Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelský Barak 8: Kladivo na supersonické střely Jachont

Datum přidání 11.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) ve spolupráci s izraelským ministerstvem obrany poprvé otestovala raketový obranný systém Barak 8 AMD. Protiletecký a protiraketový systém Barak 8 AMD poskytuje ochranu před letadly, vrtulníky i raketovou municí, včetně obávaných supersonických protilodních střel, jako je ruských Jachont nebo čínský CX-1.

Foto: Systém Barak 8. / IAI

Foto: Systém Barak 8. / IAI

 

Izrael a Indie společně

Test se uskutečnil v pouští Negev v Izraeli. Střela úspěšně zachytila a zničila cíl simulující bojový letoun. Během zkoušky se otestovala nejen samotná střela, ale i radar s plošnou fázovou anténou, i velitelský, řídící a komunikační systém.


V Negevské poušti byli přítomni zástupci indické státní vývojové organizace DRDO (Defence Research and Development Organisation), která se za indickou stranu podílí na vývoji. „Jde o důležitý milník ve spolupráci mezi Indii a Izraelem ve vývoji pokročilého vzdušného systému Barak 8," řekl médiím Avinash Chander, vedoucí DRDO a vědecký poradce indického ministra obrany.

 

„Působivé, pokročilé funkce, potvrzené během dnešního složitého testu, jsou dalším důkazem moderních a průkopnických schopností IAI," říká Joseph Weiss, výkoný ředitel IAI. „Barak 8 je hlavním motorem růstu společnosti."


Systém Barak 8 v následujících letech projde náročnými střeleckými zkouškami, jak v Izraeli, tak v Indii. Podle izraelských médii však může Barak 8 dosáhnout počátečních operačních schopností jež během několika měsíců. Navíc některé součástí systému Barak 8 (radar, systém řízení palby) jsou již nainstalovány na izraelských a indických lodích.

 

Barak 8 AMD

Barak 8 AMD (Air and Missile Defense) je protivzdušný raketový systém vznikající za spolupráce Izraele a Indie. K zahájení vývojových prací došlo v roce 2007. Počítá se s vývojem námořní verze Naval Barak 8 AMD a pozemní Barak 8 AMD.


Obranný systém středního dosahu Barak 8 AMD je použitelný za všech meteorologických podmínek, ve dne i v noci, schopný ničit několik cílů současně v různých bojových situacích. Poskytuje všesměrovou obranu (celých 360°) proti širokému rozsahu vzdušných cílů a útočných zbraňových systémů.

Video: Záznam z testování systému Barak 8. / YouTube

 

Systém Barak 8 AMD zahrnuje středisko bojového zabezpečení, velení, řízení, spojení a průzkumu (BMC4I), odpalovací vozidlo s antiraketami a pozemní víceúčelový, vyhledávací, sledovacím a naváděcí radare LB-MF-STAR (Land-Based Multi-Function Surveillance, Track & Guidance Radar).


Hlavním komponentem Barak 8 AMD je protivzdušná dvoustupňová raketa postavená na základě střely z předchozího systému Barak 1. Během počáteční fáze letu střelu navádí pozemní/palubní radar. V konečné fázi se hlavní motor odhodí, zapne se druhý raketový motor a střela se navádí pomocí vlastního radaru.

 

Střela měří na délku 4,5 m při průměru 0,54 m. Hmotnost střely je 275 kg, z toho 60 kg připadá na bojovou hlavici.


Dálkový dosah je 60 km a minimální je 500 metrů. Střela dokáže ničit cíle až do výšky 16 km. Maximální rychlost rakety je Mach 2.

 

Kladivo na střely Jachont

Systém Barak 8 je schopen údajně ničit i obávané vysoce nadzvukové protilodní střely, jako je ruský Jachont nebo čínský CX-1. Přitom střely Jachont se údajně dostaly, podle zpráv ze začátku roku, do rukou Hizballáhu. Pokud Hizballáh zprovozní střely Jachont, je schopen ohrozit izraelské ropné plošiny ve Středozemním moři, civilní lodě a lodě v izraelských přístavech.


Izraelské námořní zájmy ochrání systém Barak 8 nainstalovaný na třech izraelských korvetách třídy Sa'ar 5. V indickém námořnictvu systém Barak 8 získají například obě letadlové lodě INS Vikramaditya a INS Vikrant. Izralesko-indický protivzdušný systém dostanou také nové indické fregaty Project 17A.


Kromě Indie projevil zájem o Barak 8 také Ázerbájdžán, který s Izraelem udržuje vřelé diplomatické a vojenské vztahy.

