Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Izraelský Iron Dome pro americkou armádu?

Datum přidání 11.08.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 17 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma Rafael a americká Raytheon nabízejí americké armádě amerikanizovanou verzi izraelské antirakety Tamir systému protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome. Americká verze nese označení SkyHunter a je určena k blízké ochraně pozemních sil americké armády proti všem typům vzdušných hrozeb.

Foto: Start antirakety Tamir systému Iron Dome během izraleské operace Pilíř obrany. / IDF; CC BY-SA 3.0

 

Americká armáda v rámci programu IFPC Inc 2-I (Indirect Fire Protection Capability Increment 2 — Intercept) vyvíjí nový integrovaný mobilní protivzdušný systém krátkého dosahu. IFPC Inc 2-I nahradí starší komplety Avenger - vozidla Humvee s dvěma kontejnery pro osm raket krátkého dosahu FIM-92 Stinger.

 

Mobilní IFPC Inc 2-I má chránit stacionární a “částečně stacionární” cíle před širokou škálou vzdušných hrozeb. Jedná se především o bitevní vrtulníky a letadla, drony, řízené střely a tzv. RAM municí - rakety krátkého dosahu, dělostřeleckou a minometnou munici.


IFPC Inc 2-I se skládá ze tří klíčových částí - senzorů (radar Sentinel), systémů velení/řízení a univerzální odpalovací platformy MML (Multi-Mission Launcher).


Řízení a velení IFPC Inc 2-I převezme vyvíjený integrovaný bojový velitelský systém raketové a vzdušné obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). “Všeobjímající” IBCS převezme řízení a velení kompletní PVO americké armády - od PVO krátkého dosahu (IFPC Inc 2-I) až po PVO středního dosahu (Patriot).


Odpalovací platforma MML obsahuje 15 modulů pro nejrůznější raketovou výzbroj - v každém modulu je místo pro jednu střelu FIM-92 Stinger, AIM-9X Sidewinder, AGM-114 Hellfire nebo tři miniaturní střely MHTK (Miniature Hit-To-Kill). MHTK měří na délku pouze 61 cm (průměr 4 cm) a má startovací hmotnost 2,2 kg.


Celý kontejner MML lze umístit na střední nákladní automobil (např. Oshkosh FMTV 4×4), což výrazně zvyšuje mobilitu celého prostředku. MML se na nosném vozidle otáčí kolem své vlastní osy (360°) při elevaci 0 až 90° a je schopen postřelovat několik cílů najednou.


Během testů MML rovněž úspěšně odpálil zmiňovanou izraelskou antiraketu Tamir systému Iron Dome. Není bez zajímavosti, že MML a odpalovací systém Iron Dome jsou velmi podobné. MML však dokáže odpalovat celou škálu raketové výzbroje.

 

Video: Test rakety Tamir z odpalovací platformy MML. / YouTube


Střela Tamir je poměrně výkonná střela o délce 3 m a hmotnosti 90 kg. Střela dokáže zničit útočící rakety na vzdálenost 4 km až 70 km. Velkou výhodou je cena. Jedna raketa Tamir stojí pouhých 100 000 dolarů (lze ale nalézt i cenu 50 000 dolarů), což je o 95 % méně, než stojí jedna raketa amerického systému Patriot.


Nakup střel Tamir, resp. amerikanizované verze SkyHunter, je logickým krokem. Na vývoji systému Iron Dome se z poloviny podílela právě americká firma Raytheon. Klíčové komponenty rakety Tamir se přitom vyrábějí na několika místech v USA. V případě pořízení raket SkyHunter americkou armádou se výroba kompletně přesune do USA.


“Ve chvíli, kdy se Spojené státy rozhodnou pořídit Iron Dome, přesuneme veškeré know-how a technologii výroby do firmy Raytheon," říká Yosi Druker, ředitel divize pro systémy vzdušné nadvlády firmy Rafael.


Jak si lze všimnout Druker mluví nejen o raketách Tamir, ale o celém systému Iron Dome. Pokud se americká armáda rozhodne pro izraelskou cestu, do IFPC Inc 2-I bude zřejmě začleněno více technologií Iron Dome.


SkyHunter/Tamir je pouze jednou ze tří antiraket, které jsou americkou armádu pro IFPC Inc 2-I testovány. Americká armáda prozatím nerozhodla, které raketové výzbroji dá přednost.

 

Podle Drukera ale pro raketu Tamir hraje velká technologická vyspělost, schopnosti a také zmiňovaná nízká výrobní cena.

 

Zdroj: Defense News

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 12.08.2016 Čas: 14:28

Docela by mě zajímalo, jak to bylo s tím ruským bezpilotem nad Izraelem, kde po něm šlehli dva Patrioty (a to se vyplatí :) ) a ještě jednu AA a nesejmuli ho... Mohl by to být zajímavý článek.

avatar
Strategist Datum: 12.08.2016 Čas: 11:49

KóĎA: vím vím, tak ale ta nemusí být vždy k dispozici, hlavně při větším střetu, jde mi hlavně o tuto střední vzdálenost, neříkám, že by měli stavět něco jako S 400 místo nových letadel. Na letadla letadla, toto je spíš proti té RAM a vrtulníkům/dronům
Díky za tu řadu teď už to budu vědět

avatar
KóĎA Datum: 12.08.2016 Čas: 11:40

Strategist: více spoléhají na svojí leteckou převahu.

