Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelská armáda podstoupí radikální reformu

Datum přidání 19.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelské obrané síly (IDF) jsou dominantní vojenskou sílou na Blízkém východě. Dávno jsou však pryč doby, kdy se izraelská armáda připravovala na masivní tankový a letecký střet s arabskými zeměmi. Armáda židovského státu proto projde hlubokou reformu, jenž se dotkne především těžkých zbraní, zejména tanků a letadel.

Izraelský tank

Foto: Izraelský tank Merkava IV, ilustrační foto / IDF

 

Dlužno na začátku podotknout, že IDF není jediná, která začíná omezovat těžké zbraně. V poslední době lze vypozorovat u armád po celém světě odklon od těžkých zbraní a příklon k sofistikovanějším vojenským systémům. Můžeme zmínit novou vojenskou doktrínu americké armády nebo desetinásobné snížení velikosti ruského tankového vojska.

 

V současné době (resp. v dohledné době) jsou velmi málo pravděpodobné masivní střety armád za pomocí tanků a letadel. Naproti tomu roste potřeba rychlých a přesných úderu v hloubi „protivníkova“ území. Rozšiřuje se okruh zemí s nestabilním politickým systémem vlastnící balistické rakety, případně chemické nebo jaderné zbraně. Nejzávažnější je však vzrůstající hrozba útoku v kyberprostoru. Ostatně o tom jsme se mohli na začátku března letošního roku přesvědčit i my, když byly některé klíčové počítačové systémy České republiky vystaveny plošnému kybernetickému útoku.

 

"Vyhlídka vypuknutí konvenční války mezi IDF a tradičně organizovanými arabskými armádami je nyní mnohem menší než v minulosti,“ řekl BBC penzionovaný izraelský brigádní generál Michael Herzog. Podle Herzoga nepotřebuje izraelská armáda tolik tanků, ale musí posílit své schopnosti ve zpravodajské činnosti a v kybernetickém prostoru.

 

Video: Hlavním rizikem pro Izrael představují balistické rakety Íránu a jeho jaderný program. Jak Izrael dokázal na příkladu Íránu, efektivnější než vyslání tankové divize nebo letky stíhaček je šikovně umístěný počítačový vir. / YouTube

 

Jaké techniky se tedy bude zeštíhlení týkat? Izrael se zbaví části svých nejstarších tanků M60 Patton a dělostřeleckých systémů M109. Bude vyřazeno několik letek letadel, včetně několika námořních jednotek. Ze služby pak odejde okolo 5000 profesionálních vojáků. Podle náčelníka štábu, popsané zeštíhlení ušetří IDF v příštích pěti letech 1,9 miliardy dolarů.

 

„Čeká nás několik revolučních let, na jejímž konci získáme jinou IDF,“ komentuje reformu izraelský ministr obrany Moshe Ya’alon. Zároveň potvrdil, že podobné obří střetnutí armád, jako byla například před Jomkipurská válka, je stále méně a méně pravděpodobnější.

 

"Budeme nadále investovat do základních stavebních kamenů nové vize: přesné munice, zpravodajství, elektroniky, aktivní obrany a kybernetické obrany s porozuměním, že současná a budoucí bojiště budou naprosto odlišná od toho, co jsme poznali v minulosti,“ říká Ya’alon. „V dohledné budoucnosti budou o technologické převaze IDF ve vzduchu, na zemi a na moři rozhodovat méně těžké zbraňové systémy, inteligentní munice a bezpilotní systémy.“

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rostak Datum: 21.07.2013 Čas: 13:50

Tak plnohodnotné BVP nebylo zavedeno nikdy. Gen. Israel Tal to komentoval tak, ze i nejhorsi tank je v bitve prinosnejsi nez to nejlepsi BVP. I kdyz napriklad Achrazit, nebo Namera maji lepsi balistickou odolnost nez vetsina soucastnych BVP. Jinak u kolovych OT, pouzivaji specifickou skupinu vozidel ... Spise se jedna o MRAPy jako napriklad Wildcat.

avatar
David Datum: 20.07.2013 Čas: 18:16

Co se týče těch M3 - uvádí je třeba L. Visingr v nějakém čísle ATM z r.2011/12, viděl jsem je i na reportážích v r. 2009 (tuším, že i na youtubu se to dá najít).Samozřejmě vím, že základem jsou M-113 (které jsou také již staré i přes různé modernizace) a Namery, resp. Achzarity. Předpokládám, že ony M-3 mají jen záložní jednotky.
A jinak - souhlas, Izraelci mají tak vysoké početní stavy výzbroje, že si snížení mohou dovolit - a předpokládám, že vyřadí právě zastaralou techniku nejen u tanků, ale i u dalších druhů techniky.
Mimochodem - co se týče těch kolových OT, je docela zajímavé, že Izraelci nepoužívají plnohodnotné kolové OT a BVP, časté v USA a Evropě

avatar
Rostak Datum: 19.07.2013 Čas: 19:08

Tak pokud se nepletu, ma IDF hodne tanku a pokud se jedna o M60, tak si myslim ze v tom problem nevidim, i kdyz jsou ty masiny modernizovane na verzi SABRE, ma IDF k dispozici velke mnozstvi tanku Merkava 2/3/4 ktere jsou o mnoho kvalitnejsi.
U Tech SHD... Pokud se nahradi kvantita, kvalitou , resp. pouzivanim presne munice, tak to znamena jen snizeni nakladu. A jen reakce, vim sice ze jeste za valky Yom Kippur se vozidla M3 pouzivala. Ale dnes , kdyz maji k dispozivi M113, Achrazity a Namery? A to nemluvim o silenem spektru kolovych OT. Muzu vedet odkud cerpate informace o pouzivani M3? Dekuji

avatar
Charlie Datum: 19.07.2013 Čas: 15:06

Tak oni si nějaký výrazný ořezání stavů nemůžou dovolit. Dokud budou mít arabáci výzbroj založenou na ruskejch Téčkách, proti kterejm žádnej vir nic nezmůže, poněvádž by v těch elektronkách zabloudil, tak se musej spolehnout na starý dobrý konvenční prostředky.

Apropos, už ste někdy viděli, aby vir rozjezdil zděnej barák? Tam je tank taky nepostradatelnej.

avatar
David Datum: 19.07.2013 Čas: 10:12

Tak ty tanky jako druh nemizí, jen vzhledem k jejich výrazně vyšším schopnostem jich armády potřebují mnohem méně.
A ten izraelský přístup je vcelku logický, prostě se zbaví starých tanků, které navíc možná výhodně odprodají, ponechají si jen vlastní Merkavy. Jako OT v Izraeli stále ještě slouží druhoválečné M3, které také už mají odslouženo - pokud se izraelská armáda zbaví tohoto zastaralého balastu, tak jí to prospěje -a tak to asi proběhne ve většině druhů vojsk. I tak ale bude svými početními stavy silnější než mnohé evropské " vojenské velmoci"

avatar
Maulincio Datum: 19.07.2013 Čas: 09:27

Po 2SV začaly mizet bitevní lodě a nahradili je letadlovky a na konci studený války zmizeli uplně a teď začínají mizet i tanky a co nahradí je ?

arr