Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Islámský stát rozvíjí chemické zbraně

Datum přidání 08.06.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 33 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Islámský stát již v řadě případů použil chemické zbraně – improvizované výbušné systémy naplněné bojovým chlórem. Podle australské ministryně zahraničí Julie Bishop navíc Islámský stát usiluje o vývoj nebo získání většího množství účinějších chemických zbraní.

Foto: Záběr irácké armády výbuchu improvizovaného výbušného systému naplněného bojovým chlórem. / YouTube

Foto: Záběr irácké armády výbuchu improvizovaného výbušného systému naplněného bojovým chlórem. / YouTube

 

Podle ministryně zahraničí Bishop nemá Austrálie pochyby o použití chemických zbraní, včetně sarinu a chlóru, syrským režimem. Použití syrských chemických zbraní se mělo udát ve velmi malém měřítku na malém území. Aspirace Islámského státu jsou mnohem větší.

 

„Používání chlóru Daesh (irácký akronym pro Islámský stát – pozn. red.) a nábor technicky vysoce vyškolených profesionálů, včetně ze Západu, ukázaly na mnohem větší úsilí ve vývoji chemických zbraní," uvedla v pátek Bishop.

 

„Dash má pravděpodobně mezi desítkami tisíc rekrutů odborníky s technickými znalostmi nezbytnými pro rafinaci prekurzorů (chemická látka nutná k výrobě chemické zbraně – pozn. red.) a výroby chemických zbraní," doplnila Bishop.

 

Islámský stát navíc již v řadě případů umístil bojový chlor do improvizovaných výbušných systémů IED (Improvised Explosive Device) podél cest. „Dávají jedovatý chlor do podomácku vytvořených bomb," říká Haider Taher, jeden z členů pyrotechnické jednotky odpovědné za likvidaci chemických bomb.

 

Iráčané údajně zneškodnili několik desítek podobných chemických IED. Výroba chemických IED je velmi jednoduchá – ke klasické výbušnině stačí připojit kanystr s chlórem. Výbuch pak rozmetá chlór do okolí.

 

Video: Reportáž BBC o chemických zbraních používaných Islámským státem. / YouTube

 

„Naše hrdla byla blokována, nemohli jsme dýchat. V uších jsem cítil obrovský tlak... měli jsme ale štěstí, vojenská ambulance nás pomohla zachránit," popsal Taher zážitek při setkání s chemickou bombou.

 

Chlor je pro člověka toxický po vdechnutí. Plynný chlor je klasifikován jako "dusivý agent". Ve velkém množství zapříčiňuje otok plic a následné udušení. Chlór ale není zdaleka tak nebezpečný jako nervové plyny, jako je například sarin.

 

Podle expertů IED naplněné chlorem mají spíše psychologický efekt než fyzický. "Je to psychologická věc, nejen že vyvolá strach mezi civilisty v Tikrítu, ale také mezi iráckými vojáky, kteří likvidují bomby," vysvětluje Taher.

 

Bojovníci Islámského státu v minulosti čelili několikrát nařčení z použití chemických zbraní. Kurdští představitelé a lékaři minulý rok v říjnu tvrdili, že jedovaté plyny byly použity při bojích ve východní části města Kobani. Stejně tak Kurdové v březnu obvinili Islámský stát z dalšího použití chemických zbraní při lednovém útoku pomoci auta naloženého výbušninami.

 

Podle Bishop je nutné celosvětového úsilí aby se zamezilo rozšiřování chemických zbraní. Především je potřeba dostat pod kontrolu export zařízení a chemických látek nutných pro výrobu chemických zbraní.

 

Riziko pro západní země jsou přitom tisíce bojovníků, kteří přišli ze Západu bojovat na stranu Islámského státu. Navrátilci si domů přinášejí nejen bojové zkušenosti, ale také nově nabyté kontakty a radikálnější postoje.

 

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
TECHNIC Datum: 13.06.2015 Čas: 22:38

Jo řekněte to všem petiční archy je potřeba poslat do 18.6. Já osobně budu schánět podpisy, tohle je dobrá věc. A na www.ivcr.cz je pár dalších zajímavých informací.

avatar
Petr M Datum: 13.06.2015 Čas: 22:23

Náhodou jsem našel seznam petičních míst proti povinným imigračním kvótám EU
Přece jen muslimské imigranty tu asi nikdo nechce.

http://www.ivcrn.cz/petice/#TXT

Hezký den.

avatar
fenri Datum: 10.06.2015 Čas: 07:40

Dříve nebo později by se tato technologie obrátila proti nám. Na burzách se budou nakupovat tuny čínských minidronů, "úkolovat" tím, co mají dělat (jde do kostela-pic, nese si flašku vína-pic, netřídí odpad-pic, byl na demošce proti islamizaci-pic, nemával dost radostně na gaypride-pic...) , a nenápadně vypouštět nad městy. Obávám se, že vaše "dreams come true" až nás to bude mrzet.

