Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Izrael bude prvním zahraničním uživatelem stíhaček F-35 Lightning II

Datum přidání 04.07.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

První zákazníci již netrpělivě vyhlížejí své stíhačky F-35 Lightning II. Kromě amerického letectva a americké námořní pěchoty první stroje získá také izraelské letectvo. Izrael bude vůbec první zahraniční zemí, která stíhačky F-35 Lightning II získá.

Izraleské F-35

Foto: Izrael bude prvním zahraničním uživatelem stíhaček F-35, ilustrační foto / Wikipedia

 

Izraelské letectvo má zatím objednáno 19 letounů F-35 Lightning II. V delším časovém horizontu však Izrael plánuje získat až 100 letadel F-35 a postupně jimi nahrazovat stárnoucí stroje F-16.

 

Izraelské stíhačky ponesou označení F-35I a budou vycházet z letounu F-35A, tedy letounu klasické konfigurace. Izraelské stíhačky se budou vyznačovat především úpravami v hlavním počítači, díky němuž může F-35I používat izraelské elektronické a zbraňové systémy.

 

Jedním ze zajímavých rysů programu F-35 je, že každý stát ve svém stroji získá unikátní schopnosti - například používat vlastní výzbroj a elektroniku. „Uživatelé získají F-35 v různých originálních základních verzích, které se budou postupně vylepšovat, jakmile bude vylepšení (software, elektronika – pozn. redakce) k dispozici,“ říká Steve O’Bryan, viceprezident programu F-35 v Lockheed Martin.

 

Podle O’Bryana tak stíhačky jistých zemí získají unikátní schopnosti, které ostatní země mohou získat jen se souhlasem majitele (daného státu). Příkladem může být integrace protizemní a protiletecké střely JSM (Joint Strike Missile) od firmy Kronsberg do Norských letounů. Bez svolení Norska nikdo jiný střely JSM na F-35 nebude moci používat. V případě izraelských letounů F-35I to platí například o naváděné protizemní pumě Rafael Spice 1000 (izraelská obdoba americké JDAM).

 

F-35IFoto: Model F-35I / Wikipedia

 

„Podobně platí, že systémy elektronického boje, datové spojení a specifický software vyvinuté pro izraelské letectvo zůstávají jedinečné pro Izrael a nejsou dodány jinému uživateli. Tyto schopnosti budou plně integrovány do schopností letounů, při zachování stealth charakteristiky; jde zejména o izraelské aparatury umístěné ve spodní části trupu a na čelní hraně,“ dodává O’Bryan.

 

Izraelské stíhačky dostanou prozatím pouze americkou protileteckou výzbroj. Půjde o střely krátkého dosahu AIM-9X a střely středního dosahu AIM-120 AMRAAM. Střely AIM-9X však bude moci Izrael zatím používat na vnějších závěsnících. Integrování střely AIM-9X do interních zbraňových šachet se počítá až u vylepšené verze letounu F-35 Block II.

 

Izraelské protiletadlové střely krátkého dosahu Rafael Python V nebudou do F-35 integrovány, protože se na rozdíl od AIM-9X se nevejdou do vnitřních zbraňových šachet. Rafael však vyvíjí novou verzi Python VI, dimenzovanou právě pro vnitřní zbraňové šachty F-35.

 

Video: AIM-120 AMRAAM je klíčovou zbraní F-35 / YouTube

 

Pro Izrael je také klíčový fakt, že F-35I může podnikat dalekonosné útočné mise se zbraněmi umístěnými ve zbraňových šachtách. Pro Izraelské potřeby (dalekonosné útočné mise) Lockheed Martin zkoumá také integraci podvěšených izraelských přídavných nádrží Elbit Systems Cyclone. Jde o nádrže o objemu 1600 litrů, které lze v průběhu letu odhodit.

 

První izraelští piloti zahájí výcvik na amerických strojích F-35A na počátku roku 2016. Na konci roku 2016 izraelské letectvo získá první letoun F-35I. Přelet prvních strojů do Izraele se plánuje na počátek roku 2017. Za první počáteční šarži 19 letounů Izrael zaplatí 2,75 miliardy dolarů (zhruba roční rozpočet Armády ČR).

