Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Izraelská letadla zničila pozice syrské protivzdušné obrany

Datum přidání 17.10.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 37 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle webu The Jerusalem Post izraelská letadla v odvetě zničila pozice syrské protivzdušné obrany (PVO) S-200, v kódu NATO SA-5 Gammon. Syrská vláda izraelské informace dementovala s tím, že naopak zasáhla izraelská letadla a útok na syrskou PVO způsobil jen minimální škody.

Foto: Protiletadlový komplet S-200 v kódu NATO označovaný jako SA-5 Gammon; větší foto / Vitaly Kuzmin, C BY-SA 4.0

 

Izrael splnil varování

Protiletadlová baterie S-200 se nacházela přibližně 50 km na východ od Damašku (70 km od syrsko-libanonské hranice). Prozatím však není známo, zda při útoku zemřeli syrští vojáci. Zničen byl ten samý komplet S-200, kterým Syřané stříleli po izraelských letadlech v březnu (viz dále).

 

Izraelský úder byl odvetou za akci syrské PVO, která (podle Izraele) v pondělí 16. října zaútočila na izraelská letadla ve vzdušném prostoru Libanonu nedaleko Baalbeku.


Podle generála Manelise, mluvčího izraelských obranných sil (IDF), byli o leteckém úderu včas informování Rusové. O střetu si promluví také ruský ministr obrany Sergej Šojgu na své probíhající návštěvě Izraele s premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem obrany Avigdorem Liebermanem.


“Dnes se pokusili zasáhnout naše letadla ... Pokud se nám někdo pokusí ublížit, ublížíme my jemu," uvedl po incidentu Netanjahu. Liebermanem již v březnu letošního roku varoval, že pokud Damašek použije svou PVO proti izraelským letadlům, Izrael bez přemýšlení syrské pozice PVO zničí.


Toto varování přišlo poté, kdy v březnu izraelské letectvo provedlo nálety proti pozicím teroristické organizace Hizballáh v Sýrii. Íránem financovaný Hizballáh podporuje vládu Bašára Asada, protože potřebuje zachovat Sýrii jako tranzitní koridor pro přísun bojovníků a zbraní z Íránu do Libanonu.


Izrael měl syrskou baterii PVO zničit pomocí čtveřice pum, což ukazuje, že se izraelská letadla dostala hluboko do vzdušného prostoru Sýrie.


Izraelská tajná válka

Více světla do izraelských operací vnesl v srpnu odcházející velitel izraelských vzdušných sil generálmajor Amir Eshel. Podle Eshela Izrael podnikl od roku 2012 téměř stovku leteckých výpadů proti pozicím Hizballáhu v Libanonu, Sýrii a v dalších oblastech.


“Od roku 2012 mluvíme o mnoha desítkách operacích. Řekněme, že se jedná o operace v severním a dalších sektorech, které se blíží třem číslicím. Jednalo se o samostatné, malé a bodové operace, nebo o intenzivní týdenní kampaně, během kterých se stane spousta věcí. Naštěstí se to děje mimo pozornost veřejnosti. Můžete se na to dívat jako na přímý úspěch díky tomu, že byly zničeny cizí zařízení. Ale také něco dalšího se stalo, což je mnohem důležitější: podařilo se nám nezatáhnout Izrael do války,” uvedl Eshel v srpnovém rozhovoru pro web The Drive.


Jednoduše řečeno, Izraeli se podařilo provádět letecké údery v Sýrii, aniž by Sýrie nevyhlásila Izraeli otevřenou válku.


“Byli jsme schopni jednat správně a nedostat se do války. V některých případech byla síla, kterou jsme použili, jako kladivo, a v některých případech to bylo jen malé "kliknutí", a to stačí. A pokud započítáte vynikající zpravodajství - opravdu mimořádné zpravodajství - a rozhodování čelních představitelů, tak když má Izrael nějaké osobní zájmy, dokáže jednat i přes možná rizika. Myslím si, že v očích našich nepřátel, pokud to chápu, to je jazyk, kterým rozumí a také tomu rozumí daleko na Středním východě,” říká Eshel.


