TACTICAL PRO

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Události

Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie

Datum přidání 27.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé americké vojenské technologie. Výsledkem tohoto zjištění jsou prozatím personální změny na izraelském ministerstvu obrany a "podrážděná" reakce Spojených států.

Foto: Izrael pomohl Číně také s vývojem stíhačky  Chengdu J-10 / čínský internet

Foto: Izrael pomohl Číně také s vývojem stíhačky Chengdu J-10. / čínský internet

 

Čína je známa svým bezmezným zájmem o cizí vojenské technologie, které by jí umožnily posílit vlastní vojensko-průmyslovou základnu. Zdá se, že si našla cestu, jak se dostat k nejmodernějším cizím vojenským technologiím – prostřednictvím Izraele.

 

Ředitel oddělení vojenského exportu Meir Šalita při izraelském ministerstvu obrany byl nucen rezignovat. Důvodem byl transfer americké technologie miniaturního chlazení od firmy Ricor z Izraele do Číny. Malé chladicí zařízení se používá například v elektrooptických senzorech raket s infračerveným naváděním. Chlazení zvětšuje citlivost infračerveného senzoru.

 

Avšak chladič infračervených čidel má mnohem širší uplatnění. Lze jej použít v senzorech bezpilotních letadel, termokamerách nebo systémech protivzdušné obrany. Podle izraelského listu Aretz Sheva je dokonce možné, že technologie skončí v Íránu. Právě Írán udržuje s Čínou dlouhodobé styky a snaží se z Číny získat moderní vojenské vybavení.

 

Skandál spojený s prodejem amerických vojenských technologií do Číny nepostihl Izrael poprvé. Na počátku 90. let minulého století ředitel CIA James Woolsey obvinil Izrael, že více než deset let poskytuje čínské straně přístup k americkým technologiím.

 

Na přelomu tisíciletí zabránily Spojené státy prodeji izraelských střel krátkého dosahu vzduch-vzduch Python III do Číny. Důvodem byla mimo jiné skutečnost, že Python III obsahovaly americké technologie používané ve střelách AIM-9 Sidewinder.

 

Čínsko-izraelská spolupráce sahá až do počátku 80. let minulého století, ačkoli tehdy mezi oběma zeměmi formální diplomatické vztahy neexistovaly. V současné době je Izrael druhým největším dovozcem zbraní do Číny (po Rusku), která od něj získala například moderní komunikační satelity.

 

Asi nejznámějším případem čínsko-izraleské spolupráce je vývoj čínské stíhačky Chengdu J-10. Přestože obě strany spolupráci nepřiznaly, čínský stroj se až příliš podobá zrušenému programu izraelské stíhačky Lavi. Projekt Lavi byl izraelskou vládou zastaven v polovině roku 1987 a už v lednu 1988 Čína oznámila stavbu nového letounu.

Zdroj: DefensTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 28.12.2013 Čas: 21:53

Izrael na svoje postavení čím dál tím víc hřeší.

arr