Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izraelský Iron Dome pro americkou armádu?

Datum přidání 11.08.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 17 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelská firma Rafael a americká Raytheon nabízejí americké armádě amerikanizovanou verzi izraelské antirakety Tamir systému protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome. Americká verze nese označení SkyHunter a je určena k blízké ochraně pozemních sil americké armády proti všem typům vzdušných hrozeb.

Foto: Start antirakety Tamir systému Iron Dome během izraleské operace Pilíř obrany. / IDF; CC BY-SA 3.0

 

Americká armáda v rámci programu IFPC Inc 2-I (Indirect Fire Protection Capability Increment 2 — Intercept) vyvíjí nový integrovaný mobilní protivzdušný systém krátkého dosahu. IFPC Inc 2-I nahradí starší komplety Avenger - vozidla Humvee s dvěma kontejnery pro osm raket krátkého dosahu FIM-92 Stinger.

 

Mobilní IFPC Inc 2-I má chránit stacionární a “částečně stacionární” cíle před širokou škálou vzdušných hrozeb. Jedná se především o bitevní vrtulníky a letadla, drony, řízené střely a tzv. RAM municí - rakety krátkého dosahu, dělostřeleckou a minometnou munici.


IFPC Inc 2-I se skládá ze tří klíčových částí - senzorů (radar Sentinel), systémů velení/řízení a univerzální odpalovací platformy MML (Multi-Mission Launcher).


Řízení a velení IFPC Inc 2-I převezme vyvíjený integrovaný bojový velitelský systém raketové a vzdušné obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). “Všeobjímající” IBCS převezme řízení a velení kompletní PVO americké armády - od PVO krátkého dosahu (IFPC Inc 2-I) až po PVO středního dosahu (Patriot).


Odpalovací platforma MML obsahuje 15 modulů pro nejrůznější raketovou výzbroj - v každém modulu je místo pro jednu střelu FIM-92 Stinger, AIM-9X Sidewinder, AGM-114 Hellfire nebo tři miniaturní střely MHTK (Miniature Hit-To-Kill). MHTK měří na délku pouze 61 cm (průměr 4 cm) a má startovací hmotnost 2,2 kg.


Celý kontejner MML lze umístit na střední nákladní automobil (např. Oshkosh FMTV 4×4), což výrazně zvyšuje mobilitu celého prostředku. MML se na nosném vozidle otáčí kolem své vlastní osy (360°) při elevaci 0 až 90° a je schopen postřelovat několik cílů najednou.


Během testů MML rovněž úspěšně odpálil zmiňovanou izraelskou antiraketu Tamir systému Iron Dome. Není bez zajímavosti, že MML a odpalovací systém Iron Dome jsou velmi podobné. MML však dokáže odpalovat celou škálu raketové výzbroje.

 

Video: Test rakety Tamir z odpalovací platformy MML. / YouTube


Střela Tamir je poměrně výkonná střela o délce 3 m a hmotnosti 90 kg. Střela dokáže zničit útočící rakety na vzdálenost 4 km až 70 km. Velkou výhodou je cena. Jedna raketa Tamir stojí pouhých 100 000 dolarů (lze ale nalézt i cenu 50 000 dolarů), což je o 95 % méně, než stojí jedna raketa amerického systému Patriot.


Nakup střel Tamir, resp. amerikanizované verze SkyHunter, je logickým krokem. Na vývoji systému Iron Dome se z poloviny podílela právě americká firma Raytheon. Klíčové komponenty rakety Tamir se přitom vyrábějí na několika místech v USA. V případě pořízení raket SkyHunter americkou armádou se výroba kompletně přesune do USA.


“Ve chvíli, kdy se Spojené státy rozhodnou pořídit Iron Dome, přesuneme veškeré know-how a technologii výroby do firmy Raytheon," říká Yosi Druker, ředitel divize pro systémy vzdušné nadvlády firmy Rafael.


Jak si lze všimnout Druker mluví nejen o raketách Tamir, ale o celém systému Iron Dome. Pokud se americká armáda rozhodne pro izraelskou cestu, do IFPC Inc 2-I bude zřejmě začleněno více technologií Iron Dome.


SkyHunter/Tamir je pouze jednou ze tří antiraket, které jsou americkou armádu pro IFPC Inc 2-I testovány. Americká armáda prozatím nerozhodla, které raketové výzbroji dá přednost.

 

Podle Drukera ale pro raketu Tamir hraje velká technologická vyspělost, schopnosti a také zmiňovaná nízká výrobní cena.

 

Zdroj: Defense News

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 12.08.2016 Čas: 14:28

Docela by mě zajímalo, jak to bylo s tím ruským bezpilotem nad Izraelem, kde po něm šlehli dva Patrioty (a to se vyplatí :) ) a ještě jednu AA a nesejmuli ho... Mohl by to být zajímavý článek.

avatar
Strategist Datum: 12.08.2016 Čas: 11:49

KóĎA: vím vím, tak ale ta nemusí být vždy k dispozici, hlavně při větším střetu, jde mi hlavně o tuto střední vzdálenost, neříkám, že by měli stavět něco jako S 400 místo nových letadel. Na letadla letadla, toto je spíš proti té RAM a vrtulníkům/dronům
Díky za tu řadu teď už to budu vědět

avatar
KóĎA Datum: 12.08.2016 Čas: 11:40

Strategist: více spoléhají na svojí leteckou převahu.

