Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Datum přidání 17.11.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 60 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci s radikálním islámem. Ya'alon útoky v Paříži doslova označil jako začátek třetí světové války. S jeho slovy však ne každý souhlasí a poukazuje na odlišné vnímání terorismu v Izraeli, Evropě a USA.

Foto: Francouzští vojáci hlídkují v Paříží. / Armée française

Foto: Francouzští vojáci hlídkují v Paříží. / Armée française

 

Ya'alon v sobotním rozhovoru pro rádio Voice of Israel vyzval západní země k “probuzení” a zdůraznil, že Evropa se musí připravit k zajištění obrany, bezpečnosti a útočným akcím proti Islámskému státu. Ya'alon také v rozhovoru poněkud expresivně označil útoky za projev třetí světové války.


Na dotaz, zda není poněkud přehnané označovat pařížský masakr za projev třetí světové války Ya'alon uvedl: “My už v ní nějakou dobu jsme. Někteří strkají hlavu do písku a pokoušejí se vše označit jako sociální problém, nebo to označují jinak. To, co tady máme, je islámský džihád, který chce zničit západní kulturu.”


O den dříve izraelský premiér Benjamin Netanjahu přirovnal zavražděné v Paříží k Izraelcům, které ve stejný den zabil palestinský ozbrojenec. V pátek palestinský útočník v Hebronu zbraní zavraždil otce a dceru sedící v autě, zranil šestnáctiletého syna na zadním sedadle a následně uprchl.


“V Izraeli, stejně jako ve Francii, terorismus je terorismus a stojí za ním radikální islám, který touží zničit své oběti,” uvedl izraelský premiér na zasedání kabinetu 15. listopadu. “Nastal čas, aby se svět probudil a sjednotil proti terorismu. Nadešel čas, aby země odsoudily terorismus mířený proti nám stejně rozhodně, jako odsuzují terorismus kdekoliv jinde na světě.”


“Měli by jsme si uvědomit, že neneseme vinu za terorismus namířený proti nám, stejně jako Francouzi nenesou vinu za terorismus namířený proti nim,” uvedl Benjamin Netanjahu. “Jsou to teroristé, kteří mohou za terorismus, nejde o území, osady nebo jiné věci.”

Podle Netanjahua Izrael postupuje proti terorismus rozhodně a díky tomu, že “kontroluje zemi, nebojí se jít do vesnic, demoluje domy teroristů a přijímá opatření proti budování infrastruktury terorismu,” zabránil mnoha útokům na izraelské civilisty. Stejně tak Netanjahu zdůraznil význam rozhodných zásahů armády a ozbrojených složek.

Se slovy izraelského ministra obrany a premiéra však nesouhlasí někteří izraelští vojenští analytici a odborníci. Slova Ya'alona a Netanjahua označují za demagogii a zneužívání tragédie v Paříží pro politické účely.


“Nejsem překvapen, že skončili u pařížské tragédie,” uvedl Šimon Stein, bývalý izraelský velvyslanec v Německu. “Bohužel tohle je hodně starý argument, kdy se Izrael snaží kreslit paralely nebo naopak se snaží říct světu ´já to říkal.´”


V pondělním rozhovoru Stein uvedl, že Izrael má někdy “problém pochopit, proč někteří z našich nejlepších přátel v Evropě neporovnávají oběti teroru v New Yorku, Londýně, Madridu a Paříží s obětmi v Izraeli. Odpověď je, že zde je teror vnímán jako projev národního boje mezi námi a Palestinci, zatímco tam (Evropa, USA - pozn. red.) je povaha teroru vnímána jako radikálně odlišná.”


“V případě, že ministr obrany si myslí, že to co se stalo v Paříži je třetí světová válka, má právo to takhle říct. Ale Evropané a Američané takové paralely neuvidí,” dodal Stein.

