Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Proti Sýrii a Íránu: Izrael objednává další letadla F-35I “Adir”

Datum přidání 28.08.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Tel Aviv se s Washingtonem dohodl na prodeji dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro izraelské letectvo IAF (Israeli Air Force). Celkově Izrael u firmy Lockheed Martin objednal závazně již 50 letadel F-35A, resp. izraelských verzí F-35I “Adir”.

Foto: Dvojice izraelských F-35I "Adir" / IDF

 

IAF v současné době provozuje pět letadel F-35I Adir. První dvě F-35I dosedla na izraelskou leteckou základnu Nevatim v prosinci minulého roku. Jmenovaných 17 letadel F-35I izraelský kabinet objednal v listopadu minulého roku, ale trvalo devět měsíců jednání do podpisu konečné smlouvy.


Dodávky původních 33 objednaných strojů skončí v roce 2021, nově objednaných 17 letadel v roce 2024. Do konce roku IAF získá ještě čtyři F-35I a první izraelská letka s F-35I dosáhne počáteční operační připravenosti IOC (Initial Operational Capability) v příštím roce.


"Dopracování dohody o nákupu 17 letadel F-35 představuje významné a strategické doplnění naší letecké síly," uvedl ministr obrany Avigdor Liberman v tiskovém prohlášení. „F-35 bude klíčovým prvkem zajištění obrany Izraele podél našich hranic a ještě dále.“


Podle Libermana je jednotková cena nových F-35I méně než 100 milionů dolarů a nákup bude částečně hrazen z americké vojenské pomoci - v letech 2019 až 2028 Izrael získá z USA 38 miliardy dolarů. Většina peněz musí být ale utracena za americké zboží a služby.


Prvních 19 letadel F-35I Izrael nakoupil za jednotkovou cenu 125 milionů dolarů. Podle vyjádření firmy Lockheed Martin jednotková cena, se zrychlující se sériovou výrobou, za verzi F-35A postupně spadne pod 80 milionů dolarů.


Izrael plánuje využít stíhačky F-35I především pro boj s íránskou protivzdušnou obranou (PVO). Izrael se obává íránského jaderného a raketového programu a neustále počítá s tím, že v případě nutnosti provede nálet na íránská jaderná zařízení. Pro Izrael však představují problém ruské prostředky PVO S-300PMU-2 chránící íránské zařízení pro jaderný výzkum.


Letoun F-35 jsou však navržen právě pro vedení boje vzduch-země a pro boj s pokročilou PVO. Optické senzory F-35 dokáží například zachytit odpal střely země-vzduch, vypočítat místo odpalu, pozice o místu odpalu ihned předat dalším letounům a zahájit na toto místo útok.

 

Video: Přílet první F-35I do Izraele. / YouTube


Pravděpodobně se ale prvního ostrého nasazení F-35I dočkáme v Sýrii, při útocích na dodávky zbraní směřující z Íránu, přes Sýrii do rukou Hizballáhu v Libanonu.


Izraelský F-35I vychází z verze s klasickým startem a přistáním F-35A, ale je doplněn o unikátní izraelské prostředky rádioelektronického boje. Technické detaily o izraelských modifikacích jsou utajovány - ví se však, že F-35I získají mimo jiné vlastní systémy velení a řízení C4 (Command, Control, Communications and Computing) od izraelské firmy Israel Aerospace Industries (IAI).

 

Izrael může instalovat vlastní systémy díky otevřené elektronické stavbě F-35I - podle izraelských médií se případná úprava F-35I podobá instalaci nových programů do mobilních telefonů. Samozřejmostí jsou softwarové úpravy pro použití izraelské munice vzduch-vzduch a vzduch-země.

 


Video: Izraelští piloti v F-35I poprvé nad Izraelem. / YouTube

 

Podle blogu Defence.ru získají F-35I pokročilý komunikační systém, který je schopen digitálně nastavit jakoukoliv vysílací frekvenci. Izraelští piloti tak budou moci například "zavolat" na klasický mobilní telefon na zemi - např. izraelským agentům zajišťující zaměření cílů na zemi. Komunikační systém F-35I umožní také výměnu dat a sdílení informací s dalšími izraelskými letadly F-16 Netz/Barak/Sufa a F-15 Baz/Ra'am.

 

Izrael dále pro F-35I plánuje vývoj velkých externích palivových nádrží. V pozdější fázi, za spolupráce s Lockheed Martin, se počítá i s vývojem konformních palivových nádrží.


Tel Aviv rovněž uvažuje o koupi letadla F-35B (verze s krátkým vzletem a kolmým přistáním). Stroje F-35B umožní izraelskému letectvu operovat i z letišť se zničenou přistávací dráhou - například po nenadálém raketovém útoku z Íránu.

 

Zdroj: The Times od Israel

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
semtam Datum: 29.08.2017 Čas: 20:22

... alebo zavolajú na mobil nejakému hlavúňovi z Hizballáhu: "Dobrý deň, hovorím s xy? Počuli ste už o produkte ..." - a o chvíľku na to BUM. :-)

To máš za to, že si bojoval proti ISIS Bobe...

avatar
PavolR Datum: 28.08.2017 Čas: 17:36

... alebo zavolajú na mobil nejakému hlavúňovi z Hizballáhu: "Dobrý deň, hovorím s xy? Počuli ste už o produkte ..." - a o chvíľku na to BUM. :-)

arr