustam Azhijev,), ten však nemá mezi ostatními džihádisty tak silnou pozici. Za druhého možného nástupce Umara aš-Šišaniho je považován Islam Seit-Umarovič Atabijev, který je taktéž zařazen na americkém seznamu teroristů a k IS se přidal v prosinci 2013. Je velmi schopným velitelem a zastával také post guvernéra IS v syrském městě Ad-Dana v provincii Idlib.


Atabijev se jako hlavní tvůrce ruskojazyčného islamistického časopisu Al-Furat a osvědčil se v získávání nových rekrutů pro IS z bývalých sovětských republik. Vedl také několik islamistických škol v Sýrii, kde byli indoktrinováni a cvičeni syrští mladíci pro službu v IS.   


Smrt Umara aš-Šišaniho by mohla mezi kavkazskými militanty v řadách IS vyvolat nespokojenost a dezerce. Aš-Šišani svou autoritou, schopnostmi a všeobecnou oblibou mezi Kavkazany dokázal tuto skupinu držet pohromadě.


V případě jeho smrti hrozí, že se někteří ze jeho věrných islamistů rozhodnou přejít od IS zpět k čečenským skupinám nebo skupinám napojeným na Al-Qaidu. Oslabení čečenského vlivu na vedení IS a posílení pozice arabských velitelů může také způsobit rozbroje mezi džihádisty, z již už zmiňované nedůvěry Čečenců v arabské velitele. Rekruti kteří do Sýrie odešli z cílem přidat se k aš-Šišánímu mohou také začít hledat jiné skupiny, které jim budou bližší.


Nicméně smrt aš-Šišaniho nemusí mít na fungování IS příliš velký dopad. I kdyby došlo k odchodu části Čečenců a Kavkazanů IS bude stále disponovat značným množstvím bojovníků a rekrutů z jiných částí světa. IS přišel o významné velitele již dříve a dokázal efektivně fungovat dále.


Obdobně Al-Qaida v létě roku 2015 ztratila jednoho ze svých vrcholných představitelů Nasira al-Wuhajšiho, emíra  Al-Qaidy na Arabském poloostrově (AQAP). I přes tuto ztrátu dokázala AQAP ovládnout velká území na jihu Jemenu. IS bude ztrátou nebo dlouhodobou absencí Umara aš-Šišaniho (pokud byl jen zraněn a bude se zotavovat) lehce oslaben, ale k zásadnímu kolapsu skupiny to nepovede.

 

Zdroj: James Town

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Laci Datum: 18.03.2016 Čas: 14:10

"Al-Qaida"? Proč nepřekládáte kompletně celý text, když už ho přejímáte z angličtiny? Nebo když už Al-Káidu necháváte v anglickým názvu, proč teda IS nazýváte jako "Islámský stát" a ne "Islamic state"? Máte v tom neprofesionální bordel.

avatar
KOLT Datum: 17.03.2016 Čas: 13:17

5 tisíc Francouzů tam rozhodně není, možná 5 tisíc francouzských občanů, což rozhodně není to samé. K tomu je třeba vzít v úvahu, kolik obyvatel má Čečensko a kolik Francie, nejlépe započítat jen ty muslimského vyznání. Pak teprve dostaneme relevantní informaci.

avatar
juhelak Datum: 16.03.2016 Čas: 16:49

No měl to docela lehky..myslim že jeho skupina byla u zajmutí a upaleni toho jordánského pilota..doufal sem ze ho chytí místní živého, nasadí prasečí hlavu, ukrižují a nechají ho kvílet par dní nekde u cesty.

avatar
RiMr71 Datum: 16.03.2016 Čas: 14:26

"O jeho stav údajně pečuje doktor evropského původu"

