Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelský model ochrany letišť jako řešení pro Belgii?

Datum přidání 24.03.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 38 komentářů    autor autor: Vlastimil Šindelář

Útoky na bruselské letiště, kde zaútočili sebevražední atentátníci teroristického uskupení, tzv. Islámského státu, stály životy čtrnácti lidí. Šokující realita permanentní hrozby útoků ihned rozvířila debaty o bezpečnosti na evropských letištích. Jak je možné v budoucnu předejít tomuto stylu útoků? Řešení nehledejme jinde než v Izraeli. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Ben Gurionovo letiště, Tel Aviv. Zdroj fotografie: Flickr.

Foto: Ben Gurionovo letiště, Tel Aviv. / Flickr

 

Jen málo zemí na světě se musí potýkat s tak vysokým rizikem terorismu jako Izrael. Izraelská letiště jsou oblíbeným cílem teroristů již několik dekád, zejména Ben Gurionovo letiště v Tel Avivu. Izraelci se ovšem z těchto událostí dokázali poučit a vyvinuli tak systém, díky kterému v posledních letech neexistuje případ devastujícího teroristického útoku. Izraelský systém se tak dostal na kvalitativní špičku. Co ho ale dělá tak účinným?

 

Perimetr letiště je chráněn kamerovým systémem a hlídkami. Všechna vozidla musí před vjezdem na letiště projet kontrolním bodem na kterém ochrana letiště prohledá a zváží vozidlo. Také vede krátký rozhovor s řidičem, kdy se snaží odhadnout jeho náladu a úmysly.

 

Přímo na letišti patroluje ochranka oblečená v civilních šatech, které dopomáhá všudypřítomný kamerový systém. Dalším stupněm ochrany jsou ozbrojení strážní u všech vchodů a východů.

 

Úkolem bezpečnostní služby na letišti je také pozorovat procházející cestující a odhadovat jejich rozpoložení. Pokud nějaká osoba vypadá vypjatě nebo ve stresu, tak se s ním pracovník letiště pokusí navázat kontakt a promluvit si o jeho situaci.

 

Ještě předtím než se cestující dostanou k odletovým přepážkám, projdou pohovorem s pracovníkem letiště. Délka pohovoru není časově omezená a otázky jsou pokládány na základě věku, etnika a náboženství. Po tomto pohovoru se cestující může přesunout dál, k rutinní bezpečnostní prohlídce přes rám a scanner. Zavazadla pak projdou přes ,,tlakovou komoru“, díky které by byly případné výbušniny v zavazadlech zneškodněny předem. Dále následuje přesun cestujícího do odletové zóny.

 

Systém ochrany Ben Gurionova letiště stojí na třech pilířích: pozornosti, důslednosti a selském rozumu. Velký důraz se klade na lidský faktor a pocity. Tímto způsobem byla vytvořena metoda, která je jednoduchá a efektivní. Dala by se popsat jako ,,soustředné bezpečnostní oblasti“. Čím blíže je cestující letadlu, tím větší důraz je kladen na bezpečnost a potřebná opatření.

 

Nejdůležitější roli ovšem hraje lidský faktor, kdy pracovníci letiště monitorují příchozí cestující a na základě předpokladů odhadují riziko, kterým by mohli, podle chování, etnika a náboženství, být. Příkladem budiž to, že izraelské bezpečností složky na letišti předpokládají, že potencionální útočník by mohl být: mladý, tmavší barvy pleti, pravděpodobně Arab a muslim.

 

Odhady nebezpečnosti na základě etnika a náboženství nebo jména jsou v tomto systému ochraně letiště běžnou věcí. Tito jedinci tak podléhají většímu dohledu ze strany pracovníků letiště. Je jim pokládáno více otázek ohledně jejich cesty, úmyslů a prokázaní jejich identity.

 

Díky této praxi se za poslední dekádu letiště nestalo cílem žádného úspěšného teroristického útoku a podobný styl ochrany založený na „lidském faktoru“ se začal používat na všech izraelských letištích. Má ovšem tento systém šanci uspět v Evropě?

