Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izrael sestřelil syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22

Datum přidání 25.07.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 124 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská protivzdušná obrana (PVO) pomocí dvou interceptorů systému Patriot sestřelila syrský stíhací bombardér Su-22. Jen o den dříve izraelský systém PVO David´s Sling zasahoval proti balistickým raketám Točka.

Foto: Syrský stíhací bombardér Suchoj Su-22; větší foto / AP

 

Ke zničení syrského Su-22 došlo 24. července, ale zpočátku nebylo jasné, zda jde o bombardér Su-22 nebo Su-24. Syrské letectvo papírově provozuje 36 stíhacích bombardérů Su-22 a 21 bombardérů Su-24М/М2. Tyto počty se ale podle různých zdrojů liší a není vůbec jasné, kolik syrských Su-22/Su-24 je letuschopných, či dokonce bojeschopných.

 

Podle deníku The Jerusalem Post však Írán dodává Sýrii letecké náhradní díly a pomáhá se servisem syrských letadel. V každém případě bombardéry Su-22 tvořily a tvoří páteř syrského letectva při operacích proti povstalcům.


Podle izraelských zdrojů Su-22 pronikl dva kilometry přes Golanské výšiny do izraelského vzdušného prostoru. Izrael se údajně blížící se syrský letoun snažil kontaktovat. Když nepřišla odpověď, izraelská PVO vypálila proti stroji dva interceptory Patriot. Letoun byl zasažen a trosky spadly na syrské území kontrolované islámskými militanty.


Jeden člen posádky byl zabit a osud druhého člena je neznámý, nicméně podle izraelských zdrojů se v dvoumístném letadle nacházel pouze pilot. Tělo zabitého pilota se podle vlastních slov zmocnili příslušníci Islámského státu, kteří také dnes na Twitteru zveřejnili fotografie sestřelného stroje. Mrtvý pilot byl identifikován jako plukovník Amran Mara’e.


Sestřel syrského letounu si připsal 139. prapor (138th Battalion) izraelské PVO. Stejná jednotka 11. července a 13. července sestřelila dva syrské drony. Na internetu se objevily fotografie, podle kterých v jednom případě šlo o ruský dron Forpost.


Syrský Su-22 vzlétl ze základy T4 vzdálené 200 km od Golanských výšin. Ze stejné základny také v únoru letošního roku vzlétl íránský dron, který byl sestřelen izraelským vrtulníkem Apache. V reakci na to Izrael zničil íránské stanoviště velení a řízení na základně. Izrael na základnu T4 podnikl raketový útok i v dubnu letošního roku.

 

 Tweet: Záběry zničeného Su-22 / Twitter

 

Syrská armáda v reakci uvedla, že letoun Su-22 byl zaměřen Izraelem ve vzdušném prostoru Sýrie, protože letěl proti islámským militantům bojujícím proti syrské vládě. Podle syrské tiskové agentury SANA Izrael pomáhá „teroristům“ na jihozápadě Sýrie, kde syrské letectvo provádí rozsáhlé letecké údery. Syrské zdroje také uvedly, že sestřelení syrského Su-22 nezůstane bez odplaty, která přijde ve „vhodnou dobu“.

 

Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon uvedl, že se syrský letoun dostal do Izraele kvůli navigační chybě, nicméně Izrael „neměl čas čekat“ a že „stalo se to, co by udělal každý jiný stát v podobné situaci.“

 

„Jediné, co můžeme udělat, je chránit naše civilisty,“ uvedl Danon. „Izrael nebude tolerovat žádné porušení své suverenity ‒ ani ze Sýrie, ani z Gazy, ani od jakéhokoliv jiného nepřítele, který ohrožuje naši bezpečnost.“

 

K poslednímu podobnému incidentu došlo v roce 2014, kdy izraelská PVO zničila syrský Su-24. Letoun tehdy pronikl 800 metrů do izraelského vzdušného prostoru a byl zasažen střelou Patriot, když se snažil vrátit do Sýrie. Další sestřel syrské Su-22 si připsala v roce 2017 americká stíhačka F/A-18.

 

 Tweet: Záběry zničeného ruského dronu Forprost / Twitter

 

Avšak i syrská PVO působí aktivně proti izraelským letounům. V únoru syrská PVO nad územím Izraele sestřelila izraelskou stíhačku F-16, která se vracela z leteckých úderů na íránské cíle v Sýrii.

 

K dalšímu vážnému incidentu došlo 23. července tohoto roku, kdy se izraelská PVO pomocí kompletů David´s Sling snažila neúspěšně zachytit dvě rakety taktického raketového systému OTR-21 Točka. Šlo o první ostré použití systému David´s Sling, ale ani jeden ze interceptorů nezasáhl rakety.

 

Podle izraelských zdrojů izraelská PVO zachytila odpal raket a vypočetla, že míří na jih od Galilejského jezera. Izraelská PVO proto dala rozkaz k odpálení dvou interceptorů David´s Sling, avšak posléze se ukázalo, že rakety míří do Sýrie.