...jak vidno, lékaři proudí oběma směry! :)

avatar
jobr23 Datum: 16.03.2016 Čas: 13:57

Kinosvět včera 15.3. uváděl pořad Jamese Corbetta - Kdo stojí za ISIS? Je to zajímavé povídání. Dá se to v originále poslechnout a nebo přečíst na: https://www.corbettreport.com/who-is-really-behind-isis-transcript/. Google Chrome vám to i srozumitelně přeloží. Jinak jsou tam další zajímavé věci. Uvádí tam i jednu z hlavních příčin vzniku rozkolu, kterou mnozí tvrdí už od samého počátku vzniku konfliktu.

avatar
vkopecky Datum: 16.03.2016 Čas: 12:41

Čečenci jsou hodně ceněni, jak psal peter123x mají dobrý vícvik, často bojové zkušenosti a vysokou morálku. To že jich je relativně hodně je mimo jiné způsobené tím, že islamismus na Kavkazu a celkově v bývalých sovětských republikách posledních letech zažívá obrovský rozvoj. Za vlády Kadyrova v Čečně došlo k obrovskému nárůstu počtu mešit, které jsou mimochodem z velké části financovány ze Saudské Arábie. Hodně tamních duchovních odchází na náboženské školy do SA, Egypta a Pákistánu, kde se radikalizují a následně to šíří doma.

avatar
peter123x Datum: 16.03.2016 Čas: 12:19

liberal shark Ja by som ani nepovedal, ze cecencov je tam az nejako hodne, urcine nie viac ako inych cudzincov. Francuzov sa tam tiez odhaduje do 5 tis. a neviem, zeby sa ku francuzskym moslimom spravala vlada nejako kruto. Ze cecencov je hodne vidno a zastavaju vyznamne vojenske posty v IS, je celkom prirodzene. Vacsinou su to byvali prislusnici sov./ruskej armady, bojovali v niekolkych rusko-cecenskych vojnach, takze maju najviac vojenskych skusenosti spomedzi vsetkych cudzincov co tam prichadzaju, a pre IS predstavuju vyznamnu bojovu silu. Preto su tak ceneni. Aj v clanku je to napisane v podobnom duchu...

avatar
Ultramarinus Datum: 16.03.2016 Čas: 12:15

Nebo důsledek toho, že tam byli magoři vždycky, s krátkou vyjímkou kdy byli součástí sssr a museli se hlídat, jinak by je papá Stalin štandopede přesídlil do průvanu. Sibiřského. Bez oblečení.

Navíc větší hrozba jsou Saudové, protožes si nepálí prstíčky, jen platí zbraně, munici a žold těm, co vraždí "pro Aláha".

avatar
liberal shark Datum: 16.03.2016 Čas: 10:48

Není mezi muslimskymi teoristy nějak moc Cecencu ? Ze by dusledek devastace Cecny ruskymi vojsky ?

avatar
Shania Datum: 16.03.2016 Čas: 10:41

Luky: jestli to nebude tím, že ISIS tohle město okupovali, ale už neokupují...

Navíc terrov v Add dana je dost známá věc.

nejdřív byli vítáni jako na mnoha jiných místech, než ukazali svoji pravou tvar... a zacali terorizovat mistni

Nakonec je vyhnali rebelové...

http://edition.cnn.com/2014/02/17/world/meast/syria-isis-addana/


Podobný scénař teď probíha v mocenském boji mezi JAN a různými povstaleckými skupinami...

http://www.mei.edu/content/article/jabhat-al-nusra-oversteps-mark-idlib-crackdown

avatar
semtam Datum: 16.03.2016 Čas: 10:06

jednoduché mapky pro slaboduché...

Aneb jarně zelená mapka do Evropy, sytě černá mapka pro mudžahedýny.

avatar
jj284b Datum: 16.03.2016 Čas: 09:55

Luky: no ano, lebo situacia v Syrii je tak jednoducha, ze sa da nakreslit do jednoduchej mapky...

avatar
Luky Datum: 16.03.2016 Čas: 09:33

z článku: Je velmi schopným velitelem a zastával také post guvernéra IS v syrském městě Ad-Dana v provincii Idlib.

...takže v místech, které nám bylo vždy v mapách prezentováno jako jarně ZELENÉ.

arr