 

Skepse

Doba, kdy jsme si v  západní Evropě mohli v klidu dojít na letiště, zdá se, včerejškem skončila. Jistě se bezpečnostní opatření zvýší, ovšem adopce izraelského systému Belgií je nepravděpodobná. Systém se v Izraeli ukázal jako účinný, ovšem jeho přijetí v Belgii, stejně jako jinde v Evropě, by se jistě setkalo s odporem lidskoprávních aktivistů a vyvolání debaty o vztahu lidských svobod a bezpečnosti zejména z důvodu toho, že aktivně využívá prvky jako je etnikum a náboženství pro profilování případných útočníků.

 

Otázka, která se nabízí, je, jestli při zvýšení bezpečnosti chceme začít využívat řešení, která se v jiných zemích osvědčila a jsou účinná, za cenu toho, že jsou nepříjemná a nespadají do linie politické korektnosti.

 

Zavedení izraelského typu ochrany letiště je ale pouze řešením symptomu, ne samotného problému. Belgie má se svou muslimskou komunitou problém. Problém, který je místními politickými elitami nejméně dekádu zametán pod koberec. Neschopnost Belgie potírat islamismus jde ruku v ruce s podfinancováním a neschopností belgických policejních a zpravodajských složek. Doba staré dobré klidné Belgie skončila s importem blízkovýchodních problémů a totálním selháním v jejich řešení.

 

Dokáže si Belgie přiznat, že je teroristickým centrem Evropy? Dokáží na to polická garnitura a policejní složky zareagovat a začít řešit problém od kořene, nebo si po příštím útoku zase poslechneme projev o tom, jak byly napadeny naše evropské hodnoty a nasvítíme Eiffelovu věž a Brandenburskou bránu barvami vlajky v ten moment napadené země?

 

Protože v případě, kdy nebudeme řešit samotný problém, ale jen jeho důsledky, nám v bezpečnosti v dlouhodobém výhledu nepomohou ani ta nejlepší a nejúčinnější řešení – jako je to izraelské.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: On War | On Peace 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
urban Datum: 08.04.2016 Čas: 19:31

BEZ PLOTU NA HRANICI ŽÁDNÁ OCHRANA NEBUDE.
Izrael začal u Jordánska budovat masivní plot. Výstavba třicetikilometrové bariéry na jihovýchodě země by měla odstartovat snahu o kompletní izolaci země. Izraelsko-jordánská hranice je totiž zatím jediným úsekem bez fyzické bariéry. Premiér Benjamin Netanjahu označil vybudování plotu za otázku národní bezpečnosti a očekává jeho dokončení do konce letošního roku.
„Rozhodnutí o pokračování výstavby plotu je pro naši zemi velmi důležité. Tato stavba nám umožní blokovat příchod nelegálních imigrantů do Izraele. Samozřejmě nám to pomůže i v boji proti teroristům,“ vyjádřil se Netanjahu k nejnovější výstavbě.
Celý plot byl navržen brigádním generálem Eranem Ofirem. Ten je autorem už dřívějších bariér na hranicích s Egyptem. Nový projekt počítá s přístupovými cestami, pozorovatelnami a jinými obrannými zařízeními.
Zatím poslední opevnění vybudované v Izraeli pochází z roku 2013. Pětimetrový plot na hranicích na Sinajskému poloostrovu podle vládních zpráv nejen zastavil imigrační vlnu do země, utlumil rovněž pašování drog přes hranice. Podobný úspěch si vláda slibuje i od nového projektu.

avatar
Kozlus Datum: 25.03.2016 Čas: 19:40

crusader:
IS vazne vyhrozuje Saudum a Saudove jsou pro ne malo zapaleni ve vire :) Neni to poprve, co ma vladnouci rodina problem se svym ditetem. Podobny fanatiky v tom statu pouzivaji na kontrolu uzemi uz staleti.

avatar
crusader Datum: 25.03.2016 Čas: 17:22

dušan
tak sorry, výroční zprávu jsem objevil
např. 2014 rozděleno 595 110 eur, režijní náklady 334 329 eur.
Opravdu rozdělí vše, jak píšou :-)

avatar
crusader Datum: 25.03.2016 Čas: 17:05

dušan
Aha tak IS a Al-kajda útočí na SA. Dobrý vtip. Proto Al-kajdu založil a financoval saudský milionář a proto Al-kajda spolupracuje se Saudama v Jemenu.

NO jestli považuješ občanská sdružení co se starají o nějaký hrad (nebo jinou památku) za neziskovky tak jsi trochu mimo.

Kde na té stránce vidíš výroční zprávu o hospodaření neziskovky.
A ty čísla jsou stejně divný. Když vezmu ta čísla co se tam objevují tak za 02/2016 dostala v průměru každá rodina 140 eur. Jenže když vezmu celkovou částku těch 31 mil eur, vychází na jednu rodinu 4420 eur, kam se tedy poděl rozdíl?
A propo nebyla neziskovka Dobrý anjel náhodou založená prezidentem (tehdy samozřejmě nebyl prezident) Kiskou, který svůj majetek získal půjčováním peněz? Třeba společnosti Triangel a Quatro. Není to náhodou trochu čištění špatného svědomí?

A rómská otázka a její vyřešení. No jasně vzděláme pár romů a všechno se změní. A kdo myslíš že na to vzdělávání (mimochodem zbytečný, to že se pár romů vyučí, nebo třeba i získá maturitu nic nezmění) neziskovkám dává peníze? Proč by se romové měli měnit, když jim stát sype a bez práce dostanou víc než kdyby dělali. Jsem z města kde s romama problémy jsou a opravdu neznám neziskovku co by něco změnila.

Omlouvám se za OT ale musel jsem odpovědět.

avatar
dusan Datum: 25.03.2016 Čas: 14:01

crusader

Samozrejme, že SA má i radikálnejšiu opozíciu, Al-kajdá i IS sú len najznámejšie. A nie je to len platonická, ale i "bombová" ktorá útočí i na území SA.

No dosť ma šokuje, že nepoznáš jako fungujú neziskovky ....sú bežnou súčasťou normálnej spoločnosti .....

Ak pôjdeš po Slovensku tak ak sa zastavíš na nejakom hrade, tak ho z najväčšou pravdepodobnosťou už spravuje nejaká neziskovka a chce ho zachrániť. Tam sa už štát len pripojil a cez úrady práce na niektorých organizuje verejnoprospešné práce v spolupráci s neziskovkami za dozoru odborníkov.

A normálne neziskovky samozrejme svoje príjmy zverejňujú: a nie sú malé a platia ich zväčša obyčajní ľudia. Napr. Žltý anjel:
https://www.dobryanjel.sk/?gclid=CjwKEAjww9O3BRDp1tq0jIP023YSJAB0-j1SOLblBZdI8If9SvANM5jD4KU94fpy1Ynudh27M0Z7GhoCFcrw_wcB

A platia ich milióny ľudí - i ja okrem toho, že som členom troch.

Ak napr. rómsku otázku štátne projekty vôbec nevyriešili, tak neziskovky majú výsledky, napr. pri vzdelávaní mládeže. Samozrejme to zatiaľ situáciu radikálne nemení, ale tvoja představa, že plataný úradník urobí toho viac ako "neziskový" doborvoľník je neuveriteľne naivná.
Dosť ma neustále pobavujú príspevky, kde neziskovky (samozrejme hlavne sorosove rozvracajú svet : )

avatar
Superme Datum: 25.03.2016 Čas: 13:40

"přijetí v Belgii, stejně jako jinde v Evropě, by se jistě setkalo s odporem lidskoprávních aktivistů"

Hmmm, sem zvědavý, co budou tito "aktivisté" dělat, až se v Evropě dostanou k moci le Penová, Wilders a jiní, kteří ten problém budou skutečně řešit a ne pouze kvičet "my to zvládneme!" nebo "jsme v šoku". To, že jsme ve válce s islámem nedochází pouze těmto lidem a jejich podporovatelům, kteří chtějí, abychom my respektovali ty, jenž nás nenávidí.

Za tímto účelem bych rád připomněl citát Ronalda Reagana, který si myslím, že dnešní dobu v Evropě přesně vystihuje.

"Není to tak dávno co dva moji přátelé mluvili s kubánským uprchlíkem, s obchodníkem, který utekl Castrovi a uprostřed jeho příběhu se jeden z mých přátel naklonil k druhému a řekl: „Ani nevíme, jaké máme štěstí“. A Kubánec je přerušil a řekl: „Jaké Vy máte štěstí? Já jsem měl nějaké místo kam uprchnout“. A v této větě nám řekl celý ten příběh. Pokud ztratíme svobodu tady, tak není žádné jiné místo kam utéct. Toto je poslední útočiště."

