Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Izraelsko-palestinská kybernetická válka

Datum přidání 07.08.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Konflikt mezi Palestinci a Izraelem trvá už od poloviny minulého století a jeho nejviditelnějším projevem jsou střety ozbrojených složek. V poslední době se tento zápas přelévá na nové bojiště, do kyberprostoru. Jak Izraelci, tak Palestinci jsou v této oblasti velmi činní.

Foto: Rakety odpálené z pásma Gazy. / Israel Defense Forces

Foto: Rakety odpálené z pásma Gazy (2014); ilustrační foto / Israel Defense Forces


Poslední velký střet na virtuálním bojišti proběhl 9. dubna tohoto roku, kdy izraelští hackeři napadli palestinské registry obyvatel obsahující osobní data více jak čtyř milionů Palestinců a zveřejnili osobní údaje 700 zaměstnanců palestinské samosprávy a novinářů. Izraelský kybernetický útok byl odvetou za akci palestinských hackerů ze 7. dubna, kdy Palestinci napadli weby izraelského premiéra, ministerstva obrany, školství, tajné služby Šin Bet, finanční burzy a tel avivské policie.


Tyto kyberútoky mohou mít stejný zničující dopad jako běžné konvenční měření sil mezi oběma rivaly. Zejména útoky na sítě bezpečnostních složek mohou být potenciálně velmi nebezpečné a přímo ohrožovat národní bezpečnost. Tento boj mezi mozky bezpečnostních služeb každým dnem sílí. Obě strany provádějí útoky a protiútoky, snaží se získávat data a informace o svých protivnících.


Podle vyjádření představitelů palestinských bezpečnostních sborů se jejich hackerům podařilo odhalit poměrně velké množství izraelských agentů v Gaze, kteří byli Izraelci rekrutováni a řízeni skrze specifické weby. Povedlo se to díky prolomení ochrany serverů izraelských bezpečnostních služeb a získání seznamu jejich agentů v Gaze.


Palestinský IT expert Ashraf Mushtaha uvedl pro web Al-Monitor, že izraelské zpravodajské služby používají internet a sociální sítě pro vedení psychologické války proti Palestincům a verbování agentů. Využívají toho, že velké množství Palestinců si neuvědomuje své rizikové chování na síti, podceňují zabezpečení svých počítačů a opomíjejí schopnosti izraelských bezpečnostních služeb.


Izraelcům se díky práci IT expertů daří odhalovat i některé hledané Palestince. V dubnu 2014 se tak podařilo nalézt úkryt Hamzy Abu al-Haiji, vysoce postaveného člena Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma, ozbrojeného křídla Hamasu. Izraelské armádě se podařilo lokalizovat al-Haiju pomocí jeho facebookového účtu a následně ho zlikvidovat.


Izraelci se na síti také snaží eliminovat projevy palestinských aktivistů tím, že napadají jejich účty na sociálních sítích, blokují a napadají palestinská diskuzní fóra atd. Významnou aktivitou izraelských agentů je také vyhledávání informací o možných útocích na Izrael nebo jejich podněcování. V prosinci minulého roku izraelská policie zatkla vetší množství Palestinců v Jeruzalémě za jejich vyjádření na sociálních sítích, kde plánovali a podněcovali k útokům na Izrael.


Podle vyjádření palestinského aktivisty Mokhlise Borzoka, izraelské bezpečnostní služby také využívají oficiální webové stránky a účty na sociálních sítích patřících izraelským vládním představitelům a úřadů. Tyto účty a weby, ač se tváří jako soukromé, jsou ve skutečnosti pod dohledem bezpečnostních služeb, které monitorují jejich návštěvnost a jakékoliv příspěvky, které se na nich objeví ve snaze vystopovat potenciální hrozby. V říjnu minulého roku zveřejnila Hamasem vedená organizace Palestine Dialogue Forum zprávu o izraelském náboru agentů skrze internet.

 

Palestinská strana má v tomto konfliktu jistou nevýhodu, neboť akce jejich hackerů nejsou podřízeny jedné autoritě a mnohdy se jedná o soukromou iniciativu jednotlivých skupin nebo osob. Hamas také údajně zřídil tajnou jednotku hackerů, která by měla hlídat zabezpečení palestinských sítí, odhalování izraelských útoků a plánování a provádění odvetných akcí.


Jeden palestinský bezpečnostní pracovník webu Al-Monitor sdělil, že v Gaze bylo za poslední roky zatčeno množství izraelských agentů naverbovaných skrze internet a sociální sítě, kteří byli Izraelci pověřeni napadat počítače palestinské samosprávy, nacházet zadní vrátka v operačních systémech a umožnit tak přístup izraelským IT expertům k obsahu jejich harddisků a informacím na serverech.


Poslední vývoj naznačuje, že konflikt mezi Palestinci a Izraelem se na určitý čas přesunul na virtuální bojiště a místo pušek a vojáků se dostávají ke slovu počítače a IT experti. Je to celkem pochopitelné, neboť Hamas je ve složité situaci. Írán, který Hamas podporoval skrze libanonský Hizballah přestává Hamasu dodávat zbraně a dotovat jeho činnost.

 

Souvisí to s válkou v Sýrii, kdy Írán a Hizballah stojí na straně prezidenta Asada, který je Alawita, zatímco Hamas, jako sunnitské hnutí má ideologicky blíže k povstalcům. Do budoucna se teprve uvidí, jak dlouho se bude bojovat ve virtuálním světě a kdy se o slovo opět přihlásí konvenční zbraně.

 

Zdroj: Al-Monitor

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr