Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izraelská průzkumná sonda Hovermast

Datum přidání 23.06.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na výstavě Eurosatory 2014 si odbyl mezinárodní premiéru izraelský průzkumný prostředek Hovermast od firmy Sky Sapience. Unikátní sonda Hovermast dokáže vystoupat do výšky několik desítek metrů a dlouhodobě poskytovat průzkumné a zpravodajské informace o svém okolí.

Foto: Hovermast lze nasadit ve dne i v noci. / Sky Sapience

Foto: Hovermast lze nasadit ve dne i v noci. / Sky Sapience

 

Sky Sapience dokončil vývoj průzkumného systému Hovermast v roce 2013. V současné době již Hovermast prokazuje své kvality v Izraelských obranných silách IDF (Israel Defense Forces).


Koncepce Hovemast je geniálně jednoduchá – jde de facto o bezpilotní kvadrokoptéru s dvojici centrálních protiběžných rotorů. Stroj je však napevno spojen s pozemní stanicí pomocí napájecího a datového kabelu.


Ač se pevné uchycení může zdát jako nevýhoda, opak je pravdou. Kabel dokáže elektrické motory sondy napájet „libovolně" dlouhou dobu. Hovermast tak není nijak omezen palubní baterií nebo zásobou paliva.

Foto: Samozřejmostí je úzké spolupráce s vojenskou technikou. / Sky Sapience

Foto: Samozřejmostí je úzká spolupráce s vojenskou technikou. / Sky Sapience

 

Sonda je navíc propojená s pozemní stanicí datovým optickým kabelem s teoretickou rychlostí až 40 Gbit/s. Rychlost optického kabelu s přehledem postačuje k přenosu videa v ultra vysokém rozlišení (Ultra HDTV).


Absence bezdrátového přenosu navíc zamezuje velkému elektromagnetickému vyzařování. Přenos ze sondy do pozemní stanice tak nemůže být sledován nebo rušen.


Hmotnost celého systému, tedy pozemní stanice i sondy, je 300 kg. Díky kompaktní velikosti a vlastnímu zdroji energie lze celý systém umístit na korbu lehkého terénního auta, malé lodě nebo kdekoliv na zemi. Sondu lze použít i při pohybu vozidla.


Operační výška sondy Hovermast je 50 metrů, ale dle potřeby může vystoupat výše. Problémem není ani vítr do rychlosti 50 km/h. Při velkém větru lze sondu, na rozdíl od běžného stožáru, velmi rychle a bezpečně stáhnout. Ostatně sonda dokáže fungovat i při sklonu 20° od svislé osy.

Video: Testy prokázaly vyzrálost konceptu. / YouTube

 

Hlavním posláním systému Hovermast je průzkum, sledování a sběr zpravodajských informací. Sonda není klasifikovaná jako létající prostředek, takže ji lze velmi snadno použít i ve městech. Podobný systém navíc ocení nejen vojáci, ale i policisté nebo hasiči.


Koncepce ale nabízí mnohem širší použití ve vojenství. Celková nosnost 6 kg dovoluje na sondu umístit nejrůznější vybavení - od kamer přes termovizi až po laserové značkovače.


Pomocí laserového značkovače dokáže Hovermast například zaměřit techniku protivníka. Vlastní pozemní jednotky tak mohou zůstat kryté a vystřelovat nejrůznější řízené střely do prostoru nad protivníkem. Pomocí malé sondy Hovermast, tyčící se například nad stromy, pak lze střely přesně navádět na cíl.

 

Zdroj: Sky Sapience

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr