Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izrael opět vylepšuje protiletadlovou a protiraketovou obranu

Datum přidání 08.05.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají a tak Izrael nadále zvyšuje svou protiletadlovou a protiraketovou obranu. Nad Tel Avivem byla rozevřena Železná kopule jako ochrana před menšími raketami a dělostřeleckými granáty. Letectvo naopak horečně očekává dodávky prvních modernizovaných antiraket Arrow 3 - výkonného protiraketového systému.

Iron Dome

Foto: Voják na stanovišti sleduje odpalovací zařízení systému Iron Dome / Israel Defense Force

Železná kopule rozvinuta nad Tel Avivem

Není to tak dávno, co jsme vás informovali o zavádění nového izraelského protiraketového systému Iron Dome (v překladu Želená kopule) u Aškelonu. Nyní izraelská armáda pokračuje rozvinutím baterie v oblasti Gush Dan, odkud bude moci systém ochránit přímo hlavní město Tel Aviv.

 

Připomeňme si, že systém Iron Dome doplňuje podstatně výkonnější obranné prostředky jako například Patriot a Arrow. Oproti nim však dokáže v oblasti svého rozmístění zneškodňovat podstatně menší rakety a dokonce i dělostřelecké granáty, proti kterým byla izraelská města donedávna zcela bezbranná. Do roku 2013 přitom Izrael plánuje podle posledních informací rozvinout celkem 13 baterií systému Iron Dome.

 

Iron Dome

Foto: Detail na odpalovací zařízení systému Iron Dome / Israel Defense Force

 

Ty by pak měly chránit většinu hustě obydlených měst a oblastí nevelkého státu. Izrael má totiž dlouhodobé problémy s menšími raketami, které na něj odpalují teroristické organizace jako například Hamás nebo Hizballáh. Situace v oblasti Blízkého východu je navíc nadále velmi vypjatá a proto lze v případě vypuknutí dalšího konfliktu očekávat zvýšení ostřelování menších, často amatérsky vyrobených, přesto pro civilní obyvatelstvo nebezpečných raket.

Nové antirakety Arrow 3 pro ničení balistických raket

Naopak k ochraně před velkým balistickými raketami má sloužit protiraketový systém Arrow, kterého čeká další modernizace. Izraelci jej velmi intenzivně vyvíjí ve spolupráci s Američany od roku 1994 jako reakci na vývoj balistických raket středního a dalekého doletu v mnoha muslimských zemích. Oproti americkému protiletadlového a protiraketovému systému Patriot je Arrow výkonnější a podle toho dokáže likvidovat cíle ve vyšších výškách, při vyšších rychlostech.

 

Patriot

Foto: Odpálení antirakety protiletadlového systému Patriot / U. S. Army


Protiraketový systém Arrow je navíc vytvořen na základě specifických požadavků Izraele. Například očekávaný Arrow 3 má být schopný ničit své cíle až ve stratosféře, čímž snižuje destruktivní účinky dopadu zbytků zničené rakety. Ceněná vlastnost pro ničení zbraní hromadného ničení.

 

Podle lepších schopností má být antiraketa pochopitelně vybavená také novým řídícím softwarem schopným jejich využití. Dále se diskutuje nad speciálně upravenou hlavicí, která by podle některých zdrojů mohla mít vektorovatelnou trysku a sama zasahovat své cíle ve výšce nad 100 km.

 

ArrowFoto: Start antirakety protiraketového systému Arrow / Wikipedia

 

Střela Arrow by tak neměla mít problém sestřelovat íránské balistické rakety řady Šaháb. Přitom právě ty jsou brány na přetřes v souvislosti se stále vyhrocenou situací ohledně velmi kontroverzního íránského jaderného programu.

Diskuze nad preventivním útokem na Írán neutuchají

Právě údajný vývoj atomové zbraně na straně Íránu a balistických raket jako jeho nosičů velmi znervózňují Izrael a jeho spojence. Přitom to byl právě Izrael, kdo v minulosti podnikl řadu preventivních úderů na mnoho zařízení. V případě často diskutovaného preventivního úderu na Írán je třeba vyřešit mnoho problémů – síla a rozsah úderu, dobře chráněné cíle a velké nebezpečí protiúderu ze strany Íránu nebo jeho prodloužené ruky Hizballáhu.

 

A právě třetí problém má částečně řešit letectvo a pozemní protiletadlové a protiraketové systémy. Írán totiž vyhrožuje mohutným úderem a lze předpokládat také zvýšenou aktivitu všech ostatních pro-íránských teroristických skupin (především Hizballáhu). Izrael pak nasazování dalších baterií Iron Dome a další opatření v souvislosti s Íránem pochopitelně odmítá...

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Bizon Datum: 09.05.2012 Čas: 10:20

Poslední obrázek je špatně popsaný, není na něm Iron Dome který je vyobrazený na prvních dvou obrázcích, ale Arrow...

arr