A tento citát bych doplnil ještě jedním, možná ještě důležitějším: "Nemáme na výběr mezi mírem a válkou, pouze mezi bojem a kapitulací."

avatar
Sorge-227 Datum: 25.03.2016 Čas: 13:34

Zaujimalo by ma ako nicia bomby pomocou podtlaku. Vie to niekto?

Ja som za vacsiu ochranu na letiskach. Terorista je vzdy vo vyhode. Jedina moznost je posilnenie pravomoci bezpecnostnych zloziek. At prehladavaju tie muslimske stvrte v Belgicku od domu k domu. Ale to nedovolia nase zakony. Na vsetko potrebuju bezpecnostne zlozky povolenia od sudcov aj na prehliadku hajzlu potrebuju povolenie. Potom to je vsetko spomalene. Nemozu mat provokaterov. Ta muslimska komunita je neskutocne uzavreta. Velmi tazko sa infilltruje. A politikom je to uplne jedno. Oni sa schovavaju za hradbou a odnasaju to nevini civiliste v podhradi. Ale tak to bolo a bude to vzdycky. Vzdy som nechapal pojem "ze lidi je jak sracek" Ale uz to chapem. Mocnym je jedno kolko nas pochcipa. Oni maju ine starosti. Ako dlho tam v Belgicku bol mimoriadny stav a pochodovali tam vojaci a k comu to pomohlo? K nicomu. Aj tak zautocili kde chceli. Co sa zmeni po utoch v Belgicku? Nic, tak ako vo Francuzku. Spanielsku, Rusku, USA. Velkohube reci a nic. Stale iba pribudaju mrtvi.

Uz iba svetovy pohlad na terorismus je odlisny. Napriklad teroristicke utoky v divadle v Moskve alebo v skole v Beslane neboli teroristicke utoky z pohladu zapadu. Boli to bojovnivi za nezavislost a slobodu. Ked tie staty nebudu spolocne odsuzovat veskeri terorismus tak potom sa to bude stale opakovat. Ludia si nie su rovni. V afrike povrazdia 200 ludi ale to nikoho nezaujima.

avatar
crusader Datum: 25.03.2016 Čas: 10:45

dušan
radikální opozice vůči SA, to jsi spadl z višně?
SA, která šíří a podporuje radikální wahhábismus po celém světě.
SA, která podporuje radikální islámské školy především v Evropě, školy ze kterých se šíří nenávist vůči všemu kromě té jediné správné sunnitské víry. Tyto školy navštěvovali všichni známí evropští teroristé.

No a že SA počítáme ke svým spojencům? To je právě ta ostuda civilizovaného světa. Vyhlašujeme sankce proti zemím, které se chovají o 1000% lépe než SA, kritizujeme je (pokud jsou dostatečně silné, nebo mají silné spojence), odstraňujeme jejich vládce (dokonce i zvolené prezidenty) ale SA jsou naši kámoši.

avatar
svang Datum: 25.03.2016 Čas: 10:43

mnova23:
Trocha informaci je primo na webu izraelske firmy ICTS Europe, ktera zajistuje bezpecnost na letisti v Bruselu skrze dcerinnou spolecnost ICTS Belgium SPRL. Je tam email i telefon, takze tam byste mohl ziskat vice podrobnosti.
http://www.ictseurope.com/global-locations/belgium

avatar
crusader Datum: 25.03.2016 Čas: 10:31

Dušan
Jmenuj mi jedinou neziskovku, která něco dokázala vyřešit.
Musím se fakt smát, když věříš tomu, že neziskovky "dokážu omnoho efektívnejšie riešiť problémy ako štát pri násobne nižších nákladoch - v sociálnej či kultúrnej oblasti".
Kdo ty neziskovky platí (a velice štědře platí)? Tedy pokud se ti to podaří dohledat (ony totiž také nedodržují zákon o přístupu k informacím), stát tyto informace radši také nezveřejňuje (asi aby nenas..al zatím většinové obyvatelstvo).
Ty budeš asi z Bratislavy (v Čechách to samé platí pro lidi z Prahy), když napíšeš, že něco někdy neziskovky vyřešily. Nebo jsi na takové neziskovce přisátý.
Myslím, že oba naše státy mají problém s menšinou (je zajímavé, že jen s jednou, třeba Vietnamci se dokázali integrovat) i bez tisíců ekonomických migrantů. Zatím máme štěstí, že to jsou ekonomičtí migranti a ČR (nebo SR) je z jejich pohledu chudá země a proto sem nejdou. Jak myslíte, že dopadnou "křesťané z Iráku" až se budou muset o sebe starat sami - do týdne budou v Německu.

