Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Vojenská výzbroj

Izraelská odstřelovací puška DAN .338

Datum přidání 17.06.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na probíhající evropské vojenské výstavě Eurosatory 2014 představila izraelská zbrojovka IWI (Israel Weapon Industries) novou opakovací odstřelovací pušku DAN .338. Puška vznikala za úzké spolupráce se speciálními jednotkami izraelské armády.

Foto: Dan .338 / IWI

Foto: DAN .338 s optikou MEPRO MESLAS. / IWI

 

Na trhu je dostatek policejních a armádních odstřelovacích pušek od různých společností. Izraelci však věří, že DAN .338 si své zákazníky najde.

 

Normální přístup je vytvořit odstřelovačku jen pro dosažení maximální přesnosti, což však celý systém může udělat choulostivý. My jsme však spojili vysokou přesnost s robustností celé konstrukce,“ dočteme se v tiskových materiálech IWI.

 

Vývoj pušky DAN .338 probíhal od roku 2010. Na výstavě Eurosatory 2014 IWI představila pušku v ráži .338, tedy 8,6 mm × 70. V budoucnu však mají následovat opakovací pušky v rážích 7,62 mm × 51 (DAN .308) a 7,62 mm × 67 (DAN .300).

Foto: Dan .338 / IWI

Foto: Opakovací pušky jsou u ozbrojených sil oblíbené kvůli své přesnosti. / IWI

 

Náboje jsou umístěné v 10 raném zásobníku. Bezpečnostní prvky a pojistka zásobníku jsou oboustranné. Spoušť je dvojstupňová s nastavitelným odporem mezi 1 a 2 kg.

 

Tělo zbraně je vyrobeno z lehké a pevné slitiny hliníku. V těle je usazená volně plovouc hlaveň o délce 737 mm (29″). Zbraň bez zásobníku, optiky a příslušenství (např. dvounožka) váží 6,9 kg.

 

Hlaveň je lehce vyměnitelná bez použití speciálních nářadí. Šroubovanou úsťovou brzdu lze velmi rychle vyměnit za tlumič výstřelů.

 

DAN .338 dosahuje na vzdálenost 1200 m přesností menší než 1 MOA. Laicky řečeno, všechny střely na 1200 m zasáhnou terč o průměru 348 mm.

 

Foto: Dan .338 / IWI

Foto: DAN .338 v detailu. Klikni pro větší obrázek. / IWI

 

Na zbrani najdeme řadu montážních lišt. Horní montážní lišta dovoluje použití v tandemu optiky a termovizního zaměřovače. Dolní lišta slouží k uchycení dvojnožky.

 

Pažba je sklopná s nastavitelnou lícnicí a patkou pažby. Celková délka zbraně je 1280 mm, se sklopenou pažbou 1030 mm.

 

Na výstavě Eurosatory 2014 je zbraň vystavená společně s optikou MEPRO MESLAS. Zaměřovač v sobě kombinuje klasickou optiku s 10 násobným zvětšením, laserový dálkoměr a balistický počítač. Zaměřovač měří vzdálenost i výškový úhel. K dispozici jsou také senzory pro měření teploty, vlhkosti nebo nadmořské výšky.

 

Zdroj: The Firearm Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Draky Datum: 17.06.2014 Čas: 17:35

když bude mít nastarosti nákupy armáda a ne nějakej náměstek z ministerstva co přežil 5 ministů, třebas se rozpočet nerozkrade a budou si moct koupit pořádný pušky :)

avatar
kenumis Datum: 17.06.2014 Čas: 17:15

zajímavá zbraň, nevypadá vůbec zle..... no a když se vybírá ta nová odstřelovačská puška pro AČR, myslím, že by se armádní nákupčí měli zamyslet i na touto variantou

arr