Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izraelská protivzdušná obrana spoléhá na lasery

Datum přidání 01.02.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Schopnost bránit se před raketovými útoky je v případě Izraele otázkou „života a smrti“. Izrael dokáže ničit střely mířící na jeho území, ale za cenu neúměrných finančních nákladů. Izraelská firma Rafael Advanced Defense Systems proto vyvíjí „konečnou“ zbraň protiraketové obrany – laser.

Foto: Iron Dome v akci; ilustrační foto / Rafael

Foto: Iron Dome v akci; ilustrační foto / Rafael

 

Vývoj laserových zbraní není ani tak otázkou prestiže nebo výsledkem rozmarnosti vojenských stratégů. Laserové zbraně slibují jednu obrovskou výhodu – jejich provoz je řádově levnější, než u systémů s podobným posláním.

 

Příkladem nechť je Izrael. Hamás a Hizballáh pravidelně útočí na izraelské území pomocí střel krátkého dosahu jako jsou Kassám nebo derivátů raket „Katuša“. Každá z raket vyjde na přibližně 1000 dolarů (20 000 Kč).

 

Obranu proti těmto útokům má na starosti izraelský systém Iron Dome. Podle listu The Time od Israel jedna antiraketa přitom stojí 100 000 dolarů (2 000 000 Kč). Iron Dome tak ignoruje všechny cíle menší než rakety a střely mířící mimo obytné oblasti. Třeba také připomenout, že dvě z deseti útočících raket Iron Dome nedokáže zničit.

 

Řešením se může stát vyvíjený mobilní laser HELWS ( High-Energy Laser Weapon System) od izraelské firmy Rafael. Laser spadá do kategorie zbraní C-RAM (Counter Rocket, Artillery, Mortars) a C-UAV (Counter-Unmanned Aerial Vehicles), tedy zbraní schopných působit pro raketové, dělostřelecké a minometné munici a proti bezpilotním letadlům.

 

Laser HELWS bude začleněn do nového systému protivzdušné obrany Iron Beam. Úkolem Iron Beam je doplňovat Iron Dome, především tam, kde je třeba okamžitá reakce. Příkladem je například město Sderot, které se nachází jen 4 kilometry od hranice Gazy. Iron Dome nedokáže na útoky na město Sderot zareagovat.

 

Iron Beam (Železný paprsek) má tvořit nejnižší pátou vrstvu protivzdušné obrany Izraele. Doplňovat tak bude systémy Iron Dome (Železná kopule), David´s Sling (Davidův prak) a nejvýkonnější Arrow 2 a Arrow 3 (Šíp 2/3).

 

Parametry laseru HELWS nejsou známé. Ví se, že se jedná o polovodičový laser schopný ničit RAM munici na vzdálenost 7 kilometrů. Vývoj laseru je již téměř dokončen. Pokud půjde vše podle plánu první systémy Iron Beam rozmístí Izrael již v průběhu příštího roku.

 

Zdroj: Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
shal Datum: 04.02.2014 Čas: 18:16

Představit by ten systém měli už tento týden v Singapuru.

avatar
Hrobař Datum: 04.02.2014 Čas: 16:22

Vážně by mě zajímal výkon laseru. Hlavně kvůli poměru výkon/mobilita. Snad ho časem odtajní. Jinak Izrael je ideální pro testování tohoto tipu technologií.

avatar
shal Datum: 01.02.2014 Čas: 14:34

Navíc Adam je ve fázi prototypování a Izraelci už to mají asi prakticky hotové, když to chcou v roce 2015 nasazovat.

avatar
shal Datum: 01.02.2014 Čas: 14:33

Je schopný ničit munici ze 7 kilometrů? TO je úžasný výsledek. Systém ADAM, který vyvíjí Lockehead Martin pro americkou armádu je schopný detekovat cíl na 5 kilometrů a ničit ho na 2 a půl. Pravděpodobně budou asi i jiné náklady na provoz a pořízení, když je ten systém o tolik účinnější.

arr