 

Izraelci proto dali povel k autodestrukci, což se u jednoho interceptoru stalo, ale druhý interceptor bez zatím známých příčin pokračoval v letu a spadl do Sýrie. V současné době běží vyšetřování, které má objasnit příčinu „selhání“ kompletu David´s Sling, který je v operačním použití od začátku roku 2017.

 

Zdroj: The Times od Izrael

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
J.Vraja Datum: 02.08.2018 Čas: 21:46

Danny já nerozporujiVáš názor, Izrael - je to jediná skutečně stabilní demokracie v dané lokalitě, ve které paradoxně i muslimští arabové mají reálně přiznaných víc lidských a politických práv než kolik se dostává jejich vlastním souvěrcům v okolních islámských státech.Dále mají můj obdiv k vojenské strategii Izraele - když si uvědomíš reálnou situaci, množství vojáků, možství zdrojů, které jsou k dispozici (muslimové mají obrovské zisky z prodeje ropy), tak je obdiv vůči Izraelcům prostě naprosto pochopitelný.
Izrael ale nezaslouží obdiv pouze za své vojenské schopnosti odolávat mnohem silnějšímu protivníkovi, ale také i v řadě dalších oblastí - např. za to, jak dokázal zúrodnit své území - porovnej to s územím kde žijí muslimové. Dále např. za svůj přínos ve vědě a technice - myslím, že není příliš známo třeba ta skutečnost, že Izrael má nejvíc úspěšných technologických startupů na světě, že jak Intel, tak AMD tam mají jedny ze svých nejdůležitějších vývojových středisek, že mají největší hustotu vysokoškoláků na světě, že Izraelci produkují obrovské množství originálních vědeckých článků s vysokým impaktem a tak dále.. A to všechno porovnej s tím, co dokázali všichni ti muslimové, kteří je obklopují. Kde by byli, kdyby jim ze země netekla ropa

avatar
PavolR Datum: 30.07.2018 Čas: 14:19

GlobeElement:
Golanské výšiny boli už súčasťou francúzskeho mandátneho územia a následne Sýrie od počiatku jej nezávislosti. A mimo to, Izrael nie je totožný s predmandátnou Palestínou.

avatar
danny Datum: 30.07.2018 Čas: 13:42

J.Vraja: chápu, že člověka nepříjemné zkušenosti trochu vyhraní. A vůbec nerozporuji tvoje hodnocení, jak mají různé kultury, etnika, společenství značně rozdílný přístup k práci, plnění slibů, domluv, vnímání času, povinnosti, cti. O schopnostech jako kreativita, koncentrace, cílevědomost, zvládání stresu ani nemluvím.
Jen prostě říkám, že když přijedeš do Chanova nebo jakékoli jiné vyloučené lokality, všude vylepíš vyhlášku o zákazu popíjení piva na veřejnosti, srocování se více než tří osob, sezení ve veřejném prostoru pod hrozbou půl roku vězení, všem zabavíš nábytek, který se nachází mimo bytové jednotky, veřejně ho spálíš a necháš odtáhnout všechna motorová vozidla (u kterých je od pohledu jisté, že nesplňují technickou), bezpečností situace v Mostě o okolí se fakt nezlepší.
Prostě jen tlak a to ještě za hranou nevede k deklarovaným cílům.

avatar
GlobeElement Datum: 30.07.2018 Čas: 12:39

K tomu Jordánsku - ono se především vzdalo snahy o expanzi až k moři. Původně chtělo pohltit celý Izrael včetně palestinských území. Takže přišlo o ambice a o sen být větší a důležitější, ale to asi přebolelo.

S těmi Golany je to v podstatě podobné. Původně byly součástí Palestiny, pak si je urvala Sýrie, která využila toho, že velmoci měly koncem války jiné starosti a nyní je anektoval Izrael, takže i Sýrie přišla o něco, co jí původně nepatřilo.

avatar
GlobeElement Datum: 30.07.2018 Čas: 12:31

PavolR - o žádné otočení po 70 letech se nejedná. Již deklarace nezávislosti z roku 1948 říká: "ACCORDINGLY WE, MEMBERS OF THE PEOPLE'S COUNCIL, REPRESENTATIVES OF THE JEWISH COMMUNITY OF ERETZ-ISRAEL AND OF THE ZIONIST MOVEMENT, ARE HERE ASSEMBLED ON THE DAY OF THE TERMINATION OF THE BRITISH MANDATE OVER ERETZ-ISRAEL AND, BY VIRTUE OF OUR NATURAL AND HISTORIC RIGHT AND ON THE STRENGTH OF THE RESOLUTION OF THE UNITED NATIONS GENERAL ASSEMBLY, HEREBY DECLARE THE ESTABLISHMENT OF A JEWISH STATE IN ERETZ-ISRAEL, TO BE KNOWN AS THE STATE OF ISRAEL."

