Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izrael zřejmě porušil příměří a zaútočil na cíle v Sýrii

Datum přidání 02.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 27 komentářů    autor autor: Jiří Kalát

Konflikt ve válkou sužované Sýrii do sebe tuto středu zatáhl dalšího hráče. Izraelské letectvo zde s největší pravděpodobností provedlo nálet. Přestože tuto informaci izraelská strana nepotvrdila, její nepopření je pro mnohé komentátory důkazem pravdivosti. Podobnou taktiku již armáda židovského státu použila několikrát, a to i v samotné Sýrii v roce 2007, kdy byl zničen syrský jaderný reaktor.

Izraelské F-16I Sufa

Foto: Útok pravděpodobně provedly stíhací/bombardovací F-16I Sufa / Wikipedia

 

Informace o cílech útoku se různí. Syrská média tvrdí, že nálet byl proveden na vědecké výzkumné centrum, kde vyvíjejí a vyrábějí nekonvenční zbraně. Agentury Reuters a AP však mluví o konvoji, jenž převážel nejmodernější protiletadlové střely, například rakety typu SA-17, do Libanonu pro hnutí Hizballáh. Existenci tohoto konvoje však popřela syrská strana.    

 

Útok vyvolal již i oficiální reakci syrského ministra zahraničí, který předal šéfovi mírové mise OSN na Golanských výšinách generálu Iqbal Singhovi protestní nótu proti chování armády státu Izrael. Také spojenci Asadova režimu vyjádřili znepokojení nad tímto vojenským zásahem a pohrozili možnými protikroky.

 

Podle Moskvy je jakékoliv vměšování do vnitřního syrského konfliktu nepřijatelné a neomluvitelné. "Jestliže se tato informace potvrdí, pak máme co do činění s nevyprovokovanými útoky na cíle na území svrchovaného státu. To nehorázně porušuje Chartu OSN a je to neakceptovatelné, ať už je takový útok odůvodňován jakýmikoli motivy," cituji Lidovky.cz z prohlášení moskevského ministerstva zahraničí.

 

Hizballáh prohlásil útok za „barbarskou sionistickou agresi", která má oslabit syrský režim a znovu potvrdil svoji podporu Bašáru Asadovi. Silná slova zaznívají také z Teheránu, kdy představitelé tamního režimu prozatím pohrozili blíže nespecifikovanou odplatou.

 

Arabští i izraelští analytici se prozatím nedokážou shodnout na tom, jestli zbraně byly opravdu určeny Hizballáhu, anebo se naopak jednalo o převoz vojenského materiálu z dosahu Hizballáhu, který figuruje na americkém seznamu teroristických organizací. Celá situace tak jasně ukazuje zmatek, který nyní v Sýrii panuje a nejistotu nad tím, kdo jsou vlastně ti nebezpeční teroristé. Tedy jestli to jsou ti, kteří podporují syrský režim, anebo naopak jejich protivníci z řad rebelů.

 

Na izraelské straně také panují obavy z možného transportu chemických zbraní do rukou nepřátelsky naladěných bojovníků. Sýrie vlastní jedny z největších zásob zbraní hromadného ničení v regionu. Představitelé USA i Izraele se obávají, v případě pádu režimu, možnosti rozšíření těchto arzenálů mezi islamisty. To, zda půjde o islamisty bojující pro Asáda nebo proti němu, je vlastně jedno.

 

Na severu Izraele došlo již v minulých dnech k přípravám na možná syrská protiopatření. Přestože pohyb dvou baterií systému Železná klenba (Iron Dome) k městu Haifa ještě před týdnem IDF komentovala jako rutinní záležitost, v kontextu nových informací se tak spíše jedná o předem plánovaný krok. Tamním obyvatelů byly také zpřístupněny protiletecké kryty, rozdány plynové masky a upozorněni na hrozbu možného nebezpečí.