Jinak řazení je Tunguzka/Pancir - Tor - Buk - S-300/S-400

avatar
Strategist Datum: 12.08.2016 Čas: 11:32

Něco s takovým středním dosahem US Army opravdu chybí a vždycky jsem si kladl otázku jestli něco takového mají, teď už vím, že ne. Když se to vezme tak US Army má stingery a pak až Patriot, kdežto rusové mají mezi svými MANPADS a S 400 ještě Buky, Panciry a ještě něco co si teď nemůžu vzpomenout. Tudíž co se týče protivzdušné(protidělotřelecké) palbě je na tom US Army dost slabě a takov systém (MML) by se jí jistě hodil

avatar
Arccos Datum: 12.08.2016 Čas: 09:42

RiMr71: Bohužel, nekompetentní lidi na MO s velkou slávou a rozmachem nakoupili Pandury v plné konfiguraci, ale munici už ne. Pokud jsme tehdy měli Spiky, tak jedině ty nasmlouvané v rámci dodávky transportérů. Nic víc, pár kusů pro testy a nějaký základní výcvik.
Opakovalo se totéž co s L-159 (které létaly deset let jenom s kanónem) a s Gripeny (pro které máme směšnou zásobu několika desítek střel, z poloviny darovaných).
Teprve nedávno se konečně MO zpamatovalo a začalo vyčleňovat prostředky pro nákup munice a mluvilo se i o střelách Spike. Jaký je současný stav, nevím.

avatar
Arassuil Datum: 11.08.2016 Čas: 22:36

skelet: Máš pravdu, tady v článku se zřejmě utnul mistr tesař. B-)

avatar
skelet Datum: 11.08.2016 Čas: 21:30

díky, tak ještě nejsem tak marný :)
narážel jsem na tuto větu, kterou napsal Jan Grohmann "Střela dokáže zničit útočící rakety na vzdálenost 4 km až 70 km". To mi spíše říká, že samotná raketa Iron Dome má dostřel až 70km, nikoliv, že je určená proti střelám s dosahem až 70km.

avatar
Arassuil Datum: 11.08.2016 Čas: 20:42

skelet: na obou tvých zdrojích je napsáno, že Iron Dome je účinný jen proti dělostřeleckým granátům a střelám krátkého dosahu, které musejí být vypáleny ve vzdálenosti 4-70 km od Iron Dome, jinak je systém nezachytí (resp zachytí, ale neumí si s nimi poradit). Samotná antiraketa má pak dostřel zmiňovaných 4-17 km, ale intenzivně pracují na jeho zvýšení. Hádám, že ta omezení jsou zde proto, že je to systém vzdušné obrany KRÁTKÉHO dosahu - cokoliv nad 70 km už je spíš střední vzdálenost a poradit si s tím musí někdo jiný.

avatar
skelet Datum: 11.08.2016 Čas: 19:02

mám trošku problém a možná za něj může moje angličtina, ale..
když si otevřu wiki o Iron Dome nebo článek na https://mostlymissiledefense.com, tak se zde uvádí, že system Iron Dome je určen proti balistickým střelám s dosahem od 4 do 70km, přičemž střela samotná má minimální dostřel 5km a maximální dostřel 17km.
Může mi to někdo objasnit?
https://mostlymissiledefense.com/2012/12/05/ballistic-missile-defense-iron-dome-description-december-5-2012/

avatar
Uboot Datum: 11.08.2016 Čas: 17:20

#HonzaH: pozrel si si vôbec to video? Tam je odpoveď na tvoju otazku..

avatar
RiMr71 Datum: 11.08.2016 Čas: 16:01

A proč? Nebo že by šlo zase o ty zednáře, nenasytné zbrojaře a vrahy z volstrýtu?
Tak to pak jo..

avatar
Clanek Datum: 11.08.2016 Čas: 15:50

Tohle podle tech parametru a ceny v clanku vypada az tak slibne, ze to american proste nekoupi. Je to jednoduse prilis levne. Jo tak kdyby se specialne pro potreby US vyvinula raketa s max doletem ne 70km, ale treba 75km (samozrejme by se k tomu vazalo adekvatni zdrazeni ze 100tis USD na 1100tis USD), to by byla jina. :)))

avatar
RiMr71 Datum: 11.08.2016 Čas: 15:44

J8 jsem měl za to že jo. Pro Pandury. nebo ne?

avatar
Arccos Datum: 11.08.2016 Čas: 15:19

A už ty Spike opravdu máme? Nakoupily se?

avatar
RiMr71 Datum: 11.08.2016 Čas: 15:14

Že bychom pořídili Merkavy, Tamiry, Spiky už máme... :)

arr