Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Události

Izraelsko-americké cvičení Austere Challenge 2012

Datum přidání 19.11.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Michal Polák

14. listopadu došlo k úspěšnému zakončení izraelsko-amerického cvičení Austere Challenge 2012. Hlavním úkolem byl nácvik koordinace mezi oběma armádami proti řadě simulovaným raketovým útokům. Vyzkoušeny byly systémy Iron Dome, Arrow a také nedávno modernizovaný Patriot. Cvičení se uskutečnilo v době zvýšeného napětí v celé oblasti.

Austere Challange 2012

Foto: Izraelský ministr obrany Ehmud Barak s příslušníky izraelské a americké armády u postavení systému Patriot poblíž Jeruzaléma / EUCOM


Odložené cvičení Strohá výzva

Cvičení Austere Challenge 2012 (v překladu Strohá výzva) bylo původně plánované již na letošní duben. Nakonec však proběhlo mezi koncem října a závěrem druhého listopadového týdne.

 

Hlavním cílem byl nácvik vzájemné spolupráce mezi armádou Spojených států amerických a Izraelem. Cvičení se účastnilo přímo více než 4 500 osob a po technické stránce se zaměřovalo na otestování protivzdušné obrany formou simulovaných útoků na několika hypotetických frontách na izraelském území.

 

Téměř symbolicky po ukončení cvičení následovaly, v reakci na zvýšenou intenzitu odstřelování izraelského území raketami, přesné letecké údery na vybrané pozice hnutí Hamás v pásmu Gazy. Při cvičení testovaný protiraketový systém Iron Dome určený proti menším raketám tak nyní vzdoruje skutečným raketovým útokům na Izrael a v bojovém stavu jsou také baterie systémů Patriot.

 

Video: Cvičení Austere Challenge 2012 / YouTube


Napětí v oblasti Blízkého východu

Austere Challenger 2012 se odehrálo v době zvýšeného napětí v oblasti. Turecko právě stahovalo k hranicím se Sýrií velké počty techniky, hnutí Hamás z pásma Gazy zvyšovalo intenzitu odstřelování izraelského území a íránské vzdušné síly se v mezinárodním vzdušném prostoru mimo jiné pokusily sestřelit americký bezpilotní letoun. Na druhou stranu cvičení bylo zaměřeno ryze na nácvik obranných operací a použití protiraketových a protiletadlových systémů, které nemohou být použity k útoku.

 

Obranný charakter cvičení potvrzoval i seznám použité techniky. Protiraketový systém Iron Dome je určen proti menším raketám, systém Patriot PAC-3 je možno použít proti balistickým raketám krátkého doletu nebo proti letounům. Výkonově nejvýše postavený izraelský systém Arrow 3 je schopen zasahovat ještě výkonnější balistické rakety a to ve výšce nad 100 kilometrů.

 

Do cvičení se mělo zapojit také izraelské námořnictvo, jehož korvety tříd Sa'ar 5 a raketové čluny Sa'ar 4.5 jsou taktéž vybaveny protivzdušnými systémy.

 

Video: Cvičení Austere Challenge 2012 / YouTube


Společné cvičení i přes rozdílné pohledy na Írán

V souvislosti s vyhrocením situace a nedávným cvičením se stále více diskutuje nad preventivním úderem na íránská jaderná zařízení. Zatímco Spojené státy americké chtějí tvrdší sankce, Izrael podporuje vojenskou akci. V jejím případě by však s největší pravděpodobností došlo k odvetnému úderu na izraelské území pomocí íránských balistických raket Šaháb, právě proti nimž byl mimo jiné vyvinut protiraketový systém Arrow 3.

 

Nyní navíc přišla Mezinárodní agentura pro atomovou agenturu s tím, že Íránci zvyšují své výrobní kapacity pro obohacování uranu. Existuje proto důvodné podezření, že Írán bude schopen již brzy vyrábět atomové bomby, což by znamenalo změnu rovnováhy sil v oblasti.

 

Ačkoliv sami Íránci tvrdí, že uran obohacují pro civilní účely, na druhou stranu vedou ostrou rétoriku vůči židovskému státu. Na něj přitom v současné době dopadají rakety Fajr-5, které pocházejí právě z Íránu a odkud se zřejmě dostaly do rukou teroristické skupiny Hamás.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Petr Datum: 04.12.2012 Čas: 10:30

Pokud Irán vystřelí jadernou hlavici na Izrael, vyřeší po teoretickém zásahu i problémy Palestinců. \Takže to si fakt pomůže.\

avatar
palo Datum: 19.11.2012 Čas: 20:43

izrael je malicky, ak sa iranu podari vyrobit atomovky a rozhodne sa zautocit, izrael skoncil. zautocit na nepriatela preventivne je pre nich jedna z mala moznosti

avatar
courage Datum: 19.11.2012 Čas: 10:14

Izraeli už nezbývá moc času.Írán je pořad blíž k at bombě.Po oslabení hamásu to přijde.Držím pěsti IDF

arr