Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelské speciální jednotky již operují v pásmu Gazy

Datum přidání 19.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Příslušníci izraelské armády zřejmě již operují v pásmu Gazy. Má jít o členy elitních speciálních oddílů, kteří převlečení za místní obyvatele pátrají po podzemních úkrytech raket dlouhého doletu, kterými disponuje islamistické hnutí Hamás, kontrolující tuto enklávu. Napsal to včera britský deník The Sunday Times.

Gaza 2012

Foto: Izraelský voják se u hranic Gazy připravuje na možnou akci / věsti.ru

 

Jak v souvislosti s posledním vývojem v této oblasti uvedla agentura Reuters, izraelský premiér Benjamin Netanyahu v neděli prohlásil, že izraelská armáda je připravena výrazně rozšířit své operace proti pásmu Gazy. Zda se Tel Aviv k rozsáhlé pozemní ofenzívě proti islamistickým radikálům v pásmu Gazy skutečně odhodlá, ale zatím není jasné.

 

Agentura Reuters citovala izraelského vicepremiéra Moshe Yaalona, který na Twitteu, napsal, že „pokud se situace na jihu země uklidní, a nebudou sem dopadat žádné rakety, ani nebude docházet k žádným teroristickým útokům, řízeným z pásma Gazy, tak nezaútočíme“.

 

Americký prezident Barack Obama v neděli prohlásil, že bude lepší vyhnout se izraelské pozemní invazi do Gazy. Současně ale řekl, že zodpovědnost za to, zda Hamás zastaví raketové ostřelování Izraele, leží na Egyptu a Turecku, které toto militantní islamistické hnutí podporují.

 

Neexistuje žádná země na světě, která by tolerovala přeshraniční ostřelování svých občanů raketami“, uvedl Obama na tiskové konferenci během své návštěvy Thajska. „Takže plně podporujeme právo Izraele na sebeobranu,“ dodal.

 

 

Video: Likvidační akce Izraele, kdy byl zabit Ahmad Džabarí, velitel Brigád mučedníka Izzuddína Kásama. / YouTube

 

Vrcholní politici v Tel Avivu přitom neplánují, že by po případném zásahu jejich pozemních jednotek v této enklávě došlo k změně statusu pásma Gazy. S odvoláním na izraelského prezidenta Šimona Perese to uvedl ruský internetový zpravodajský server vesti.ru.

 

Obdobně se koncem minulého týdne v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy vyjádřila izraelská velvyslankyně v Moskvě, když řekla, že „pokud tam (v pásmu Gazy – poznámka redakce) bude provedena pozemní operace, tak bude trvat jenom nezbytnou dobu. Izrael neplánuje, že by jeho armáda v pásmu Gazy zůstala.

 

Poslední desítky hodin přitom ukázaly, že navzdory zvýšenému diplomatickému úsilí se obě strany zatím nepřiblížily možnosti uzavřít příměří. Dosáhnout pokroku v celé záležitosti se nedaří ani Egyptu, který v minulosti fungoval jako prostředník během konfliktů mezi Izraelci a Palestinci.

 

A to přesto, že se egyptský prezident Mohamed Mursi v neděli setkal s vůdcem politického křídla Hamánu Khaledem Meshaalem a Ramadánem Shallahem, vůdcem Islámského džihádu, který se přihlásil k raketovému útoku na Tel Aviv. Z informací, jež se dostaly na veřejnost však není jasné, s jakým výsledkem schůzka skončila.

 

Merkava 4Foto: Izraelský tank u hranic s pásmem Gazy / vesti.ru

 

Jak tato agentura dále uvedla, blízký Meshaalův spolupracovník Izzat Risheq, na své stránce v sociální síti Facebook uvedl, že Hamas by souhlasil s příměřím až poté, kdy by Izrael „zastavil svou agresi a ukončí svou politiku cílených atentátů a blokády Gazy."

 

Známy nejsou ani výsledky nedělní neoficiální schůzky mezi zástupci tajných služeb Egypta a Izraele, ke které mělo dojít podle informací ruské tiskové agentury RIA v neděli v prostorách káhirského mezinárodního letiště.