 

Sýrie a Izrael jsou oficiálně stále ve válečném stavu, ten přetrvává i díky okupaci Golanských výšin, avšak poslední roky byl na obou stranách hranice relativní klid a rozvíjela se i politická jednání o možné mírové dohodě.

 

Zdroje: Haaretz, AlJazeera, Lidovky, NY Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
4LiqiD Datum: 06.02.2013 Čas: 01:45

Izrael rozhodně není bez viny ale pokud se podíváme na většinu arabského světa tak prostě nedokážou bez Kalašnikova a RPG v ruce existovat. Žít v trvalém strachu jako Izrael že s toho či onoho státu který sním sousedí může přijít další útok, tak taky dělám preventivní opatření jako je tohle. Navíc jednou se jim to vyplatilo př 6ti denní válce. Ano vrátilo se jim území které následně v roce 1948 ve válce o nezávislost ještě rozšířili víc než bylo v plánu což se nelíbilo okolním arabským zemím. Těžko říct, člověk by tam musel žít aby pochopil celou problematiku. Ale těžko se během blízké budoucnosti něco změní, spíš naopak může být ještě hůř.

avatar
Nicolaj Datum: 04.02.2013 Čas: 14:45

Dobře, tak jinak. Má snad někdo pocit že Palestinci se chovají lépe než židé a dodržují co OSN řekne?? Jestli ano tak není soudný. Podle čeho si tedy vybrat stranu? Když už nic jiného tak židé jsou nám kulturně blíže a bojují za hodnoty podobné těm našim. Takže jestli má někdo pocit že si nemají co vyčítat, zkuste se zamyslet nad tímhle.

avatar
BarryTranid Datum: 04.02.2013 Čas: 13:27

Debata je k ničemu...my jsme taky nenechali Sudetům právo na sebeurčení :-( Né vždy jsem fandil Izraeli,ale nemůžeme mít pro různé státy různá měřítka. Alespoň né "per huba". Nedej Bože by si podobnou drzost, jako bombardování nějakého objektu třeba v Izraeli, dovolila Sýrie. Proč mám stále silnější pocit, že krátce od revoluce,my jako český stát, stále častěji stojíme na té né nejspravedlivější straně....? Araby, peršany či třeba Afghánce lze vojensky zcela vyhladit,ale nikdy ne porazit. Oni totiž kašlou na naše px indexy na burzách,spekulace a investory....

avatar
Standa Datum: 03.02.2013 Čas: 22:38

Sunakashi: Tak si to přečti ještě jednou. K věci to je, realita toho co chce OSN je nějaká, ale nezapadá do reality konfliktu na blízkém východě, to je to, co píšu dole. Chce to vidět v širším kontextu. Když jedna strana bude svázaná humanismem OSN a druhá na to bude kašlat, tak se jedna z nich zákonitě dostává do nevýhody. Asi kámen úrazu je ten, že k tomu, aby mohl člověk vyjednávat, tak k tomu potřebuje i druhou stranu.......a druhá strana je Hamas a Fatah se s ním začal kamarádíčkovat, to jsou organizace, které si dávají za svůj cíl zničení Izraele......Tady prostě chybí druhá strana, která je ochotná se dohodnout.

avatar
liberal shark Datum: 03.02.2013 Čas: 22:15

Nepřátelé Izraele nedodržují žádná pravidla ani konvence, z rezolucí OSN si dělají tak akorát srandu. Z toho logicky vyplývá, že Izrael je plně oprávněn učinit pro svoji bezpečnost cokoliv co uzná za vhodné.

avatar
Popeye Datum: 03.02.2013 Čas: 21:52

Pokud je to pravda a Izraelci v Sýrii zničili konvoj s ruskými zbraněmi pro Hizballáh (což by v článku uvedená prudká reakce Moskvy potvrzovala), je to asi nejvážnější zpráva dne.

avatar
CerVus Datum: 03.02.2013 Čas: 21:33

No Sunakashi pochybuji že státy jako Severní Korea nebo Barma někdy pouštěly komisaře OSN do svých koncentráků natož kvůli tomu předstupovaly před radu.
A to že je tam nechtějí pustit? No a co? Staví se tam domy, ještě by se jim něco stalo. Nikoho tam nevyvražďují ani neutlačují. Určitě osady nevznikají na troskách palestinských domů ale na liduprázdných plochách.
Jinak oni skutečně práno na výstavbu nemají, jednoduše toho zneužívají aby znemožnili vzniku Palestinského státu. Tenhle Status quo Izraeli vyhovuje. A kdyby byly salámisti tak jednotní, tak by určitě z peněz na ropu byly schopni zvednout úroveň života v táborech. Ale jelikož jsou palestinci nechtění a odmítaní ve všech okolních státech, tak na ně jejich milí bratři z vysoka kašlou - jen aby jim náhodou neproklouzli zpátky.
A mimochodem Čína taky okupuje Tibet a OSN to neřeší.

avatar
Sunakashi Datum: 03.02.2013 Čas: 20:33

stando precti si to jeste jednou... jo? dikec a pokud mozno vyjadri se k veci :-) nejsou schopni predstoupit pred organizaci ktera zajistila vznik jak pises..... tak to je uplne na palicu nemyslis

avatar
Standa Datum: 03.02.2013 Čas: 20:06

Pro Sunakashi: Porovnávat situaci v Izraeli se situací v mírové Evropě může snad jen ignorant. Tím myslím, náš euro-pseudo-humanismus co převádíme tady, tak v Izraeli by fungoval tak 5 let a pak by Izrael přestal existovat. Stát Izrael byl založen rozhodnutím OSN, stát Izrael byl vytvořen pro národ, který neměl svůj vlastní stát a který byl po staletí huben a vykořištován. Na území Palestiny mohl vzniknout stát Palestinských arabů, ti se ho ale zřekli v riskantní hře, kdy doufali, že arabská vojska nakonec Izrael zničí a oni budou mít vše pro sebe. To se jim nepovedlo a vymstilo se jim to. Izrael nemá jinou možnost, než maximalizovat počet obyvatel a rozšířit co nejvice to bude možné své hranice, ale ne pro nějaké polo-koloniální choutky, ale aby byl schopen se ubránit dominantnímu arabskému vlivu. Palestinci používají od začátku založení státu Izrael terorismus a viděl jsem na vlastní oči, kolik energie musí Izraelci vynakládat na svou bezpečnost. To, co se děje Palestincům je politováníhodné, ale oni si tak vybrali ve své politické hře a teď si sklízí, co zaseli.

avatar
Sunakashi Datum: 03.02.2013 Čas: 19:38

pro zidaky :-)

Izrael jako první země v historii bojkotuje Radu OSN pro lidská práva
30. ledna 2013 v 10:36
Izraelská osada na palestinském území - Foto: Reuters

Izrael začal jako první země v historii bojkotovat Radu OSN pro lidská práva. Upozorňuje na to izraelský tisk. Orgán světového společenství se chce zabývat otázkou, jaké dopady má pokračující usazování židovských osadníků na lidská práva Palestinců. Izrael ale odmítl s komisí jakoukoli spolupráci.

V úterý zástupce Izraele nepřišel na zasedání rady, a ta proto musela celé jednání odložit. Navíc ale židovský stát vzkázal, že neumožní přístup mezinárodních vyšetřovatelů na palestinská území, která Izrael okupuje a kde staví domy pro tisíce dalších osadníků.

Izraelská média poznamenávají, že takto zatím nepostupoval žádný stát a že i nedemokratické režimy před OSN vysvětlují svou pozici. Teď prý ve světové organizaci panují obavy, že ji s odkazem na Izrael začnou bojkotovat i další země.

A ja se ptam jak to ze kdyz podle vas je izrael absolutne v pravu neni schopen se obhajit kdyz je vlastne vsechno v poradku a oni maji pravo se branit....

avatar
palo Datum: 03.02.2013 Čas: 17:45

Paxan: izraelsky stat je tam uz 60 rokov, uz by sa s tym moslimske opice mohli pomaly zmierit. na druhu stranu izraelcania tiez musia mat v hlavach o par koliesok menej ked "MUSIA" mat stat presne tam kde pisu 2tis rokov stare rozpravky

avatar
CerVus Datum: 03.02.2013 Čas: 15:35

Až na to že takzvaní Palestinci mají na tu zem zhruba takové právo jako židé. Nejsou nic jiného než kočovné kmeny ze středního východu které jejich majoritní obyvatelé vyhnali do oblasti Palestiny odkud byly proměnu vytlačeni židé.
Při dělení státu měli stejné šance k vybudování vlastního státu. Nevyužili je, navíc se sami naivně nechali využít sousedními státy využít jako záminka k rozpoutání války.
Navíc sami nedokáží ani přes ohromnou zahraniční finanční pomoc (ke které patří i Israel) nic vyprodukovat a jsou na svém nenáviděném sousedovi závislí v každém ohledu.

avatar
Nicolaj Datum: 03.02.2013 Čas: 15:20

Paxan: To co popisuješ se přesně stalo, když se rozpadlo Československo. Nemám ani nic proti oddělení Moravy, ovšem pochybuji, že by to byla vůle lidu, spíše jen pár individuí (jelikož je to naprostý nesmysl z kterého by neměl nikdo prospěch). Navíc židovský stát už na tom místě ležel, a není jediný důvod, proč by měli mít Palestinci celé to území pro sebe. Oháníš se tu hystorií, ale očividně jí moc neznáš, protože vznik Izraele byl způsoben kompromisem. Poté byli židé napadáni palestinskými extremisty od čehož se většina Palestinců distancovala a odešla do zahraničí za příbuznými ( mimochodem většina Palestinců žije dodnes v Jordánsku a jiných okolních arabských státech, a když se jich zeptáte na počínání autonomní Palestiny, jen nevěřícně kroutí hlavou). Navíc území "okupovaná" Izraelem byla dobyta v regulérní válce, kterou navíc Izrael prakticky nezačal ( právně ano, ale právně není vždycky to samé jako skutečnost, která je zjevná). Neříkám že dělají všechno správně, ale jak řekl Masarik : "Svoboda jednoho člověka končí tam, kde začíná svoboda druhých" a Izrael v duchu této myšlenky jen dělá vše proto, aby si zachoval svojí svobodu.

avatar
Paxan Datum: 03.02.2013 Čas: 13:03

Stačilo mě 5 minut, abych věděl že ti co podporují Izrael podporují i potlačování práv, pač Izraelský stát vzniknul díky tomu, že palestina byla zbavena autonomie... A to že Izrael má větší rozlohu než na kterou má podle OSN právo a okupuje další uzemí, je očividně OK. Armádní noviny se nám snaží předávat co nejvíc korektní informace (za což sám děkuji) a čtenáři pak dávají v diskuzi najevo opak už jenom tím že si nepřečtou nic o historii.

Jinak představte si že by část moravy řekla chceme vlastní stát a britové, němci atd.. by řekli OK a ČR by se nikdo neptal....a najednou by vznikl stát Morava...tohle podporujete když říkáte aby izrael dělal parazitní válku. Je to stejné jako Kosovo atd... nejde tu vůbec o lidi a ani izraelu nejde o lidi, ale samozřejmě o moc...a proto si může vyskakovat...hold peníze jsou peníze

avatar
Deadog Datum: 03.02.2013 Čas: 10:06

tady jeste zajimavy clanek ,doporucuji :
http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/gita-zbavitelova-zautocil-izrael-v-syrii--1169868

arr