Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Izrael nakupuje další stíhačky F-35I Lightning II

Datum přidání 05.12.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 38 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izrael potvrdil nákup druhé eskadry víceúčelových stíhaček 5. generace F-35I Lightning II. Do konce roku 2030 židovský stát pořídí 75 stíhaček F-35.

F-35I

Foto: Stíhačky F-35I se stanou páteří izraelského letectva. / U.S. Air Force, grafika AN

 

F-35I „Adir"

Páteří současného izraelského letectva je 63 víceúčelových stíhaček F-16A/B „Netz", 126 stíhaček F-16C/D „Barak" a 99 stíhaček F-16I „Sufa". Vybojování vzdušné převahy leží na bedrech 48 stíhaček F-15A/B/C/D „Baz". Útočné úkoly zajišťuje 25 strojů F-15I „Ra´am".


Stíhačky F-16 nejstarších verzí, tedy „A/B" začnou postupně nahrazovat víceúčelové stíhačky 5. generace F-35I „Adir", které vycházejí z verzi s klasickým startem a přistáním F-35A Lightning II. V roce 2010 bylo objednáno prvních 19 strojů F-35I, nyní Izrael potvrdil nákup dalších 14 stíhaček.


První izraelští piloti zahájí v roce 2016 výcvik na strojích F-35A ve Spojených státech. Na konci roku 2016 izraelské letectvo získá první F-35I, případně na začátku roku 2017. Za prvních 19 letounů výrobní šarže LRIP 8 (Low Rate Initial Production 8) Izrael zaplatí 2,75 miliardy dolaru.


První F-35I z nynější objednávky dosedne na izraleskou půdu v roce 2019. Cena druhé objednávky nebyla zveřejněná. V roce 2017 pak dojde k objednávce třetí várky 17 letadel F-35. V všech případech Izrael nákup zafinacuje také z americké zahraniční vojenské pomoci FMF (Foreign Military Financing).


Pokud půjde vše podle plánů, tou dobou (2019) první letka F-35I"Adit" dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability). Domovskou základnou F-35I se stane Nevatim Israeli Air Force Base v poušti Negev, kde již Izrael intenzivně buduje potřebné logistické a výcvikové zázemí.


Izrael pro potřeby výcviku již nakoupil 30 italských cvičných letadel Alenia Aermacchi M-346 Master, podle izraelského značení M-346 „Lavi".


Originální letoun F-35I

Izrael má rozsáhlou vojensko-průmyslovou základnu umožňující provádět vlastními silami hloubkové modernizace bojových letounů. Příkladem je například Izraelem modernizovaný stíhač F-16I „Sufa".


Ne jinak tomu bude i u F-35I „Adir". Letoun F-35I získá například originální systém pro elektronický boj, nebo v Izraeli vyráběné přilby s průhledovým displejem. Počítá se také s kontejnery pro elektronický boj nebo s originálními izraelskými zbraňovými systémy.


Prozatím F-35I získá americké střely krátkého dosahu AIM-9X a střely středního dosahu AIM-120 AMRAAM. Později F-35I obdrží nové izraleské střely krátkého dosahu Python VI i další izraelskou výzbroj vzduch-vzduch nebo vzduch-země.


Pro Izraelské potřeby (dalekonosné útočné mise) Lockheed Martin zkoumá také integraci podvěšených izraelských přídavných nádrží Elbit Systems Cyclone. Jde o nádrže o objemu 1600 litrů, které lze v průběhu letu odhodit.


Stejně tak Izrael, podobně jaku u F-16I „Sufa", uvažuje o vývoji konformních nádrží prodlužující dolet stíhaček F-35I Lightning. Na popud izraelského letectva společnost IAI (Israel Aerospace Industries) s Lockheed Martin pracují také na dvoumístné verzi stíhačky F-35A.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 09.12.2014 Čas: 13:06

USA mám specializovaných strojů, stále dost. Od modernizovaných (B-52, B1B, F117, mraky různých "eFek") až po stroje které jsou svou úrovní zcela mimo konkurenční armády (F-22, B-2, různé drony).
Ale (zase) - nejde jen o ty stroje jako takové, ale o celý ten "deštník" pokrývající bojiště.

