Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič

Datum přidání 29.11.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové infračervené rušičky MUSIC (Multi Spectral Infrared Countermeasure). Systém dokáže rušit infračervené protiletecké střely, především smrtelně nebezpečné z ramene odpalované střely systémů MANPAD (Man Portable Air Defense).

Foto: Letadlo C-295 bez zapnuté infračervené rušičky MUSIC a stejný letoun se zapnutou rušičkou. / Elbit Systems

Foto: Letadlo C-295 bez zapnuté infračervené rušičky MUSIC a stejný letoun se zapnutou rušičkou. / Elbit Systems 

 

Cvičení EMBOW XIV proběhlo před několika týdny v Německu za účasti řady států NATO. Námětem cvičeni bylo testování techniky a taktiky obrany před protivzdušnými systémy protivníka. Cvičení se účastnila i dvojice českých bitevních letadel L-159 ALCA.


Letci i technici se zdokonalovali především v boji proti protivzdušným systémům velmi krátkého dosahu - od infračerveně naváděných kompletů MANPAD, až po systémy velmi krátkého dosahu typu SHORAD (surface to air short-range systems), kde patří například v Armádě ČR zavedené komplety RBS-70.


Systémy MANPADS s infračerveným naváděním představují dnes jasně největší hrozbu pro vrtulníky, nízko letící letadla nebo pro startující a přistávací letadla všeho druhu. Značnou hrozbou jsou i pro bitevní letadla jako je L-159 ALCA, které při akcích operují v nízké výšce.

 

Podle některých jsou dokonce systémy MANPAD v blízké budoucnosti větší bezpečnostní hrozbou než nástražné výbušné systémy nebo rozšířování balistických raket.

 

Proruští vzbouřenci na východě Ukrajiny například pomocí systému MANPAD sestřelili v červnu 2014 startující letadlo Iljušin Il-76MD ukrajinské armády. Na palubě bylo 49 lidí a nikdo nepřežil. Stejně tak v roce 2007 povstalci z Islámského svazu soudů sestřelili v Mogadišku startující běloruské nákladní letadlo. V troskách letadla našlo smrt 11 lidí.

 

Video: Wall Street Journal názorně ukázuje fungování kompletu PAWS a MUSIC. / YouTube


Elbit Systems cvičení využil k otestování a předvedení infračerveného rušicího systému MUSIC. Společně s infračerveným výstražným systémem PAWS (Passive Airborne Warning System) byl MUSIC pro potřeby cvičení umístěn na turbovrtulovém transportním letadle C-295 CASA.


Během cvičení MUSIC a PAWS zachytil, sledoval a rušil útočící cvičné infračervené střely odpálené z kompletů typů MANPAD. MUSIC potvrdil účinnost proti infračerveným střelám první, druhé i třetí generace.


Klíčem úspěšného rušení infračervených střel je ozáření naváděcí hlavice palubním laserem. PAWS je schopen velmi rychle odhalit a určit směr útočící infračervené rakety. MUSIC pak pomocí výkonné infračervené kamery sleduje blížící se střelu.


V malém kulovém pouzdře systému MUSIC je umístěno malé vysoce pohyblivé zrcadlo, které odráží laserový paprsek. MUSIC laserový paprsek zacílí na hlavici rakety a přezáří tepelný obraz letadla nebo vrtulníku. V kombinaci (nebo bez) s úhybnými manévry nebo v kombinaci s fléry (nebo bez) pak MUSIC pomocí laseru “odtáhne” střelu mimo kolizní kurz.

 

V současné době již deset zákazníků objednalo 110 kompletů MUSIC a PAWS. Komplety budou umístěny na více než dvaceti různých typech letadel a vrtulníků.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
korbendalas Datum: 26.12.2015 Čas: 20:48

jen několik připomínek ( sloužil jsem na 252. skupině SHORAD a předtím na vycvikové základně PLV) SHORAD znamená short range air defence ne surface to air defence.
Jinak vidim v tom malou chybu v použití, podle animace letadlo operovalo ve výšce 15000-17000 stop což je mimo výškový dosah jak střely S-2 tak střely IGLA u nich je výškový dosah 3.5km, takže při nižší výšce budemít system míň času na provedení protiopatření, další problem spočívá v tom že střeli S-2 a igla využívají modifikovanou metodu navedení a raketa nemusí letět na cíl přímo ale díky změně polohy řpi zaměření muže raketa letět po křivce a utočit na letoun z jiného ůhlu, například při přistávání letounu se muže přiblížit zezhora ze zadní polosfery,takže tam bude system slepý. a daší problem je v tom že u střel IGLA novějších generací se raketa navádí fotokontrastně takže nereaguje na IČ záření záleží do jakého režimu si operátor raketu přepne.

avatar
RiMr71 Datum: 03.12.2015 Čas: 18:08

Tak tak - vzkaz redakci - "Pište více o technice, nebo budete jezdit s Turkem!" :)

avatar
KOLT Datum: 03.12.2015 Čas: 17:42

A já se připojuji. Poslední dobou je na techniku orientovaných stále méně :-( Asi oturková sezóna ;-)

avatar
RiMr71 Datum: 30.11.2015 Čas: 11:46

Super!
Jasně, taky sleduji samozřejmě bedlivě situaci v oblastech kde se dnes láme chleba, ale...

Konečně nějaký technický článek nesouvisející (přímo) se Sýrií nebo uprchlíky! Díky!

arr