Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelská armáda: Sýrie je připravena použít chemické zbraně

Datum přidání 17.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Generálmajor Aviv Kochavi, náčelník izraelské vojenské zpravodajské služby, oznámil na 13. ročníku bezpečnostní konference Herzliya, že je režim Bašára Asada připraven použít chemické zbraně. "Asad nadále proklamuje kontrolu nad syrskými chemickými zbraněmi, letectvem a vojenskou technikou. Asad podniká v současné době přípravy na použití chemických zbraní. Rozkaz k použití chemických zbraní sice ještě nevydal, ale připravuje se na něj," pravil Kochavi ve svém vystoupení.

Syrský voják

Foto: Syrský voják, ilustrační foto / Wikipedia

 

Kochavi varoval především před ubývající schopností syrské vlády kontrolovat území a vlastní sklady vojenské techniky, a to včetně chemických zbraní. Nutno podotknout, že Izrael prakticky otevřeně upřednostňuje čitelný režim Bašára Asada před neskonalým chaosem, který po Asadově pádu v Sýrii téměř jistě nastane.

 

Co se Izraele týče, je to vskutku paradoxní situace, neboť režim Bašára Asada zcela nepokrytě podporují také Írán a Hizballáh, avšak z úplně jiného důvodu než Izrael. Irán měl donedávna v Sýrii nejbližšího spojence, přes něhož dodával Hizballáhu zbraně .

 

A právě proto jak Hizballáh, tak Írán syrskou vládní armádu otevřeně vojensky podporují. V Sýrii podle Kochaviho působí na 50 000 zahraničních a počet má údajně vzrůst na 100 000 mužů. Kontingent byl vycvičen a vyzbrojen Hizballáhem a financován Íránem. Oba aktéři pak předpokládají, že po Asadově pádu budou vojáci chránit íránské zájmy v Sýrii.


Video: Syrská osvobozenecká armáda FSA zajala pět íránských vojáků. / YouTube

 

Kochavi rovněž označil další dvě klíčové hrozby pro Izrael: kromě situace v Sýrii také Írán a palestinskou samosprávu. Na íránskou adresu pak uvedl: "…Íránský jaderný program se vyvíjí pomaleji, než se myslelo, ale je v pohybu. Při současném tempu obohacování 14 kg uranu měsíčně je Írán schopen vyrábět 5 až 6 jaderných bomb každý měsíc, pokud bude chtít. Írán pak dbá na to, aby nepřekročil pomyslnou mezinárodní čáru, protože přežití režimu má největší prioritu."

 

Co se týče situace na palestinských územích, panuje zde pro Izrael relativní klid. "Relativní klid, který jsme v posledních měsících pozorovali, je pouze proto, že si to Hamás přeje. Díky operaci Pilíř obrany byly schopnosti Hamásu potlačeny. Nyní nastal čas zotavení se (pro Hamás – pozn. redakce) a plnění závazků vůči Egyptu, který se stará o dodržování mírové dohody."

 

Zdroj: Defense Update


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
ADM Datum: 18.04.2013 Čas: 22:39

Kamil - kazdemu, co umi cist a trochu premysli, musi byt jasne, ze to bylo mysleno lehce s nadsazkou.

Co se clanku tyce, tak je jasne, ze situace v Syrii je v okamzitem case pomerne slozita, nicmene neverim, ze by inteligentni clovek, jako je Bashar-al-Assad pouzil chemicke zbrane, protize by tim ohrozil majoritne civilisty a vesmes lidi, kteri za nim stoji. To by bylo nelogicke a spatne. Posledni dobou mam pocit, ze tak jak obhajuji Zapad, ze stojim na spatne strane barikady... Netvrdim, ze ta druha je lepsi/nebo horsi, ale neco mi rika, ze to co delame je spatne.

avatar
kamil Datum: 18.04.2013 Čas: 14:58

Chemické zbraně jsou takové zbraně, které využívají otravných, či jiných nežádoucích účinků chemických látek na lidský organismus. Toto je přibližná definice chemické zbraně. Chtělo by to prvně nastudovat aspoň základy a potom vypouštět podobné zcestné myšlenky ;-)

http://www.chemi.muni.cz/~helenam/

avatar
Jarda P. Datum: 18.04.2013 Čas: 13:18

Když se to tak vezme, tak chemické jsou skoro všechny zbraně. Bez chemické reakce by nefungovaly. Exploze výbušniny a výstřel z pušky je výsledek chemické reakce. Tudíž by se měly zakázat všechny chemické zbraně a ne jen určitá skupina. Takže chemické zbraně se nemůžou dostat do nesprávných rukou, protože už v nich dávno jsou. :)

avatar
Jan Grohmann Datum: 18.04.2013 Čas: 12:34

Pro pana Fišera. Bohužel váš názor je optimistickou vírou. Pokud by podobně uvažoval Izrael, již by zde neexistoval.
Faktem je, že Sýrie má chemické zbraně. To snad nikdo nezpochybňuje.

Druhým faktem je, že chemické zbraně se mohou dostat do nesprávných rukou, klidně i povstalců islámistům, apod.

Dalším faktem je, že režimu teče do bot, takže bude chtít za každou cenu si udržet u moci. Co myslíte? Riskne použít chemické zbraně s tím, že Západ nepodnikne intervenci nebo nevyužije poslední možnost obrany?

Jen protože něco odporuje vašem přesvědčení, rozumějte - vyvolává to ve Vás negativní emoce, neznamená, že jde o nesmysl.

V čem vlastně vidíte logický rozpor?

avatar
Ondřej Lacina Datum: 18.04.2013 Čas: 05:32

"Sýrie je připravena použít chemické zbraně" asi tak jako je Česká republika připravená pouřít svoje minomety vz. 82 :D ;)

avatar
j. fišer, třebíč Datum: 17.04.2013 Čas: 20:34

už by měl někdo těm zeleným mozkům odebrat kopíráky
kolikrát jsme už tento blábol slyšeli

avatar
Jean Laroux Datum: 17.04.2013 Čas: 15:04

Je to zajímavá situace. Vzhledem ke skladbě FSA je pro Izrael Asadův režim spíše zárukou stability a bezpečí. Pokud banda fanatických teroristů, kteří btw. nenávidí židy, dostane pod kontrolu chemické zbraně může to pro Izrael špatně dopadnout. Mince má ale i druhou stranu. Sýrie je potenciální spojenec Íránu - pokud se Izrael rozhodne pro útok na Íránská zařízení. Destabilizace Sýrie může být tedy ze strategického hlediska pro Izrael výhodou. Je otázkou jaká hra běží na pozadí. Podoné indicie o možném použití ZHN režimem Bašara Asada, které jsou uvedeny v článku mají jen malou hodnotu a spíše jde o cílené dezinformace na pozadí vyšší zpravodajské hry.

arr