Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izraelské obrněné vozidlo CombatGuard

Datum přidání 05.06.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila nové vysoce mobilní obrněné vozidlo CombatGuard. Podle firemních materiálů se CombatGuard pyšní bezprecedentní kombinací mobility, rychlosti a balistické ochrany.

Foto: CombatGuard / IMI

Foto: CombatGuard / IMI

 

Diváci poprvé nové vozidlo uvidí na vojenské výstavě Eurosatory 16. června letošní roku. Podle IMI se CombatGuard hodí jak do konfliktů vysoké intenzity, tak i do stabilizačních a mírových operací.

 

CombatGuard je vysoce modulární vozidlo, na které lze umístit širokou škálu zbraní a účelového vybavení. IMI nabízí nejrůznější verze svého vozidla, včetně průzkumné, velitelské, zpravodajské a spojovací.

 

Foto: Zatím jsou o vozidle k dispozici pouze obecné informace. / YouTube

 

Vysoce modulární je také balistická ochrana. Vzhledem k předpokládané misi a stupni ohrožení lze pomocí odnímatelných plátů zvyšovat nebo snižovat balistickou ochranu „dle libosti“. Proč snižovat? Nižší hmotnost se příznivě projevuje například na spotřebě i životnosti jednotlivých dílů auta.

 

Balistickou ochranu navíc zvyšuje aktivní obranný systém. Podle izraelských novin ynet.com, podobně jako Trophy umístěný na tancích Merkva, dokáže systém odhalit hrozby (RPG, řízené střely) na dlouhou vzdálenost a aktivně proti ním působit.

 

Zajímavě je řešená samonosná karosérie. Vojáci sedí uvnitř pancéřové schránky a přední/zadní kola jsou umístěná mimo schránku. V případě najetí na minu tak hlavní energie výbuchu směřuje mimo prostor posádky. Konstrukce CombatGuard údajně vykazuje skvělou ochranu proti pokročilým hrozbám, jako je výbuchem formovaný projektil EFP (Explosively Formed Penetrator).

 

Foto: CombatGuard / IMI

Foto: CombatGuard dokáže překonávat extrémní terén. / IMI

 

Výsadek nesedí jako v dalších vozidlech podobné kategorie za sebou, ale zády k sobě. Posádka bez přesedání může vést palbu z ručních palných zbraní skrze střílny nebo ovládat zbraně lafetované na vozidle. Široké vstupní dveře také velmi usnadňují nastupování a vystupování z vozidla.

 

Podle oficiálních materiálů vozidlo váží 6 tun (nezmiňuje se ale úroveň balistické ochrany). Uvnitř vozidla najde místo až 6 vojáků nebo 1,2 tun nákladu. Pozdější verze pojmou až osm vojáků.

 

Auto pohání dieselový motor Chevy Cobra o výkonu 220 kW (300 koní). Motor přes čtyřstupňovou automatickou převodovku pohání všechny čtyři obří 54“ kola. Maximální rychlost na cestě je velmi slušných 150 km/h, v terénu 120 km/h.

 

Foto: CombatGuard / IMI

Foto: Vstup do prostoru posádky je vynikající. / IMI

 

Velká a široká kola poskytují výbornou mobilitu a trakci i na nezpevněném povrchu, jako je písek, bahno nebo jinak členitý terén. Podle firemních materiálů CombatGuard dokonce v určitých podmínkách překonává pásová vozidla.

 

CombatGuard bez problému dokáže překonat až 1,5 metrů hluboký brod a zdolat stoupání o sklonu 66°. Při jízdě vpřed nebo vzad nejsou problém překážky vysoké až 0,8 metrů.

 

Již v následujících měsících mají izraelští vojáci začít s CombatGuard trénovat. V izraelské armádě vozidlo poslouží ke střežení hranice, patrolování ale i k manévrování v pozemním boji.

 

Zdroj: ynet.com, Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Longsword Datum: 05.06.2014 Čas: 17:16

... proc mi tohle auticko pripomina Batmobile z Dark Knighta?
Kazdopadne zajimava konstrukce, jsem zvedavy jen na ty pneumatiky, ty (sarkasmus ON) ty rozhodne nebudou primarnim tercem pripadnych utocniku (sarkasmus OFF, mozna ...). Kazdopadne bude zajimave vedet, co si o tomhle aute povedi budouci uzivatele ...

avatar
stetula Datum: 05.06.2014 Čas: 14:02

neznám sice cenu, ale tohle by se mě líbilo ve výzbroji naší armády místo Iveca

arr