Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelská armáda kupuje V-22 Osprey

Datum přidání 26.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 17 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská armáda je na nejlepší cestě stát se prvním zahraničním uživatelem konvertoplánu Bell Boeing V-22 Osprey. Potvrdili to přední američtí vládní představitelé, kteří svůj záměr veřejně prezentovali novinářům v Izraeli. Pokud k prodeji dojde, izraelská armáda získá ve strojích V-22 Osprey výjimečný dopravní prostředek kombinující výhody vrtulníku a rychlého letadla.

V-22 Osprey

Foto: V-22 Osprey / Wikipedia

 

Americký záměr prodat Izraeli stroje V-22 Osprey oznámil americký ministr obrany Chuck Hagel na tiskové konferenci v Tel Avivu. Kromě konvertoplánů poskytne americká vláda Izraeli rovněž další pokročilé vojenské technologie, jako jsou radary nebo tankovací letadla.

 

"Nové radarové systémy, protiradarové střely a izraelská účast na programu Joint Strike Fighter (F-35 – pozn. redakce) zajistí izraelskou vzdušnou převahu i v budoucnosti," sdělil novinářům Hagel. "Zavedení V-22 do izraelského letectva mu dodá dalekonosné a vysokorychlostní schopnosti provádět pátrací a zahrané operace na moři a vypořádat se s řadou hrozeb a nečekanými situacemi," komentoval Hagel nabídku americké vlády na prodej strojů V-22 izraelskému letectvu.

 

Video: Jak funguje V-22 Osprey. / YouTube


Izraelští piloti mají již se stroji V-22 Osprey osobní zkušenosti. V roce 2011 měli dva Izraelci možnost vyzkoušet schopnosti a dovednosti V-22. Izraelské letectvo zveřejnilo postřehy o amerických konvertoplánech na svých webových stránkách.

 

"Uvědomili jsme si, že letadlo zcela mění pravidla hry," napsal jeden z izraelských pilotů. "Budeme moci provádět operace, o kterých se nám s našim stroji ani nesnilo. Pokud nakoupíme tato letadla, rozsah naší činnosti se dramaticky změní a my můžeme dosáhnout cílů, o kterých se nám dříve ani nesnilo."


Konvertoplán Bell Boeing V-22 Osprey je schopen vertikálního vzletu i přistání (VTOL) a také velmi rychlého letu (cestovní rychlost až 446 km/h). Stroj V-22 je tak téměř dvakrát rychlejší než těžký americký transportní vrtulník CH-47 Chinook, jenž má cestovní rychlost 240 km/h.

 

Mapa V-22 OspreyFoto: Červeně je vyznačen maximální dolet V-22 Osprey na jedno natankování. / Google Maps


Konvertoplán V-22 Osprey přepraví až 9000 kilogramů užitečného nákladu nebo 32 stojících vojáků. V nosnosti však vyhrává Chinook. V jeho útrobách lze přepravit náklad o hmotnosti až 12 000 kilogramů a 44 stojících vojáků.

 

Další klíčovou vlastností je dolet. Zde suverénně dominuje Osprey, jenž má dolet 1627 kilometrů, ztímco Chinook 741. S trochou nadsázky lze říci, že Izraelci mohou se stroji V-22 Osprey klidně přistát i v íránském Teheránu.

 

Podstatou stroje V-22 Osprey je provádět velmi rychlé výsadkové akce na nepřátelském území nebo v nepřístupném terénu. K tomu mu slouží nejen schopnost kolmého přistání a vzletu, ale velmi slušná schopnost přepravovat těžký náklad. A hlavně značná rychlost letu.

 

Zdroj: Armed Forces International, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 07.06.2013 Čas: 08:13

Když je tady zmiňována ta přímá vojenská pomoc USA.... Je faktem, že z velké části je vázána na nákup americké vojenské techniky. takže pro USA to není zas tak nevýhodné.
Důležité je to, že ta pomoc se pohybuje kolem 2mld. dol ročně. To je po přepočtu rozpočet celé AČR. K tomu běžný armádní rozpočet Izraele, který má procentuelně jedny z nejvyšších výdajů na obranu ve světě

avatar
magach Datum: 06.06.2013 Čas: 21:05

Jen bych to upřesnil. Izrael má HDP nižší než ČR, ale v přepočtu na obyvatele má HDP vyšší než ČR. Zda-li je umístění těchto zemí, podle tohoto kritéria, mezi mezi prvními třiceti zeměmi této planety, důkazem bohatství či chudoby, to bych přenechal na názoru každého.

avatar
Nicolaj Datum: 29.04.2013 Čas: 21:56

Ono To je s tou podporou složitější, v zásadě existuje podpora 2 zcela odlišných druhů 1) Ta kterou sponzorují IDF spojené státy (rozuměj vláda), protože je pro ně výhodné mít Izrael tam kde je (někdy prostě ušetříte tím že někomu dáte peníze, docela paradox). 2) V USA ale i všude po světě žije mnoho židů, kteří na Izrael nějakým způsobem velmi často přispívají. A známe žiďáky, je mnoho takovích kteří mají opravdu z čeho takže to také není zanedbatelné. Mimochodem, Izrael má HDP menší než Česká Republika, takže všechna ta "vyspělost" a to "bohatsví" je zásluhou peněz z vnějšku.

avatar
palo Datum: 28.04.2013 Čas: 23:56

a cimze to su USA k Izraelu take stedre?

avatar
Mossback Datum: 28.04.2013 Čas: 21:55

hanz:
Íránská PVO by na tom hlavně byla "technicky úplně špatně" po jejím zničení izraelskými F-15 a F-16... Teprve potom by nastoupily V-22. Ale radši nebudu přivolávat další válku v Perském zálivu...

