Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Izraelský raketový tank Pereh

Datum přidání 21.07.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 22 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Izrael po více než 30 letech utajování představil veřejnosti „raketový tank“ Pereh (Divoch). Pásovou platformu vozidla tvoří tank M60 Patton, na kterém je umístěná upravená tanková věž s řízenými střelami Spike NLOS (Spike Non Line Of Sight). 

Raketový tank Pereh

Foto: Raketové tanky Pereh Izrael utajoval 30 let. / IDF

 

Obrněné vozidlo, jehož primárním účelem je odpalovat řízené střely země-země, není novinkou. Američané například během druhé světové války nasadili tank T34 Calliope – tank M4 s 60 tubusy pro neřízené rakety M8.


Velká Británie naopak během studené války zavedla obrněné vozidlo FV102 Striker postavené na rodině pásových vozidel CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)). Striker dokázal v nákladovém prostoru skrytě převážet a odpalovat až deset řízených střel Swingfire. Dosah střel (bojová hlavice 7 kg) byl 4000 metrů.


Rusové zase v poslední době vyvinuli stíhač tanků 9P157-2 Chrizantema-S, využívající podvozek pásového vozidla BMP-3. Chrizantema-S má k palbě připraveny dvě střely (dostřel 6000 m) a 15 dalších převáží v nákladovém prostoru.

 

Foto: Věž tanku Pereh má podobu klasické tankové věže. Dělo je však jen atrapa. / IDF

 

Izraelská armáda se rozhodla pro vývoj raketového tanku na základě zkušeností z Jomkipurské války. Během války izraelské tankové jednotky neměly prostředky k ničení obrněné techniky dále než na dostřel tankového kanonu – stovky metrů až jednotky kilometrů.

 

Výsledkem izraelských vývojových snah byl stíhač tanků Pereh, zavedený tajně do výzbroje v 80. letech minulého století. Přesné parametry vozidla nejsou k dispozici. Představíme si tedy jen ty, které jsou veřejně dostupné.

 

Pasovou platformu tvoří upravený podvozek tanku M60 Patton. „Tanková věž" obsahuje odpalovací systém pro dvanáct raket Spike NLOS (Tammuz), výklopný zaměřovací systém pro střely a také maketu kanonu – pro ztížení identifikace vozidla.

 

Foto: Zadní pohled na uložené střely Spike NLOS. / IDF

 

V pochodovém modu Pereh střely Spike NLOS a zaměřovací kontejner ukrývá uvnitř věže. Pereh je tak prakticky nerozeznatelný od běžného tanku. V případě útoku se vysunuje masivní zaměřovací modul a vyklápí zásobník střel.


Spike NLOS je těžká raketa (71 kg) kategorie vzduch-země nebo země (hladina)-země. Při odpálení ze země dokáže střela ničit cíle až na vzdálenost 25 km. Počítá se přitom s vývojem výkonnější verze s doletem až 30 km.

 

Střela má elektro-optickou naváděcí hlavici a dokáže v případě potřeby přijímat polohu cíle i během letu – dokáže tedy například zasahovat cíle (zaměřené předsunutým dělostřeleckým návodčím, dronem, atd.) nacházející se mimo přímou viditelnost. Všechny mody navádění střely Spike NLOS na cíl však nejsou veřejně dostupné.

 

Foto: Spike NLOS. Pereh lze v případě potřeby použít jako klasické dělostřelectvo. / YouTube

 

Střely Spike NLOS byly poprvé masově nasazeny během Druhé libanonské války v roce 2006. Izraelci odpálili na cíle v Libanonu na 600 střel Spike NLOS. Nasazení ukázalo výhody nasazení střel na obrněných vozidel - palebná podpora pro izraelské pozemní jednotky byla k dispozici neustále, bez ohledu na dostupnost letectva.


Je však s menším podivem, proč izraelská armáda oficiálně odtajnila vozidlo Pereh až nyní. Přitom nosičem střel Spike NLOS je v izraelské armádě více prostředků, jako je obrněné pásové vozidlo Hafiz M-113 nebo také bitevní vrtulník Cobra.

 

Zdroj: Israel Defense

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rošťák Datum: 23.07.2015 Čas: 08:33

trochu to rozvedu:
Výhody samohybných minometů jsou:
Lepší mobilita (mohou těsně a podobně / stejně rychle následovat manévrové jednotky )
Odolnost
kratší čas k zahájení palby
rychlejší změna palebné pozice

A k počtům - při velikosti naší armády půjde u těchto zbraní vždy o řádově o max desítky zbraní a jde o to že třeba pro brnku se pásové podvozky nehodí a kolové se nehodí pro 7. (vyjma 74. lmpr)

avatar
Rošťák Datum: 23.07.2015 Čas: 07:06

Fotr: Minomety na samohybném podvozku nejsou blbost, De facto, minomety jsou základní palebná podpora mechanizovaných praporů a jediný prapor který má samohybné minomety je 72.mpr (2 palebné čety s vozidly PRAM). Jde o to že minomety by měli těsně následovat roty, ale u pásových praporů jsou tažené minomety v nevýhodě ..... A tolik praúporů na pásech nemáme aby se jich muselo nakupovat tolik ;)

avatar
fotr Datum: 23.07.2015 Čas: 04:03

Dobrý den, padlo tu několik otázek proč byl Pereh odtajněn, co když platí staré dobré, že když se něco odtajní, znamená to že už existuje nová, modernější a účinnější náhrada. Považuji to za pravděpodobné. Izraelci jsou vykukové a nebylo by poprvé co takto překvapili. Mě navíc fascinuje jak dokážou efektivně využívat dostupné zdroje a všechno zužitkovat. Neplýtvají bezkoncepčně prostředky jako třeba u nás (jen můj názor). Mám pocit, že u nás se vždy po volbách většina koncepce armády otočí jak kohout na obrtlíku. Moc mě fascinoval starší záměr armády nakoupit ty minomety na pásovém podvozku, to jsem nějak nepochopil. K čemu by nám těch pár kusů vůbec bylo? Třeba mě to někdo znalejší věci vysvětlí. Osobně se domnívám že ale šlo jen o nějaký pokus, jak by si někdo namastil kapsu bez ohledu na užitek a koncepci armády. Takové fantasmagorie v době kdy vojáci na misích(nejen) nemají dostatek ani základní výstroje nechápu. Pěkný den všem.

avatar
Gloton Datum: 22.07.2015 Čas: 23:09

Adamicz: přesně tak, všechny fotky co jsem kde viděl, potvrzují, že je na podvozku z M-48.

avatar
black hole Datum: 22.07.2015 Čas: 15:21

Pre Admicz: Može to byť m 48 ale prvé verzie veží pre m 60 boli ešte posadené na starých podvozkoch ako je známe Izrael bol a je bleskový zákazník nových zbraní od USA a nečakal ani na neskoršie úpravy. Novinky v arzenále americkej armády sa onedlho objavujú aj v tej Izraelskej a Židia kupujú od američanov všetko pravda ak to kongres povolí. Vynimku tvorí F 22, po ktorej tiež bažia.

avatar
Adamicz Datum: 21.07.2015 Čas: 22:53

Tenhle stroj je ale očividně na podvozku M48. Pozná se to podle toho "vypouklého" čumáku a břicha přední části korby.

avatar
black hole Datum: 21.07.2015 Čas: 21:21

Pre odler: Myslel som na odpis v Izraelskej armáde, samozrejme že IDF budú mať adekvátnu náhradu za Pereh, po 30 rokoch sa ani nečudujem, to my nemusíte vysvetľovať, otázkou ostáva čo to bude a akými parametrami to bude disponovať. Pri ich rozvinutom obrannom priemysle sú tie možnosti skoro neobmedzené.

avatar
Vestly Datum: 21.07.2015 Čas: 18:42

Musite to Rusko pchat do kazdej diskusie?
Vychodny blok a Izrael mali uplne ine doktriny, na ktore mali prisposobene aj vozidla ktore pouzivali. Prve bvp, ktore sa kompletne vyvinulo v Rusku (T-15) a nebolo iba nejakou dorabkou zo ZSSR sa uz ubera podobnou cestou ako Nemar, cize asi tak.

Inak, o Perahu sa uz hodnu chvilu vedelo, minimalne fotky boli vonku uz niekolko rokov. Ale inak je to dobre vozidlo.

avatar
odler Datum: 21.07.2015 Čas: 18:26

Pro black hole:

Nyní, když to odtajnili, mohou sázet na opačnou kartu: na obavě nepřítele, že mezi tanky s dostřelem pár km mohou být poschovávané i raketomety s dostřelem 25 km - ať už tam ve skutečnosti budou, nebo ne. Navíc bude muset nepřítel kalkulovat i s možností, že když odtajnili tohle, určitě už budou mít v rukávu schované onačejší eso.

avatar
black hole Datum: 21.07.2015 Čas: 18:12

Ak to odtajnili, tak Hamas a Hisbalah, už asi dávno vie že sú to trubky miesto zbraní toto vozidlo je už z hľadiska prekvapivého účinku, ktorá bola je ho najvačšou doménou, odpísané.

avatar
black hole Datum: 21.07.2015 Čas: 18:01

Izraelci vedia využiť tieto staré podvozky aj v tomto storočí, po Achzarite na ruskej platforme t 55 a ďalší kúsok na M 60, mohli využiť aj staršie podvozky M 48, avšak ak im nejaké po arabských vojnách ešte ostali, alebo ich nezošrotovali úplne.

avatar
black hole Datum: 21.07.2015 Čas: 18:01

Izraelci vedia využiť tieto staré podvozky aj v tomto storočí, po Achzarite na ruskej platforme t 55 a ďalší kúsok na M 60, mohli využiť aj staršie podvozky M 48, avšak ak im nejaké po arabských vojnách ešte ostali, alebo ich nezošrotovali úplne.

avatar
Petr M Datum: 21.07.2015 Čas: 17:59

Chrizantema-S je už taky skoro 20 let starý, když už něco, co vyvinuli v poslední době, tak třeba Kornet-D / EM

https://www.youtube.com/watch?v=KR2mseKQkmY

avatar
odler Datum: 21.07.2015 Čas: 17:28

Zpočátku jsem se spolu s autorem trochu podivil tomu utajení po dobu 30 let, ale ono to asi má určité opodstatnění: pokud velitel nepřátelské jednotky, který nemá exkluzivní informace od vlastní rozvědky, uvidí tanky, o nichž si myslí, že mají dostřel jen nějakých 1,5 km, zachová se jinak, než kdyby si byl vědom nebezpečí, že mezi nimi mohou být i raketomety s dostřelem 25 km - například může svoje tanky přemístit do "bezpečné" vzdálenosti 10 km, a přijít o ně. Kdyby ty rakety byly i země-vzduch (což možná v ještě utajenější verzi jsou), mohlo by to znamenat nečekanou zkázu i pro přivolaná letadla.

avatar
RiMr71 Datum: 21.07.2015 Čas: 16:36

"usové vyřešili pancéřování raketometů po svym - radši za stejný peníze vyrobili deset gradů s tim, že holt občas nějakej zařve."


...a taky vyrobí raději 10 BVP s tím, že holt občas nějakej zařve, zatímco Izrael za cenu deseti BVP vyrobí jeden Namer, aby lépe ochránil své vojáky...

...a vovovotom to je...

arr