Jinak řazení je Tunguzka/Pancir - Tor - Buk - S-300/S-400

avatar
Strategist Datum: 12.08.2016 Čas: 11:32

Něco s takovým středním dosahem US Army opravdu chybí a vždycky jsem si kladl otázku jestli něco takového mají, teď už vím, že ne. Když se to vezme tak US Army má stingery a pak až Patriot, kdežto rusové mají mezi svými MANPADS a S 400 ještě Buky, Panciry a ještě něco co si teď nemůžu vzpomenout. Tudíž co se týče protivzdušné(protidělotřelecké) palbě je na tom US Army dost slabě a takov systém (MML) by se jí jistě hodil

avatar
Arccos Datum: 12.08.2016 Čas: 09:42

RiMr71: Bohužel, nekompetentní lidi na MO s velkou slávou a rozmachem nakoupili Pandury v plné konfiguraci, ale munici už ne. Pokud jsme tehdy měli Spiky, tak jedině ty nasmlouvané v rámci dodávky transportérů. Nic víc, pár kusů pro testy a nějaký základní výcvik.
Opakovalo se totéž co s L-159 (které létaly deset let jenom s kanónem) a s Gripeny (pro které máme směšnou zásobu několika desítek střel, z poloviny darovaných).
Teprve nedávno se konečně MO zpamatovalo a začalo vyčleňovat prostředky pro nákup munice a mluvilo se i o střelách Spike. Jaký je současný stav, nevím.

avatar
Arassuil Datum: 11.08.2016 Čas: 22:36

skelet: Máš pravdu, tady v článku se zřejmě utnul mistr tesař. B-)

avatar
skelet Datum: 11.08.2016 Čas: 21:30

díky, tak ještě nejsem tak marný :)
narážel jsem na tuto větu, kterou napsal Jan Grohmann "Střela dokáže zničit útočící rakety na vzdálenost 4 km až 70 km". To mi spíše říká, že samotná raketa Iron Dome má dostřel až 70km, nikoliv, že je určená proti střelám s dosahem až 70km.

avatar
Arassuil Datum: 11.08.2016 Čas: 20:42

skelet: na obou tvých zdrojích je napsáno, že Iron Dome je účinný jen proti dělostřeleckým granátům a střelám krátkého dosahu, které musejí být vypáleny ve vzdálenosti 4-70 km od Iron Dome, jinak je systém nezachytí (resp zachytí, ale neumí si s nimi poradit). Samotná antiraketa má pak dostřel zmiňovaných 4-17 km, ale intenzivně pracují na jeho zvýšení. Hádám, že ta omezení jsou zde proto, že je to systém vzdušné obrany KRÁTKÉHO dosahu - cokoliv nad 70 km už je spíš střední vzdálenost a poradit si s tím musí někdo jiný.

avatar
skelet Datum: 11.08.2016 Čas: 19:02

mám trošku problém a možná za něj může moje angličtina, ale..
když si otevřu wiki o Iron Dome nebo článek na https://mostlymissiledefense.com, tak se zde uvádí, že system Iron Dome je určen proti balistickým střelám s dosahem od 4 do 70km, přičemž střela samotná má minimální dostřel 5km a maximální dostřel 17km.
Může mi to někdo objasnit?
https://mostlymissiledefense.com/2012/12/05/ballistic-missile-defense-iron-dome-description-december-5-2012/

avatar
Uboot Datum: 11.08.2016 Čas: 17:20

#HonzaH: pozrel si si vôbec to video? Tam je odpoveď na tvoju otazku..

avatar
RiMr71 Datum: 11.08.2016 Čas: 16:01

A proč? Nebo že by šlo zase o ty zednáře, nenasytné zbrojaře a vrahy z volstrýtu?
Tak to pak jo..

avatar
Clanek Datum: 11.08.2016 Čas: 15:50

Tohle podle tech parametru a ceny v clanku vypada az tak slibne, ze to american proste nekoupi. Je to jednoduse prilis levne. Jo tak kdyby se specialne pro potreby US vyvinula raketa s max doletem ne 70km, ale treba 75km (samozrejme by se k tomu vazalo adekvatni zdrazeni ze 100tis USD na 1100tis USD), to by byla jina. :)))

avatar
RiMr71 Datum: 11.08.2016 Čas: 15:44

J8 jsem měl za to že jo. Pro Pandury. nebo ne?

avatar
Arccos Datum: 11.08.2016 Čas: 15:19

A už ty Spike opravdu máme? Nakoupily se?

avatar
RiMr71 Datum: 11.08.2016 Čas: 15:14

Že bychom pořídili Merkavy, Tamiry, Spiky už máme... :)

arr