Jinak PVO Íránu je rozebrána např. tady: http://milforum.net/threads/60020-Bluffer-s-Guide-Fortress-Iran-Part-1-Air-Defences

avatar
stroup Datum: 28.04.2013 Čas: 20:59

vs:
Co se týká zadluženosti izraelské vlády, která ke konci roku 2003 dosáhla 520 mld. NIS (tj. 116 mld. USD) neboli 105 % HDP, tato zadluženost v letech 2004-2006 relativně klesala a to na méně než 90 % HDP. Podstatné zlepšení nastalo v roce 2007, kdy se podíl zadluženosti na HDP snížil až na 80%. Přesto se výší veřejného dluhu Izrael řadí na první příčky mezi rozvinutými státy (17,8 tis. NIS per capita).

Izrael je příjemcem pravidelných dávek americké vojenské pomoci.
Na základě tzv. Druhého desetiletého plánu schváleného v roce 2007 poskytnou Spojené státy Izraeli v nálsedné dekádě úhrnem 30 mld. USD. Bez výše uvedeného by financování masivního vojenského rozpočtu nebylo myslitelné, byť nelze pominout, že část poskytnutých prostředků se USA vrací zpět formou povinných nákupů americké vojenské techniky a dalšího vojenského materiálu.

http://www.businessinfo.cz/

avatar
hanz Datum: 28.04.2013 Čas: 20:45

Ahoj všem,
může mi někdo objasnit proč 2x větší dolet a rychlost je taková výhoda? Chápu, že se může udělat výsadek hlouběji v nepřátelském území, ale je to tak zásadní výhoda? Např Íránská PVO na tom není technicky uplně špatně ,aby V22 nesestřelila, ne? H.

avatar
vs Datum: 28.04.2013 Čas: 20:26

stroup:
s tou zadluzenosti Izraele to neni az tak horke, staci se podivat zde:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt

avatar
stroup Datum: 27.04.2013 Čas: 18:08

Nesmíme zapomínat že Izrael patří mezi 20 nejzadluženějších států světa. Takže i odtud berou.. Ovšem je to logické, pokud musí být neustále připraveni na válku (jaký to rozdíl oproti nám), pokud jim hrozí likvidace tak je jasné že je lepší být zadlužený než mrtvý...

avatar
MUX Datum: 27.04.2013 Čas: 17:34

Jak už zde bylo zmíněno, dostávají také peníze od USA.
Po staletí měli hodně majetku, doteď je třeba v ČR řada budov v pronájmu a peníze se posílají majitelům do Izraele. Také hodně patentů pochází z Izraele, je zde mnoho výzkumných center. Některé poslední klíčové technologie Microsoftu nebo Intelu byly vymyšleny právě v Izraeli.

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.04.2013 Čas: 17:17

Pro Refael. Díky. Upraveno.

avatar
Refael Datum: 27.04.2013 Čas: 16:52

Zapomnel jsem dopsat ohledne otazky "Kde na to bere Izrael penize":

Urcite z amer.vladni vojen.podpory, kterou kazdorocne nas stat dostava. Tim se amer.penize dostavaji zpet do USA v jinych prostredcich.
Podobny system zacalo Rusko aplikovat na Indii a Syrii.

avatar
Refael Datum: 27.04.2013 Čas: 16:48

Nevim, ze by IDF/AF pouzivala nekdy Chinooky. S tomto se autor clanku myli. Nejtezsi vrtulniky, ktere Chel ha'Avir pouziva jsou CH-53 Sea Stallion.
Take je dulezite, jakou balist.ochranu V-22 ma oproti napr.MH-60.

avatar
prometheus.x Datum: 27.04.2013 Čas: 01:31

odkud nato bere izrael to je spatna otazka
je to jedna z velmoci co se zbrojniho prumislu tyce je to stat ktery je prez 40let permanentne ve valecnem konfliktu je to stat kde na vojnu chodi kazdy bez rozliseni pohlavy ci vyznani a hlavne je to zidovsky stat ( a vite co se o zidech rika ze jsou to vyborni obchodnici ) a ztoho usuzuju ze to nebude jak v cr nebo u vas na slovensku kdy tendr prolitne komynem a koupise smejd

avatar
palo Datum: 26.04.2013 Čas: 17:03

odkial na to vsetko ten malicky stat berie?

arr