 

Server vesti.ru v noci na dnešek s odvoláním na vyjádření izraelského prezidenta Šimona Perese také uvedl, že Hamás odmítl návrh Tel Avivu na oboustranné ukončení ostřelování a uzavření příměří.

 

Zdroj: The Sunday Times, Reuters, RIA, Vesti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Manix Datum: 20.11.2012 Čas: 22:22

Zadní část pojezdového ústrojí je chráněna pomocí tzv. "slat armour", tedy mřížovou ochranou účinnou zejména proti kumulativním střelám.

avatar
petr Datum: 20.11.2012 Čas: 17:46

no bohuzel napriklad Island verejne podporuje HAMAS!!!!!!! Islandska media podporuji verejne Hamas a odsuzuji IZRAEL za vse!!! Nikdy zadna zminka o utocich Hamas na Izrael,jen pokud Izrael zautoci tak media jsou plna toho jaky IZRAEL JE NACISTICKY STAT

avatar
oxmyx Datum: 20.11.2012 Čas: 14:27

stroup:
Tak blbost. Teď jsem se na tu fotku díval zvětšeně a ten poslední díl je zavěšená odlehčená balistická ochrana.
Promiň stroupe za mystifikaci.

avatar
oxmyx Datum: 20.11.2012 Čas: 13:52

Jo Dipe, to na čí straně jsou USA, nám dokonale předvedli v Kosovu.

stroup (a ostatní):
ta mříž je železná kostrukce na která drží pláty pancíře, aby nerozmlátily kola a pásy. Zadní díly se občas sundávají aby se odlehčil zadek a tank se nezahrabával do písku.

avatar
Ondřej Matějka Datum: 19.11.2012 Čas: 23:18

To je ochrana proti kumulativním střelám, tu mříž to poškodí ale střela vybuchne ještě před důležitym vybavenim tanku.

avatar
Deadog Datum: 19.11.2012 Čas: 22:53

to stroup : presne nevim ,ale domnivam se ze pancirem kryjou nejdulezitejsi casti tanku ,motor a posadku , ty mrize jak rikas , sou ochrana proti RPG ,a duvod ,treba ho chteli trochu odlehcit a nebo ulehcit odsypavani materialu z pasu ,precejenom ta zadni cast uz neni tak dulezita ,nic tam v podstate neni ,jen 4sedacky pro pechotu ,spise pro takovy nouzovy presun

avatar
liberal shark Datum: 19.11.2012 Čas: 20:43

Možná není nutné vyhladit palestinské araby, ale určitě je nutné vyhladit Hammás a Fatáh. izraelským arabům se daří docela dobře, tak by se snad i arabové z Gazy mohli úspěšně integrovat.

avatar
stroup Datum: 19.11.2012 Čas: 18:13

teda netýká se to moc článku, spíš jen fotky tanku u něj.. nevíte někdo proč má Merkava poslední dva díly bočního pancíře přes pásy (jakže se tomu nadává odborně?) nahrazeny jakousi mříží?

avatar
Dip Datum: 19.11.2012 Čas: 17:27

Dobrý článek. Škoda, že takové články nejsou v klasických medií, které informují velmi povrchně, někdy i lživě.

Nevím jestli je vyhlazení arabů tím nutným směrem. Stačilo by kdyby EU přestala tolerovat a financovat teroristické organizace a rozdávat peníze "utečencům". A postavila se proti nim tvrdě a bez kompromisů. Některé státy by se měli konečně rozhodnout na čí straně to vlastně jsou a přestat dělat politiku "nekonečných diplomatických jednání".

avatar
Barv Datum: 19.11.2012 Čas: 16:56

Tak šup pro prášky, Adolfe, uklidit v kleci a do hajan.

avatar
courage Datum: 19.11.2012 Čas: 16:46

Jediné řešení je vyhlazení pásma Gazy,vyhlazení všech palestincu a arabů ze světa jinak nás nečeká nic dobrého.Postupně se jim bude ve všem ustupovat až nebudeme mít ani vlastní zemi..Multikulturalismus je absolutní blbost..

arr