avatar
Nemo Datum: 08.12.2014 Čas: 17:30

Todomatch: univerzál je sice fajn, ale aby to nedopadlo tak že od každého bude umět něco ale nic opravdu pořádně. I v RF podle všeho směřují k vyšší unifikaci, to se ukázalo i u modernizace devětadvacítek a nový suchoj má být také univerzální typ letounu. Univerzální stroje se hodí spíše pro menší země kterým to podstatně srazí náklady, ale u velmocí se takový specializovaný stíhač nebo bombardér velmi hodí ikdyž se nevyrobí v takových počtech jako "univerzálové".

avatar
Todomatch Datum: 08.12.2014 Čas: 16:28

Rusové mají opravdu jiný přístup, skoro by jeden řekl, že co úkol to zbraň, co typ použití to letadlo. Ovšem právě univerzálnost F-35 má být její předností a ne nevýhodou. Má být dost dobrá, aby zvládla plnit velký rozptyl úkolů. Někdy je univerzálnost zlehčována příměry s nářadím, že nejlepší je nůž, kladivo a pila zvlášť, protože dohromady to dá nefunkční krám. Jenže F-35 je spíš něco jako multifunkční nůž, ovšem nůž bez vidliček, šroubováků a pilníků, ale nůž s velkou čepelí, střední čepelí a malou čepelí, takový "nůž nožů". Zásadní přínos univerzálního konceptu tohoto letounu se projeví v budoucnu a to snížením nákladů a výborným, snadným a dostupným servisem. Verze pro letadlové lodě se samozřejmě bude lišit od té běžné (větší a skládací křídla, ústrojí pro kolmý start), ale přesto bude obrovské množství dílů shodných a také budou obdobné technologické postupy při servisu. V praxi to znamená, že když přistane námořní verze na souši, nebude problém ji poskytnout servis. To je nesmírně důležité z hlediska ekonomiky provozu. Letadla jsou drahej špás a jejich zázemí jakbysmet, natož válečné nasazení. Bude-li F-35 dostatečně rozšířená, nebude žádný problém aby letka amerických strojů zavítala do Izraele, Jižní Koreje, Anglie, Norska či Japonska a našla tam servisní zázemí. A platí to navzájem. Tohle byl opomíjený aspekt při volbě stíhačky pro českou armádu. Volba padla na Gripen, který je jistě fajn a samo o sobě je to super letadlo. Jenže co zázemí a případné společné nasazení? Můžeme odletět do Anglie? Můžeme, ale kdo se nám tam o Gripeny postará? To samé v Německu a vlastně s výjimkou severských zemí a Maďarska nikde. F-16 se jevila jako zastarávající a neperspektivní, ale mít je tak mohou naši letci letět de facto kamkoliv v rámci členských zemí NATO i některých nečlenských. Od Polska, přes Itálii až k některým arabským zemím a mohli jsme klidně i nad Libyi, když to bylo potřeba. Všude by je nakrmili, napojili, opravili, poladili! A s Gripenama? Velkej problém! Rusko musí na svých letištích díky taktice co úkol/to stroj udržovat dost problematicky náhradní díly a další potíží je proškolení personálu. Mig není sůčko. Jestli tomu dobře rozumím, budou to mít amíci v budoucnu hodně usnadněné, ať se bude dít, co se bude dít přiletí vlastně vždycky F-35 a výjimečně F-22. To bude velké zjednodušení.

avatar
David Datum: 08.12.2014 Čas: 14:03

Tak je třeba si uvědomit, že F-16 pomalu zastarávají - a navíc jim dochází technická životnost. Izraelské stroje jsou prostě intenzivněji nasazované než třeba v případě evropských zemí. A souhlasím s Matesaaxem - F-35 je de facto jediná možnost.
Berme to i tak, že technologicky pokročilé letouny mají i svou odstrašovací roli - hypotetický protivník si prostě nedovolí Izrael napadnout

avatar
z.a.p Datum: 08.12.2014 Čas: 11:40

Maly postreh z tisku, ac je to mozna informace starsiho puvodu a nema nezbytne primy vztah k tematu:
http://blogs.reuters.com/great-debate/2014/07/14/pentagons-big-budget-f-35-fighter-cant-turn-cant-climb-cant-run/
Nevyzniva to prave nejlepe a to je pochopitelne, jelikoz specifikace pro F-35 se musely podridit pozadavkum vsech ctyrech sluzeb americkych sil. V porovnani, treba Rusove to delaji trochu jinak; jejich stroje jsou koncipovane pro dany ukol i kdyz urcite prekryti take existuje.

Je pravdepodobne, ze tento stredovychodni zakaznik si jej upravi svym potrebam tak jako v pripade predchozich letadel am.puvodu. Schopnosti k tomu urcite ma.

avatar
martinius Datum: 08.12.2014 Čas: 09:19

peter123x napsal "Ale vies mne sa nepaci akym stylom to robi"

Osobně si myslím, že ten styl bude výsledkem selhání politického řešení. Řekl bych, že, než se dohadovat a prosit, bude lépe preventivně udeřit. Lepší je sbírat protesty, než mrtvé na své straně. Účel prostě světí prostředky. Ovšem opravdu bych si to nedovolil soudit, pokud nejsem na tamní poměry znalec. Pakliže mám vycházet jen z médií, tak pochybuji, že si mohu udělat objektivní obrázek.

A možná trošku na obranu takovéto strategie. Když jsou dva hráči a jeden pravidla nedodržuje, tak je těžké vyhrát. To prostě ta poctivá strana musí přistoupit také na nečistou hru. Tady by asi vyhlášení války nemělo smysl. Jen by to byla záminka k tomu, že je Izrael oficiální agresor. Takto je to z hlediska politiky více přijatelné.

Příklad u nás doma. Když byla podepsána Mnichovská smlouva, tak nám bylo nařízeno opustit Sudety. Kdybychom neuposlechly a bránili vstupu Německých vojsk na své území, byla by to oficiálně agrese z naší strany, a tedy v zájmu vynucení mezinárodní dohody, by se mohly všechny mocnosti podílet teoreticky na útoku proti nám. Nebo by mohly naši zem odříznout od zdrojů, (nastolit sankce), protože by jsme byli agresoři, co nerespektují mocnosti. Takže by nikoho nezajímala pravda a právo, jen by se to ohlo ku prospěchu nejmocnějších. A to je politika. Prostě by to bylo naopak. A tak, když by Izrael vyhlásil oficiálně válku nějaké zemi, byť by na to měl právo, tak by to mělo pro ně obrovské následky. Přitom ze své zkušenosti ví, že jeden nálet, nikoho nerozhodí a sklidí maximálně jen protest. Navíc tak i demonstrují sílu a odhodlanost, což malý mezi velkými prostě musí, to jsou zákony přírody.

avatar
Adanedhel Datum: 08.12.2014 Čas: 00:02

A k tématu, doufám že F 35 budou sloužit co nejdřív a domnívám se že budou sloužit navýsost dobře. Je ale škoda, že nemají 2 letky Raptorů. Ale co bude po Obamovi, se neví.

avatar
Adanedhel Datum: 07.12.2014 Čas: 23:58

Ale prosím vás, to že nás teď islám oblažuje svojí razí přitomností na území Sýrie a Iráku neznamená, že Asad je nějaký lidumil a ublížený klučina. Sýrie podporovala terorismus, cvičila na svém uzemí a z pokynu Asada terosristy a podvratné živly a těmto následně opatřovala materiální a finanční zabezpečení a také služby rozvědky. Všeobecně se nadává že USA financují terorismus a vycvičily si teroristy kteří jim tam zatápějí. Uvědomte si, že USA v Afghánistánu (který se rád předhazuje jako počátek terorismu) nic nevytvořila, odpor proti Sovětům tam byl už před tím, USA jen jisté povstalce podpořily a částečně vybavily. A odpovězte, dělali snad SOVĚTI po celou studenou válku něco jiného ? Je zajímavé vědět, že později v Čečensku bojovali proti vůdcům vzdělaným na Frunzeho institutu.

avatar
peter123x Datum: 07.12.2014 Čas: 23:46

Shal. To je mozne. Ale vies mne sa nepaci akym stylom to robi. Ze si skratka len tak naleti ako na svojom uzemi a znici co potrebuje. Vsak ked ma taky problem a obavy, tak nech oficialne vyhlasi Syrii vojnu a vyriesi to natrvalo. Lebo takto je to zatial len celkom porusenie este zatial stale suverenneho Syrskeho statu.

avatar
shal Datum: 07.12.2014 Čas: 22:53

peter123x: A ty víš, co Izrael bombardoval? Podle historie Izraelských náletů je více než pravděpodobné, že šlo opět o rakety a další zbraně určené Hizballáhu. Tedy plně obranné bombardování, jestli tomu tak chceš říkat.

avatar
peter123x Datum: 07.12.2014 Čas: 22:23

Nespochybnujem pravo Izraela na obranu. Ale co bolo obranne na dnesnych naletoch v Syrii v okoli Damasku. Nebali by skor bombardovat pozicie IS ako bojovat proti syrskej armade. Ved podla mna je aj v izraelskom zaujme aby sa k moci v Syrii nedostali ludia z IS.Neviem komu toto prospelo...

avatar
Matesaax Datum: 07.12.2014 Čas: 14:52

On ten nákup F-35 je pro ně jediná možnost,protože jiná než americká letadla nekupují.F-22 je neprodejný,nejnovější verze F-15/16 už mají a zbývá pouze F-18E oproti kterému je F-35 modernější stroj.

avatar
martinius Datum: 07.12.2014 Čas: 13:01

Jan Grohmann : Naprosto s vámi souhlasím.
Nemo : Asi mám dost velké mezery v informacích, ale nějak jsem nenabyl pocitu, že by se Izrael projevoval nějak arogantně, či by byl u něj výrazný pocit neporazitelnosti. Izraelská obranná politika z čistě laického pohledu má u mne přirozený vývoj. Jestli jsem obklopen jenom nepřátelskými zeměmi, které požadují opravdu nemožné, tak nemohu dělat výrazné ústupky. V 38 jsme také museli v zájmu zachování dobrých vztahů a udržení míru učinit ústupky v požadavcích nepřítele a jak to dopadlo. Podle mne má určitá neústupnost Izraele své opodstatnění v jejich bezpečnostní strategii. Navíc výrazná demonstrace síly je podle mne nezpochybnitelnou a přirozenou součástí obranného mechanismu jak všech živočichů, tak i národů. Pochybuji, že tady ve střední Evropě můžeme kdokoliv přesně pochopit vztahy v tamní oblasti. Nepopírám, že ne všechny kroky Izraele jsou správné, ale která vláda dělá vše vždy správně. To snad ani nejde. Viz Britští Američtí představitelé v období druhé světové, nebo za studené války. Nebo jednání představitelů Sovětského svazu. Většinou jsou ty vítězné cesty lemovány řadou omylů a chyb. To je realita, to je historie.

Pochopme, že státy fungují jako primitivní živočich. Snaží se přežít a vyvíjet se. Morálka a hodnoty jsou vždy upravovány cíli a to u všech států na světě bez vyjímek.

avatar
Jan Grohmann Datum: 07.12.2014 Čas: 10:31

Pánové, poprosil bych o více pokory, která nám všem chybí.
Uvědomme si, že Izrael si krví vybojoval místo na zemi a Izrael je zde již 70 let, má jaderné zbraně, je největší vojenskou mocnosti v regionu a má jednu z nejvyspělejších ekonomik světa. To není na špatné na šestimilionový národ.
Co se týče pokory, uvědomme si, že vynášení jedno slovních nebo dvojslovních řešení tak komplikovaného problému jako je Izrael-Palestinci (ano, znám původní význam slova Palestina) je poněkud, ehm.... bizarní.
Tam je tak mnohovrstvý a rozsáhlý problém, že hledání jednoduchého řešení nemá smysl. Navíc si myslím, že řešení, aby byli všichni spokojeni, neexistuje. Z jediného důvodu, jsou tam nepřekonatelné rozdílné požadavky z obou stran.
Jinak co se týče, vhodnosti F-35I pro Izrael. Podívejte se na rétorika Íránu. Vždyť Írán dodává balistické rakety Hizballáhu a ještě se tím chlubí. Írán přitom buduje jaderné i raketové kapacity.
A teď ještě do toho přimíchejme Saudskou Arábii, která bojuje proti Íránu i Izraeli a máte z toho pořádný guláš.
F-35I jednoduše dává Izraeli nástroj/pojistku vypořádat se všemi bezpečnostními hrozbami v blízké i vzdálenější budoucnosti. A myslím, že Izrael ví nejlépe, co potřebuje nebo nepotřebuje.
Mimochodem, nákup F-35 Izraelem pro mě znamená, že ty F-35 nebudou zas tak špatné stroje.

avatar
JirkaM Datum: 07.12.2014 Čas: 09:45

Zrovna pro Izrael asi mají Stealth letadla smysl. Je to malá země a v případě války si nemůže dovolit ztratit mnoho pilotů. Jestli by se hodila supercruise si nejsem jistý. Izrael je sice malá země, ale občas bombarduje cíle co jsou docela daleko.

arr