Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Události

Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie

Datum přidání 27.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé americké vojenské technologie. Výsledkem tohoto zjištění jsou prozatím personální změny na izraelském ministerstvu obrany a "podrážděná" reakce Spojených států.

Foto: Izrael pomohl Číně také s vývojem stíhačky  Chengdu J-10 / čínský internet

Foto: Izrael pomohl Číně také s vývojem stíhačky Chengdu J-10. / čínský internet

 

Čína je známa svým bezmezným zájmem o cizí vojenské technologie, které by jí umožnily posílit vlastní vojensko-průmyslovou základnu. Zdá se, že si našla cestu, jak se dostat k nejmodernějším cizím vojenským technologiím – prostřednictvím Izraele.

 

Ředitel oddělení vojenského exportu Meir Šalita při izraelském ministerstvu obrany byl nucen rezignovat. Důvodem byl transfer americké technologie miniaturního chlazení od firmy Ricor z Izraele do Číny. Malé chladicí zařízení se používá například v elektrooptických senzorech raket s infračerveným naváděním. Chlazení zvětšuje citlivost infračerveného senzoru.

 

Avšak chladič infračervených čidel má mnohem širší uplatnění. Lze jej použít v senzorech bezpilotních letadel, termokamerách nebo systémech protivzdušné obrany. Podle izraelského listu Aretz Sheva je dokonce možné, že technologie skončí v Íránu. Právě Írán udržuje s Čínou dlouhodobé styky a snaží se z Číny získat moderní vojenské vybavení.

 

Skandál spojený s prodejem amerických vojenských technologií do Číny nepostihl Izrael poprvé. Na počátku 90. let minulého století ředitel CIA James Woolsey obvinil Izrael, že více než deset let poskytuje čínské straně přístup k americkým technologiím.

 

Na přelomu tisíciletí zabránily Spojené státy prodeji izraelských střel krátkého dosahu vzduch-vzduch Python III do Číny. Důvodem byla mimo jiné skutečnost, že Python III obsahovaly americké technologie používané ve střelách AIM-9 Sidewinder.

 

Čínsko-izraelská spolupráce sahá až do počátku 80. let minulého století, ačkoli tehdy mezi oběma zeměmi formální diplomatické vztahy neexistovaly. V současné době je Izrael druhým největším dovozcem zbraní do Číny (po Rusku), která od něj získala například moderní komunikační satelity.

 

Asi nejznámějším případem čínsko-izraleské spolupráce je vývoj čínské stíhačky Chengdu J-10. Přestože obě strany spolupráci nepřiznaly, čínský stroj se až příliš podobá zrušenému programu izraelské stíhačky Lavi. Projekt Lavi byl izraelskou vládou zastaven v polovině roku 1987 a už v lednu 1988 Čína oznámila stavbu nového letounu.

Zdroj: DefensTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 28.12.2013 Čas: 21:53

Izrael na svoje postavení čím dál tím víc hřeší.

arr