 

Další objednávky se počítají na rok 2018, kdy se již na plno rozjede sériová výroba F-35 v amerických továrnách. Se zvýšení objemu výroby se také očekává, že klesne jednotková cena za stroj na konečnou částku 85 miliónů dolarů.

 

Zdroj: DefenseTech, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hovorka11 Datum: 08.07.2013 Čas: 08:05

Dle dříve uvedené zprávy izrael podmiňoval vyzbrojení Saudské arábie 86 ks F15 v nejmodernější verzi od USA přednosní dodávkou F35 pro Izrael.
SA jako každá arabská země je velkým kritikem a odpůrcem neustálého zvětšování okupovaných území sousedních států Izraelem. Zároveň je to největší semeniště sunnitských bombových islamistů.
Logicky tak Izrael žádá v rámci vojenské pomoci nejmodernější zbraně pro vyvážení narůstající síly SA a možnost zaútočit na Írán (Írán je již dlouho určen k napadení vzhledem k blokování obchodu ropu s americkým dolarem). Kolik zaplatí Izrael za F35 považuji za vedlejší, protože dostává ročně od USA zdarma zbraně za 3 miliardy dolarů. Je to podmíněno odebráním pouze americké vojenské techniky. Zajímavé by bylo vědět, jestli F35 jsou součástí dodávky zdarma, zvýhodněné dodávky, nebo částečného daru v rámci 3 miliard.

avatar
David Khol Datum: 07.07.2013 Čas: 20:52

Já jen že právě na to bylo poukazováno - Izrael žádal o urychlené dodávky

avatar
Shal Datum: 07.07.2013 Čas: 20:15

Na to není zapotřebí žádná lobby. To je prostě logické, že Izrael potřebuje letouny více než třeba Nizozemí. Evropským zemím nic nehrozí.

avatar
David Khol Datum: 06.07.2013 Čas: 18:51

Faktem také je, že na urychlené dodání F-35 Izraeli hodně tlačila židovská lobby - bylo poukazováno na to, že Izrael je v bezprostředním ohrožení (Irán), zatímco evropské státy ne. A některé evropské státy, které chtěly F-35, začaly lavírovat z důvodu stále se zvyšující ceny.
Jinak to snížení ceny ze 150 mil na 85 mil. se mi také zdá neuvěřitelné

avatar
mattea Datum: 05.07.2013 Čas: 19:56

a jelikož je použije, je to nej -snažší -rychlejší cesta k zjištění jeho slabin a vylepšení dalších verzí toho stroje..

avatar
Shal Datum: 05.07.2013 Čas: 14:59

Jakub: Protože jak to tak vypadá, tak Izrael jako jediný je možná fakt použije v boji :)

avatar
Jakub Datum: 05.07.2013 Čas: 14:38

To Jakub Mareš:
To su svicne lietadla a prototypy. Izrael dostane ako prvy bojaschopne. Zase sa tu ukazuje ta americka laska k izraelu, 7 štatou bolo zapojenych v JSF pred izraelom a vačšina z nich zainvestovala viac penazi, ale samozrejme izreal bude mat f35 ako prvy.

avatar
Jakub Mareš Datum: 05.07.2013 Čas: 14:22

První stroje už dostala kromě UK i Nizozemí, tak mi to nejde s tim zahraničním uživatelem do hlavy?

avatar
Shal Datum: 05.07.2013 Čas: 12:02

Většinu z té ceny tvoří náklady na vývoj. Pokud výrazně vzroste počet vyrobených kusů, tak se to dá rozprostřít. U elektroniky může nástupem na seriovou výrobu klesnout cena až o 80 procent.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 05.07.2013 Čas: 10:56

To jsem teda vážně zvědavej, jestli tu cenu (z 150 miliónů dolarů na 85 miliónů dolarů) vážně tak srazej. Nějak se to tomu, přes všechny ty problémy, který program měl a má, nechce věřit.

A mimochodem, jak je myšlen ten zahraniční uživatel..? Jako mimo USA? A co Spojené království? To není zahraniční země mimo USA? Nebo je to myšleno, mimo země co se na vývoji F-35 podíleli? A co státy které se na vývoji podíleli, ty dostanou svoje stroje déle než Izrael? Chtělo by to v článku lépe vysvětlit.

arr