 

Zdroj: Defense-Update, Jerusalem Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 14.11.2014 Čas: 13:29

"Teda trošku aj reálnejší pohľad nezaškodí nielen hneď chváliť všetko čo je zo západu"

Moment, ale my jsme snad taky "západ", nebo ne? DOufám že jo! Jestli jsme na "východě" tak potěš, to začnu balit...

Navíc je to izraelský prístroj a jestli má někdo zkušenosti v poslední době získané v reálu, tak je to on...

avatar
z.a.p Datum: 14.11.2014 Čas: 12:45

Nejsem sice znaly problemu toho druhu jako sensory, definice a sledovani cilu a navigace rizenych strel, nicmene napada me otazka: jak se branit proti necemu, o cem nevime kde se nachazi, tj. jeho zfroj? Je-li na lodi (clunu) je pohyblivy a muze byt v kratkem casovem rozdilu nekde jinde nez byl puvodne zjisten (kdyz je zjisten). Rovnez tak vzdalenost muze byt desitky kilometru, nebo jen stovky metru. Pravdepodobne je mozna i urcita 'maskyrovka' (deception). Jinak receno, na kazdou techniku jsou protiopatreni jako elektronicke ruseni (jamming). Co pak?

Zna nekdo odpoved?

avatar
Jorlas Datum: 14.11.2014 Čas: 10:36

Bajkal:
Prvním cílem útoku bývají radary protivníka a jeho obrana, takže bych to neviděl tak skepticky, že útočná raketa nepoletí směrem na Vás. Obzvlášť v případě Izraele kde je území celkem malé, nebo lodí. Samozřejmě rakety nepůjdou proti sobě přímo, ale od toho je elektronika co vypočítavá trajektorii útočné rakety a nasměřuje obranou do kolizního kurzu. Navíc nikdo nepsal, že rychlost není důležitá, jen není zásadní. Zásadní je právě rychlost reakce, na kterou máte při použití rakety Jachont minimum času. Můžete samozřejmě použít větší a rychlejší střelu, ale pak je problém s rychlostí reakce. Pro srovnání je asi rozdíl odpálit 3tunový Jachont, nebo tuto raketu o 275Kg. Uznávám, že nadpis zní bombasticky. Pokud by to znělo od Ruska, které takové nadpisy dává ke všem svým strojům, tak to beru s velkou rezervou. Pokud to zazní nad Izraelskou technikou beru to vážněji. Už jen s ohledem na historii Izraele a jeho střety s "východní" technikou. Kdyby stavěl zmetky, tak dávno neexistuje a v historii lidstva máme vepsanou další genocidu.
Bombastickému nadpisu ovšem také nerozumím. Na konci článku je dopsáno "údajně ničit", nikoli, že je na to přímo navržen.

avatar
Bajkal Datum: 14.11.2014 Čas: 08:37

Nemáte pravdu,Vaša predstava je mylná ak si myslíte,že obranná raketa poletí kolmo priamo proti letiacej útočnej strele,že rýchlosť nie je podstatná.Si naozaj myslíte,že útočník pošle strelu rovno oproti obrannému rak.systému?Stačí väčší uhol medzi útočnou strelou a týmto systémom a prejaví sa či je rýchlosť tak nepodstatná.-) Teda trošku aj reálnejší pohľad nezaškodí nielen hneď chváliť všetko čo je zo západu a dávať tomu bombastické proti ruské názvy ako kladivo na jachont.-)

avatar
KOLT Datum: 12.11.2014 Čas: 21:03

Také nejsem odborník, ale myslím, že Jorlas to vystihl správně – klíčová je rychlost nalezení a zaměření útočícího prostředku a rychlost odpálení obranné rakety. Její rychlost už takovou roli nehraje, to spíš manévrovací schopnosti, elektronická výzbroj atp.

avatar
Jorlas Datum: 12.11.2014 Čas: 14:23

Sentinel202: myslím, že rychlost není tak zásadní. Tahle hračka je určena na obranu. Takže útočná raketa letí proti cíli a nemusíte ji jako cíl "honit". Hádám, že hlavní plus bude rychlé zaměření útočné rakety a okamžitý odpal obrané. Na což je hrozně málo času, zvlášť když kopíruje terén (letí nad hladinou).
Každopádně je to jen moje vize, jak to funguje a někdo nám možná řekne víc.

avatar
sentinel202 Datum: 12.11.2014 Čas: 14:14

Kladivo to nebude Brahmos a spol letia do 3. machov a Brahmos M da 3.5 mahch. A dalej Brahmos hypersonicke startuje rok 2017 da mach 7 ... Toto kladivo na Yachont nebude!

arr