“Když někdo cítí, že o nich víte víc, než by očekávali, a když jste odhodláni jednat, i když to vypadá nemožné a jednáte ostře a přesně, nevyvolává to touhu po válkách," uvedl Eshel a dodal, že Moskva má pro izraelské letecké údery proti Sýrii pochopení.


Syrská reakce

Ze syrské strany samozřejmě přicházejí zcela opačné informace. Syrská armáda po leteckém úderu varovala Tel Aviv před “nebezpečnými následky.” Syrská armáda dále uvedla, že “přímo zasáhla” izraelská letadla, která narušila syrský vzdušný prostor. Damašek uvedl, že izraelský letecký úder způsobil jen malé škody a Sýrie bude dále bojovat proti teroristům, kteří fungují jako proxy armáda Izraele.


„Letadlo vojenských vzdušných sil nepřátelského Izraele v 8:51 (místního času - pozn. red.) narušilo vzdušný prostor na hranici s Libanonem u Baalbeku, a proto na letadla zaútočily naše systémy protivzdušné obrany. Jedno z letadel bylo přímo zasaženo, což je donutilo se vzdálit," uvádí se v oficiálním komuniké syrské armády.


V komuniké se také uvádí, že v 11:38 Izrael zaútočil na stanoviště syrské armády několika raketami, odpálenými z území Golanských výšin.


Syrská armáda také po březnovém útoku izraelského letectva oznámila, že zničila jedno izraelské letadlo a jedno poškodila. To následně izraelská strana dementoval s tím, že v žádném momentu nebyla ohrožena žádná letadla.


Damašek také skrze ruské prostředníky po březnovém náletu varoval Izrael, že v případě dalšího útoku odpálí rakety Scud proti izraelským civilním a vojenským cílům. Pokud Izrael zasáhne civilní cíle, Sýrie vypálí Scudy na přístav Haifa a na nedaleké petrochemické závody, v případě útoku na vojenské cíle (jako tomu bylo nyní) Sýrie odpálí Scudy na izraelské vojenské základny.


Při březnové izraelské akci se syrské PVO podařilo vypálit několik střel země-vzduch PVO, mimo jiné ze zmíněného S-200. Vypálenou raketu S-200 zničil izraelský protiraketový komplet Arrow 2 nebo Arrow 3. Jak bylo uvedeno výše, ta sama baterie S-200 byla nyní izraelským letectvem zničena.

 

S-200

S-200 vznikl v Sovětském svazu v 60. letech minulého století. Maximální teoretický dostřel je 300 km. Některé syrské S-200 byly údajně modernizovány ruskou stranou. Střela S-200 má povelové navádění – po odpálení střelu proti letadlům navádí pozemní naváděcí radiolokátor.


Vzhledem k tomu, že v 60. letech radiolokátory nebyly na tak velké technické úrovni a jejich přesnost navedení nebyla dostatečná, střela S-200 je vybavená mohutnou bojovou hlavici o hmotnosti 219 kg. Velká bojová hlavice zvyšuje šanci vyřazení letadla, i když střela exploduje několik desítek metrů od letadla. Ostatně díky velké bojové hlavici byl střely S-200 využívány i jako primitivní balistické rakety.

 

Raketa S-200 měří na délku 11 m a má hmotnost 7 t. Podle příslušníka české PVO, který nechtěl být jmenován, se S-200 nasazuje především proti velkým strategickým cílům (bombardéry, AWACS), protože díky svým rozměrům a hmotnosti hůře manévruje. Na cíle o velikosti stíhacího letadla se příliš nehodí. Není však jasné, proti jakým izraelským letadlům syrská S-200 vedla palbu. S-200 mohla útočit i na izraelské průzkumné biz-jety Gulfstream G550.


Nicméně to neznamená, že stíhací letoun S-200 nedokáže zničit, zejména tehdy, pokud proti jednomu cíli vyšle více raket.