avatar
Deortc Datum: 09.06.2015 Čas: 21:18

I had a dream... :p
Popusťme trochu uzdu fantazii.
Autonomní drony, které energii čerpají ze solárních článků. Drony létají ve výšce několika km, tak aby nebyly běžnými osobními zbraněmi (pistole, útočné pušky, sniperky,...) sestřelitelné. Jsou vybavené laserem, který je schopen párkrát za den se nabít a vystřelit. Drony mají různá čidla (termovizní, noktovizor, běžná optika....) a jsou také vybavené jednoduchou umělou inteligencí schopnou provádět základní analýzu získaných dat.
Tyto drony by se v hejnech pohybovaly nad zájmovým územím, kde by bylo nařízené nějaké omezení - např. zákaz nošení zbraně, zákaz nošení oděvu znemožňujícího identifikaci nositele, atd.... kdo by nesplňoval podmínky pro výskyt v zájmovém území, byl byl laserem střelen do hlavy. :)
Myslím, že jedině nějaké takového klidné a soustavné 24/7/365 patrolování by mohlo problém s IS snad vyřešit.
Safra, ta fantazie..... něco takového by pochopitelně neprošlo ani kdyby to technologie umožňovala bez větších problémů. :-p

avatar
jobr23 Datum: 09.06.2015 Čas: 19:42

To feri: Na Asadovi (Hafíz Al Asad) bylo špatné to, že držel svou zemi jak se říká u huby. Proto mu Američané vyčítali diktaturu = nedostatek svobody a demokracie. Potřebovali změnu s tím, že seženou sobě nakloněnou vládu. A to i přesto, že jim to vedle u sousedů nevadilo. A potom ten dlouhotrvající příklon k Rusku. A ani ve snu je nenepadlo, že změna v Bašar Al Asadovi povede k těmto koncům. Není Asad jako Asad. To je třeba rozlišovat. Snadno najdete, kdo odpovídá za ten binec. Prostě jsou země, kde je demokracie k ničemu, když lid si ji představuje jako nekontrolovatelný binec. A taky se tak chová.

avatar
RiMr71 Datum: 09.06.2015 Čas: 16:47

...tak když chlapci používají ZHN, tak aby se jim to nevrátilo taky ve formě ZHN...
Tohle odpálit někde v Izraeli, tak se s tím Izrael s*át nebude, to by nebyla žádná "chirurgicky cílená operace"...
Ale zatím IS bojují na "palestinských" územích s Hamasem, uvidíme, kdo to "vyhraje"...

avatar
Beld Datum: 09.06.2015 Čas: 09:49

Jeste pred 5 lety byla syrie ostruvek klidu a nabozenske svobody na blizkem vychode ( izrael radim k evrope :d ) se vzdelanym "diktatorem" ktery verejne podporil pomale reformy smerujici k demokracii . Zeme , ve ktere relativne bez problemu zily vsechny nabozenske mensiny a kam jezdilo hodne turistu . Pak prislo arabske jaro , nasledovane americkou podporou sunitskych povstalcu . A ted je to rozbombardovana zeme s miliony uprchliku v zahranici s statisici mrtvymi ..

Vazne to stalo zato ? :(

avatar
fenri Datum: 09.06.2015 Čas: 07:56

K Rusku - jak už tu padlo, tak bordel na Středním a Blízkém Východě Rusku celkem vyhovuje, protože má obrovský potenciál zvednou cenu ropy. Za další Rusko se jeden čas docela angažovalo za Asada a ať se snažím sebevíc, stále nemohu přijít na to, co bylo na Asadovi (v kontextu daného regionu i toho, co se chystá místo něj) špatně.
K Čečně - on je dnes běžný takový ten Štětinovský pohled, protože je to úžasně melodramatické a navíc z toho Rusáci vylezou jako zrůdy, což je príma. Háček je v tom, že to, čemu se tam Rusko snažilo (mimo jiné!) zabránit byl vznik něčeho velmi podobného ISIL. Po odtržení RF se neměla v Čečně realizovat humanistická demokracie západního střihu, ale tvrdý, ortodoxní islámský chalífát. Což vadilo i části Čečenců. Kadyrov je nepochybně týpek s kriminálními vlastnostmi, ale v Čečensku se žije celkem rozumně (ve srovnání s tím co bylo a s tím, jak se žije s ISIL) a trosek se celkem zvedlo. Jinými slovy - Kadyrov je nepochybně bad guy, ale ochočenej. Jako byl Kaddáffí, než uražené ego Sarkozyho a Kaddafího řeči o odmítnutí dolaru vedly k jeho sestřelu a následnému bordelu, který ještě hodně dlouho bude Evropě zásadně komplikovat život.

