Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izrael soustředí na hranici s pásmem Gazy tanky

Datum přidání 17.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 31 komentářů    autor autor: Michal Polák

Konflikt mezi státem Izrael a Hnutím islámského odporu známým jako Hamás se vyostřuje. Radikálové z Gazy včera vypálili už i na Jeruzalém. Izraelci v reakci podnikají údery na vybrané cíle v pásmu Gazy a v bezprostřední blízkosti soustředí vojenské síly včetně tanků. Protiraketový systém Iron Dome v současné době čelí vysokému vytížení a dnes má dojít také k předčasnému nasazení jeho páté baterie.

Iron Dome

Foto: Protiraketový systém Iron Dome / IDF


Vytížený protiraketový systém Iron Dome

Připomeňme, že eskalaci napětí vyvolalo odstřelování izraelského území. Izraelci se proto rozhodli zakročit v rámci operace Pillar of Defence (Pilíř obrany), jejímž úkolem byla likvidace čelních představitelů teroristické skupiny Hamás a raket s delším doletem.

 

Po likvidaci velitele Hamásu Ahmada Džabarího došlo bezprostředně poté k přesným leteckým úderům na místa, která Hamás využívá k raketovým útokům na Izrael. Do akce byly zapojeny izraelské bojové letouny F-16I, bezpilotní prostředky a snad i bitevní helikoptéry AH-64 Apache.

 

Video: Amatérské záběry ukazují noční odstřelování Izraele i intenzivní protiraketovou palbu systému Iron Dome / YouTube

 

Bohužel jakákoliv snaha Izraele zakročit proti násilí vůči vlastní zemi znamená nejen ostrou výměnu názorů ale také zvýšení počtu odpalovaných raket na izraelské území. Proti menším raketám proto Izraelci vyvinuli protiraketový systém Iron Dome (Železná kopule), který za pomocí antiraket likviduje rakety z pásma Gazy mířící na obydlená izraelská území.

 

V současné chvíli chrání území čtyři baterie tohoto moderního systému, navíc dnes má být do provozu uvedena urychleně pátá baterie. Původně se přitom počítalo, že bude připravena pro operační použití až za dva měsíce.

 

izraelské F-16Foto: Izraelský nadzvukový víceúčelový stíhací letoun F-16I Sufa při pojíždění na dráze / Wikipedia, Yosi Yaari

Radikálové vypálili rakety na Jeruzalém

Intenzivní operace izraelského letectva přes veškerou snahu nedokázala zničit všechny velké rakety, a proto započalo intenzivní odstřelování Izraele. Po počátečním odstřelování oblastí bezprostředně sousedících s pásmem Gazy došlo také i na 75 kilometrů vzdálený Jeruzalém.

 

Připomeňme, že při útoku na Jeruzalém byla použitá raketa Fajr-5, což je dělostřelecká raketa vyvinutá v 90. letech v Íránu odkud se dostala až k radikálům z hnutí Hamás. Dostřel činí právě 75 kilometrů, takže je oproti podstatně menším raketám Kassám a Grad nebezpečím i pro vzdálenější izraelská města. Navíc je třeba počítat s podstatně nepříjemnější zhruba 175 kilogramů těžkou bojovou hlavicí.

 

Video: Radikálové z hnutí Hamás se připravují k odpálení rakety Fajr-5 / YouTube

Izrael soustřeďuje u pásma Gaza tanky

Izraelské obranné síly (IDF) byly vzhledem k neakceptovatelnému stavu nutné přijmout adekvátní stupeň bojové pohotovosti a do zbraně povolaly na třicet tisíc záložníků. Přímo na jakémsi hraničním pásmu inkriminované oblasti v současné době soustředí své pozemní jednotky včetně hlavních bojových tanků Merkava.

 

MerkavaFoto: Izraelský tank Merkava IV během cvičení / Michael Mass, Yad la-Shiryon Museum


Radikálové přitom nehodlají podle svých slov ustoupit a naopak hrozí Izraelcům dalším odstřelováním. Je proto velice pravděpodobné, že v nejbližší době dojde k izraelskému vpádu do pásma Gaza a přímému boji s Hamásem. Nebylo by tomu přitom poprvé. Už v roce 2008 byly izraelské obranné síly, kvůli raketovému odstřelování svého území Hamásem, nuceny podniknout invazi do Gazy.

 

Jedinou možností, jak předejít dalším násilnostem, je ukončení odstřelování izraelského území. Izraelské armádě jde ale také o oslabení pozic Hamásu, který je řadou západních zemí označován za teroristickou organizaci. Na druhou stranu případná invaze do pásma bude znamenat další ztráty na životech, oproti relativně přesným leteckým úderům.

 

V dalším vývoji také musíme počítat s rolí Egypta, kde se po Arabském jaru dostali k moci radikálnější islamisté. Do pásma Gazy dokonce přijel egyptský premiér, aby se pokusil situaci uklidnit. Egyptský prezident Mohammad Mursí v této věci prohlásil, že: “Izraelci si musejí uvědomit, že tato agrese je pro nás (pro Egypt – pozn. redakce) nepřijatelná a vnáší nestabilitu do této oblasti.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Standa Datum: 21.11.2012 Čas: 09:50

Jindřich: Právě, že vím, kdo tam ještě do 1 sv.války kraloval a ty ambice se zdá, že opět mají. Jinak Turecka bych se moc nebál, oni sice mají silnou armádu, ale v případě delšího konfliktu nemají průmysl na úrovni, který by jim mohl zajistit zásobování armády......zatím. Třeba Německo může být vojensky slabší, ale během 2 až tří let konflitku by Němci při totální mobilizaci Turky zadupali do země.

avatar
Jindřich Datum: 20.11.2012 Čas: 21:28

Standa: Nezapomeň na to, že historie se v určitých cyklech stále opakuje a všichni víme, která říše s centrem na území dnešního Turecka byla v minulosti pro Evropu velkou hrozbou...
Nemluvě o tom, že Turecko by údajně mělo být nejsilnější armádou NATO v Evropě.

avatar
Standa Datum: 20.11.2012 Čas: 19:18

Teď jsem slyšel vyjádření Tureckýho prezidenta a to je hrůza. Turecko už je jedním z vyloženě nepřátelsky nakloněných států vůči Izraeli. Prý, že je Izrael teroristickým státem a bla bla bla......Turecko by nemělo být v NATO, tímhle tempem bude s Tureckem jednou velký problém.

avatar
petr Datum: 20.11.2012 Čas: 17:50

ja bych doporucoval BOJKOTOVAT ISLAND a vsechno s nim spojene,jelikzo pokud si vyhledate tak Island podporuje Hamas!!! Jestli Island bude jednou v EU tak nam povladnou arabove hned!!! Ne nadarmo norove rikaji islandanum BILI ARABOVE!!!! britove jim rikaji zlodeji napriklad:D

avatar
Ultramarinus Datum: 20.11.2012 Čas: 13:09

Jinak ten nápad s (jednou) vhodnou změnou kurzu je geniálně jednoduchý. Je ale možné, že to mají ošetřené (protože arabáši zas takoví hlupáci nejsou, aby je tohle nenapadlo -nebo ten nápad někomu neukradli-)

Popis Iron dome v ČJ z wiki (pokud se tu najde někdo, kdo by si to "potřeboval" přečíst):
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezn%C3%A1_kopule

avatar
Ultramarinus Datum: 20.11.2012 Čas: 13:01

Takže se nemění v podstatě nic, až na měřítko/počet "incidentů" a "odvetných opatření". Myslím, že tam to s mírem bude asi tak, jako u nás s moudrou a vlídnou vládou - až naprší a uschne.

avatar
Jarda P. Datum: 20.11.2012 Čas: 07:26

Standa: stačí jednorázová změna letu. To se dá spíchnout na koleně.

avatar
Standa Datum: 19.11.2012 Čas: 18:51

Jarda P. Jakože by měl mít Hamás rakety schopný měnit dráhu za letu? Možná za 20 let. Ale to už bude mít Izrael vybudovanou protiraketovou obranu do hloubky.

avatar
Jarda P. Datum: 19.11.2012 Čas: 15:06

To by se dalo snadno obejít. Stačilo by vystřelit raketu jiným směrem než je cíl a za letu by změnila dráhu. Taková úprava rakety by určitě nebyla vůbec složitá. Dokáže Iron Dome sestřelit raketu, která je už za obrannou linií a najednou změní směr?

avatar
Deadog Datum: 18.11.2012 Čas: 22:40

to Coffin : Izraelci zaden podraz na Obamu neudelali ,to se mylis ,ba naopak vysli mu vstric ikdyz by byli radeji za Romneye ,je jim celkem u zadku kdo sedi v Bilem dome ,potrebuji podporu armady a tu maji , ba naopak ,tim ze nechali Obamovi cas aby si to mohl rozdat o Bily dum si ho zavazali a je to videt i na Obamove retorice.Cekalo se na US volby .Ted uz vpodstate neni na co cekat ,Iran se proste nevzda jaderneho programu ,takze je jasne co prijde. Izrael by ten utok podnikl i bez pomoci USA ,protoze jim jde o existenci ,nechat Iran at si vyrobi atomovky by byla sebevrazda, ale to se nestane ,USA bude u toho.
Jasne ze nejsem zaden jasnovidec ,ale podle me tomu vsechno nasvedcuje ,jak volby , tak povolani desitek tisic zalozaku , rozmisteni jednotek ,na jih , nikdo o tom moc nespekuluje ale ty jednotky na jihu zeme tam nemusi byt proto aby vjely do Gazy ale aby treba odstrasily Egypt od pripadneho utoku.
Zda se ti to pritazene za vlasy? Me taky ,ale klidne to muze byt jen odvedeni pozornosti od masivniho naletu na Iran ,proste blesk z cisteho nebe , veskera pozornost medii je uprena na Gazu ,vytvorili k tomu naprosto idealni podminky ...

