Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelská armáda útočí - cílem byly rakety Hamásu

Datum přidání 15.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 16 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Izraelskému letectvu se v rámci středeční vojenské operace proti pásmu Gazy, nazvané „Pilíř obrany" („Pillar of Defence") podařilo zničit většinu raket s doletem nad čtyřicet kilometrů, kterými disponovalo radikální islamistické hnutí Hamás, jež tuto oblast kontroluje. S odvoláním na vyjádření izraelské armády to oznámila ruská tisková agentura RIA.

Gaza

Foto: Oblak kouře nad městem Gaza po izraelském leteckém úderu / kurs.ru

 

Jak agentura dále uvedla, právě likvidace těchto raket, schopných zasáhnout z pásma Gazy izraelské hlavní město Tel Aviv, a jejich odpalovacích ramp byla hlavním cílem středeční operace „Pilíř obrany“. Hlavním impulsem k její realizaci byla skutečnost, že v poslední době výrazně vzrostl počet raket, odpálených z tohoto území na Izrael.

 

Ruský deník Komsomolská pravda s odvoláním na vyjádření představitele hnutí Hamas, zastávajícího v pásmu Gazy post ministra vnitra uvedl, že cílem izraelského útoku bylo také ústředí policie a bezpečnostní služby Hamásu.

 

Ahmad Džabarí

Foto: Včera zlikvidovaný vůdce ozbrojeného křídla Hamásu Ahmad Džabarí / lenta.ru

 

Samotná operace začala chirurgicky přesným leteckým útokem na automobil, ve kterém jel po jedné z ulic města Gaza velitel ozbrojeného křídla Hamásu, operujícího pod názvem Brigády mučedníka Izzuddína Kásama, Ahmad Džabarí. Jen několik minut po jeho smrti, těsně před západem slunce, izraelské letectvo udeřilo na vybrané cíle. Současně došlo také k ostřelování pobřežních pozic Hamásu izraelským námořnictvem.

 

Jako odpověď na izraelský útok odpálili ozbrojenci Hamásu na území jižního Izraele během středečního podvečera a noci na dnešek kolem 90 raket, z nichž zhruba třetinu se podařilo izraelskému systému protiraketové obrany Iron Dome zničit ve vzduchu. "Izrael nám v Gaze vyhlásil válku a ponese proto odpovědnost za její důsledky," prohlásil podle agentury Reuters v souvislosti se středečními událostmi jeden z představitelů radikálních islamistů.

 

HamásFoto: Bojovníci Hamásu, vyzbrojení pancéřovými pěstmi / gigamir.net

 

Ostřelování jižního Izraele raketami okamžitě důrazně odsoudila americká administrativa. „Neexistuje žádné ospravedlnění pro násilí, které Hamás a další teroristické organizace používají proti lidu Izraele," prohlásil v reakci na poslední vývoj událostí zástupce mluvčího americké vlády Mark Toner. Již na počátku operace izraelský úder proti základnám Hamásu v pásmu Gazy podpořil americký prezident Barac Obama.

 

Opačnou reakci vyvolal izraelský útok na pásmo Gazy v arabském světě. Egypt ho odsoudil jako vážnou hrozbu pro bezpečnost v tomto regionu. Navíc odvolal svého velvyslance z Izraele a inicioval mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Egyptský prezident Mohamed Mursi navíc prohlásil, že jeho země „nebude akceptovat to, co bylo akceptováno dříve“.

 

Hamás

Foto: Demonstrace stoupenců hnutí Hamás v pásmu Gazy / islamnews.ru

 

List The Jerusalem Post ve svém internetovém vydání citoval katarského ministra zahraničí Sheikha Hamad bin Jassim al- Thaniho, který označil izraelskou operaci proti základnám Hamásu za „špinavý zločin, který nesmí zůstat nepotrestán.“ A také s odvoláním na íránský deník Fars News mluvčího íránské vlády Ramina Mehmanparasta, podle kterého je poslední vývoj v oblasti dokladem toho, že „sionisté pokračují v páchání zločinů proti lidskosti."

 

Vedoucí pozorovatelské mise Organizace pro osvobození Palestiny při OSN vyzval členy Rady bezpečnosti OSN, aby izraelské vládě adresovali „přímé a tvrdé poselství, požadující zastavení nejnovější vojenské operace.“

 

Hamás

Foto: Hnutí Hamás disponuje i obrněnými transportéry / news.siona

 

V oblasti, do které dopadly rakety, vypálené Hamásem, žije osmina všech obyvatel Izraele. Izraelská vláda proto zavedla v zóně do čtyřiceti kilometrů od hranic s pásmem Gazy, tedy na území, které je Hamás schopen svými raketami zasáhnout, řadu bezpečnostních opatření, včetně zrušení výuky ve školách a veškerých sportovních a kulturních akcí.

 

Včerejší izraelský útok na pásmo Gazy si vyžádal život deseti Palestinců a dalších 40 jich bylo zraněno. Během odvetného raketového útoku na izraelská města byli lehce zraněni dva lidé a 14 dalších utrpělo nervový šok.

 

Hamás

Foto: Příslušnice Hamásu s koránem a pistolí v ruce / IsraWord

 

K vyhrocení situace v oblasti došlo v době, kdy (jak informovaly 14. listopadu Armádní noviny) vedení palestinské samosprávy usiluje o získání pozorovatelského statusu v rámci Organizace spojených národů. Podle názoru vedoucího ruské delegace při OSN Vitalije Čurkina nebude mít nový výbuch násilí na tuto snahu žádný dopad. „Myslím si, že může Palestincům dokonce prospět,“ řekl Čurkám agentuře RIA.

 

Hnutí Hamás (plný název Islámské hnutí odporu) vzniklo v polovině prosince 1987. Izrael ho zpočátku považoval za uskupení, soupeřící s Organizací pro osvobození Palestiny a finančně ho podporoval. Politické křídlo tohoto hnutí se zformovalo v srpnu 1988. Jeho programem je likvidace jak Izraele, tak světského státu na území Palestiny a vytvoření na jejich území islamistického státu. V současné době má rozhodující vliv právě v pásmu Gazy. Západem je většinově považováno za teroristickou organizaci.

 

Zdroj: Jpost, Jpost , Reuters, RIA, KP

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 17.11.2012 Čas: 00:30

To Rob: Není náhodou Izrael tím Davidem?

avatar
Deadog Datum: 16.11.2012 Čas: 23:08

to Rob : a zapomnel si jeste napsat ,starce , a urcite to dostal nejaky vozickar , nebo rovnou skolka mentalne postizenych ne ?
A pokud neznas historii tak sem vubec neblij , tu mas si neco precti nez zacnes psat
http://cs.wikipedia.org/wiki/Palestina

avatar
Rob Datum: 16.11.2012 Čas: 22:22

Buď jsou lidi tak hloupí nebo nevím..jediný kdo tady koho ohrožuje je Izraelský režim. Na izraelské straně dosud přišly o život 3 osoby...na palestinské straně bylo zabito nejméně 15 osob včetně 3 dětí a těhotné ženy..dalších 150 palestinců je zraněno..Zdravý rozum velí bránit se okupantům, co by tady takoví chytráci dělali kdyby nás znova okupovalo Německo a stavělo tady nelegální osady (jak se to v případě Izraele dějě)...většina lidí si ani neuvědomuje jak to musí být frustrující a demoralizující když Vám někdo zabírá zemi, staví osady , betonové zdi, check pointy a nemůžete se proti tomu nijak bránit protože jste pak v tom případě krvelační teroristi a je třeba aby proti vám zakročil hodný Izrael...Slabý proti silnému, David proti po zuby ozbrojenému Goliášovi.

avatar
Jezbo Datum: 16.11.2012 Čas: 13:40

to: cejkis

Naše země může mít tak velkou armádu jak velké má na ní finance. Další věc je v jaké situaci se nachází Izrael a v jaké my. Pokud by jsme po desetiletí žili defacto ve válce myslím že by lidé měli jiný názor na armádu a službu vlasti než má většina české společnosti teď.

avatar
liberal shark Datum: 16.11.2012 Čas: 10:44

to: cejkis
Nemusíme pro porovnání chodit tak daleko. Stačí Švédsko nebo Švýcarsko.

Obdivuji trpělivost a zdrženlivost Izraele. Jiné vlády už by dávno proměnily Gazu na liduprázdnou hromadu trosek.

avatar
Left Datum: 16.11.2012 Čas: 00:23

To cejkis: :D Skoro 200 tisíc aktivních vojáků a ještě půl milionů členů AZ k tomu asi mít nebudem :D

Pěkně se nám to tam ale začíná vyhrocovat. Jen ať to těm Hámásákům a Hizballáhákům nandaj.S každým teroristou méně se nám bude dýchat lépe.

avatar
cejkis Datum: 15.11.2012 Čas: 23:32

Rád bych zde připomněl že v Izraeli žije 7,7mil lidí, tedy o poznání méně než v ČR. Velikost Izraele je zhruba čtvrtinová v porovnání s ČR.

I přes menší velikost disponuje IDF v porovnání s ČR neuvěřitelnou silou a bojovými zkušenostmi s nepřítelem, který má početní převahu.

Byl bych rád, když se každý Čech nad těmito skutečnostmi zamyslí a vezme si to jako ponaučení pro své lidské počínání. Naše země může být mnohem efektivnější a AČR mnohem větší.

avatar
Jarda P. Datum: 15.11.2012 Čas: 20:33

I když OSN není to pravé ořechové, bez něj by dávno byla třetí světová válka.

avatar
Nicolaj Datum: 15.11.2012 Čas: 19:56

Lorenzo: Pravděpodobně ano, dost možná i něčím nazvatelným letectvo ( bezpilotní létací prostředky) ale pravděpodobně ve velmi omezeném množství.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 15.11.2012 Čas: 19:47

Jo a prezident Spojených států amerických je Barack (ne Barac) Obama.

avatar
Kolčak Datum: 15.11.2012 Čas: 19:42

Projížďka autem: http://www.youtube.com/watch?v=IV9CukNLXjA ( Přečtěte si ruské komentáře pod videem.)

avatar
asdf Datum: 15.11.2012 Čas: 18:11

od kdy je RPG pancerova pest ? :D

avatar
Courage Datum: 15.11.2012 Čas: 17:51

OSN a podobné organizace už dávno neměly existovat, pořád se jenom míchají do věcí po kterých jim nic není.. Izraeli se míchají do věcí pravidelně. Už dávno mohlo být po problémech. Už za 6 ti denní války se OSN sralo do toho po čem je jim hovno. Fandím Izraeli, je obklíčen samými fanatickými muslimy a přesto se dokáže účinně bránit a provádět preventivní údery jako to už několikrát předvedl. Klobouk dolů před IDF

avatar
Lorenzo Datum: 15.11.2012 Čas: 17:31

Disponuje Hamás i něčím těžším než transportéry BRDM?

avatar
Deadog Datum: 15.11.2012 Čas: 16:23

Izraelci sou v dost bojove nalade ,vsichni okolo by nejlepe udelali kdyby je prestali ohrozovat , myslim ze Izrael dal jasne najevo ze ma prostredky a schopnosti na to aby se ucinne branit a ze je schopny bez problemu zasahnout i vzdalene cile ,takovou demonstraci sily kterou predvadeji Izraelci svedci o jedinem ... ze uz maji opravdu kousicek k tomu aby pretekl jejich pohar trpelivosti .A k tomu OSN ,chci videt jak bude OSN fungovat bez prizpevku Izraele ,USA a dalsich statu kteri Hamas povazuji za teroristickou organizaci ,by si to mel Gangnam style poradne rozmyslet

arr