Někdo dole psal, že Německo v předešlých desetiletích integrovalo statisíce (miliony) přistěhovalců. Tak pro ty co tomu věří přikládám odkaz na pořad německé veřejnoprávní (podotýkám veřejnoprávní, srovnejte s ČT) o integraci přistěhovalců v Německu. Netýká se to současných ekonomických migrantů ale lidí, kteří jsou v Německu usazení již několik let či desetiletí. Fakt zajímavé jsou jejich názory.
https://www.youtube.com/watch?v=CuZDFYoKoVM

avatar
dusan Datum: 25.03.2016 Čas: 10:13

Argonaut.CZ

To, že by sa nejako zjednotili proto nám úrčite nehrozí. Moslimský svej je strašne fragmentovaný a stačí príklad Saudskej Arábie: Je to v podstate stredoveká diktatúra, kde despoticky vládnu šejkovia - určite sa zhodneme, že to je neprijateľný režim.
Ale pre západné štáty je táto stredoveká diktatúra akceptovaným partnerom hoci sa na školách verejne šíri nenávisť voči Žídom, tiež našim spojencom
Reálna opozícia sú ešte radikálnejší islamisti, ktorí kritizujú túto diktatúru.
A teraz buďme múdri, kto je vlastne tu "dobrý" ..... stredoveká diktatúra je OK a islamisti čo ju kritizujú sí tí "zlí" ?
A samozrejme tento náš "pragmatický" prístup dáva silné argumenty proti tomu "prehnitému" západu radikálnym islamistom. Darmo budeme poukazovať na výdobytky našej civilizácie, keď stredoveké diktatúry brutálne potláčajú mnohých moslimov s našimi zbraňami a zväčša i tichým súhlasom .... viď. Bahrajn.

avatar
Kusa Datum: 25.03.2016 Čas: 09:32

Zásadní problém je že se sem pouští úplně každý. Kdyby se podobný postup který praktikují na Izraelských letištích používal při prosévání běženců, věřím že by těch 400 teroristů nebylo 400 ale třeba 150. Potom tvrdé na nesmlouvavé vynucování dodržování platných zákonů. Ale hlavně žádná politická korektnost a mluvit o všech problémech jak na vládní úrovni tak mezi starousedlíky a přistěhovalci. Pokud nebude vůle se přizpůsobit naší kultuře tak pápá střední východ vás vítá. Když nechtějí přijmout naší kulturu tak co sem lezou.

avatar
alexa123 Datum: 25.03.2016 Čas: 08:09

Môj príspevok je iba na odľahčenie problematiky - v USA by Izraelský model ochrany letísk nemohol fungovať - je príliš lacný. Nie je založený na "miliónovej" technike ale na ľudskom faktore t.j. treba zaplatiť iba plat + odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne pracovníkom ostrahy. Ak by bol založený na technike, náklady by boli X-krát väčšie - náklady na hardware, software, upgrade hardware, software a pod.

avatar
mnova23 Datum: 25.03.2016 Čas: 07:38

svang...SOTT ma asi tak stejnou vypovídající hodnotu jako sputník a protiproud...to by me zajimalo odkud vytáhli ty informace... asi vím :-D

avatar
Argonaut.CZ Datum: 25.03.2016 Čas: 07:38

To Dusan: to je ale opravdu hodně velké zjednodušení. Protože možná nejsou jednotní mezi sebou, ale vůči jiným jednotní jsou. Jak jinak vysvětlíte, že v muslimských komunitách vesele bují radikální islám, terorismus, žijí tam hledaní teroristé a nikdo z jejich souvěrců na to neupozorní?

arr