Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izraelská armáda nakupuje nová samohybná děla

Datum přidání 07.02.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 20 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské obrané síly IDF se rozhodly přikročit k zásadní modernizaci svého dělostřelectva. Předmětem modernizace bude výměna stávajících 155mm samohybných děl M109A5 Doher za zcela novy typ. První kusy nových dělostřeleckých systémů mají být dodány izraelské armádě již v roce 2018.

M109A6 Dohar

Foto: Izraelský M109A5 Doher v akci (2011) / Wikipedia

 

V současné době tvoří páteř izraelského dělostřelectva 600 samohybných děl M109A5 Doher. Jedná se o izraelskou modifikaci amerických houfnic M109. Prvních 24 kusů původního provedení M109 si izraelská armáda objednala již v roce 1969. V izraelské armádě pak tyto americké houfnice nesly bojový název Rochev (Jezdec).

 

Izraelci samozřejmě v průběhu času děla modernizovali. Ta nejzásadnější proběhla mezi roky 1993 a 1997, kdy byly všechny houfnice vylepšeny na standard M109A5 Doher (Běžec). Vnější rozdíly mezi variantami Rochev a Doher nejsou žádné. Doher má však nový inerciální navigační systém, jiný systém filtrace vzduchu a samozřejmě modernizované elektronické a softwarové vybavení.  

 

Jak má tedy podle Izraelců vypadat nástupce houfnice M109A5 Doher? Nový samohybný dělostřelecký systém musí disponovat dělem ráže 155 mm s délkou hlavně rovnající se 52násobku ráže (8060 mm). Podmínkou je automatický systém nabíjení s kadencí minimálně 8 ran za minutu.

 

AGM (Artillery Gun Module)

Foto: Nakoupí Izraelci AGM (Artillery Gun Module)? AGM vychází z německého samohybného děla PzH 2000, je však po všech stránkách modernější, 2x lehčí, levnější a rychlejší / KMW

 

Obsluha děla musí být maximálně zautomatizovaná. Izraelci požadují, aby stroj byl v případě nouze obsluhovatelný i jediným člověkem! Standardně se ale počítá s tří až čtyřčlennou posádkou, což je dvakrát méně než v případě M109A5 Doher.

 

O izraelský tendr projevují zájem již první zájemci. Izraelská IAI (Israel Aerospace Industries), americký Lockheed Martin a německý KMW (Krauss-Maffei Wegman) vytvořili konsorcium, které izraelské armádě nabízí nejnovější samohybnou houfnici Cardom (Sekera). Jde o systém založený na technologickém demonstrátoru samohybného 155mm děla AGM (Artillery Gun Module) od německé KMW. AGM má pásový povozek M933 Tracked Carrier od Lockheed Martin na němž je umístěna věž se 155mm dělem od německé firmy KMW.

 

Video: Samohybné houfnice M109A5 Doher hrály klíčovou roli v druhé libanonské válce (2006) / Youtube

 

Konkurentem je další izraelsko-americko-německé konsorcium, tentokrát izraelských firem Elbit Systems, IMI (Israel Military Industries), americké pobočky BAE Systems (dříve United Defence – výrobce M109) a německé společnosti Rheinmetall. Ti nabízejí izraelským obranným silám hluboce modernizovanou houfnici M109 označovanou jako M109A7 Spark (Jiskra). Doménou M109A7 Spark je především nový automatický nabíjecí systém, umožňující snížit posádku na požadovaných 3-4 osob.  

 

Zdroj: Israeli-weapons, Altair


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sunakashi Datum: 11.02.2013 Čas: 14:11

Nicolaj: ze firme nezalezi na vykonu??? vykon je snad ta prvni vec co kupujiciho zajima + mnoho dalsich parametru ale bez vykonu nebude trzba zcela jiste

avatar
Nicolaj Datum: 10.02.2013 Čas: 10:36

Zájem obnovit výrobu by měl jednoduše ten, kdo by byl schopný to prodat. Firmě nezáleží na výkonech jejího výrobku, ale na tržbě.

avatar
David Datum: 10.02.2013 Čas: 08:17

Tak Zuzana má dostřel větší než dvacet kilometrů, ve své variantě s hlavní 52 ráží je srovnatelná s moderními typy. Ale pro tento kontrakt by asi nevyhovovala. A co se týče té indické zakázky, tam to bude asi všelijaké, se svými návrhy přicházejí indičtí konstruktéři, při nákupu ze zahraničí budou velkou roli hrát politické tlaky - a tak i když bych úspěch Slovákům přál, jsem spíš skeptický

avatar
psovod Datum: 09.02.2013 Čas: 20:59

kdo by měl zájem opět rozjíždět výrobu něčeho,co má dostřel kolem 20km,když ostatní dnes běžně dostřelí kolem 40km? musela by se udělat celková modernizace,něco jako navrhl excalibur,navíc by z toho politici nic neměli,kupovat se nebude stejně nic,nemáme ani kalhoty,pokud by se něco nového bralo tak stejně z venku,aby se mohl udělat nějaký nový pěkný tunel jako u všech ostatních nákupů pro ačr

avatar
Nicolaj Datum: 09.02.2013 Čas: 20:04

Výroba sice skončila, ale neměl by být velký problém rozjet ji znovu ( většina potřebného zařízení by měla být stále použitelná, nehledě na to, že veškerá tech. dokumentace je již hotová ) ačkoliv kdo ví, možná že to je důvod proč zatím není v soutěži.

avatar
Pepa Datum: 09.02.2013 Čas: 17:29

Nevim to jistě ale výroba vz.77 DANA dávno skončila. Slováci ji akorát modernizovali a u nás jedeme s tím co se nakoupilo za doby dávno minulé. Nebo ne?

avatar
Nicolaj Datum: 09.02.2013 Čas: 17:20

Česká armáda na tom není zase tak zle, v porovnání třeba s britskou je v zásadě stejně dobře vybavena a je i o chlup větší (při přepočtu na obyvatele). Stejně tak zbrojní průmysl funguje, dokonce si troufám tvrdit že poměrně dobře. To že se některé věci kupují ze zahraničí je naprosto přirozené, je totiž daleko levnější když už je výroba konkrétní věci již zavedená. České firmy pak bývají v zakázkách výraznými subdodavateli. Jinak si myslím že zde by měla DANA velkou šanci, otázka je jestli má výrobce o tuto zakázku zájem.

avatar
JiriTintera Datum: 09.02.2013 Čas: 16:58

Vážený kolego Stando,
sice moc nemusím zemřelého presidenta Havla a jeho rodinu, ale v jednom se ho musím zastat. Havel z titulu federálního presidenta ČSFR nemohl, tudíž ani nenechal, zrušit zbrojní výrobu. Toto zavinili slovenští manageři a politici v rámci boje o moc a "snadné" zisky.

Pokud si pamatuji tak začátkem devadesátých let martinské vedení tankovky mluvilo o transformaci výroby na traktory a papinovy hrnce. I když mám dojem, že někdo z místních jim oponoval tím, že za jeden neprodaný tank, budou muset prodat asi 60 traktorů, či několik desítek tisíc papiňáků.

avatar
tarran Datum: 08.02.2013 Čas: 21:55

Oni ty Dany nejsou ve skladech? jinak o minometech vim...
Co se tyce ruseni zbrojniho prumyslu- nejsem si uplne jist, moc tohle patri do reality a jak moc do rise pohadek. Nemam pocit ze by treba Brazilci hodlali rusit zbrojni prumysl a koukneme se, jak ve stejne dobe dopadla Egnesa...
Ale co se tyce nasi armady, souhlasim s napadem pozavirat politiky, co jsou za tohle odpovedni. Stav v kterem se ACR v oblasti techniky nachazi je velmi smutny. Dneska me vazne dostalo, ze hodlaji rusit stredisko v Orlikych horach.....

avatar
liberal shark Datum: 08.02.2013 Čas: 19:39

to: tarran
Máme jednu dělostřeleckou brigádu, vyzbrojenou SHKH vz.77 Dana 152 mm a celkem slušným řízením palby. K tomu pár samohybných minometů PRAM 120 mm a zbytek samé normální minomety 120 a 82 mm.

avatar
Standa Datum: 08.02.2013 Čas: 17:07

Njn, když on už to začal náš slavný pan ex-prezident Havel. Zrušil zbrojní výrobu, která byla na Slovensku hojně zastoupena a nakonec i formou sub-dodavatelů taky v ČR. Teď by mohla být Zuzana hojně ve výzbroji např. Indie, kde na Tatru montujou snad i zmrzlinový stánky. Mečiar prý říkal Havlovi, aby tu zbrojní výrobu nerušil, ale Havel mu řekl, že za to snad od Američanů něco dostaneme. A taky že jo, dostalo se nám pochvaly za budování míru. Trhu, na které jsme dodávali, tak byly do 14 dnů obsazený Francií a dalšími. Takže kdybychom to nerušili, tak jsme mohli navázat na vztahy s Izraelem před rokem 1950 a spolupracovat na technice. Ne, teď musíme bouchat auta pro Němce a Francouze za směšný peníze.

avatar
Wladis Datum: 08.02.2013 Čas: 16:10

Standa:

nie len za stav armady, ale aj za stav nasich statov by mala ta banda vsivava sediet, ale nie v base ale v uranovej bani.

avatar
Standa Datum: 08.02.2013 Čas: 13:41

Jistě že máme, prý bude modernizované. Za kamenné střely do katapultů dostaneme zápalné se směsí smůly. Za stav naší armády by měl jít skoro někdo za mříže.

avatar
tarran Datum: 08.02.2013 Čas: 12:07

My jeste stale mame delostrelectvo?

avatar
liberal shark Datum: 08.02.2013 Čas: 11:55

Ono naše dělostřelectvo by už taky potřebovalo modernizovat :-(.

arr