avatar
Coffin Corner Datum: 18.11.2012 Čas: 21:15

Deadog: No, mám z toho opačný pocit. Jestli si vzpomenete, Izraelci někdy v září celkem chytře vsadili na vyděračskou kartu vůči Obamovi hodně ostrými prohlášeními, že úder na Irán nelze oddalovat a že během měsíce zaútočí. Obama,který za žádnou cenu nechtěl před volbami válku, která by mu uškodila, jim toho hodně nasliboval (viz. nová tankovací letadla, další inteligentní munice atd.). A aby to bylo ještě pikantnější, izraelská vláda celkem nepokrytě dávala najevo, že doufá ve zvolení Romneyho, který dokonce Izrael navštívil, během předvolební kampaně.
Jsem teď velmi zvědavý, jak se jim tenhle podraz vrátí...každopádně si nemyslím, že by společný úder na Irán byl už jasně danou záležitostí...

avatar
Deadog Datum: 18.11.2012 Čas: 14:37

to Standa : nemam ti co vyvracet , pises to same , ja si dokonce myslel ze utok na Iran prijde uz v lete ,ale splet sem se ,prijde ted , jak rikas , Hizbalah je vetsi nebezpeci nez Hamas ale Iran je priorita
Hizbalah nic nedela ,respektive myslim ze se projevi az ve chvili kdy Izrael uderi na Iran ,neni duvod to rozehravat jeste na tehle fronte ,kdyz to stejne prijde.
A jak pises 70tis je hodne na to aby zustali u Gazy , takovou posledni kapkou byly pro Izrael Americke volby , ja si dokonce myslim ze Obama rekl , hosi nechte to az po volbach , pak uz je mi to jedno kdyz me zvoli ,a spolecne pak vydrtime Iran
Na 100% to bude spolecny utok. A co se tech penetracnich bomb tyce ,Izraelci je maji uz dlouho ,nejaky starsi typ ,Americani maji jeste neco silnejsiho ,s jeste vetsi penetraci ,nechce se mi to ted hledat ale myslim ze to bude stacit
Kazdopadne to bude zajimavy Jezisek letos ...

avatar
Standa Datum: 18.11.2012 Čas: 11:53

Tak co píšete má jistou logiku. Ale zkusím Vám do ní udělat pár děr, od toho je diskuze...třeba mi to vyvrátite :-).

Pokud si čistí Izrael půdu u hranic, tak by to předpokládám sám vyprovokoval, ale Izrael jen reaguje na střelbu stovek raket z Gazy a musí se tedy bránit, teď jen toho využije a zkusí to vyčistit nejen kvůli množství raket, ale i kvůli jejich větší kvalitě....jsou schopny dostřelit až k Tel Avivu a Jeruzalému.

Pokud si chce Izrael vyčistit půdu od raket, tak bych spíš předpokládal útok na jih Libanonu, kde má Hizballáh oproti Hamásu několikanásobnou převahu a pro Izrael znamená větší nebezpečí.

Ale pak mi nejde do hlavy ještě druhá věc: Izrael mobilizoval na 70tis.vojáků, to se mi zdá poměrně hodně. Taková spekulace z mojí hlavy je: Izrael dokončí operaci proti Gaze, po ukončení si nechá ve stavu mobilizované vojáky a hned udeří na Írán. Docela se to shoduje i s novým prohlášením MAE o stavu vývoje A bomby v Íránu. Ještě záleží, jestli Izrael už obdržel munici na údery na cíle pod zemí s krytem.

avatar
Left Datum: 18.11.2012 Čas: 00:21

Tak ruku do ohně bych za to nedal, ale přijde mi to takto logické.

avatar
Deadog Datum: 17.11.2012 Čas: 23:33

to Left: presne jak rikas , je treba se divat trosku za horizont ,toto je normalni sachova partie ,ja rikam, ze Iran diky sve podpore Hamasu a bordelu v Syrii ,kteremu se rovnez peclive venuje ,pouze ziskava cas a jakoby se snazi drzet stranou mimo pozornost sveta aby mohl dokoncit sve planu na ziskani A bomby.
Jenomze neunikl pozornosti jednomu tomu nejdulezitejsimu pozorovateli a tim je Izrael.
Jak pise Left , toto je proste takovy maly uklid pred preventivnim uderem na Iran.

arr