Izrael byl od prvopočátku židovským státem.

avatar
Scotty Datum: 30.07.2018 Čas: 10:53

*Německo-Polská

avatar
Scotty Datum: 30.07.2018 Čas: 10:52

gangut
Československo pokud vím s Německem válku nevedlo to za prvé. Měnecko polská válka se za regulérní jistě považovat dá ačkoli důvod k válce byl vylhaný. Já nepovažuji za čestné když neoznačení vojáci jednoho státu obsadí část území jiného státu bez vyhlášení války. To byla mimochodem taktika jednotek Freikorpsu a SS kteří takto napadaly Československý stát. Mrzí mě že tento styl boje jistý stát znovu používá.

avatar
PavolR Datum: 30.07.2018 Čas: 10:37

GlobeElement:
Nie je to isté, keď sa nejaký štát od začiatku definuje ako národný (inak by nacionalisti nemali ako vykecať, prečo bolo treba rozbiť ČSFR) a keď nejaký otočí po 70 rokoch od svojho vzniku. :-)

Ale aj Sýrii - kontrola nad vodou dáva možnosť vytvárať nátlak. Nehovoriac o tom ,že nikto sa svojho územia len tak nevzdáva. Egypt uzatvoril mier s tým, že o žiadne svoje územie neprišiel, Jordánsko uzatvorilo mier za cenu straty územia, ktoré prv samo uchvátilo, no Sýria bude musieť skôr či neskôr za mier obetovať vlastné územie, ktoré mu patrí od svojho vzniku a je tak, aj keď odhliadneme od iránskeho spojeneckého pozadia, predsa len v ťažšej situácii.

avatar
GlobeElement Datum: 30.07.2018 Čas: 10:11

O vodu jde v případě Golan Izraeli a možná Jordánsku, ale ne Sýrii, takže Sýrie má větší prostor k manévrování. Přesto jej nevyužívá.

A co se toho zákona o židovském státě týče, četl jsi třeba slovenskou ústavu?

My, národ slovenský,
pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť,
v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej
Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie,
spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území
Slovenskej republiky, v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými štátmi, usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity,
teda my, občania Slovenskej republiky,
u z n á š a m e s a prostredníctvom svojich zástupcov n a t e j t o ú s t a v e :

avatar
PavolR Datum: 30.07.2018 Čas: 10:01

GlobeElement:
Na izraelskej strane zasa z podobných dôvodov zavraždili premiéra J.Rabina. Cvoci sú proste na oboch stranách a teraz nacionalisti dali celému korunku tým, že prehlásili Izrael za židovský štát, čím si de fakto vytreli zadok textom vlastnej deklarácie nezávislosti. Taktiež šaškárňou s Jeruzalemom rozdúchali vášne. Odhliadnuc od tohto, tie arabské krajiny, s ktorými Izrael dlhšie nie je v konflikte (alebo ani nikdy nebol), nie sú natoľko vyhranene protiizraelské ( zmysle „zahnania do mora“), než povedzme ešte pred 40-50 rokmi. Najväčším problémom sú skupiny podporované Iránom, ktoré môžu občas takticky naznačiť, že by sa dohodli, no v skutočnosti to nechcú, čiastočným Palestínci, pre ktorých bude an-Nakba ešte dlho signifikantnou traumou a potenciálnym erdoganovské Turecko, ktoré má sklon účelovo využívať protiizraelskú rétoriku ako mocensko-politický nástroj.
So Sýriou sa však bez ohľadu na to podobným spôsobom ako s Egyptom ani nepokúsia dohodnúť proste pre to, že kde ide o vodu, tam končí každá sranda.

avatar
GlobeElement Datum: 30.07.2018 Čas: 09:56

gangute, když Německo přepadlo Polsko, z východu se k útoku přidal Sovětský svaz. Která z těchto zemí podle tebe postupovala čestně?

avatar
GlobeElement Datum: 30.07.2018 Čas: 09:54

Problémem je, Luky, že oni skutečně chtějí Izrael zničit. Hamas to má ve svých zakládacích stanovách, Irán to veřejně prohlašuje (nepoužívá slovo "Izrael", protože podle něj vůbec neexistuje, používá výraz "sionistický režim"), arabská liga podnikla několik útočných válek ve snaze vymazat Izrael z mapy světa.
Co by podle tebe měl Izrael udělat?

avatar
gangut Datum: 30.07.2018 Čas: 09:52

Scotty
človeče, čo to je regulérní válka? A čo je na nej čestnejšie? Keď Nemecko prepadlo Poľsko alebo Československo, tiež to bola čestná regulérna válka?

avatar
GlobeElement Datum: 30.07.2018 Čas: 09:51

Belde, Asad především vůbec nemusel vyprovokovat občanskou válku. Lidé proti němu sice demonstrovali, ale to jej ve skutečnosti vůbec neohrožovalo. Tím, že proti demonstrujícím použil násilí zlikvidovat ty z nich, kdo byli umírnění a umožnil vzestup radikálů, včetně islamistů.
Pozvat si do země Irán, to byla podobně brilantní myšlenka, jako když Ukrajina požádala sovětské Rusko o pomoc proti Polsku.

avatar
Luky Datum: 30.07.2018 Čas: 09:45

To je jen tvá dojmologie založená na pocitu "co bylo před čtyřiceti lety".
Takových je tu ale většina. Je zbytečné podobné lidi doučovat, musí mít chuť nastudovat si fakta. Ale ono je jednodušší dokola omílat, jak chtějí všichni chudáček Izrael zničit.

arr