Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izrael úspěšně vyzkoušel „Davidův prak“

Datum přidání 21.11.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská armáda úspěšně vyzkoušela nový protiraketový komplet DSWS (David´s Sling Weapon System), neboli Davidův prak (David´s Sling). Při testu systém úspěšně odhalil, sledoval a nakonec pomocí antirakety Stunner zničil raketu krátkého dosahu.

DSWS (David´s Sling Weapon System), neboli David´s Sling (Davidův prak)

Foto: Odpal antirakety Stunner při posledním testu. / IDF

 

Druhý a zároveň poslední ostrý test úspěšně navázal na první zkoušku DSWS z února letošního roku. Při únorové zkoušce Davidův prak odhalil a úspěšně zničil raketu středního dosahu.

 

Davidův prak je izraelský protiraketový komplet nejnovější generace. Na rozdíl od raketového systému Iron Dome (Železná kopule) je schopen ničit i výkonnější rakety nebo střely s plochou dráhou letu. Davidův prak je schopen rovněž ničit sovětské střely Scud, s nimiž má Izrael neblahé zkušenosti.

 

Během války v Perském zálivu Iráčané odpálili na Izrael 42 střel Scud s cílem vtáhnout Izrael do války. Zasažen byl Tel Aviv i Haifa. Díky malé přesnosti raket Scud a fungující izraelské civilní ochraně však při útocích zemřel „pouze“ jeden člověk. Izrael si však uvědomil svou zranitelnost proti podobným útokům.

 

Video: Davidův prak v akci. / YouTube

 

Izraelská armáda má od roku 2000 ve výzbroji výkonný protiraketový systém Arrow, vyvinutý právě s ohledem na zkušenosti s iráckým útokem z roku 1991. Problém však je, že antirakety Arrow jsou nesmírně drahé. Poslední verze antirakety Arrow 3 stojí 4 milióny dolarů (80 miliónů Kč).

 

K Izraeli nepřátelské země nebo organizace (Hizballáh) disponují až 600 raketami Scud a až 200 střelami dlouhého dosahu. Případný útok pak může být proveden z 60 až 70 mobilních raketových stanovišť. Při nejčernějším scénáři tak Izrael zasype během pár minut až několik desítek raket.

 

Při hromadném útoku (teoreticky tedy až 70 střel) musí izraelská protiraketová obrana vypálit proti útočícím střelám 140 antiraket Arrow (proti jednomu cíli se obyvkle vypouštějí dvě antirakety). Odrazení prvního útoku tak příjde Izrael na 560 miliónů dolarů (11 miliard Kč), přitom protivník vyčerpá pouze 10 % zásob raket. Naproti tomu jedna raketa Stunner příjde přibližně na milión dolarů, což je 4x méně než v případě antirakety Arrow.

 

Video: Výkonný Arrow 3 dokáže ničit cíle až na hranici kosmického prostoru. / YouTube

 

Davidův prak ale nemá nahradit systém Arrow. Cílem je vytvořit další vrstvu izraelské protiraketové obrany Izraele. Základní ochranu tvoří Iron Dome bránící Izrael proti střelám krátkého doletu, jako je Kassám používaný palestinským hnutím Hamás. Střední ochranu pak vytvoří Daviduv prak ničící výkonnější rakety kategorie Scud.

 

Protiraketový systém Arrow 3 se pak postará o ničení výkonných balistických raket protivníka. Arrow 3 disponuje údajně schopností ničit balistické rakety středního doletu (až 5000 km) ve výškách do 100 km.

 

Zdroj: DefensteTech, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr