Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelsko-palestinská kybernetická válka

Datum přidání 07.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Konflikt mezi Palestinci a Izraelem trvá už od poloviny minulého století a jeho nejviditelnějším projevem jsou střety ozbrojených složek. V poslední době se tento zápas přelévá na nové bojiště, do kyberprostoru. Jak Izraelci, tak Palestinci jsou v této oblasti velmi činní.

Foto: Rakety odpálené z pásma Gazy. / Israel Defense Forces

Foto: Rakety odpálené z pásma Gazy (2014); ilustrační foto / Israel Defense Forces


Poslední velký střet na virtuálním bojišti proběhl 9. dubna tohoto roku, kdy izraelští hackeři napadli palestinské registry obyvatel obsahující osobní data více jak čtyř milionů Palestinců a zveřejnili osobní údaje 700 zaměstnanců palestinské samosprávy a novinářů. Izraelský kybernetický útok byl odvetou za akci palestinských hackerů ze 7. dubna, kdy Palestinci napadli weby izraelského premiéra, ministerstva obrany, školství, tajné služby Šin Bet, finanční burzy a tel avivské policie.


Tyto kyberútoky mohou mít stejný zničující dopad jako běžné konvenční měření sil mezi oběma rivaly. Zejména útoky na sítě bezpečnostních složek mohou být potenciálně velmi nebezpečné a přímo ohrožovat národní bezpečnost. Tento boj mezi mozky bezpečnostních služeb každým dnem sílí. Obě strany provádějí útoky a protiútoky, snaží se získávat data a informace o svých protivnících.


Podle vyjádření představitelů palestinských bezpečnostních sborů se jejich hackerům podařilo odhalit poměrně velké množství izraelských agentů v Gaze, kteří byli Izraelci rekrutováni a řízeni skrze specifické weby. Povedlo se to díky prolomení ochrany serverů izraelských bezpečnostních služeb a získání seznamu jejich agentů v Gaze.


Palestinský IT expert Ashraf Mushtaha uvedl pro web Al-Monitor, že izraelské zpravodajské služby používají internet a sociální sítě pro vedení psychologické války proti Palestincům a verbování agentů. Využívají toho, že velké množství Palestinců si neuvědomuje své rizikové chování na síti, podceňují zabezpečení svých počítačů a opomíjejí schopnosti izraelských bezpečnostních služeb.


Izraelcům se díky práci IT expertů daří odhalovat i některé hledané Palestince. V dubnu 2014 se tak podařilo nalézt úkryt Hamzy Abu al-Haiji, vysoce postaveného člena Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma, ozbrojeného křídla Hamasu. Izraelské armádě se podařilo lokalizovat al-Haiju pomocí jeho facebookového účtu a následně ho zlikvidovat.


Izraelci se na síti také snaží eliminovat projevy palestinských aktivistů tím, že napadají jejich účty na sociálních sítích, blokují a napadají palestinská diskuzní fóra atd. Významnou aktivitou izraelských agentů je také vyhledávání informací o možných útocích na Izrael nebo jejich podněcování. V prosinci minulého roku izraelská policie zatkla vetší množství Palestinců v Jeruzalémě za jejich vyjádření na sociálních sítích, kde plánovali a podněcovali k útokům na Izrael.


Podle vyjádření palestinského aktivisty Mokhlise Borzoka, izraelské bezpečnostní služby také využívají oficiální webové stránky a účty na sociálních sítích patřících izraelským vládním představitelům a úřadů. Tyto účty a weby, ač se tváří jako soukromé, jsou ve skutečnosti pod dohledem bezpečnostních služeb, které monitorují jejich návštěvnost a jakékoliv příspěvky, které se na nich objeví ve snaze vystopovat potenciální hrozby. V říjnu minulého roku zveřejnila Hamasem vedená organizace Palestine Dialogue Forum zprávu o izraelském náboru agentů skrze internet.

 

Palestinská strana má v tomto konfliktu jistou nevýhodu, neboť akce jejich hackerů nejsou podřízeny jedné autoritě a mnohdy se jedná o soukromou iniciativu jednotlivých skupin nebo osob. Hamas také údajně zřídil tajnou jednotku hackerů, která by měla hlídat zabezpečení palestinských sítí, odhalování izraelských útoků a plánování a provádění odvetných akcí.


Jeden palestinský bezpečnostní pracovník webu Al-Monitor sdělil, že v Gaze bylo za poslední roky zatčeno množství izraelských agentů naverbovaných skrze internet a sociální sítě, kteří byli Izraelci pověřeni napadat počítače palestinské samosprávy, nacházet zadní vrátka v operačních systémech a umožnit tak přístup izraelským IT expertům k obsahu jejich harddisků a informacím na serverech.


Poslední vývoj naznačuje, že konflikt mezi Palestinci a Izraelem se na určitý čas přesunul na virtuální bojiště a místo pušek a vojáků se dostávají ke slovu počítače a IT experti. Je to celkem pochopitelné, neboť Hamas je ve složité situaci. Írán, který Hamas podporoval skrze libanonský Hizballah přestává Hamasu dodávat zbraně a dotovat jeho činnost.

 

Souvisí to s válkou v Sýrii, kdy Írán a Hizballah stojí na straně prezidenta Asada, který je Alawita, zatímco Hamas, jako sunnitské hnutí má ideologicky blíže k povstalcům. Do budoucna se teprve uvidí, jak dlouho se bude bojovat ve virtuálním světě a kdy se o slovo opět přihlásí konvenční zbraně.

 

Zdroj: Al-Monitor

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr