Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Izraelský raketový útok na letiště v Sýrii

Datum přidání 09.12.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před dvěma dny Sýrie obvinila Izrael z raketového útoku na vojenské letiště Mezza, ležící západně od Damašku. Podle syrské vlády Izrael při útoku použil rakety země-země. Izrael tradičně odmítl své zapojení jakkoliv potvrdit nebo vyvrátit.

Foto: Odpal izraelské rakety EXTRA s doletem až 150 km; ilustrační foto / IMI 

 

Podle izraelského, anglicky psaného, magazínu Defense Update, odkazujícího se na informace syrské vlády, Izrael provedl poslední útok na Sýrii pomocí střel země-země. Izrael měl střely odpálit z Golanských výšin - z místa vzdáleného 56 km od syrského letiště ležicího v damašské městské samosprávě Mezza.

 

Jak připomíná Defense Update, pokud syrské zdroje mluví pravdu, je to poprvé, kdy Izrael použil v bojové akci přesně naváděné střely země-země.


Jedinou izraelskou raketou země-země schopnou přesného úderu na požadovanou vzdálenost je střela EXTRA ráže 306 mm. Střelu s doletem 20 km až 150 km vyvinula izraelská společnost IMI (Israel Military Industries). EXTRA na cíl doručí vysoce explozivní bojovou hlavici o hmotnost až 120 kg.


IMI také od roku 2014 nabízí střely země-země Predator Hawk s doletem 250 km - ty dokáží na cíl doručit bojovou hlavici o hmotnosti 200 kg. Nicméně není jasné, zda je Predator Hawk zaveden v izraelské armádě. U obou raket je střední kruhová odchylka v cíli (CEP) pouze 10 m.


Rakety EXTRA byly vyvinuty před deseti lety, ale do výzbroje izraelské armády se dostaly až v letošním roce. Izraelci však v minulosti střely EXTRA prodali několika zemím, minimálně Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Vietnamu.


EXTRA je určená k ničení stacionárních cílů - velitelská/komunikační centra, logistická střediska, klíčové dopravní stavby (železnice, mosty, přístavy, atd.,), shromaždiště vojenské techniky nebo pozice protivzdušné obrany. Střela se navádí na cíl pomocí satelitní navigace (GPS, GLONASS) a inerciálního naváděcího systému.


Podle brigádního generála v záloze Eli Reitera, šéfa úřadu pro pokročilé raketové a dělostřelecké systémy v IMI, EXTRA vyžaduje satelitní signál pouze v první třetině svého letu. Následně, i když je signál rušen, se dokáže pomocí vlastní inerciální navigace dostatečně přesně navést na cíl.


Podle Reitera tříštivo-trhavá bojová hlavice rakety obsahuje 31 000 přesných fragmentů, které po explozi pronikají až 80 cm silným zdivem.


Střely EXTRA jsou odpalovány z univerzálního raketometu Lynx. Raketomet dokáže vypouštět rakety ráže 122 mm až 600 mm a lze jej umístit na podvozek středního nákladního auta. Lynx pojme až 40 střel GRAD ráže 122 mm nebo osm střel EXTRA.


Otázkou je, proč Izrael použil střely země-země a nikoliv, jako obvykle, své letectvo. Podle některých komentátorů je důvodem neochota Izraele dostat se do “křížku” s ruskými systémy protivzdušné obrany (PVO) v Sýrii.


Nicméně Rusko má například komplety PVO S-400 rozmístěné v Sýrii již bezmála rok, a ani to nezabránilo podnikat Izraeli letecké údery na Sýrii - nicméně vysoce pravděpodobně s ruským tichým souhlasem.


Nasazení izraelských střel země-země je tak spíše typickou ukázkou demonstrace síly a samozřejmě také “reklamní” akcí vůči potenciálním zahraničním zákazníkům.


V každém případě Hizballáh i Sýrie vlastní přesné raketové systémy země-země, které mohou poškodit izraelská letiště a omezit tak působnost izraelského letectva. Použitím raket země-země Izrael dává všem zemím v okolí na vědomí, že izraelskou schopnost přesných úderů na velké vzdálenosti nelze nijak umenšit ani ohrozit.


Izrael obecně do bojů v Sýrii nezasahuje s výjimkou úderů na vojenské cíle Hizballáhu, který má v Sýrii několik tisíc bojovníků. Premiér Benjamin Netanjahu v dubnu přiznal, že izraelská armáda provedla v Sýrii několik desítek útoků na Hizballáh, aby mu zabránila převést raketové systémy z Íránu do Libanonu.


Zdroj: Israel DefenseDefense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Vrata Datum: 12.12.2016 Čas: 10:14

Jakysi Iransky vojensky predstavitel nedavno prohlasil, ze Iran ma v zahranici (tedy asi hlavne v Syrii a Jemenu) az 200 tisic siitskych bojovniku.

avatar
Luky Datum: 12.12.2016 Čas: 09:35

ne, u nás se teď bude mluvit o tom, jaký jsou ISáci chudáčci:

https://video.aktualne.cz/svet-na-hrane/zajati-bojovnici-vypravi-jak-je-islamsky-stat-verboval-milov/r~65648686bd7411e68b970025900fea04/?utm_source=volnyHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-3

avatar
D.i.p Datum: 09.12.2016 Čas: 21:11

Jsou to frajeři. :-)

avatar
Olivav Datum: 09.12.2016 Čas: 20:59

https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-07/syria-accuses-israel-of-second-attack-ratcheting-up-tensions

Izrael brání pašování sofistikovaných zbraní do rukou nepřátel Izraele. A Syrský konflikt neřeší. To sdělili Syřanům a dobře dělají. Já jim fandím. Jsou chytří schopní a umí z mála udělat hodně.

Navíc Rusové tam navezli sofistukované zbraně a ti kteří tam bojují si z toho dělají zásoby na později třeba Hizbalah proti Izraeli a ti logicky musí reagovat. Sorry Ruský bordel při zajištění techniky je dosti známý. Viz gen. Lebeděv a ruské jaderné kufříky.

avatar
Olivav Datum: 09.12.2016 Čas: 20:52

http://www.timesofisrael.com/syria-blames-israel-for-overnight-strikes-on-a-military-airbase/

Kvičí Hizbalah...

a je tam, že tam hořelo a nebyli mrtví

The report said the Israeli missiles caused a large fire but no injuries or deaths.

Asi trefili sklad zbraní... (Hizbaláh přišel o petardy na novoroční oslavy :) )

Some reports said the fire was caused when a weapons depot exploded.

Rakety Hizbalahu

The Kurdish website ARA News, citing an eyewitness, said the airstrikes Tuesday night struck guided missile sites belonging to Hezbollah.

Mluví i o věznici

Dále je tam

Syrian sources reported that Hezbollah sites near the Syrian capital were also targeted Tuesday night by airstrikes that killed and injured a number of fighters in the Shiite militia.

letecký útok na Shiitské milice takže ne jen ten raketový útok na Hizbalah

The source told ARA the airstrikes caused “great damage” and killed and injured a number of Hezbollah fighters. The injured were scrambled to hospitals in nearby towns, the report said.

A Izrael mlčí :)

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-38239779

taky zajímavý popis.

Izraelci si jedou své a Rusové by byli blbí a proti sobě bránit Hizbalah před Izraelci. Co viděli S400? Možná něco, ale i tak by asi nic neudělaly. Možná to věděli i předem. Hizbaláh prostě bránit nebudou.

avatar
Gloton Datum: 09.12.2016 Čas: 19:53

A na co ti Izraelci jakože na tom letišti útočili? Co tam jakože zničili? To by mě zajímalo.

avatar
marecino Datum: 09.12.2016 Čas: 19:43

drunkez:
1. asi preto, ze je to totalne nepodstatna chyba
2. ma tam tlacitko nahlasit chybu, nemusi to tu pisat ;)

avatar
drunkez Datum: 09.12.2016 Čas: 19:40

alexa123: preco sa dobrovolne zaradzujete medzi ludi, ktori musia ospravedlnovat chybnost? je to ako lavina. Na internete aj mimo online priestoru. p. s_jirka slusne upozornil na skladbovu chybu v texte p. Grohmanna. Vobec sa k tomu netreba dalej vyjadrovat.

K teme. By ma zaujimalo, ako na to zareagovali, ak vobec baterie S-300/400

avatar
alexa123 Datum: 09.12.2016 Čas: 19:06

s_jirka

Pane Grohmann shoda podmětu s přísudkem ...

Človeče s_jirka - chcel by som mať tvoje problémy - asi by som bol najšťastnejší človek na tejto planete. Toto nie je web "Ústavu pro jazyk český" Akademie věd České republiky.

avatar
s_jirka Datum: 09.12.2016 Čas: 18:12

Pane Grohmann shoda podmětu s přísudkem:

Izraelci však v minulosti střely EXTRA prodali (!) několika zemím

Izraelci prodali střely - ne že střely samy sebe prodaly

avatar
Marthy Datum: 09.12.2016 Čas: 16:36

V držení koho je vlastně to letiště na které Izrael vypálil ty rakety?

arr