avatar
Petr M Datum: 09.06.2015 Čas: 01:48

IS se bohužel stále daří má tichou podporu Turecka, protože bojuje proti Kurdům v Iráku, i Syrské vládě, stejně tak mají ticho podporu Sunitských diktatur Perského zálivu, které zorganizovali, zaplatili a občanskou válku v Sýrii s cílem s svrhnout pro ně i západ nepohodlnou vládu.
Arabská koalice se než na boj proti IS se soustředí na boj proti šiitským povstalcům v Jemenu.
Irácké armádě se moc nedaří, má slabou morálku a odhodlání, navíc polovina mužů, co vycvičí přechází k IS, stejně jako západem vyzbrojení rebelové s Sýrii, i přes to usa v Jordánsku cvičí stál nové islamisty, kteří by měli bojovat proti IS, tak proti Syrské armádě, loajální nejspíš dlouho nebudou a taky přejdou k IS...
Syrská armáda je schopná, ale po letech bojů již hodně vyčerpaná, a oslabená,
Proti IS se také zapojují Šíitské milice, hnutí Hizballáh,
Příležitostné bombardování IS působí pouze minimální škody.

Co se týče tisíců civilizovaných islamistů z EU v radách IS, je to opravdu hrozba, až se vrátí domů...Bohužel s rostoucím počtem islamistů v EU s nimi budou stále větší problémy, na které naše civilizovaná tolerantní společnost není připravená, a za pár desítek let bude na území EU možná nové bojiště mezi islamisty a nemuslimy.

Pokud je někdo zmatený výroky pseudohumanistů o mírovém tolerantním islámu, a podobnými nesmysly, at si přečte následujících 349 veršů z Koránu...

http://www.koranoislamu.cz/tema/nenavist-k-nemuslimum/

avatar
TECHNIC Datum: 08.06.2015 Čas: 22:37

Pokud by tam udělaly aspoň na chvíly pořádek a navrátily uprchlíky do jejich vlasti, tak to už je dobrej zisk a bonus k tomu na druhý straně by Putin viděl že v EU je také armada k použití.

avatar
MartinCZSF Datum: 08.06.2015 Čas: 22:13

Kanclerka merklova zavadi dalsi a dalsi sankce do ruska pritom rusko dont give a fuck je mu to uprdele protoze krom jidla ma vseho dostatek ale aby zavedla kvoty proti tem islamistickejm ..... co se sem hrnou na tech kocabkach co sotva plavou a kdyz doplavou tak vyhodi zensky a jejich maly deti do vody aby je vytahli obchodni lode to ne , to samy s isisem má tam poslat armadu sice z toho nic neziska ale na co vsichni furt zbroji kdyz se akorat serou do problemu ostatnich narodu misto toho aby resili svoje problemy armadu ma moderni nadupanou vojaku dost a myslim ze kdyz by tam poslala vojska tak by se k ni i case pridali ostatni narody , nijak tim samozrejme neospravedlnuju chovani rusak vuci ukrajine to ne ale opravdu me zarazi mysleni dnesnich radoby Velehlav

avatar
TECHNIC Datum: 08.06.2015 Čas: 21:53

Zbraně vyrábějí lidé a když se chce tak to jde. Na výrobu palných zbraní stáčí pár soustruhů, frézek, bruska na kulato a stolice na protahování hlavní se získá přestavbů soustruhu. A ještě to nejdůležitější, kvalifikovaný lidi.

avatar
Sorge-227 Datum: 08.06.2015 Čas: 21:24

Ked mohlo pouzivat Francuzko chemicke zbrane v Alzirsku a USA vo Vietname tak preco nemoze pouzivat aj IS. Chemicke zbrane nie su drahe na vyrobu, kazda chemicka tovarna ich zvladne. Hrozne je na tom to, ze to budu pouzivat vsichni.

avatar
Mossback Datum: 08.06.2015 Čas: 21:13

jarpe: Ano, to je skutečně jen fantazie. Ale ten příspěvek postrádá byť jen teoretický rozměr, protože věta "Podhoubím pro tyto konflikty jsou firmy co vyrábějí zbraně" je pro konflikt s IS irelevantní. Malé a ruční zbraně, které IS používá, rozhodně nejsou produktem nadnárodních zbrojařských gigantů a dokonce ani žádných "firem". Většinu výzbroje tvoří bezlicenční kopie Kalašnikovů vyrobených takřka na koleně, improvizované výbušniny a komerčně dostupné pick-upy aka technicals (a zbytek zbraně ukořistěné Sýrii a Iráku)...

avatar
jarpe Datum: 08.06.2015 Čas: 20:22

Podhoubím pro tyto konflikty jsou firmy co vyrábějí zbraně. Nejlepší by bylo kdyby existoavala jen jedna světová armáda pro ochranu Země, která by měla vlastní zbrojařské podniky, které by měla pod svojí kontrolou a ostatní podniky by byly zlikvidovány. Ale to je jen bláhová fantazie.

arr