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
premyslcz Datum: 19.11.2015 Čas: 21:52

http://www.theguardian.com/world/2015/jun/01/isis-captured-2300-humvee-armoured-vehicles-from-iraqi-forces-in-mosul
Je celkem paradoxni ze se Humvee dostalo az do syrske armady. Putovni pohar.
Us Army > Iraq army > Isis > Saa
Podle nejakeho rozhovoru doplnuje vozovy park nakupem 30-40 Toyota pickup za mesic. Pravdepodobne mobilnejsi, lepsi udrzba a mensi zrout PH.

avatar
sanityangel1 Datum: 19.11.2015 Čas: 20:52

To RiMr71:
Ja jsem jsi rikal, ze od doby Snowdena vsichni vime, ze jdou po vsech ;). Tu cepicku asi zkouset nebudu, domnivam se, ze by mi nepomohla.

To Torong:
Drahy Torongu a co tak nejaky protiargument, snaz se. Ja myslel, ze mas na vic.

To Shania:
No tak tady mame valku jeste na par let. Jestli je pravda, ze v Mosulu se zmocnili 2300 a ne 1000, jak psala idnes, tak pri prumernem tempu 356 znicenych humwee za rok a pul letecke kampane tady mame valku jeste na vice nez 8 let. A to se vyplati.

avatar
premyslcz Datum: 19.11.2015 Čas: 19:54

Iracka armada ztratila jenom v Mosulu 2300 Humwee, otazka je kolik jich Isis dostala fukncnich. Ale co si pamatuji tak na armadnich tahacich tahal 4 najednou, takze braly i ty mirne poskozene.

avatar
Shania Datum: 19.11.2015 Čas: 19:37

sanityangel1: tak to jim už stačí zničit jen 644 Hamrů, pokud počítáš že z té 1000 byli všechny v provozu.

http://www.defense.gov/News/Special-Reports/0814_Inherent-Resolve

avatar
Torong Datum: 19.11.2015 Čas: 19:28

Rošťák: Smysl a logiku v Sanitiho příspěvcích nehledejte. On si skládá informace tak, aby mu zapadaly do obrazu USA jako původce všeho zla na světě.

avatar
RiMr71 Datum: 19.11.2015 Čas: 18:53

sanitycosi - ...chtělo by to pro jistotu čepičku z alobalu, protože víš co, to že jsi paranoidní, neznamená , že po tobě nejdou!!!

avatar
dexnom Datum: 19.11.2015 Čas: 18:49

@Rošťák:
just LOL...ta uniforma na profil fotce je z hrackarny ne?

avatar
sanityangel1 Datum: 19.11.2015 Čas: 09:02

To Rošťák:
Co kdybyste si ten clanek nasel a precetl si ho, nez vypustite takovy ehm, blabol. Na idnes psali, ze pri ustupu nechala iracka armada v armadnim skladu cca 1000 humwee a nekolik tanku. Nejednalo se tedy o par kusu techniky, ale o vybaveni pro ISIL na par let boje. Asi tak.

avatar
Rošťák Datum: 19.11.2015 Čas: 08:39

sanityangel1: Jen taková úvaha, chápu Vaší myšlenku dobře? :
Pokud bychom například my dodaly Kurdům třeba 200 OT-64 SKOT a ISIS jich dejme tomu 100 ukořistila, jsme povinni je zničit?

To asi ne že .... Tudíž nechápu to, jestli nám to nepřijde divné, ono lovit jednotlivé vozidla je docela složité a asi to nebudou úplně prioritní cíle a nejsou někde krásně vyrovnané, aby se tam mohlo přihnat 10 B-52 a kobercem je sprovodit ze světa ;)

avatar
sanityangel1 Datum: 18.11.2015 Čas: 23:33

To ruleta:
A jeste jsem narazil na clanek od Spencerove:
http://www.literarky.cz/blogy/tereza-spencerova/21010-kdo-financuje-islamsky-stat

sice v nem nejsou vsechny odkazy, ale prehled ma solidni :)

avatar
sanityangel1 Datum: 18.11.2015 Čas: 22:58

To ruleta:
Zajimave clanek jsem si prosel, mam k nemu urcite rezervy:
a) Podkladem byla zprava od NGO a je otázkou, jak ma kvalitni zdroje informaci a jakou metodiku pouziva pro odhady. Obvykle je liknuta i podkladova zprava, coz neni tento pripad.
b) 0,5 mld odcizenych z bank – to se shoduje s timto: http://www.businessinsider.com/430m-looted-from-mosuls-central-bank-2014-6
- jedna se o jednorazovy prijem a k tomuto se ještě vratim
c) Prijmy z ropy jsou silne podcenene – dle naledujiciho odkazu jsou prijmy z ropy cca 360 mio – zdrojem je U.S. Department of the Treasury – „According to Cohen, ISIS’ principal source of finance is still derived from its control and sale of oil, which he assessed was still bringing in $1 million a day.“ http://www.brookings.edu/blogs/markaz/posts/2014/10/24-lister-cutting-off-isis-jabhat-al-nusra-cash-flow
d) Uplne chybi financovani od SAE, Kataru a Kuvajtu (všechno spojenci USA) – viz. tyto clanky
http://www.dw.com/en/who-finances-isis/a-17720149
http://www.nytimes.com/2013/11/13/world/middleeast/private-donors-funds-add-wild-card-to-war-in-syria.html
http://www.businessinsider.com/heres-how-isis-keeps-up-its-access-to-the-global-financial-system-2015-3

Napr. v tom posledním se pise:
„In other cases, "excessive cash deposits" were placed into US accounts and then sent via bank wire transfers to recipients near areas where ISIS operates. Unknown persons have also made foreign cash withdrawals via ATMs in such areas, obtaining money from US-based bank accounts using check cards.“

Ad b) První věc, která se dela při ustupu je zniceni vojenske vystroje, odvoz cashe, nebo jeji likvidace, tak aby nepadla do rukou nepriteli. Nezda se Ti divne, ze když Iracane opousteli Mosul, tak nechali 0,5 mld USD na financovani ISIL, aby padlo do rukou nepriteli? USA nereagovaly a nebombardovaly prislusne banky? Neprijde Ti divne, ze napr. na idnes se psalo, ze při ustupu nechala iracka armada asi 1000 kusu humwees na pospas ISILu, které opet USA nijak nezneskodnily? Ze ISIL operuje s USA tanky?

avatar
Torong Datum: 18.11.2015 Čas: 22:40

premyslcz: Jistě a více sputniku a aeronetu, že?

avatar
premyslcz Datum: 18.11.2015 Čas: 22:39

Ve vší politické koreknosti nebudu reagovat, bud mam nejake infomace nebo mlcim. Jednou vetou na zaver, chce to mene Call of Duty a Cnn ...

avatar
shal Datum: 18.11.2015 Čas: 22:09

premyslcz: Zaprvé bych ti chtěl poděkovat za představení tvé rodiny. Je to pro mě velký zážitek. Možná ti taky někdy představím babičku.

Zadruhé tyhle "zaručené" informační zdroje, ala video na youtube taky jistě potěší. Nedávno jsem tam viděl pitvu mimozemšťana a měl jsem z toho podobné pocity.

Zatřetí nevím kde jsi přišel na to, že WTI spadla pod 40 dolarů za barel. Já ji vidím za 42 na Londýnské burze a 40.75 na NewYorské, ale oba se shodneme, že je to velmi nízko a státy závislé na prodeji ropy mají problém. Ale tvoje tvrzení, že je vozily od spojenců je značně přehnané. Prostě běžné obchody na černém trhu.

avatar
premyslcz Datum: 18.11.2015 Čas: 21:18

Ano jsem ruska kremrole, otec byl v 80 letech 4 roky v kontingentu CSLA v Libyii a stryc jezdil od skodovky v te dobe na montaze do Syrie. Mam jak se rika informace z prvni ruky a ne prefiltrovane pres internet ... Jinak v minulych dnech namestek Martin Tlapa z ministerstva zahranici podepsal v Syrii smlouvu o hospodarske a prumyslove vyměne ( spise reaktivace) . Jsou tam tatry, skodovky, hromada prumysloveho zarizeni co se tam v minulosti dodavalo, vse potrebuje renovaci a nahradni dily.

arr