Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí

Datum přidání 31.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 36 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. Roznětkou vojenského napětí mezi oběma zeměmi se stalo víkendové raketové odstřelování Izraele Hizballáhem.

Foto: Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces); ilustrační foto / IDF

Foto: Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces); ilustrační foto / IDF

 

Během víkendu Hizballáh z Libanonu vystřelil 5 raket směrem na Izrael. Jedna až dvě rakety dopadly nedaleko vesnice Kirjat Szemona. Na útok okamžitě odpověděli Izraelci palbou 33 dělostřeleckých granátů na předpokládané místo odpálení raket.

 

Jedná se již o druhý závažný vojenský incident mezi Izraelem a Libanonem za poslední dobu. V srpnu letošního roku byli palbou z libanonské strany zranění čtyři izraelští vojáci.

 

Podle Izraele je za podobné incidenty plně odpovědná libanonská strana. „Libanonská vláda je odpovědná za střelbu, která přichází z jejího území,“ řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izraelský premiér vůdce v Bejrútu obvinil s odkazem na raketový útok „ z dvojitého válečného zločinu“ a také to, že proti podobným incidentům „nehne ani prstem“.

 

„V Libanonu Hizballáh využívá tisíce raket a řízených střel v obytných domech v srdci civilní oblasti. Tím se dopustil dvojice válečných zločinů najednou – organizuje palbu na civilisty, jako tomu bylo dnes, a používá civilisty jako lidské štíty,“ řekl Netanjahu.

 

Podle podplukovníka Peter Lernera, tiskového mluvčí izraelské armády, Izrael poslal již oficiální stížnost OSN. „Tento útok je neomluvitelný, do oči bijící nepřípustné porušení izraelské svrchovanosti. Vypuštění raket z Libanonu do Izraele ohrožuje život tisíce civilistů na severu; taková realita nemůže být suverénním státem přijata,“ komentuje poslední dění Lerner.

 

Izrael připomněl, že podle rezoluce OSN 1701, která ukončila libansko-izraelskou válku (2006), musí Libanon zamezit odstřelování Izraele. Dlužno však podotknout, že Hizballáh, za výrazné finanční podpory Íránu, je mnohdy mnohem lépe vyzbrojen, vycvičen a organizován než slabá libanonská armáda.

 

Izraelský ministr obrany Moshe Ya'alon přesto Libanon varoval před opakováním podobných incidentů. Pokud se podobný incident bude opakovat, Izrael může sáhnout po mnohem tvrdších odvetných akcí, včetně náletů na cíle v Libanonu. Ya'alon nevyloučil také pozemní operaci izraelské armády proti Hizballáhu.

 


Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 04.01.2014 Čas: 08:14

Do tohoto dění zajímavě zapadá zpráva o tom, že Saúdská Arábie dá Libanonu, resp. jeho armádě, oficiální vojenské složce vojenskou pomoc ve výši tří miliard dolarů, což je pro poměrně malou libanonskou armádu obrovská částka. Zbraně mají být nakoupeny především ve Francii - ale kdo ví, jak to celé bude

avatar
Filip Fifo Datum: 31.12.2013 Čas: 21:32

A já sem nachcípanej, jsem doma a kecám o Sýrii. To je ale smutný příběh nás obou:-)

avatar
shal Datum: 31.12.2013 Čas: 21:28

Smutné je, že o Silvestra sedím u kompu a kecám o Syrii. Bohužel mám zlomenou nohu a nikam nemůžu :(

avatar
Filip Fifo Datum: 31.12.2013 Čas: 21:26

No dobře - tak to vidíš ty a já to vidím tak. Ale s Tebou je v pohodě diskuze na rozdíl od "mage" kde mě už od začátku poučuje - to mě přímo nasralo když mi hned napíše že jsem naivka a potom dělá uraženýho ...

avatar
shal Datum: 31.12.2013 Čas: 21:23

Pokud izrael řekne, že směřovaly a já nemám důkaz, že to tak nebylo a ani žádné podezření, že by to tak nemohlo být, tak proč bych tomu nevěřil. Není důvod zpochybňovat tvrzení Izraelské armády jenom tak z plazíru. To bys pak mohl zpochybňovat úplně všechno a každou zprávu, včetně těch tvých videí a článků.

avatar
Filip Fifo Datum: 31.12.2013 Čas: 21:20

Jak vím že nesměřovaly? A jak ty víš že směřovaly? Pokud Izrael řekne..no jasně. Říkal jsem že Assad zásobuje - ano, ale ty nejmodernější zbraně jsem u Hizballáhu neviděl - nikdo - a proti těm bombarduje Sýrii.....

avatar
shal Datum: 31.12.2013 Čas: 21:15

A jak víš, že nesměřovaly? Některé konvoje jely přímo k Libanonské hranici. Obavy z převozu zbraní Hizballahu jsou logické a oprávněné. Nevidím na tom nic zvláštního. Pokud Izrael říká, že to bylyy zbraně určené pro Hizballah, tak já nemám jediný důvod a důkaz tomu nevěřit.

avatar
Filip Fifo Datum: 31.12.2013 Čas: 21:09

http://www.youtube.com/watch?v=XP1Za-xu8r0

Jedno video z mnoha jak jste napsal že neútočí na vybavení syrské armády....

A aby to mezinárodně prošlo tak řeknou to směřovalo k Hizballáhu...

avatar
Filip Fifo Datum: 31.12.2013 Čas: 21:06

No právě - to už tady říkám od začátku, kde jsou důkazy toho že ty zbraně nebo ty útoky na zbraně jsou vedeny z důvodu toho že směřují k Hizballáhu? v těch článcích? že to řekne někdo v Izraeli nebo Pentagonu a dají to do článku tak má být jako nepopiratelný fakt?

A může Izrael regulérně zaútočit na Syrskou armádu? ..když jim nic neprovedla? Asi těžko - šlo by to ale diplomaticky by to asi neprošlo....

avatar
shal Datum: 31.12.2013 Čas: 21:00

Nikde právě není napsáno, že Izrael útočí na zbraně, sklady a základny Syrské armády. Jediné zbraně, na které útočí jsou konvoje vezoucí rakety Hizballahu. Kdyby chtěl útočit na jádro Syrské armády, tak má mnohem lepší cíle. Například zásobovací konvoje, sklady s municí a palivem. Nic takového se nestalo.

avatar
Filip Fifo Datum: 31.12.2013 Čas: 20:51

Proboha - diskuze se dostala úplně někam jinam. Říkám, že Izrael chce pád Assada - i když to neříká oficiálně a dělá co může aby podpořil povstalce. Když udeří na jakkékoliv vybavení, zbraně, základny Assdova režimu cokoliv - tak řekne že to šlo Hizballáhu -důkazy ale nejsou. A když tedy udeří tak pomáhá povstalcům! zničí ty zbraně - zničí logistiku infrastrukturu morálku vojáku, diplmaticky atd atd. Co na tom nechápete? To potřebujete sipřečíst článek kde to bude napsáno?

avatar
shal Datum: 31.12.2013 Čas: 20:49

No ještě aby je to nenaštvalo, když se měsíce mluví o útoku, Izrael se na to připraví a pak se všichni otočí o 180 stupňů a je všechno jinak.

avatar
Filip Fifo Datum: 31.12.2013 Čas: 20:44

http://www.theguardian.com/world/2013/nov/01/us-israel-attack-syria-missiles

A ještě - dost divný ne že se Izrael zlobí na USA když veřejně řekne o útoku na Sýrii ne? Kde se asi stala chyba když hodný a "neutrální" Izrael ničí údajně dodávky zbraní pro Hizballáh....

avatar
shal Datum: 31.12.2013 Čas: 20:36

Filip Fifo: " režim co bojuje o přežití bude určitě dávat ty nejmodernější zbraně co má k dispozici do Libanonu Hizballáhu"

Ano, přesně takhle to je. Syrie funguje jenom jako prostředník předávání moderních Iránských zbraní Hizballahu. Assad i Hizballah jsou oba režimy financovány Iránem. Když chce Irán dodat zbraně Hizballahu, tak to udělá prostřednictvím Syrie, protože oficiální Libanonská vláda to podporovat nebude. Není jinak naprosto žádný důvod, aby Irán dodával velmi drahé zbraně zemi, která je v občanské válce a nemá k těmto zbraním vůbec žádný účel.

avatar
shal Datum: 31.12.2013 Čas: 20:31

Filip Fifo: Dal jsem si tu práci a všechny vaše odkazy přečetl a není tam ani slovo o tom, že by Izrael podporoval rebely. Právě naopak to dokazuje strach Izraele z toho, že zbraně připadnou Hizbalahu. Je to ve všech vašich odkazech. Četl jste to vůbec? A rozuměl jste tomu?

arr