 

Zdroj: The Jerusalem Pos

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sokrates Datum: 18.10.2017 Čas: 17:26

DJW_: Áno, ale to tie F-16 dosiahli aspoň IOC, na rozdiel od súčasných F-35. Nehovoriac o tom, radar S-200 by musel zachytiť a sledovať tú F-35 na viac ako 70 km.

avatar
StandaBlabol Datum: 18.10.2017 Čas: 17:23

DJW,

fotky nebudou. Ani nemohou být, F-35 je přece "neviditelný" stroj. Ne, vážně, IAF říká, že stoj ani nebyl při srážce poškozen (did not sustain damage). A že byl jen pro jistotu poslán na prohlídku, jak je v takových případech běžné (for maintenance work as is common after impacts like this). A v nejbližších dnes se vrátí do služby. Tak asi není co fotit.

Dávat tohle do souvislosti se Syřany rozhlašovaným "přímým zásahem raketou" mi prostě přijde přitažené za vlasy.

Jinak je legrační, že dojdeš se za vlasy přitaženou teorií a chceš po ostatních důkazy, aby ji vyvrátili. Jaký důkaz by tě přesvědčil, že se něco nestalo?

avatar
DJW_ Datum: 18.10.2017 Čas: 17:00

IDF povazujem za jednu z mala akcie schopnych armad sveta. F16 mali IOC par tyzdnov po tom, ako ich dostali a pol roka na to leteli o hodne pretazene bombardovat Osirak. Uspesne.
Izrael na rozdiel od nas nema armadu na smiech, ale na realny boj, Adir je produkt aj ich kooperacie, takze nepochybujem ze ich chcu a vedia pouzivat.

Ano, nemusi to byt pravda. Ale ta nahoda ma dost podozrive casovanie. Aj zastarala raketa moze nieco trafit - odporucam navstevu Belehradu a trosiek "neviditelnej" F117. Co by ste cakali, ze sa Izrael budd chvalit, ze im najnovsiu ultra mega super stihacku takmer zostrelila otrhana SAA s raketou z cias Brezneva?

Kto donesie empiricky dokaz - fotky poskodenej F35 po stretnuti s vtakom, ma u mna velke plus a verejne podakovanie.
Schvalne som postol link na izraelske medium, nech usetrim opacne konspiracie - u nas je o tom akosi ticho.

avatar
stronger.p Datum: 18.10.2017 Čas: 16:48

@StandaBlabol :Tvrdí se tam, že Syřani dosáhli přímého zásahu F-35 raketou systému S-200. A Izraelci, že se snaží to poškození maskovat srážkou s čápem.

Tak každý normálně uvažující troll na obou stranách ví, že je to blbost. Pokud se něco takového doopravdy přihodilo, tak střepina se trefit....Pravdu se nedovíme, takže každý může věřit prohlášení jeho oblíbené strany :) anebo konspirovat :D

avatar
Sokrates Datum: 18.10.2017 Čas: 16:39

StandaBlabol: Tie články sa začali objavovať presne včera. Ak priemerná dĺžka tvojho života je 45-60 dní, ako u mravca, tak to samozrejme môžme považovať za starú konšpiráciu. :-) Z hľadiska dĺžky môjho života však ide skutočne o novú informáciu. :-)

avatar
StandaBlabol Datum: 18.10.2017 Čas: 16:34

to Sokrates:

není to nová konspirace, na webu už takové články jsou. Třeba: https://southfront.org/israel-hiding-state-art-f-35-warplane-hit-syrian-s-200-missile-reports/

Tvrdí se tam, že Syřani dosáhli přímého zásahu F-35 raketou systému S-200. A Izraelci, že se snaží to poškození maskovat srážkou s čápem.

A DJW není zlý ruský, ale hodný americký trol - konečně tu jednoho máme:) Z té historky totiž vyplývá, že Američani zkonstruovali stroj, který vydrží přímý zásah 220 kg bojovou hlavicí, vrátí se z mise a jeho poškození není větší než po střetu s ptákem. Teprve teď je jasné, že F-35 je nejlepší a nejodolnější(!) letadlo všech dob.

P.S. Alternativně se na raketách S-200 používali jaderné hlavice. Ale asi není pravděpodobné, že by F-35 přežila přímý zásah atomovkou, tak dobrá zase nebude, co?

avatar
stronger.p Datum: 18.10.2017 Čas: 15:35

@DJW to je tak nepravděpodobné, že se to doopravdy mohlo stát :). Pokud se tak stalo, tak je to pro S-200 hit století :D

avatar
Sokrates Datum: 18.10.2017 Čas: 15:16

DJW_: A nová konšpirácia je na svete. Gratulujem. :-D

Takže systém S-200, ktorý nedokázal nikdy zostreliť ani len izraelskú F-16 alebo F-15, teraz zostreľuje F-35. Ktoré mimochodom nedosiahli v izraelskom letectve ani počiatočné operačné spôsobilosti, takže len ťažko mohli byť poslané do Libanonu na prieskum. Nehovoriac o tom, že na tieto úlohy sa oveľa viac hodia izraelské F-15 so špecializovanými prieskumnými kontajnermi.

avatar
DJW_ Datum: 18.10.2017 Čas: 14:54

Zaujímavé je, že pár hodín po akcii F35 pri Sýrii IDF oznámili uzemnenie jednej F35 kvôli incidentu s "vtákom". Fotku samozrejmne nezverejnili.

Náhoda? :)

zdroj: http://www.kan.org.il/item/?itemId=23623

Alebo je to len ďalší proruský troll server, ktorý platí sám zlý zlý Putin?

avatar
Cpt. Morgan Datum: 18.10.2017 Čas: 13:14

A z dovodu, ze realne kona medvediu sluzbu hlavne prorusky zmyslajucim je nepravdepodobne, ze by sa jednalo o profi kremlo-trolla.
Posudzujuc podla efektu to skor vyzera, ze pojde o trolla plateneho vrahmi z volstritu :-).
Alebo su kremlaci taki babraci, ze sice aj dengy naleju, ale ich trolli su aj tak lamy.

Btw. neviete niekto aku ma Vega hlavicu, ci je to continuous rod, alebo prefragmented, ci aku?

avatar
raziel87 Datum: 18.10.2017 Čas: 12:54

2 JG

Nemusí být nikým finančně podporován. Dnešní školáci, kteří se zajímají i o něco jiného než jsou počítačové hry, zvládají divy. Spolužák ze zakládky dělá od 16 let pro Microsoft dvorniho hackera. Teď je mu 30 a bere 200 000 měsíčně.

2 fakta

Když už si s tim dáváte tolik práce, alespoň si zjistěte ty FAKTA, vaše argumenty jsou až příliš často děravý jak řešeto - prorusky smýšlejícím tim prokazujete medvědí službu

avatar
kubo4747 Datum: 18.10.2017 Čas: 12:52

V článku sa píše, že Sýria i cez všetky tieto útoky sa nedostala s Izraelom do vojny. Si myslím, že to je to posledné, čo by Asad potreboval, avšak nie je náhodou Sýria a Izrael stále vo vojne od Arabsko-Izraelskej vojny? Tuším podpísali iba dohodou o ukončení bojov, ale žiadna mierová zmluva. Alebo sa mýlim?

avatar
Míša Datum: 18.10.2017 Čas: 12:36

Nás proevropský s přístupnou IP adresou nikdo ani nevzpomene :D
Hlavně vše berte smrtelně vážně, protože diskuze je přeci veřejný manifest.

Váš jistě oblíbený sluníčkář.

avatar
Tesil Datum: 18.10.2017 Čas: 12:28

Tady je zajímavé to,že každý troll je proruský případně prokremelský. Tím nechci zpochybnit informace JG. Jenom čekám na odhalení nějakého proamerického trolla.
 
Ti samozřejmě existují taky, ale co víme, ne na AN. Doufáme, že někde působí i pročeští trollové. Admin.

avatar
StandaBlabol Datum: 18.10.2017 Čas: 12:11

Tak to jsem zklamán. Skoro bych čekal, že když už do toho někdo investuje čas a peníze, tak ty příspěvky jsou pak promyšlené a manipulativní. Ale ty bláboly, co ty vždycky nechá Fakta, než ho smáznou, to snad za tu námahu ani nestojí?

arr