Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izrael bombardoval konvoj Hizballáhu

Datum přidání 26.02.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské letectvo v pondělí večer zaútočilo na cíle v Libanonu. Terčem útoku se stal konvoj Hizballáhu, který měl ze Sýrie do Libanonu převážet nespecifikované řízené rakety. Šlo o první bombardování Libanonu od konce izraelsko-libanonské války v roce 2006.

F-15I Ra'am

Foto: F-15I Ra'am izraleského letectva; ilustrační foto / USAF

 

K útoku došlo v pondělí před půlnocí místního času na libanonsko-syrské hranici. Šlo o sedmý útok v souvislosti s probíhající syrskou občanskou válku. Izrael již dříve deklaroval nulovou toleranci k přesunu těžkých zbraní ke skupinám nepřátelských k Izraeli.

 

Podle očitých svědků v Libanonu, při náletu šel vidět stoupající hustý dým a slyšet četné exploze. K explozím docházelo i po skončení náletu, což potvrzuje zásah skladu/konvoje zbraní. Během útoku zemřeli nejméně tři lidé a deset utrpělo zranění.

 

Izrael se k podobným akcím tradičně nevyjadřuje. Agentura Reuters však citovala nejmenovaného izraelského důstojníka, který připustil „aktivitu na severu.“

 

"Naše politika je jasná," řekl v útery izraelský premiér Benjamin Netanjahu, když byl dotázán na noční útok . "Nechci komentovat, co jsme udělali nebo neudělali, ale uděláme vše, co je zapotřebí k zajištění bezpečnosti Izraele."

 

Zajímavá je „reakce“ Libanonu a Hizballáhu. Libanon i Hizballáh popřel útok izraelských letounů. Hizballáh pouze připustil "silnou přítomnost nepřátelských letounů v oblasti Bikáa".

 

Jak připomíná Karl Vick, šéf jeruzalémské zpravodajské kanceláře novin TIMES, reakce Hizballáhu nasvědčuje, že nemá zájem o odvetu. Z důvodu mediálního obrazu (případně z důvodu mocenského boje uvnitř organizace) Hizballáh nemůže přiznat útok, pokud nepodnikne adekvátní protiútok.

 

Finanční, organizační a vojenské síly Hizballáhu jsou nyní vázány v Sýrii. Současnou prioritou pro Hizballáh je udržet si kontrolu v Sýrii, přes kterou vedou jeho zásobovací cesty, nikoliv válčit s Izraelem.

 

„Předpokládám, že nečelíme reálné možnosti, že Hizballáh na nás zaútočí,“ říká penzionovaný izraelský generál Ben-Reuven. „Říkám to v první řadě proto, že Hizballáh je velmi zaneprázdněný boji v Sýrii a hrozbami uvnitř Libanonu. Ale to je naše logika.“

 

Typ zničených střel není znám. Noviny TIME však citují nejmenovaného izraleského důstojníka, podle kterého zničené rakety „mohly nést těžší a nebezpečnější hlavice než téměř všechny desítky tisíc raket, které má Hizballáh k dispozici.“

 

Neoficiální zprávy mluví o 50 000 střelách všech typů ve výzbroji Hizballáhu. Nejtěžší střelou je pravděpodobně íránská Zelzal-2 s doletem 210 kilometrů (reálně 100 km) a bojovou hlavicí 600 kg.

 

Zdroj: TIME

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Refael Datum: 01.03.2014 Čas: 12:10

Omlovám se, spletl jsem si článek.

avatar
Refael Datum: 01.03.2014 Čas: 12:04

Z právě psychologického hlediska by bylo nejlepší je mít na všech dopravn.letadlech opouštějících Izrael.
Obecný problém laseru je ale ten, že nemusí fungovat při např.dešti.

arr