Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izrael údajně zničil ruské protilodní zbraně v Sýrii

Datum přidání 15.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

O víkendu přinesly světové sdělovací prostředky informaci o údajném útoku izraelské armády na přístav Latakíja. Cílem se měly stát moderní ruské protilodní střely s plochou drahou letu Jachont. Ač účast na akci Izrael odmítá, vysoký představitel syrských rebelů Mustafa Abd al-Karim uvedl, že Izraelci útok provedli z ponorky Dolphin. Informaci o ponorkovém útoku přinesl izraelský deník Arutz Sheva.

Izraelská ponorka

Foto: Útok měla na svědomí údajně izraelská ponorka třídy Doplhin / IDF

 

Původní zprávy mluvily dokonce o tom, že útok provedly izraelské letouny startující z Turecka – jak informovala například ruská zpravodajská stanice Russia Today. Turecko se však proti takovým zprávám ostře ohradilo. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu řekl, že Turecko „nikomu nedovolí podobný útok, a kdokoliv, kdo mluví opak, se snaží poškodit Turecko.“


Mustafa Abd al-Karim o ponorkovém útoku mluvil v rozhovoru pro ruskou satelitní televizi vysílající v arabštině Russya al-yum. „Útok provedly izraelské ponorky. Přinejmenším pět baterií raket bylo zničeno,“ uvedl Karim.

Základním principem existence armády i zahraničních misí je teze barona von Clausewitz o tom, že válka je jen pokračování politiky jinými prostředky. Ondrej Rajkovič
Význam armád národních států ve 21. století – Část 4. Zahraniční nasazení

Izraelský útok mířil údajně na 50 střel Jachont (v kódu NATO SS-N-26) nacházejících se v přístavu. Sýrie si podle odborného vojenského magazínu Jane's International Defence Review získala z Ruska 72 raket Jachont a 36 transportních vozidel.

 

JachontFoto: Jachont / Wikipedia

 

Jachont je exportní označení pro ruskou těžkou protilodní střelu P-800 Oniks. Střela může být vypuštěna jak z letadel, tak z hladinových plavidel, ponorek i pobřežních baterií. S doletem 300 km a rychlosti Mach 2 (až Mach 2,5 před cílem) představuje smrtelnou hrozbu pro jakékoliv plavidlo.

 

Obrana proti ní je velmi těžká, protože v závěrečné fázi letu si udržuje výšku pouze 5 až 15 metrů nad mořem. Na cíl pak útočí 250kg těžkou bojovou hlavicí.

 

Izraelská armáda i Sýrie nejprve zprávy o útoku popírali. Avšak izraelská státní televize získala k dispozici satelitní snímky, dokazující útok na přístav Latakíja.

 

Video: Jachont jsou zabijáci lodí / YouTube

 

Roli Izraele na útoku však dementoval ministr obrany Moše Jaalon. "Vždy, když někde dojde k výbuchu nebo leteckému výpadu, jsme z toho obviňováni my," řekl doslova.

 

V tom případě se vkrádá otázka, kdo na rakety útočil? Proti rebelům jsou střely Jachnot „nepoužitelné“, resp. zcela neefektivní. Dolet protilodních zbraní Jachont však Sýrii, nebo komukoliv jinému, kdo se zmocní střel, umožní ohrožovat lodě plující u pobřeží Kypru nebo dokonce u přístavu Haifa v Izraeli. "Jsou to skuteční zabijáci lodí," uvedl Nick Brown, šéfredaktor Jane's International Defence Review.

 

Zdroj: Arutz Sheva, Wikipedia, Týden


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.07.2013 Čas: 14:08

Doporučuji prostudovat pravidla argumentačních klamů. Ve vašem příspěvku jsem jich našel několik.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam
Mimo jiné:
Klamná anologie
Irelevantní závěr
Společenský apel
Unáhlené zobecnění
atd.

Diskuze je o toho, aby jste se obohatil o názor jiných nebo se dozvěděl názor jiných. Pokud však budete manipulativně kombinovat zcela nesouvísející jevy, najděte si raději jiný web, kde bude přispívat.

avatar
Powerslave Datum: 17.07.2013 Čas: 13:54

První odkaz hovoří o útoku Izraele a druhý o vzlétnutí strategických bombardérů.
Jaké manipulativní konstrukce a výkřiky?

Dávám je do možných souvislostí, protože je určitá pravděpodobnost, že tam souvislost bude. Od toho diskuse je, ne?

Co je špatné na tom, že jsem napsal pravdu? Od New York Times až po Reuters jsou majitelé Židé. Vypisovat všechny majitele je snad blbost a každý si to může na internetu zatím najít.

V jednom máte pravdu. Je to Váš web a Vaše pravidla. Pokud se vám nelíbí, že jsem vyjádřil svůj názor, jehož pravdivost si může každý jakkoliv ověřit, tak prosím.

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.07.2013 Čas: 11:41

Pro Poweslave. Uniká mi, proč informujete o ruském cvičení na Dálném východě, při kterém se dostaly do vzduchu strategické bombradéry, se situací v Sýrii.
Informace v massmedicích o tom nenajdete, protože mnoho měsíců chystané vojenské cvičení na Sibiři a občanská válka v Sýrii nemají nic společného.

Pokud chcete na AN diskutovat, dejte si pozor prosím na podobné manipulativní konstrukce. Včetně výkříků, že většinu médií ovládají Židé. Děkuji.

avatar
Powerslave Datum: 17.07.2013 Čas: 11:30

http://rt.com/news/israel-strike-syria-turkey-089/
http://en.rian.ru/military_news/20130714/182230247/Russia-Readies-Strategic-Bombers-in-Snap-Far-East-Military-Drills.html

avatar
RoyalBurger Datum: 17.07.2013 Čas: 07:33

Zdravím ,
můžete poslat odkaz na zdroj z kterého tuto informaci čerpáte?Velice mě to zajímá.

Děkuji

avatar
Powerslave Datum: 17.07.2013 Čas: 02:51

Ne údajně, ale zničil.

Rusko vyhlašuje hromadnou pohotovost všech strategických bombardérů. Zajímavé je, že o tom nelze v globálních mass-médiích nalézt žádné informace. Proč? Protože je vlastní Židé.

arr